Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα πανε αριστα για τα ανατολικα προσηνεμα !! Μετα απο 2 ψυχρες εισβολες σε 10 μερες, το μονο που θα μπορουσε να δωσει κατι το Φλεβαρη ειναι 15 μερες με πολυ ζεστο καιρο και δυτικη κυκλοφορια.  Ο μονος τροπος να πατησει η 1045 με κοκκινα γεωδυναμικα την μεγαλη Βρετανια και να μπει η - 42 στο Αιγαιο με την -38 στο νομο ειναι αυτος. Θελουμε μονο ακροτητες, συνεπως μακαρι 25 στα 850 για τις επομενες 15 μερες συνεχομενα και 15-20 Φλεβαρη να σκασει η βομβα απο την Ουκρανια! 

Μετα τους αηδιαστικους Δεκεμβρη και Γεναρη θα επελθει η ταξη ! Ξηρασια στη Βορεια Ελλαδα οπως αρμοζει μετα απο τετοιο υετικο διμηνο και εκτονωση του ΚΟΓΚΑ ! Η μονη λυση...Τελος τα ημιμετρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Ο μονος τροπος να πατησει η 1045 με κοκκινα γεωδυναμικα την μεγαλη Βρετανια και να μπει η - 42 στο Αιγαιο με την -38 στο νομο ειναι αυτος. Θελουμε μονο ακροτητες, συνεπως μακαρι 25 στα 850 για τις επομενες 15 μερες συνεχομενα και 15-20 Φλεβαρη να σκασει η βομβα απο την Ουκρανια!

Αυτό εξηγείται επιστημονικά ή να 'χαμε να λέγαμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό εξηγείται επιστημονικά ή να 'χαμε να λέγαμε;

Οχι φιλε δεν ειναι καποια επιστημονικη θεωρια και αρα δεν επιδεχεται και αποδειξης ! Σε καιρικο χαλαρο φορουμ ειμαστε !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαυρόγατες και μη του φόρουμ ετοιμαστείτε να φέρουμε την πρώτη γνήσια ψυχρή εισβολη του χειμώνα μέσα στον Φλεβάρη αρχής γενομένης απ τα 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι ο Φεβρουάριος να είναι μίγμα Ιανουαρίου και Δεκεμβρίου, κάτι που θα δώσει τον στόχο για τον χειμώνα. Κάθε χειμώνα ίδιος είναι ο στόχος, αλλά φέτος είναι πιθανότερος από ποτέ.!

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Μαυρόγατες και μη του φόρουμ ετοιμαστείτε να φέρουμε την πρώτη γνήσια ψυχρή εισβολη του χειμώνα μέσα στον Φλεβάρη αρχής γενομένης απ τα 12αρια

Ποια 12αρια όμως, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ακόμα ούτε καν κάποια τάση για στοχευμένο διαστημα🤣

Με βολεύει πολύ εμένα βέβαια αυτό, μπας και συγκεντρωθω ευκολότερα στο διάβασμα χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ποια 12αρια όμως, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ακόμα ούτε καν κάποια τάση για στοχευμένο διαστημα🤣

Με βολεύει πολύ εμένα βέβαια αυτό, μπας και συγκεντρωθω ευκολότερα στο διάβασμα χεχε

Απ τα σημερινά εννοείται...όλα φαίνοντα στις 100- 96 ωρες, πάνω απο αυτές ότι δείχνουν απλά δεν υφίσταται...αυτή είναι η πραγματικότητα με τα μοντέλα φέτος και πρέπει να προσαρμοστούμε και μεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CATHA είπε:

Πάμε για 20+ γύρω στις 5-6/2... πιθανότατα θα είναι ρεκόρ Φεβρουαρίου όλων των εποχών...

