Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Κάθε χονιάς μένει στην ιστορία για διαφορετικό λόγο. Δλδ έχει κάποιοι ιδιαίτερο στοιχείο που τον κανει αξιομνημόνευτο. Η Μηδεια είχε τρομερή στούπα για 12 ώρες. Ισως τη μεγαλύτερης διάρκειας εντονη στούπα τα τελευταία 20 χρόνια για το λεκανοπέδιο της Αθηνας. 

Το 2004 είχε το τρομερό ψύχος. Το 2008 είχε πολύ έντονη στούπα αλλά για λιγότερες ώρες. Είχε όμως τρομερό ψύχος επίσης. 

Αυτό που μένει όμως στο τέλος ως ταμείο, είναι η χιονόστρωση (υψος +διάρκεια). Και απο αυτή την άποψη, σε περιοχές 180+ , ιδίως στα ΒΠ  η χιονόστρωση ήταν ιστορική. Για τα υπόλοιπα όμως προάστεια της Αθήνας, δεν προσεγγίζει ούτε κατα διάνοια τα 02,04,08. Το 06 ναι. Μπορει. Επομένως αν έμενα Αιγάλεω πχ, θα ξεχνούσαα αρκετά γρήγορα τη Μηδεια και ΠΙΘΑΝΩΣ να μην ελεγα οτι η κατάρα έσπασε. Απλά...αυτοί που είνα στα 200+ (κι εγώ μέσα), μπορούν να λένε για ιστορικό ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥΣ. Οχι όμως για πιο κάτω.

Διαφωνώ για αυτό που γράφεις ότι ήταν ιστορικός μόνο για τα 180+ μέτρα και για πιο κάτω προσεγγίζει το 2006. Στην Τερψιθέα στην Γλυφάδα  στα 150 μέτρα θεωρώ ότι ξεπέρασε σε πόντους όλους τους χιονιαδες της δεκαετίας του 2000. 

Σε όλους τους ιστορικούς της Αττικής άλλωστε πιστεύω ότι υπήρχαν περιοχές που είχαν πολύ λιγότερα φαινόμενα στα όρια του μη ιστορικού από άλλες σε αντίστοιχο υψόμετρο  αλλά όσο πιο παλιά τόσο λιγότερες οι καταγραφές και οι μνήμες.

Για παράδειγμα στην Τερψιθέα το 2004 πιο πολύ προς το 2006 προσέγγιζε και αν δεν είχαμε την αρνητική θερμοκρασία και έλιωνε εύκολα ένα μέρος δεν θα ξεπερνούσε ούτε αυτό. Ενώ στην Ανατολική Αττική  πχ Σπάτα Λούτσα είχαν το 2004 40 εκατοστά.

Από τη στιγμή λοιπόν που έχουν καταγραφεί με τη Μήδεια πεδινές περιοχές στην Αττική με πολλά εκατοστά χιόνι και δεν έμεινε έξω και το κέντρο ξεκάθαρα δεν τη θεωρώ κατώτερο επίπεδο από τις άλλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, casperakos είπε:

20-25 πόντους το σύνταγμα δεν έβαλα μην τρελαθούμε τώρα 

2-3 πόντους δική μου εκτίμηση. και αντε να εβάλε 7-8 πόντους στο Κολωνάκι. 20-25 στα πιο τρελα ονειρα του κολυδα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγήκα τώρα, για λίγο βάδισμα....φυσικά πάνω στο χιόνι, από το βορινό κομμάτι του μπαλκονιού μας!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Σε πρώτη φάση διαφώνω , προφανως για τα 20 με 25 κέντρου..
Σε δεύτερη σκέψη όμως. τι εννοουν κέντρο? πια μέτρηση? προφανώς δεν εννοούν εμας εδω στα 250 μ οπότε που εφτασε τα 20 με 25cm? Δε ξέρω, πραγματικά θελώ απαντήσεις για αυτη την ανάρτηση της εμυ.

Ειμαι σιγουρος οτι δεν εννοουν ασφαλτο παντως, επισης η διαρκεια  ως προς την συνεχομενη χιονοπτωση ( εκανε και τα κλασσικα της on/off) και η ενταση της Μηδειας ηταν πραγματικα ιστορικη. Βεβαια αν η εμυ εξυπηρετει και αλλους σκοπους, φιλοκυβερνητικους ισως, αν αυτο υπονοησει καποιος, δεν το ξερω. 

