Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έρχεται νομίζω το +4 στο Βόλο που είπε ο Τάσος χτες καταιγίδα με 11β χαχα 😉 και χιόνι από Αγια και βορειότερα

Επεξεργάστηκε από Barney-sal
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό πως μας δίνει υετό χωρίς χαμηλό?? Κάποιος που να ξέρει να μας εξηγήσει πως λειτουργούν οι ψυχρές λίμνες τον Χειμώνα αν μπορεί!

(ναι υπάρχει μια μικρή διαφορά στις ώρες)

gemeu-0-174.png

gem-2-162.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Αυτό πως μας δίνει υετό χωρίς χαμηλό?? Κάποιος που να ξέρει να μας εξηγήσει πως λειτουργούν οι ψυχρές λίμνες τον Χειμώνα αν μπορεί!

(ναι υπάρχει μια μικρή διαφορά στις ώρες)

gemeu-0-174.png

gem-2-162.png

O στροβιλισμός των ανέμων στον 500άρη παίζει μεγάλο ρόλο σε μια κακοκαιρία στον υετό .....δεν είναι φυσικά ο μοναδικός παράγοντας....απλά ένας από τους πολύ σημαντικούς....έχει να κάνει με το από που έρχονται οι νεφώσεις και οι υγρασίες μαζί με τις θερμοκρασίες φυσικά και τους ανέμους και τις υγρασίες στα 700hpa και τα 850....και όχι μόνο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

O στροβιλισμός των ανέμων στον 500άρη παίζει μεγάλο ρόλο σε μια κακοκαιρία στον υετό .....δεν είναι φυσικά ο μοναδικός παράγοντας....απλά ένας από τους πολύ σημαντικούς....έχει να κάνει με το από που έρχονται οι νεφώσεις και οι υγρασίες μαζί με τις θερμοκρασίες φυσικά και τους ανέμους και τις υγρασίες στα 700hpa και τα 850....και όχι μόνο....

Για παράδειγμα στον συγκεκριμένο χάρτη που ανέβασες στις συγκεκριμένες ώρες οι άνεμοι στα 300hpa(παρόμοιοι με αυτούς του 500άρη) είναι νοτιοδυτικοί πάνω από τις περιοχές που έχει υετό ....φέρνει τα νέφη πολύ γενικά και απλά από τα νοτιοδυτικά η ροή είναι από εκεί γι αυτό έχει και υγρασία και πέφτει υετός....δες τον χάρτη παρακάτω...

GEMOPEU12_174_21.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Για παράδειγμα στον συγκεκριμένο χάρτη που ανέβασες στις συγκεκριμένες ώρες οι άνεμοι στα 300hpa(παρόμοιοι με αυτούς του 500άρη) είναι νοτιοδυτικοί πάνω από τις περιοχές που έχει υετό ....φέρνει τα νέφη πολύ γενικά και απλά από τα νοτιοδυτικά η ροή είναι από εκεί γι αυτό έχει και υγρασία και πέφτει υετός....δες τον χάρτη παρακάτω...

GEMOPEU12_174_21.png

Δηλαδή έχουμε μια ζώνη σύγκλησης πάνω από το κεφάλι μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, ICELARISSA said:

Ναι αλλα το αυλακι ξεδιψα το πεινασμενο καμπο....το δικο μας αυλακι αν ανοιξει και αλλο θα χιονισει το  λαο

#pamegerapatrida

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seventower είπε:

Δηλαδή έχουμε μια ζώνη σύγκλησης πάνω από το κεφάλι μας 

Κατά κάποιο τρόπο...στα 500/300 hpa ναι....σύγκρουση μαζών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, notios_polos said:

Έτοιμος είμαι...😀..πιστεύω ότι πέμπτη θ αρχίσει κάπως να σοβαρευει η κατάσταση και να βλέπουμε πολύ ωραία τρεξίματα...

Συμφωνώ με Βαγγο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Στασιμότητα  για σήμερα το συμπέρασμα  μετά και το πέρας του ευρωπαϊκού.Οι χάρτες παγειωνουν την άνοδο του αζορικου σε δεύτερο χρόνο και θα κάνουν παιχνιδάκια με τον Αυλώνα για αρκετές μέρες...

Καλά μόνο εμένα μου άρεσαν τα μοντέλα(ευρωπαίος-ούκμο-τζεμ) στις 144-168 ώρες που εμφάνισαν λίμνη στα βορειοδυτικά και υετό στα ηπειρωτικά με -3 και -4 στα 850;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά μόνο εμένα μου άρεσαν τα μοντέλα(ευρωπαίος-ούκμο-τζεμ) στις 144-168 ώρες που εμφάνισαν λίμνη στα βορειοδυτικά και υετό στα ηπειρωτικά με -3 και -4 στα 850;;; 

Διήμερη σχεδόν κακοκαιρία με βροχούλα χειμωνιάτικο βαρύ καιρό με 5-6 βαθμούς στα πεδινά και χιόνια από τα 500-700 το κύριο του ευρωπαικού στη δυτική και κεντρική Μακεδονία για την άλλη Δευτέρα -Τρίτη και το ίδιο σχεδόν το παράλληλό του αλλά με τα χιόνια χαμηλότερα λογικά από τα 300-400 ...!!! 

Καλά είναι τόσο μακριά που θα αλλάξει πολλές φορές αλλά τουλάχιστον δεν είναι στις 240 που έδειχνε τόσο καιρό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

-Τι εγινε πατερα??Γιατι κιοτεψες??Εγω εκανα το χρεος μου και πηγα στην Ελλαδα...Εσυ γιατι με πουλας??Θα πας Αγγλια ετσι??Ε πατερα??Μιλα μου..

-Ειναι πολλα τα λεφτα Μηδεια...Λυπαμαι..