Μακαρι για να ερθει μετα ο ιστορικος στα μπετα με την πτωση 20-22 βαθμων..αλλιως δουλεια δεν γινετε με τα συνεχομενα +2 απ τα κλιματικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι και γω παντως που τα βλέπω απαισιόδοξα συνηθως για το Φλεβάρη μετα τις 6,7 ειμαι αισιόδοξος ....οο χαρτες δειχνουν αρκετα δυνατους αντικυκλωνες οποτε ενα τσακ θελει να πάνε προς το νησί...θα δείξει βεβαια μακαρι ..Επίσης ακομα και αν δε βρέξει καθολου το Φλεβάρη για δω στα γρεβενα ειναι ηδη ο πιο υετοφόρος χειμωνας και μαλλον και ο πιο ζεστος

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω λιγο πολυ ψαχνουμε καπου να κρατηθουμε ενω η αληθεια ειναι οτι αυτη την στιγμη δεν υπαρχει τιποτα ενθαρρυντικο στον οριζοντα για ενα διαστημα 10 ημερων τουλαχιστον....ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&date=2021-01-27&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

απο 29 γεναρη εως 8 φλεβαρη ειναι ανσαμπλ απριλιου.....η ξεφτιλα φετος δεν εχει τελειωμο και εχουν χαθει ηδη η 2 μοναδικες ευκαιριες που ειχαμε μεχρι τωρα...παλι καλα χιονισε πολυ στην λημνο δηλαδη γιατι αλλιως θα ηταν ολικη μουφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Santa snow είπε:

Οχι φιλε δεν ειναι καποια επιστημονικη θεωρια και αρα δεν επιδεχεται και αποδειξης ! Σε καιρικο χαλαρο φορουμ ειμαστε !

Άρα γιατί να έχουμε 25 στα 850 αφού δεν σχετίζεται με την πιθανή έλευση ψυχρής εισβολής. Και επειδή είναι καιρικό forum καλό είναι να μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν ή/και δεν έχουν βάση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωωωω δυτικότερα το χαμηλό στο νάουκαστ στο αικον, ίσως βγούνε 2 cumulus παραπάνω, θάψιμο!🤣

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Άρα γιατί να έχουμε 25 στα 850 αφού δεν σχετίζεται με την πιθανή έλευση ψυχρής εισβολής. Και επειδή είναι καιρικό forum καλό είναι να μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν ή/και δεν έχουν βάση..

Το οτι δε μπορω να σου αποδειξω οτι σχετιζεται δε σημαινει οτι δε σχετιζεται . Για την περιοχη μου εχω παρατηρησει οτι πριν τους μεγαλους χιονιαδες επικρατει μαλακος καιρος χωρις πολλες διαταραχες. Αν θες να σου αποδειξω τον ισχυρισμο μου ατυχησες γιατι δε θα το κανω, αν θες μπορεις εσυ να αποδειξεις το αντιθετο για να πεισεις τον εαυτο σου. Φιλικα παντα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι ο Φεβρουάριος να είναι μίγμα Ιανουαρίου και Δεκεμβρίου, κάτι που θα δώσει τον στόχο για τον χειμώνα. Κάθε χειμώνα ίδιος είναι ο στόχος, αλλά φέτος είναι πιθανότερος από ποτέ.!

 

Ναι... Μείγμα με νοτιάδες, σκόνες και 20αρια που φάγαμε και Δεκέμβρη και Γενάρη... Μακριά από εμένα... Ω μπλοκ κυκλοφορία θέλουμε που να ευνοεί Ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Το οτι δε μπορω να σου αποδειξω οτι σχετιζεται δε σημαινει οτι δε σχετιζεται

Βασικά αυτό σημαίνει επιστημονικά. Ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί, δεν ισχύει. Και για θέμα μας μπορώ και εγώ να πω ότι πριν την Αριάδνη δεν είχαμε 25άρια στα 850 για παράδειγμα. Γενικά σχόλια του είδους "καλύτερα 25άρια για να έρθει μετά ο ιστορικός" αφενός δεν έχουν βάση επιστημονικά και αφετέρου γράφονται πάντα από αντίδραση σε τέτοιες περιόδους ανυπαρξίας Χειμώνα. Τα ίδια γίνονταν και στο προηγούμενο forum..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ναι... Μείγμα με νοτιάδες, σκόνες και 20αρια που φάγαμε και Δεκέμβρη και Γενάρη... Μακριά από εμένα... Ω μπλοκ κυκλοφορία θέλουμε που να ευνοεί Ελλαδα

μάλλον ξέχασες τον Λέανδρο. άρα Λέανδρος με νοτιά τι μας κάνει?  ΧΙΟΝΟΧΑΜΟ Αν θες αυτά μακριά από εσένα Γιάννη, πήγαινε σε καμιά Γαλλία που θα έχει κρύο και χιόνια😉

 

