Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Nickpayne said:

Πέντε στενά πάνω από τη Γούναρη είμαι. Όντως υπήρχε διαφορά με πιο κάτω όπως και με τα πιο ψηλά, προς το βουνού. Αυτό που έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η διάρκεια. Χιόνιζε ασταμάτητα απο χτες νωρίς το βράδυ μέχρι το απόγευμα σήμερα. Σχεδον 24ωρο σερί και με φοβερές εντάσεις ανά περιόδους. Ειδικά σήμερα το μεσημέρι νομίζω είναι η μεγαλύτερη ένταση που έχω δει η έστω από τις μεγαλύτερες . Και έχω ζήσει όλους τους μεγάλους χιόνιαδες από το 92 και μετά στο Χαλάνδρι. 

Πανοραμα Βουλας εχουμε ιδεα τι εγινε σημερα ; Θαφτηκε ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

κανει κατι ξεσπασματακια ασθενων χιονοπτωσεων ακομα εδω αλλα ειναι πολυ τοπικα και λογικα μπορουμε πλεον με σιγουρια να πουμ οτι τελειωνει μια ομορφη- πλεον- αναμνηση!

Βλέποντας τη δορυφορική νομίζω ότι έχει ακόμη πολύ πράμα να δώσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nimrond21 είπε:

Χιόνισε, το έστρωσε, χαρήκα-με (τε) οκ αρκετά..! Ας σκεφτούμε πλέον και περιοχές που δεν έχουν ρεύμα-νερό εδώ και διψηφιες ώρες, τους ανθρώπους που χάθηκαν (συγκλονιστηκα με τον γιο του ανθρώπου που πέθανε λόγω έλλειψης οξυγόνου από την διακοπή ρεύματος). Η πλεονεξια να με συγχωρείτε αλλά σε μερικούς περισσεύει εδώ μεσα.. Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε το χιινακι αλλά να μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα (και ειδικά η κεντρονοτια) έχει προδιαγραφές χώρας καλοκαιριού και οι χιονιαδες φανερώνουν τις ελλείψεις μας.. Και για όποιον πει ότι πολλές χώρες δεν είναι προετοιμασμενες για τέτοια φαινόμενα θα ξαναπώ: γι'αυτο ακριβώς λέω ότι φτάνει και δεν μπορώ να διαβάζω ξενερωματα επειδή τα φαινόμενα καλμάρουν.. 

κοιτα η ιστορια απο πολυ παλια θα επρεπε να μας εχει διδαξει σαν λαο οτι η ελλαδα παρολο τη γεωγραφικη της θεση, συνηθιζει ανα χρονια να κανει ακραια καιρικα φαινομενα οχι μονο σε καταιγιδες και καυσωνες αλλα και σε πολικο ψυχος και χιονιαδες.

αν μη τι αλλο επρεπε να ειναι προετοιμασμενοι οτι θα κοβοταν ρευμα και θα σπαγανε δεντρα απ οτο βαρος του χιονιου μετα απο ενα 2008 ενα 2004 και ενα 2002

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, nimrond21 said:

Χιόνισε, το έστρωσε, χαρήκα-με (τε) οκ αρκετά..! Ας σκεφτούμε πλέον και περιοχές που δεν έχουν ρεύμα-νερό εδώ και διψηφιες ώρες, τους ανθρώπους που χάθηκαν (συγκλονιστηκα με τον γιο του ανθρώπου που πέθανε λόγω έλλειψης οξυγόνου από την διακοπή ρεύματος). Η πλεονεξια να με συγχωρείτε αλλά σε μερικούς περισσεύει εδώ μεσα.. Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε το χιινακι αλλά να μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα (και ειδικά η κεντρονοτια) έχει προδιαγραφές χώρας καλοκαιριού και οι χιονιαδες φανερώνουν τις ελλείψεις μας.. Και για όποιον πει ότι πολλές χώρες δεν είναι προετοιμασμενες για τέτοια φαινόμενα θα ξαναπώ: γι'αυτο ακριβώς λέω ότι φτάνει και δεν μπορώ να διαβάζω ξενερωματα επειδή τα φαινόμενα καλμάρουν.. 

