Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Μα το σωστό είναι (τελικά..κ ασχέτως τι ,ίσως νομίζαμε παλιά) να καταγράφεται η χαμηλότερη Τ του γύρω 'χωρου'/περιοχής.
Γιαυτο ανέφερα την ταράτσα ότι θα ήταν πιο σωστο και όχι όπως π.χ. εγω τον έναν κρεμασμενο 20cm από την κάτοψη του από πάνω μου μπαλκονιου και τον δεύτερο στον δευτερο οροφο γωνία που όμως τον χτυπάει καλά ο βοριας. 
Σταθερά τώρα 3,9.
Σαν ακόμα ένα τεστ/συγκριση έχω του ψυχικου (χαμηλότερα λίγο αλλά δασος_ και πάμε παρέα σε όλα.. λίγο πάνω λιγο κατω κλασικα.
http://penteli.meteo.gr/stations/psychico/
 

και για όποιον κατοικεί εκεί κοντά, σημειώνω πως παέι σούπερ κ είναι πολύ σταθερός και στα mm

ναι,αυτο που λεω ειναι "κλεψιμο" σε σχεση με τα παλια  δεδομενα,οχι οτι δεν εχει τοσο εκει που το εχω.Παλια συγκρινα με τον γαλατσι2 οπου ηταν καταπληκτικος για συγκριση.Ο Γαλατσι αναφερει τωρα 3.3 παντως που ειναι πολυ κοντα σε αυτα που αναφερουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Αυτοκίνητα-σκεπές και τα σχετικά πριν καμιά ώρα μέτρησα 15. Στο δρόμο 7-8, αλλά είμαι Νέα Ιωνία, όχι κέντρο..

Εχετε ακομη δρομο μπροστα. Ο νταφης επεσε λιγο εξω!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πυκνή χιονόπτωση στην πόλη της Βέροιας ασπρίζουν οι δρόμοι με -3 ... 30-40 πόντους μέσα στην πόλη πάνω στις εύκολες επιφάνειες 

0AD442A2-B51F-454B-93DA-59596123047B.jpeg

F0756532-A327-47B8-8372-98EE71DF154E.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

ναι,αυτο που λεω ειναι "κλεψιμο" σε σχεση με τα παλια  δεδομενα,οχι οτι δεν εχει τοσο εκει που το εχω.Παλια συγκρινα με τον γαλατσι2 οπου ηταν καταπληκτικος για συγκριση.Ο Γαλατσι αναφερει τωρα 3.3 παντως που ειναι πολυ κοντα σε αυτα που αναφερουμε.

Βάλε το λινκ του για να 'τσεκαρίζω'..  (νομίζω ειναι αυτός που μια δουλευει και μια όχι..)anyway

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καμια σχεση!!!αυτο που γραφεις φιλε και που εχουν γραψει και αλλοι.Θα ηταν μουφα εαν δεν υπηρχε η θερμοκρασια που φαινοταν η ο υετος που φαινοταν και η διαρκεια που φαινοταν.Ολα υπηρχαν οποτε το γιατι ελιωσε ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ  ελπιζουμε να μας το λυσει σαν απορεια καποιος που θα ξερει, γιατι αξιζει να το ψαξουμε ειδικα το διαστημα 8 με 2 που εχωνε απιστευτη στουπαρα με -2 και αντι να στιβαζει ελιωνε.

Το απόγευμα έκανα βόλτα στο λόφο του ζωολογικού. Υψομ 210μ. Το μονοπάτι που περπατούσαμε ήταν χωμάτινο. Μέσα στο δάσος είχε δεξιά αριστερά 15 πόντους χιόνι και το μονοπάτι καθαρό. Στα(ανοιχτά) ανήλια χιονισμένο  παγωμένο και στα προσήλια λάσπες. Όλα αυτά με -3β.Εγώ επιμένω πως η ζεστή γη είναι βασικό αίτιο για την ασθενική χιονόστρωση, μαζί με τα λιγότερα χιλιοστά υετού που έριξε σε σχέση με την Υπόλοιπη κεντρική Μακεδονία.