ότι χειρότερο το κλάσσικό Ωμέγα μπλοκ για εδώ. ξερόκρυο αστεράκια βαρετοκαιρία. Αρκετά χορτάσαμε με τα περσινά αίσχη. Ωμέγα αντιπλοκ ότι καλύτερο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

μάλλον ξέχασες τον Λέανδρο. άρα Λέανδρος με νοτιά τι μας κάνει?  Αν θες αυτά μακριά από εσένα Γιάννη, πήγαινε σε καμιά Γαλλία που θα έχει κρύο και χιόνια😉

Ο Λέανδρος ήταν εξαίρεση στον κανόνα Μιχάλη και μάλιστα δεν επηρέασε πολύ την Ήπειρο... Και ναι γουστάρω πιο πολύ το χιόνι σε σχέση με τη βροχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ο Λέανδρος ήταν εξαίρεση στον κανόνα Μιχάλη και μάλιστα δεν επηρέασε πολύ την Ήπειρο... Και ναι γουστάρω πιο πολύ το χιόνι σε σχέση με τη βροχη

Μια για αυτό έβαλα σε συνδυασμό με νοτιά. Άπειρο χιόνι. Αλλά οκ, Ηγουμενίτσα δεν μπορεί να δει χιόνι με νοτιά, εκτός αν έχει προηγηθεί σημαντική ψυχρή εισβολή. Και εγώ προτιμώ χιόνι από βροχή. Όχι όμως 10 νιφάδες, από 20 χιλιοστά βροχής.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βασικά αυτό σημαίνει επιστημονικά. Ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί, δεν ισχύει. Και για θέμα μας μπορώ και εγώ να πω ότι πριν την Αριάδνη δεν είχαμε 25άρια στα 850 για παράδειγμα. Γενικά σχόλια του είδους "καλύτερα 25άρια για να έρθει μετά ο ιστορικός" αφενός δεν έχουν βάση επιστημονικά και αφετέρου γράφονται πάντα από αντίδραση σε τέτοιες περιόδους ανυπαρξίας Χειμώνα. Τα ίδια γίνονταν και στο προηγούμενο forum..

Φιλε δεν ξερω τι εχεις σπουδασει ,αλλα ως μαθηματικος δε δεχομαι συμβουλες για το τι ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και τι οχι. Στο λεω ξεκαθαρα και θα κλεισω τη συζητηση εδω, δεν προκειται να σου αποδειξω επιστημονικα τον ισχυρισμο μου, πρωτον γιατι δεν ισχυει (ο καιρος ειναι χαοδης και αρα θα βρεις ενα αντιπαραδειγμα που θα αναιρεσει τον ισχυρισμο μου) και δευτερον γιατι δεν προκειται να αφιερωσω τον χρονο ! 

Αν θες σε ενα φορουμ καιρικης συζητησης επιστημονικοτητα τετοιου ειδους τοτε μαλλον βρισκεσαι στο λαθος μερος !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Φιλε δεν ξερω τι εχεις σπουδασει ,αλλα ως μαθηματικος δε δεχομαι συμβουλες για το τι ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και τι οχι. Στο λεω ξεκαθαρα και θα κλεισω τη συζητηση εδω, δεν προκειται να σου αποδειξω επιστημονικα τον ισχυρισμο μου, πρωτον γιατι δεν ισχυει (ο καιρος ειναι χαοδης και αρα θα βρεις ενα αντιπαραδειγμα που θα αναιρεσει τον ισχυρισμο μου) και δευτερον γιατι δεν προκειται να αφιερωσω τον χρονο ! 

Αν θες σε ενα φορουμ καιρικης συζητησης επιστημονικοτητα τετοιου ειδους τοτε μαλλον βρισκεσαι στο λαθος μερος !

Εγω θα πω με μια παροιμια που πανω κατω δειχνει και αυτο που ειπες..λαβε σκονια να παρεις χιονια...οπερ σημαινει οτι και παλιοι τις ζεστες μεσα στο χειμωνα τις ειχαν συνδυασει με χιονια μετα...οποτε επιστημονικα η οχι κατι θα ξεραν και αυτοι 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Φιλε δεν ξερω τι εχεις σπουδασει ,αλλα ως μαθηματικος δε δεχομαι συμβουλες για το τι ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και τι οχι. Στο λεω ξεκαθαρα και θα κλεισω τη συζητηση εδω, δεν προκειται να σου αποδειξω επιστημονικα τον ισχυρισμο μου, πρωτον γιατι δεν ισχυει (ο καιρος ειναι χαοδης και αρα θα βρεις ενα αντιπαραδειγμα που θα αναιρεσει τον ισχυρισμο μου) και δευτερον γιατι δεν προκειται να αφιερωσω τον χρονο ! 