Φιλε μου ο καιρος δεν περναει απο το χερι μας. Χαρουμε δε χαρουμε το αποτελεσμα το ιδιο θα ναι. Τα υπολοιπα ειναι θεμα πολιτειας. Προτεινω να ειμαστε φιλανθρωποι σε θεματα που περνανε απο το χερι μας. Συγγνωμη για το off topic αλλα αυτη την κριτικη τη βλεπω συχνα. Φιλικα παντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού είμαστε στο ημίχρονο να πω ότι στο Κρυονέρι εκτιμώ ότι έχει 50-60 πόντους χιόνι  . Να πω την αληθεια ερχόμενος από το χωριό οταν έφτασα στις Αφιδνες απογοητεύτηκα με το ύψος του χιονιού αλλά όταν μπήκα Κρυονέρι πραγματικά ειδα οτι έριξε καλό χιόνι .

Στην Μαλ@κασα είχε επίσης καλό χιόνι ( στον παράδρομο) .Νομίζω ότι πρέπει να είχε 60-70 πόντους.Πέρασα δίπλα αλλα και απο κατω(!) από πολλά δέντρα! Θήβα τα πήγε κλασικά  πολύ καλά.Μεγάλη η διαφορά στην Εθνική Οδός σε σχέση με την πόλη .  

Από το χωριό όταν περάσει η κακοκαιρία θα ανεβάσω φωτο και βιντεάκια.

Παμε για φινάλε και ότι γίνει . 

20210216_203109.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Frostfang8 said:

κανει κατι ξεσπασματακια ασθενων χιονοπτωσεων ακομα εδω αλλα ειναι πολυ τοπικα και λογικα μπορουμε πλεον με σιγουρια να πουμ οτι τελειωνει μια ομορφη- πλεον- αναμνηση!

Δεν ξερω αν θ'αξιζει το ξενυχτι σου..

Αλλα θα ελεγα 1-3 το πρωι παιζει να δεις κατι.

Εγω δυσκολα θα αντεξω χωρις υπνο και τριτη νυχτα. Θα το παλεψω παντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, dionisis00 said:

Πανοραμα Βουλας εχουμε ιδεα τι εγινε σημερα ; Θαφτηκε ;

Εντελως!

Μοναδικη κακοκαιρια για το συγκεκριμενο μερος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Φιλε μου ο καιρος δεν περναει απο το χερι μας. Χαρουμε δε χαρουμε το αποτελεσμα το ιδιο θα ναι. Τα υπολοιπα ειναι θεμα πολιτειας. Προτεινω να ειμαστε φιλανθρωποι σε θεματα που περνανε απο το χερι μας. Συγγνωμη για το off topic αλλα αυτη την κριτικη τη βλεπω συχνα. Φιλικα παντα.

Μάλλον δεν εξέφρασα σωστά αυτό που εννοώ.. Φυσικά δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τον καιρό! Φυσικά θα χαρούμε, φυσικά θέλουμε να το στρώσει! Και εγω σήμερα πήγα τα πιτσιρίκια στα χιονιακαι ανοίξε η καρδιά μου με τα γέλια τους και την χαρά τους ειδικά με τόσα που ζουν και αυτά τόσο καιρό.. Εγώ άλλο έθιξα! Θέλετς κι άλλο χιόνι?? Και αν ναι ΓΙΑΤΊ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Χιόνισε, το έστρωσε, χαρήκα-με (τε) οκ αρκετά..! Ας σκεφτούμε πλέον και περιοχές που δεν έχουν ρεύμα-νερό εδώ και διψηφιες ώρες, τους ανθρώπους που χάθηκαν (συγκλονιστηκα με τον γιο του ανθρώπου που πέθανε λόγω έλλειψης οξυγόνου από την διακοπή ρεύματος). Η πλεονεξια να με συγχωρείτε αλλά σε μερικούς περισσεύει εδώ μεσα.. Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε το χιινακι αλλά να μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα (και ειδικά η κεντρονοτια) έχει προδιαγραφές χώρας καλοκαιριού και οι χιονιαδες φανερώνουν τις ελλείψεις μας.. Και για όποιον πει ότι πολλές χώρες δεν είναι προετοιμασμενες για τέτοια φαινόμενα θα ξαναπώ: γι'αυτο ακριβώς λέω ότι φτάνει και δεν μπορώ να διαβάζω ξενερωματα επειδή τα φαινόμενα καλμάρουν.. 