Επεξεργάστηκε από xionia polla
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ενώ η πιτυρίδα συνεχίζει να πέφτει στη Θεσσαλονίκη, ανίκανη να προκαλέσει το ποθούμενο, το συναίσθημα είναι χαρμολυπη! Χαρά για όλους τους χιονοφιλους σε όλη τη χώρα. Για τις απίστευτες εικόνες από Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Ήπειρο...και για τη συνέχεια σε Στερεά, Αττική, νησιά.

Λύπη, διότι στη Θεσσαλονίκη, χάθηκε μια απίστευτη ευκαιρία, για μια...νιφάδα!!!

Είχαμε υετό, είχαμε θερμοκρασίες και δυστυχώς είχαμε την ατυχία να μας "κληρώσει" μια νιφάδα-πιτυριδα, η οποία δε μπορούσε ούτε καν να κάνει "touchdown"!

Το τελικό αποτέλεσμα σε εκατοστά, ξεπέρασε και τον πιο απαισιόδοξο υπολογισμό... Μηδέν εκατοστά στο δρόμο, δύο/τρία στα πεζοδρόμια, που έλιωσαν με αρνητικές Τ(!) και τέσσερα/πέντε σε κήπους, μπαλκόνια, στέγες κλπ...

Σε σχέση με τη "Σοφία" και την "Αριάδνη", η "Μήδεια", παρά το φοβιστικο όνομα της, αποδείχθηκε γατάκι!

Ελπίζω σε όλους τους άλλους να είναι πάνθηρας!

Υ.Γ. Δικαίωση για τον υετό του τζιφου και τις "τρύπες" εντάσεων. Βέβαια με νιφαδα "ρυζακι" για παράδειγμα, με αυτόν τον υετό, θα είχαμε πάνω από 15 εκ. στο δρόμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Καινούργιος στο forum. 3.3°c στον Πειραιά..

Καλώς σας βρήκα . Σας διάβαζα από τον Ιανουάριο και μου άρεσε πολύ η παρέα οπότε αποφάσισα να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δορυφορικη δείχνει νεφώσεις απο Βέροια Νάουσα ν πηγαίνουν Κοζάνη κι εδω μετα και έχουν αρκετό υετο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτοκίνητα-σκεπές και τα σχετικά πριν καμιά ώρα μέτρησα 15. Στο δρόμο 7-8, αλλά είμαι Νέα Ιωνία, όχι κέντρο..

κεντρο 8 μετρησα πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Geo snow είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Καινούργιος στο forum. 3.3°c στον Πειραιά..

Καλώς σας βρήκα . Σας διάβαζα από τον Ιανουάριο και μου άρεσε πολύ η παρέα οπότε αποφάσισα να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό 

Καλώς ήρθες φίλε!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Εχετε ακομη δρομο μπροστα. Ο νταφης επεσε λιγο εξω!!!! 

Επιτέλους για μία φορά έπεσαν έξω τα πάντα (μοντέλα, περιοχικά, προγνώσεις, άνεμος, θερμοκρασία, υετός) προς το συμφέρον μας όμως. Δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Geo snow είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Καινούργιος στο forum. 3.3°c στον Πειραιά..

Καλώς σας βρήκα . Σας διάβαζα από τον Ιανουάριο και μου άρεσε πολύ η παρέα οπότε αποφάσισα να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό 

Καλώς μας ήρθες Geo snow . (θα βρεις και θέμα στο φορουμ όπου μπορείς να συστηθείς με 2 βασικά λόγια για σένα)
Υγεία και καλά χιόνια!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Boliotis είπε:

κεντρο 8 μετρησα πριν

Εσύ πρέπει να είσαι στο Πανθεσααλικό κοντά απ' ότι είδα στο βίντεο που είχες ανεβάσει. Πόσο έχεις εκεί; Στο δρόμο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis00 είπε:

Μικρή άνοδος 0.2Τ εδώ, ελπίζω να ναι πρόσκαιρο. 3 βαθμοί η θερμοκρασία.

Γείτονα το αυτό κ εδώ. άνοδος το τελευταιο 20λεπτο κατα 0,3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...