Αν θες σε ενα φορουμ καιρικης συζητησης επιστημονικοτητα τετοιου ειδους τοτε μαλλον βρισκεσαι στο λαθος μερος !

εγω παντως που σπουδαζω φυσικη , μπορω να πω με αρκετα μεγαλη βεβαιοτητα οτι ετσι ειναι ο κυκλος της ατμοσφαιρας και ειναι πολυ συνηθες πριν απο ψυχρη εισβολη να εχουμε θερμη εισβολη η νοτιαδες στην ελλαδα λογω γεωγραφικης θεσης...βεβαια δεν χρειαζεται να ειναι ακραια θερμη εισβολη, αλλα σιγουρα θα ειναι μαλακος και με νοτιαδες ο καιρος πριν απο μια ψυχρη καταβαση...επισης δεν ειναι απαραιτητο οι νοτιαδες να επηρεαζουν ολη την ελλαδα (προφανως οσο πιο νοτια τοσο πιο ευκολα επηρεαζεται, και η αθηνα ειδικα επηρεαζεται σχεδον παντα)....ακομα και πριν την αριαδνη με μια γρηγορη ματια ειδα οτι στις 5/1/2017 η αθηνα ειχε μεγιστη 17 βαθμους και ο βολος 15...μαλιστα θεωρω οτι ειναι πιο συνηθισμενο  πριν απο εναν χιονια να προηγηθουν νοτιαδες και μαλακος καιρος παρα να υπαρχει συνεχομενο κρυο....επιπλεον ισχυει και το αντιστροφο...μετα απο μια ψυχρη εισβολη ακολουθουν νοτιαδες πολλες φορες......σορρυ για το οφφ τοπικ, αν οι μοντς θεωρησουν οτι ξεφυγαμε πολυ ας το σβησουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

εγω παντως που σπουδαζω φυσικη , μπορω να πω με αρκετα μεγαλη βεβαιοτητα οτι ετσι ειναι ο κυκλος της ατμοσφαιρας και ειναι πολυ συνηθες πριν απο ψυχρη εισβολη να εχουμε θερμη εισβολη η νοτιαδες στην ελλαδα λογω γεωγραφικης θεσης...βεβαια δεν χρειαζεται να ειναι ακραια θερμη εισβολη, αλλα σιγουρα θα ειναι μαλακος και με νοτιαδες ο καιρος πριν απο μια ψυχρη καταβαση...επισης δεν ειναι απαραιτητο οι νοτιαδες να επηρεαζουν ολη την ελλαδα (προφανως οσο πιο νοτια τοσο πιο ευκολα επηρεαζεται, και η αθηνα ειδικα επηρεαζεται σχεδον παντα)....ακομα και πριν την αριαδνη με μια γρηγορη ματια ειδα οτι στις 5/1/2017 η αθηνα ειχε μεγιστη 17 βαθμους και ο βολος 15...μαλιστα θεωρω οτι ειναι πιο συνηθισμενο  πριν απο εναν χιονια να προηγηθουν νοτιαδες και μαλακος καιρος παρα να υπαρχει συνεχομενο κρυο....επιπλεον ισχυει και το αντιστροφο...μετα απο μια ψυχρη εισβολη ακολουθουν νοτιαδες πολλες φορες......σορρυ για το οφφ τοπικ, αν οι μοντς θεωρησουν οτι ξεφυγαμε πολυ ας το σβησουν

Και επιστημονικα μπακαλιστικα να το δεις παντως για να εχεις ζεστη σημαινει οτι ο υποτροπικος ειναι πανω σου κατα 90% σε τετοια  περιπτωση ο αζορ βρισκεται σε καλη θεση ετοιμος να σηκωθει οποτε ειναι φυσιολογικο μετα να εχεις καποιου ειδους καταβαση οχι απαραιτητα μεγαλη ψυχρη εισβολη αλλα σιγουρα αλλαγη καιρου καθως ο υποτροπικος δν θα μεινει πανω απο τη χωρα για παντα οποτε μετα ειναι σιγουρη μια αλλαγη του καιρου αφου ο υποτροπικος μας χαιρετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...