 

vikings_5b_bjorn_lagertha.jpg

Δεν αργει η ωρα που θα ηχησουν οι καμπανες απ τα μοντελα και θα πινουμε στην υγεια του μαρτιατικου.. απλα μ αυτα που βλεπω θα βγει ο beach snow και αντι να πει εβιβα θα πει scarrr🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Διήμερη σχεδόν κακοκαιρία με βροχούλα χειμωνιάτικο βαρύ καιρό με 5-6 βαθμούς στα πεδινά και χιόνια από τα 500-700 το κύριο του ευρωπαικού στη δυτική και κεντρική Μακεδονία για την άλλη Δευτέρα -Τρίτη και το ίδιο σχεδόν το παράλληλό του αλλά με τα χιόνια χαμηλότερα λογικά από τα 300-400 ...!!! 

Καλά είναι τόσο μακριά που θα αλλάξει πολλές φορές αλλά τουλάχιστον δεν είναι στις 240 που έδειχνε τόσο καιρό....

Καλός να ορίσει...άμα πάρουμε και το πρόγευμα πριν το κυρίως ότι καλύτερο..😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Διήμερη σχεδόν κακοκαιρία με βροχούλα χειμωνιάτικο βαρύ καιρό με 5-6 βαθμούς στα πεδινά και χιόνια από τα 500-700 το κύριο του ευρωπαικού στη δυτική και κεντρική Μακεδονία για την άλλη Δευτέρα -Τρίτη και το ίδιο σχεδόν το παράλληλό του αλλά με τα χιόνια χαμηλότερα λογικά από τα 300-400 ...!!! 

Καλά είναι τόσο μακριά που θα αλλάξει πολλές φορές αλλά τουλάχιστον δεν είναι στις 240 που έδειχνε τόσο καιρό....

Δυστυχώς αυτή η λίμνη είναι φτερό στον άνεμο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Μύρισαν ψυχρά τα αμσαμπλς του τζίφου από τώρα; Πάμε καλά 

Είσαι σίγουρα ο BrainA ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Pupazzo di Neve είπε:

Παραλίγο να βγάλει σοκ κ δεος για Εδώ..

Δεν υπαρχουν σοκ και δεη στην αγγλιτσα.Εδω χωρις σοκ, χωρις δέη και χωρις πολλα λογια βαλαμε 1+ μετρο.Οποτε οταν τελειωσεις τις σπουδες σου ελα εδω στα ημιορεινα της Αττικης να σου βρω ενα σπιτι και ασε την Αγγλιτσα...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχουν σοκ και δεη στην αγγλιτσα.Εδω χωρις σοκ, χωρις δέη και χωρις πολλα λογια βαλαμε 1+ μετρο.Οποτε οταν τελειωσεις τις σπουδες σου ελα εδω στα ημιορεινα της Αττικης να σου βρω ενα σπιτι και ασε την Αγγλιτσα...😉

Τελείωσα τις σπουδές ρε.. Δουλεύω εδώ κ 2 χρόνια.. Γιώργο να σ πω την αλήθεια με πειράζει πολύ το ότι δεν χιονίζει, ιδίως στα νότια που είμαι .. Αλλα ρε φιλε είναι ωραια γενικα. Έχω ευκαιρίες ιδιαίτερα για Αθήνα αλλά με πνίγει ρε φίλε αλήθεια.. Έζησα για λίγο και δεν μου άρεσε καθόλου.. Θα δω πόσο θα την παλέψω εδώ και θα το σκεφτώ..

ΥΓ Έβαλε παραπάνω χιόνι σε 1.5 ώρα εδώ από ότι στην Θεσσαλονίκη σε 1.5 μέρα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Pupazzo di Neve είπε:

Τελείωσα τις σπουδές ρε.. Δουλεύω εδώ κ 2 χρόνια.. Γιώργο να σ πω την αλήθεια με πειράζει πολύ το ότι δεν χιονίζει, ιδίως στα νότια που είμαι .. Αλλα ρε φιλε είναι ωραια γενικα. Έχω ευκαιρίες ιδιαίτερα για Αθήνα αλλά με πνίγει ρε φίλε αλήθεια.. Έζησα για λίγο και δεν μου άρεσε καθόλου.. Θα δω πόσο θα την παλέψω εδώ και θα το σκεφτώ..

ΥΓ Έβαλε παραπάνω χιόνι σε 1.5 ώρα εδώ από ότι στην Θεσσαλονίκη σε 1.5 μέρα 🤣

Α δεν το ειχα καταλαβει,σορρυ.Ε δε μιλαω για αθηνα,για λιγο εξω απο αυτην.Τεσπα χαβαλε κανουμε,μεινε εξω οσο μπορεις γιατι εδω ειναι.....τεσπα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω πρεπει να πας στην Ελλαδα...Βρισκεται νοτιως της Βουλγαριας και διπλα στην Τουρκια...Μην ξεχαστεις και φυγεις δυτικα...Τελος η γεωγραφια για σημερα...

Αυριο θα σου δειξω το βιβλιο του Ζιακοπουλου...Να ξερεις τι προυποθεσεις χρειαζονται για να χιονιστει η χωρα...Το σκ εχει τεστ...Να ενημερωσεις και την ξαδερφη σου την πολικη αρκουδα...

720_cfcb758942f160145a77366a3ab50266.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

xmm τα πρωινά τρεξίματα....τζίφος χωρίς σχόλια ο αντικυκλώνας μπαμπούσκα,το ευρωπαικό συνεπές...αλλά δείχνει κατάβαση του δευτερου Αυλώνα Ουκρανία -Τουρκία και σε εμάς να επιρεάζεται η βορειοανατολική Ελλάδα μόνο,φυσικά στις 240 ώρες....θα αλλάξουν πολλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...