..... είσαι λίγο επιθετικός φίλε μου ή μου φαίνεται ..... ?????....επειδή γουστάρουμε με τρέλλα τα έντονα καιρικά φαινόμενα δεν σημαίνει ότι δεν ανησυχούμε ή δεν θλιβόμαστε με το δράμα των συμπολιτών μας που επλήγησαν ..... θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο επικριτικός ..... δεν θα απολογηθούμε επειδή μας αρέσει το χιόνι ή η βροχή ή η καταιγίδα ...... φιλικά και ανθρώπινα στο λέω (56 ετών.....) .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Αφού είμαστε στο ημίχρονο να πω ότι στο Κρυονέρι εκτιμώ ότι έχει 50-60 πόντους χιόνι  . Να πω την αληθεια ερχόμενος από το χωριό οταν έφτασα στις Αφιδνες απογοητεύτηκα με το ύψος του χιονιού αλλά όταν μπήκα Κρυονέρι πραγματικά ειδα οτι έριξε καλό χιόνι .

Στην Μαλ@κασα είχε επίσης καλό χιόνι ( στον παράδρομο) .Νομίζω ότι πρέπει να είχε 60-70 πόντους.Πέρασα δίπλα αλλα και απο κατω(!) από πολλά δέντρα! Θήβα τα πήγε κλασικά  πολύ καλά.Μεγάλη η διαφορά στην Εθνική Οδός σε σχέση με την πόλη .  

Από το χωριό όταν περάσει η κακοκαιρία θα ανεβάσω φωτο και βιντεάκια.

Παμε για φινάλε και ότι γίνει . 

20210216_203109.jpg

Θηβα ειχε 58 εκατοστα το πρωι μετρημενα με το μετρο στο σπιτι μας που ειναι στην ανηφορα που περναγε η παλια εθνικη και παει στο στρατοπεδο. Μετα σταματησε καποια στιγμη,δεν ξερω,ξαναριξε μετα το μεσημερι; αν οχι,το περσινο δεν το πλησιασε καν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφή μετά από 12ωρη διακοπή ρεύματος και είμαστε από τους τυχερούς... έκανα μία βόλτα και η Κηφισιά θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο... εκατοντάδες δέντρα πεσμένα, σχεδόν όλος ο Δήμος χωρίς ρεύμα και νερό και οι κάτοικοι απελπισμένοι... όσοι έχουν μικρά παιδιά και κυρίως ηλικιωμένους όπως εγώ τα χρειαστήκαμε... το χιόνι είναι παντού πάνω από σαράντα πόντους! Το χάρηκα πάρα πολύ αλλά τώρα ελπίζω να μην χιονίσει άλλο και ο Καλλιάνος με τον Μαρουσάκη να πάνε κουβά (όχι και τόσο απίθανο). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μήδεια= τεράστιος Παναττικός χιονιάς επικός. Συγχαρητήρια και στα παιδιά που τον πίστεψαν και φυσικά επιτελους άσπρισε το Σύνταγμα μετά από 13 χρόνια. 

