Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@THUNDERSNOW1965 οταν λεμε Ανω Χαλανδρι, εννοουμε τη περιοχη που ειναι πανω απο Αττικη οδο και συνορα με Άνω Βριλήσσια ? ουσιαστικα λιγο πιο ΒΑ απο Πατημα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Frostfang8 said:

ολης της αθηνας δεν ηταν οι δρομοι παγωμενοι ουτε το 2008.

τωρα ηδη εδω εχει πεσει η Τ και τα χιονια που ακομα εχουν μερικοι δρομοι παγωνουν στανταρ το βραδυ. δεν μπορει το κεντρο κεντρο να εχει παγο στον δρομο για πανω απο 2 μερες. οι διαταξεις που χιονιζουν το κεντρο δεν ειναι ικανες να κρατανε για μερες το ψυχος. αλλιως θα ειναι διαταξεις με πολυ διαρκεια, λιγοτερο υετο και με αποκοπες. αποψη μου παντα. συνηθως οι υψηλες πιεσεις που επικρατουν στην δυτικη ευρωπη ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ να υπαρχουν, πιεζουν προς ανατολικα οποτε παντα θα σκαει ζεστη σιγα σιγα μετα.

μην τα ισοπεδωνουμε ολα ... ηταν καλος χιονιας...

Που δεν ειχε ολικη το 2008? 

Συμφωνω οτι δεν γινεται να το κρατησει πολυ αλλα τωρα μας αφησε πιο γρηγορα απ το κανονικο το ψυχος. Εδω τα χιονια ελιωναν ακομα κ μεσα στη νυχτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά κάποια στιγμή ξεκλειδώστε το αλλο θέμα και να εχουμε εκει μονο Φωτο και βιντεο καθαρά και να ξανακλειδωθει μετα να υπαρχει στο ιστορικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Iceman21 said:

Παιδιά κάποια στιγμή ξεκλειδώστε το αλλο θέμα και να εχουμε εκει μονο Φωτο και βιντεο καθαρά και να ξανακλειδωθει μετα να υπαρχει στο ιστορικο.

Ε ναι,μονο φωτο εκει , χωρις σχολια και chat

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Που δεν ειχε ολικη το 2008? 

Συμφωνω οτι δεν γινεται να το κρατησει πολυ αλλα τωρα μας αφησε πιο γρηγορα απ το κανονικο το ψυχος. Εδω τα χιονια ελιωναν ακομα κ μεσα στη νυχτα!

ξανα λεω. το 2008 μετα το περας της κακοκαιριας ελιωσαν επισης τα χιονια μεσα στις επομενες 2 μερες. δεν ειχε τρελη διαφορα απο αυτη την αποψη. ειχε βγαλει ηλιο αμεσως αφου περασε τελειως η κακοκαιρια. 

εγω αυτο που βλεπω εξω απ οτο σπιτι μου ειναι αναλογο και ισως λιγο καλυτερο, με χιονια να υπαρχουν ακομα και στους δρομους τοπικα παρα τους 6.3 βαθμους μεγιστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια τελική αποτίμηση της Μήδειας για την περιοχή μου, Χολαργός σύνορα με Παπάγου στα 205μ.

Στις περισσότερες επιφάνειες γύρω στο 30ποντο μετρημένο. Στους δρόμους λίγο λιγότερο, δεν μέτρησα. Ηταν ιστορικό για μένα σε ύψος χιονόστρωσης και σε διάρκεια και ένταση χιονόπτωσης. Σε θερμοκρασίες χάλια.

Συγκριτικά με τους άλλους μεγάλους χιονιάδες των τελευταίων ετών:

1) 2002 με 40-50 εκ

2) Μήδεια 2021 με 30 εκ

3) 2004 με 25-30 εκ, κοντράρεται με τη Μήδεια.....ποιοτικότερο όμως λόγω χαμηλότερων Τ

3) 2008 με περίπου 25 εκ

4)2006 με περίπου 15 εκ

5) Τηλέμαχος 2019 με περίπου 10 εκ

Και μερικές φωτο...

IMG_0224.JPG

IMG_0230.JPG

IMG_0223.JPG

IMG_0208.JPG

IMG_0229.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδιά μην γκρινιάζετε για τα εκατοστά και την ιστορικότητα του χιονιά! Σκεφτείτε το γκρειτερ που είδαμε σε Σύνταγμα & Κολωνάκι, από μόνο του αυτό δείχνει την σπανιότητα του χιονιά!!! Και ευτυχώς εν ετει 2021 έχουμε όλοι άπειρες φώτο / βίντεο να τα βλέπουμε ξανά και ξανά! 

Ας ανεβάσω ένα (ακόμη) βίντεο από την Ιστιαία την ώρα που ξεκινούσε το θάψιμο, την ώρα της απόλυτης σιωπής δηλαδή...