Αυτο που κερω ειναι οτι με αυτην την ενταση και αυτη την διάρκεια με - 13 στα 850 θα ηταν η queen of the queens! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

2-3 πόντους δική μου εκτίμηση. και αντε να εβάλε 7-8 πόντους στο Κολωνάκι. 20-25 στα πιο τρελα ονειρα του κολυδα!!!

Σε καμία περίπτωση 2-3 πόντοι μόνο. Τουλάχιστον 10 στο Σύνταγμα. Δες στη φωτό πάνω στη σκεπή στο φυλάκιο. Στο Κολωνάκι από αναφορά φίλου εκεί γύρω στα 15.

Πάντως το 20-25 ναι είναι λίγο υπερβολικό....

1015_e2875c3c-b201-475b-8371-80be88d70eb2.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

2-3 πόντους δική μου εκτίμηση. και αντε να εβάλε 7-8 πόντους στο Κολωνάκι. 20-25 στα πιο τρελα ονειρα του κολυδα!!!

Χρηστο ασε τι νομιζεις εσυ....ο επισημος φορεας μιλησε....τελος....το πικ επιασε τοσο....εδω 20 ποντους μου ανεφερε ασχετος φιλος μου με τον καιρο, στη Ν.Σμυρνη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιδιαιτερα συγκινημενος..ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ...Εκει που γεννηθηκα και μεγαλωσα...Δεος...Η πιο νοτια περιοχη του δημου της Αθηνας και του ιστορικου κεντρου..Δειτε..

151280481_3678722838848625_8103264969771054709_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Για την περιοχή μου τα είπα και χθες και θεωρώ ότι μπορώ να μιλήσω και για Ηλιούπολη περιοχή Νεκροταφείου και Αγίας Μαύρας, αφού στην ουσία είμαι ακριβώς δίπλα στην αρχή του 203 για όσους ξέρουν -επίσης πέρασα κι από εκεί όταν χιονιζε -

Μέτρησα κατά μέσο όρο 35+ εκατοστά χιόνι στην ταράτσα μου, στα δε απάτητα στενά ο δρόμος δεν είχε τολμώ να πω και πολύ λιγότερα.

Η χιονόπτωση της Τρίτης ήταν πραγματικά συγκλονιστική, θα ήταν ακόμη κι αν την έριχνε όλη με 3 βαθμούς και δεν έστρωνε.

Σαν χιονιάς ξεπερνάει το 2008, το 2004 δεν θυμάμαι πόσο είχα βάλει, αλλά το 2002 δεν το έφτασα τελικά.

Δεν έχει νόημα να πω τι θα έκανε αν χιονιζε με αρνητικές, αφού μια κακοκαιρία είναι ακριβής αποτύπωση του κάθε πιθανού παράγοντα. Για να είχαμε περισσότερο κρύο θα έπρεπε να έχουμε και άλλη διάταξη, επομένως μπορεί να μην έριχνε ούτε 10εκ,,,

Αυτά!

 

ακριβως. καρεας ηλιουπολη πηγαν πακετο με 25-35 εκ παντου. 30+ απο το δημαρχειο και πανω προς αγια μαυρα γνωριζω που περασα.

αυτη την κακοκαιρια προσωπικα θα την εχω σαν παραδειγμα πλεον για την ηλιουπολη που ζω  και θα ειναι η 1η καλυτερη για εμενα. μετα ακολουθει το 2008. το 2004 και εγω δεν γνωριζω τ ιειχε γινει ωστοσο βλεποντας στοιχεια, ηταν λιγοτερο το στρωσιμο απλα οι Τ ηταν ακραιες οποτε το χιονι πιθανοττατα θα ηταν πολυ λιγοτερο απο τη μηδεια.

ακομα και τωρα ο ιδρομοι κρατανε χιονια σε πολλα στενα και τα πεζοδρομια . πολυ καλα πηγε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σταυρος Ευβοιας,350 μετρα..