Σχετικά με την περιοχή μου θα πω ότι ήταν ένας χιονιάς Βορείου Ευβοίας. Όχι όμως κάτι ιστορικό. Σίγουρα όμως ένας πολύ καλός χιονιάς. Εμείς οι ευβοιωτες το φωνάζω ότι το χαμηλό το θέλουμε Κρήτη και όχι τόσο ανατολικά γιατί οι συγκλισεις φεύγουν ανατολικά.  Παρατηρούσα τους μεγάλους χιονιαδες της Χαλκίδας και το χαμηλό ήταν πιο δυτικα από Ρόδο.  

Προσωπικά κουράστηκα τοσες μέρες θυμάμαι ξεκινησαμε από αρχές Φλεβάρη όλο αυτό το κυνήγι το οποίο για εδώ κατέληξε σε φιάσκο. Αυτή η αποτυχία ειδικά με την εικόνα της δορυφορικής χθες σε συνδυασμό με κάποιους άλλους λόγους με οδηγούν στο να εγκαταλείψω το φόρουμ.  Σίγουρα θα μπαίνω ως guest να βλέπω τον brain να πετάει ατακαρες, τον Μιχαήλ να αναλύει μεταβλητές, τον Κάσπερ να βάζει τον κοκκινολαίμη, τον Βαγγέλη να βάζεθ 100 γραμματοσειρά και σοκ και δέος και πολλά άλλα αξιόλογα παιδιά. Πήρα πολλες γνώσεις και το καλύτερο είναι ότι γνώρισα πολλά αξιόλογα άτομα. 

Να είστε όλοι καλά παίδες. 

Υ.γ 1 Φολαααααααααααααα 

Υγ. 2 γφασςει ο κωψσμος

Στο 1ο  καλό, εικονικό ριτζάρισμα του σκύλου, σε βλέπω πάλι πρώτη μούρη. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Χιόνισε, το έστρωσε, χαρήκα-με (τε) οκ αρκετά..! Ας σκεφτούμε πλέον και περιοχές που δεν έχουν ρεύμα-νερό εδώ και διψηφιες ώρες, τους ανθρώπους που χάθηκαν (συγκλονιστηκα με τον γιο του ανθρώπου που πέθανε λόγω έλλειψης οξυγόνου από την διακοπή ρεύματος). Η πλεονεξια να με συγχωρείτε αλλά σε μερικούς περισσεύει εδώ μεσα.. Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε το χιινακι αλλά να μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα (και ειδικά η κεντρονοτια) έχει προδιαγραφές χώρας καλοκαιριού και οι χιονιαδες φανερώνουν τις ελλείψεις μας.. Και για όποιον πει ότι πολλές χώρες δεν είναι προετοιμασμενες για τέτοια φαινόμενα θα ξαναπώ: γι'αυτο ακριβώς λέω ότι φτάνει και δεν μπορώ να διαβάζω ξενερωματα επειδή τα φαινόμενα καλμάρουν.. 

Διαφωνώ κάθετα ότι η κεντρονοτια Ελλάδα έχει τις προδιαγραφές καλοκαιριού!! Για αυτό η ελατογραμμη φτάνει τα 700μ στον Νότιο Πάρνωνα και ξεκινά από τα 400 μέτρα μόλις στην κεντρική Εύβοια?? Ως αναφορά, τους τραγικούς θανάτους συνανθρώπων μας, δεν θεωρώ ότι υπάρχει αιτιώδης σύνδεσμος μεταξύ του χιονιά που για την κεντρική Εύβοια δεν ήταν κ ανηκουστος κ του θανάτου αυτού.  Κι αν το πάμε έτσι, τότε θα πω κι εγώ ότι αντιστοιχα το καλοκαίρι πεθαίνουν πολλοί περισσότεροι συνάνθρωποι μας από καύσωνα η απότομα μπουρίνια που ξεσπούν, συνεπεια αυτών... Οπότε ας αφήσουμε το κομμάτι αυτό. Για εμένα ήταν ένα αρκετά αναμενόμενο κ όχι ιδιαίτερα ακραίο φαινόμενο,. Έχουν στο παρελθόν οι περιοχές μας ζήσει πολύ πιο σοβαρά κ άγρια φαινόμενα από μια σοβαρή χιονόπτωση στην Αττική... Αυτά, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Βλέποντας τη δορυφορική νομίζω ότι έχει ακόμη πολύ πράμα να δώσει

Τι άλλο να δώσει ρε συ? Ξεκwλωθηκε σήμερα! 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Στις καθυστεησεις ενας τελικος γύρος χιονοπτωσεων κατά τα μεσάνυχτα?

