Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Φιλε δεν ξερω τι εχεις σπουδασει ,αλλα ως μαθηματικος δε δεχομαι συμβουλες για το τι ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και τι οχι. Στο λεω ξεκαθαρα και θα κλεισω τη συζητηση εδω, δεν προκειται να σου αποδειξω επιστημονικα τον ισχυρισμο μου, πρωτον γιατι δεν ισχυει (ο καιρος ειναι χαοδης και αρα θα βρεις ενα αντιπαραδειγμα που θα αναιρεσει τον ισχυρισμο μου) και δευτερον γιατι δεν προκειται να αφιερωσω τον χρονο ! 

Αν θες σε ενα φορουμ καιρικης συζητησης επιστημονικοτητα τετοιου ειδους τοτε μαλλον βρισκεσαι στο λαθος μερος !

Άρα είπες κάτι που δεν ισχύει, οκ με κάλυψες.
Υ.Γ. Μηχανικός Υπολογιστών..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εγω παντως που σπουδαζω φυσικη , μπορω να πω με αρκετα μεγαλη βεβαιοτητα οτι ετσι ειναι ο κυκλος της ατμοσφαιρας και ειναι πολυ συνηθες πριν απο ψυχρη εισβολη να εχουμε θερμη εισβολη η νοτιαδες στην ελλαδα λογω γεωγραφικης θεσης...βεβαια δεν χρειαζεται να ειναι ακραια θερμη εισβολη, αλλα σιγουρα θα ειναι μαλακος και με νοτιαδες ο καιρος πριν απο μια ψυχρη καταβαση...επισης δεν ειναι απαραιτητο οι νοτιαδες να επηρεαζουν ολη την ελλαδα (προφανως οσο πιο νοτια τοσο πιο ευκολα επηρεαζεται, και η αθηνα ειδικα επηρεαζεται σχεδον παντα)....ακομα και πριν την αριαδνη με μια γρηγορη ματια ειδα οτι στις 5/1/2017 η αθηνα ειχε μεγιστη 17 βαθμους και ο βολος 15...μαλιστα θεωρω οτι ειναι πιο συνηθισμενο  πριν απο εναν χιονια να προηγηθουν νοτιαδες και μαλακος καιρος παρα να υπαρχει συνεχομενο κρυο....επιπλεον ισχυει και το αντιστροφο...μετα απο μια ψυχρη εισβολη ακολουθουν νοτιαδες πολλες φορες......σορρυ για το οφφ τοπικ, αν οι μοντς θεωρησουν οτι ξεφυγαμε πολυ ας το σβησουν

Άλλο 15 βαθμοί στο έδαφος και άλλο 25 στα 850. Εγώ σε αυτό επιμένω. Ότι δεν χρειάζεται να καούμε για να βγάλει ψυχρή εισβολή όπως και δεν σημαίνει ότι αν έρθει πολύ ζέστη μετά απαραίτητα θα έχει πολύ κρύο. Κάλλιστα μετά τα +10 στα 850 που έρχονται το Φλεβάρη μπορεί να κάνει άλλη μια μούφα εισβολή όπως η σημερινή ή να μην κάνει καθόλου. Δεν σημαίνει ότι σόνι και ντε θα κάνει ένα νέο '87..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άρα είπες κάτι που δεν ισχύει, οκ με κάλυψες.
Υ.Γ. Μηχανικός Υπολογιστών..

Οκ , τοτε ασε να γνωριζω καλυτερα τι σημαινει θεωρημα-ισχυρισμος/αποδειξη και στην προγνωση καιρου δεν υφισταται. Οποτε κακως το εφερες στην κουβεντα εξ αρχης. Με τη λογικη σου τιποτα δεν ισχυει και τιποτα δεν προσεγγιζεται εμπειρικα , ομως ετσι εχουν δομηθει και τα μαθηματικα μοντελα προγνωσης καιρου. 

 

ΥΓ. Το 25 στα 850 ηταν υπερβολη και οχι πραγματικοτητα ...

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Santa snow Οποιος θελει να μιλησει επιστημονικα, μπορει να μιλησει δεν ειναι κακο.. Αλλωστε και γω τελειωνω εφαρμοσμενη φυσικη, και σεις ειστε γνωστες των θετικων επιστημων οποτε ανετα μπορουμε να καταλαβαινουμε καποια πραγματα παραπανω. 