150913741_3678742098846699_4128652948043326474_n.jpg

151470982_3678741985513377_4188353096124744045_n.jpg

150930669_3678741892180053_8899245181883598375_n.jpg

150915046_3678741742180068_5291818897906810446_n.jpg

Έχω συγγενείς και καλούς φίλους εκει! Για 80-90 cm μου είπαν στο χωριο και στα μαζεματα 1μιση μετρο για πλάκα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλιευμένο από Instagram όσο μετράτε εκατοστά:

@zorbabook

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, brit1981 said:

Δεν ξέρω για τα νότια παραθαλάσσια, αλλά για το Κέντρο μια χαρά ιστορικός ήταν.

Έχουμε ένα σωρό εικόνες για απόδειξη

Το Σύνταγμα είχε κανονικά ολική χιονόστρωση ακόμα και πάνω στη Βασιλίσσης Σοφίας, έστω κι αν δεν κράτησε πολλές ώρες,  σε επιφάνειες και λοιπά είχαμε σίγουρα 15 εκατοστά, αν όχι περισσότερο. Σε περιοχές του ευρύτερου Κέντρου φυσικά είχαμε και αρκετά παραπάνω.

Δείτε το σταθμό στο Γκάζι, έλιωσε σήμερα το χιόνι και δείχνει συνολικά 14 χιλιοστά υετού!

Τα 8,8 από αυτά έλιωσαν μόλις σήμερα, και κυρίως αφού βγήκε ο ήλιος.

Επομένως για Αθήνα, -δήμος Αθηναίων αλλά και Κέντρο, ήταν μια ιστορική χιονόπτωση και χιονόστρωση-

Μην τα ισοπεδώσουμε και όλα.

 

Ma για 1 ωρα ολικη ειχα και εγω! Αυτο ειναι που ψαχνουμε ομως οταν λεμε "ιστορικο"? η μια και οι 2 και οι 3 ωρες? Πολυ καλο, μαγευτικο, αξιολατρευτο, ναι! Ιστορικο? Γνωμη μου, οχι, αυτη η λεξη πρεπει να συνδιαζεται με κατι πραγματικα σπανιο. Το 2008 πχ ναι ηταν ιστορικο με παγωμενο χιονι στους δρομους ΟΛΗΣ της Αθηνας για μερες! απο 0μ υψομετρο, ουτε 200 ουτε 100 ουτε 50!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Ma για 1 ωρα ολικη ειχα και εγω! Αυτο ειναι που ψαχνουμε ομως οταν λεμε "ιστορικο"? η μια και οι 2 και οι 3 ωρες? Πολυ καλο, μαγευτικο, αξιολατρευτο, ναι! Ιστορικο? Γνωμη μου, οχι, αυτη η λεξη πρεπει να συνδιαζεται με κατι πραγματικα σπανιο. Το 2008 πχ ναι ηταν ιστορικο με παγωμενο χιονι στους δρομους ΟΛΗ΅της Αθηνας για μερες! απο 0μ υψομετρο, ουτε 200 ουτε 100 ουτε 50!

ολης της αθηνας δεν ηταν οι δρομοι παγωμενοι ουτε το 2008.

τωρα ηδη εδω εχει πεσει η Τ και τα χιονια που ακομα εχουν μερικοι δρομοι παγωνουν στανταρ το βραδυ. δεν μπορει το κεντρο κεντρο να εχει παγο στον δρομο για πανω απο 2 μερες. οι διαταξεις που χιονιζουν το κεντρο δεν ειναι ικανες να κρατανε για μερες το ψυχος. αλλιως θα ειναι διαταξεις με πολυ διαρκεια, λιγοτερο υετο και με αποκοπες. αποψη μου παντα. συνηθως οι υψηλες πιεσεις που επικρατουν στην δυτικη ευρωπη ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ να υπαρχουν, πιεζουν προς ανατολικα οποτε παντα θα σκαει ζεστη σιγα σιγα μετα.

μην τα ισοπεδωνουμε ολα ... ηταν καλος χιονιας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλό απόγευμα από το "εξωτικό" Αγρίνιο (φωτό).....-1,5οC σήμερα το πρωί.....στους -11οC η Χόχλια!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και πληροφοριακα μιλοντας, εδω ειχαμε ολικη χιονοστρωση απο βραδυ δευτερας νωρις εως σημερα . ακομα και τωρα σε πολλα στενα εχει ολικη( βεβαια  5 ποντοι μειναν οπου εχει μονο και στα υπολοιπα χλαπατσα που θα παγωσει δυστυχως).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...