Τα βλέμματα στραμμένα στη δορυφορική πλέον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Στο 1ο  καλό, εικονικό ριτζάρισμα του σκύλου, σε βλέπω πάλι πρώτη μούρη. 😂

Δηλαδή κατά τις 26.02.2021😂 

Νικόλα, εδώ μια παρέα είμαστε φιλε. Αν είναι να μαλώσουμε για τον καιρό ή να χαλάσουμε τις καρδιές μας για 1 ΦΟΟΟΟΟΛΑΑΑΑΑΑ από τις ΜΥΡΙΑΔΕΣ που έχουμε φάει 😂 είναι να το κλείνουμε το φόρουμ. Να μείνεις και να τα λέμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Θηβα ειχε 58 εκατοστα το πρωι μετρημενα με το μετρο στο σπιτι μας που ειναι στην ανηφορα που περναγε η παλια εθνικη και παει στο στρατοπεδο. Μετα σταματησε καποια στιγμη,δεν ξερω,ξαναριξε μετα το μεσημερι; αν οχι,το περσινο δεν το πλησιασε καν

Κάπου εκεί πρέπει να είχε στα ψηλά της Θήβας . Μου εστειλε και ενας φιλος χθες βιντεο

40cm είχε μπαίνοντας στα χαμηλά.Στην εθνική ειχε 25-30 πόντους. Δεν χιόνισε το απόγευμα σήμερα.Ο καιρος ήταν από το Σχηματάρι και κάτω . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... είσαι λίγο επιθετικός φίλε μου ή μου φαίνεται ..... ?????....επειδή γουστάρουμε με τρέλλα τα έντονα καιρικά φαινόμενα δεν σημαίνει ότι δεν ανησυχούμε ή δεν θλιβόμαστε με το δράμα των συμπολιτών μας που επλήγησαν ..... θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο επικριτικός ..... δεν θα απολογηθούμε επειδή μας αρέσει το χιόνι ή η βροχή ή η καταιγίδα ...... φιλικά και ανθρώπινα στο λέω (56 ετών.....) .....

Είμαι επικριτικός με συγκεκριμένη νοοτροπία! Τρελαμένος είμαι και εγώ με το χιονι, με τις καταιγίδες και κάνω σαν μικρό παιδί οπότε βλέπω πιθανά φαινόμενα. Αλλά αντί απάντησης θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις το post του catha που ανέβασε πριν λίγο και ίσως καταλάβεις με τι δεν είμαι σύμφωνος σχετικά με την επιθυμία κάποιων να συνεχιστεί. Κανείς μας δεν ορίζει πως θα εξελιχθεί ο καιρός αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι το μέτρο δεν πρέπει ποτέ να χάνεται.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Για εδώ ξεπεράσαμε Αριάδνη κατά 2-3 ποντους στο πικ της κάθε κακοκαιρίας. Από την άλλη βέβαια χιονιζε πολυ έντονα όλη τη μέρα και δεν εστρωνε λόγω Τ. Τέλος παντων υπέροχη κακοκαιρια αν και μπορουσε πολυ πολυ παραπανω. Σκεφτείτε ότι η Τ έπαιζε μετά τις 10 που είχαμε θετικές  από 0,4-0,8.Πραγματικα στο όριο για κάτι τεράστιο

Με 1-1.5 βαθμο κατω θα ειχαμε πολλαπλασια εκατοστα ολα τα κεντρονοτια σχεδον και τα περισσοτερα δυτικα προαστεια..οι κατω των 150

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...