Στατιστικα και μονο λοιπον, το να δουμε ακραιοτητες με -42 στο Αιγαιο, και τα σχετικα, ειναι πιο πιθανο απο καθε χρονια που περναει απο το 2008. Αυτη ειναι η αποψη μου. Αν ωστοσο υπαρχουν καποιοι συντελεστες που μειωνουν αυτη τη πιθανοτητα (οπως κλιματικη αλλαγη, που κατα τη γνωμη μου δεν μας εχει επηρεασει σαν χωρα ακομα), και παλι αυξανονται αυτες οι πιθανοτητες με την παροδο του χρονου αλλα οχι και τοσο πολυ. 

Σιγουρα λοιπον, σε καθε περιπτωση, αυτο που ονειρευομαστε ολοι (το 20ποντο στο Συνταγμα) θα το δουμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μην παιδευεστε μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι αυτό με τη ζέστη..πάντως απο ζέστη και μετά ψυχρομαζα με ξεροκρυο δυνατό και αστεράκια Λάρισα, προτιμώ ζέστη και μετά καλοκαιρία τύπου tasos apo salonica 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Οκ , τοτε ασε να γνωριζω καλυτερα τι σημαινει θεωρημα-ισχυρισμος/αποδειξη και στην προγνωση καιρου δεν υφισταται. Οποτε κακως το εφερες στην κουβεντα εξ αρχης. Με τη λογικη σου τιποτα δεν ισχυει και τιποτα δεν προσεγγιζεται εμπειρικα , ομως ετσι εχουν δομηθει και τα μαθηματικα μοντελα προγνωσης καιρου. 

 

ΥΓ. Το 25 στα 850 ηταν υπερβολη και οχι πραγματικοτητα ...

Απλά δεν μου άρεσε που σε ένα forum που στους περισσότερους αρέσει το κρύο ή γενικά τα φαινόμενα αναφέρθηκες σε 25άρια στα 850 και ότι είναι καλύτερα έτσι για να έρθει μετά ψύχος κάτι το οποίο παραδέχτηκες και εσύ ο ίδιος ότι δεν ισχύει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Απλά δεν μου άρεσε που σε ένα forum που στους περισσότερους αρέσει το κρύο ή γενικά τα φαινόμενα αναφέρθηκες σε 25άρια στα 850 και ότι είναι καλύτερα έτσι για να έρθει μετά ψύχος κάτι το οποίο παραδέχτηκες και εσύ ο ίδιος ότι δεν ισχύει..

Φίλε όντως στους περισσότερους αρέσει το χιόνι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να πει και την προσδοκία του. Όλοι ευπρόσδεκτοι κι εμένα μου αρέσουν ας πούμε τα ακραία μείον τύπου Αριάδνης..αλλά είναι σπανιότατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Barney-sal είπε:

Φίλε όντως στους περισσότερους αρέσει το χιόνι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να πει και την προσδοκία του. Όλοι ευπρόσδεκτοι κι εμένα μου αρέσουν ας πούμε τα ακραία μείον τύπου Αριάδνης..αλλά είναι σπανιότατα

Μα δεν ήταν προσδοκία. Και εγώ είπα μακάρι να το πάρουμε στο 90' (εννοώντας τον Φλεβάρη). Δεν είπα καλύτερα να έχουμε 25άρια στα 850 για να έρθει το ψύχος μετά. Άλλο το ένα άλλο το άλλο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Απλά δεν μου άρεσε που σε ένα forum που στους περισσότερους αρέσει το κρύο ή γενικά τα φαινόμενα αναφέρθηκες σε 25άρια στα 850 και ότι είναι καλύτερα έτσι για να έρθει μετά ψύχος κάτι το οποίο παραδέχτηκες και εσύ ο ίδιος ότι δεν ισχύει..

Δεν παραδεχτηκα οτι δεν ισχυει. Ειπα οτι δε μπορω να σου αποδειξω οτι ισχυει. Οταν ισχυει μια θεωρια σημαινει οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη ! Δηλαδη αν ισχυριστω οτι θα κατεβει η -40 στα Αιγαιο αν εχει 25 στα 850 δυο μερες πριν , τοτε πρεπει να σου αποδειξω οτι η -40 στο Αιγαιο ΔΕΝ κατεβαινει με κανεναν αλλον τροπο περα απο αυτον που προειπα. Καταλαβαινεις οτι αν ψαξεις στην ιστορια του καιρου θα βρεις εστω και μια περιπτωση οπου πριν μπει η -40 στο Αιγαιο ειχε πχ. 2 στα 850 !

Ωστοσο αυτο δεν αναιρει οτι ΣΥΝΗΘΩΣ πριν απο τις μεγαλες ψυχρες εισβολες επικρατει μαλακος καιρος. Ληξη συζητησης απο μενα συγγνωμη απο τους mods !

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπαρξει μια πολυ εντονη αντικυκλωνικη κυκλοφορια μετα πραγματι μπαινουμε σε μια ψυχρη περιοδο. Αλλα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και +25 στα 850.

Παντως οι χαρτες δεν εχουν δειξει ακομα τιποτα, ακομα ο ατλαντικος ειναι ξυπνιος κατι που δεν μας συμφερει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δηλαδη αν ισχυριστω οτι θα κατεβει η -40 στα Αιγαιο αν εχει 25 στα 850 δυο μερες πριν , τοτε πρεπει να σου αποδειξω οτι η -40 στο Αιγαιο ΔΕΝ κατεβαινει με κανεναν αλλον τροπο.

Περίπου. Δεν χρειάζεται να αποδείξεις διπλή συνεπαγωγή. Μόνο την απλή περίπτωση. Δηλαδή 25άρια στα 850 συνεπάγεται -40 στο Αιγαίο. Αν ίσχυε αυτό τότε και εγώ με χίλια θα συμφωνούσα να έρθει καύσωνας. Αλλά δεν ισχύει, οπότε να καούμε τζάμπα; Το μόνο που μπορούμε να πούμε με κάπως περισσότερη βεβαιότητα είναι ότι σάπιος αζορικός = σάπιες κακοκαιρίες στην Ελλάδα. Οπότε ας εστιάζουμε στον Αζορικό μπας και δούμε καμία τάση για άνοδο του μετά τις 8-9 του μήνα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Περίπου. Δεν χρειάζεται να αποδείξεις διπλή συνεπαγωγή. Μόνο την απλή περίπτωση. Δηλαδή 25άρια στα 850 συνεπάγεται -40 στο Αιγαίο. Αν ίσχυε αυτό τότε και εγώ με χίλια θα συμφωνούσα να έρθει καύσωνας. Αλλά δεν ισχύει, οπότε να καούμε τζάμπα; Το μόνο που μπορούμε να πούμε με κάπως περισσότερη βεβαιότητα είναι ότι σάπιος αζορικός = σάπιες κακοκαιρίες στην Ελλάδα. Οπότε ας εστιάζουμε στον Αζορικό μπας και δούμε καμία τάση για άνοδο του μετά τις 8-9 του μήνα..

Μονη συνεπαγωγη εβαλα, η διπλη ειναι αν και μονο αν ! Αν δεν καταλαβες τον ισχυρισμο μου που ειχε και δοση υπερβολης μεσα, τοτε δε μπορω να κανω κατι ! (25 ή/και 15 στα 850 συνεπαγεται -40 στο αιγαιο ειναι αχρηστος ισχυρισμος γιατι εχουμε το καλοκαιρι)

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Παιδιά μην παιδευεστε μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι αυτό με τη ζέστη..πάντως απο ζέστη και μετά ψυχρομαζα με ξεροκρυο δυνατό και αστεράκια Λάρισα, προτιμώ ζέστη και μετά καλοκαιρία τύπου tasos apo salonica 😉

Διαφωνω σε αυτα ειδικα η θεσσαλια μετα απο προσηνεμες διαταξεις εχει βγαλει πολλες φορες χιονια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Μονη συνεπαγωγη εβαλα, η διπλη ειναι αν και μονο αν ! Αν δεν καταλαβες τον ισχυρισμο μου που ειχε και δοση υπερβολης μεσα, τοτε δε μπορω να κανω κατι !

Αφού είπες ότι θα πρέπει να αποδείξεις και το αντίθετο, άρα διπλή συνεπαγωγή το έκανες στην τελική. Τέλος πάντων. Ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον ότι ισχύει (σε μεγάλο βαθμό) σάπιος αζορικός = σάπιες κακοκαιρίες για να έχουμε και κάτι να κοιτάμε σε κάθε τρέξιμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σάββατο και Κυριακή, ακόμα 2 ξεχωριστές κακοκαιρίες θα επηρεάσουν την Ήπειρο [και άλλες περιοχές, αλλά η Ήπειρος επίκεντρο].. Αν είχε και ένα χιόνι αξιόλογο μέχρι χαμηλά στην Ήπειρο, θα μιλούσαμε για ιστορικά καλό Ιανουάριο.. Πάμε να το κάνουμε τον Φεβρουάριο.

glbz700MonInd1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Κατι προσπαθει με δυσκολια να βγαλει για τα μακρινα: 

gfsnh-0-258.png?12

Δεν θες να σου βγαζει ωραια πραγματα τωρα σε ενδιαφερει η λογικη που στο συγκεκριμενο ραν  ειναι εξαιρετικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...