Πρέπει να μαζέψουμε όλες τις φώτο σε ένα post συμφωνώ! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Frostfang8 said:

ξανα λεω. το 2008 μετα το περας της κακοκαιριας ελιωσαν επισης τα χιονια μεσα στις επομενες 2 μερες. δεν ειχε τρελη διαφορα απο αυτη την αποψη. ειχε βγαλει ηλιο αμεσως αφου περασε τελειως η κακοκαιρια. 

εγω αυτο που βλεπω εξω απ οτο σπιτι μου ειναι αναλογο και ισως λιγο καλυτερο, με χιονια να υπαρχουν ακομα και στους δρομους τοπικα παρα τους 6.3 βαθμους μεγιστη!

Μπρο μου δεν διαφωνω σε τιποτα, απλα σου λεω οτι το 2008 ακομα και στις 20 Φεβ (2 μερες μετα) υπηρχε εδω παγωμενο χιονι στο δρομο, και προφανως και στο κεντρο κε σε εσενα περισσοτερο, για τον απλουστατο λογο οτι ειχε στρωσει παραπανω λογω Τ και κατα τη διαρκεια του στρωσιματος και μετα με αρνητικες το επομενο βραδυ. 

Επισης σε πιστευω οτι στην ηλιουπολη σημερα το πρωι παιζει να ειχε κ παραπανω χιονι απο το 2008 αφου ειχε παραπανω υετο και δεν ειχατε θεμα με Τ σε αυτα τα μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Snowstorm said:

Τελειο. Με 1 β λιγοτερο θα πηγαινε μονο προς τα πανω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν ολίγοις θέλω να πω πως όποιος θέλει μπορεί να βγάλει υποδεκάμετρο για το Σύνταγμα. Οι πιο κεντρικές γειτονιές του δήμου της Αθήνας χιονίστηκαν από καλά έως πολύ καλά. Ο κόσμος βγήκε έπαιξε χιονοπόλεμο, το διασκέδασε, έβγαλε φωτογραφίες, έπαιξε με τα παιδιά του και ο χιονιάς του 2021 λογίζεται ως ιστορικός και για το κέντρο. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ma για 1 ωρα ολικη ειχα και εγω! Αυτο ειναι που ψαχνουμε ομως οταν λεμε "ιστορικο"? η μια και οι 2 και οι 3 ωρες? Πολυ καλο, μαγευτικο, αξιολατρευτο, ναι! Ιστορικο? Γνωμη μου, οχι, αυτη η λεξη πρεπει να συνδιαζεται με κατι πραγματικα σπανιο. Το 2008 πχ ναι ηταν ιστορικο με παγωμενο χιονι στους δρομους ΟΛΗΣ της Αθηνας για μερες! απο 0μ υψομετρο, ουτε 200 ουτε 100 ουτε 50!

Δεν ισχύει αυτό με το παγωμένο χιόνι για μέρες. Μπορεί να είχε περισσότερο κρύο από τώρα αλλά είχε και ηλιοφάνεια όλη μέρα με θετική θερμοκρασία. Από κέντρο και κάτω έλιωσε σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, weatherfan said:

Δεν ισχύει αυτό με το παγωμένο χιόνι για μέρες. Μπορεί να είχε περισσότερο κρύο από τώρα αλλά είχε και ηλιοφάνεια όλη μέρα με θετική θερμοκρασία. Από κέντρο και κάτω έλιωσε σχετικά γρήγορα.

Ναι σε 3 μερες ειχε λιωσει. Εδω σε μια εχει εξαφανιστει το 95%, αυριο δεν θα υπαρχει τιποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Αυτό είδε ο Κολυδάς και έβγαλε 20-25 πόντους κέντρο. (Λυκαβηττός=δήμος Αθηναίων) 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, snowgiann said:

Αυτό είδε ο Κολυδάς και έβγαλε 20-25 πόντους κέντρο. (Λυκαβηττός=δήμος Αθηναίων) 😉

Κολωνάκι

 

Rooftop sunbathing plans are on... ice _snowman_with_snow_️ - home ( 1080 X 1080 ).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snowstorm said:

Κολωνάκι

 

Rooftop sunbathing plans are on... ice _snowman_with_snow_️ - home ( 1080 X 1080 ).jpg

Είναι σε ταράτσα.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, geod είπε:

@THUNDERSNOW1965 οταν λεμε Ανω Χαλανδρι, εννοουμε τη περιοχη που ειναι πανω απο Αττικη οδο και συνορα με Άνω Βριλήσσια ? ουσιαστικα λιγο πιο ΒΑ απο Πατημα?

.... όχι ..... το Άνω Χαλάνδρι είναι ακριβώς πριν την Αττική Οδό ..... (....μετά την αττική Οδό είναι Βριλήσσια .....) ..... συνορεύει με Αγία Παρασκευή , Γέρακα ..... ουσιαστικά ξεκινά αμέσως μετά την Δουκίσης Πλακεντίας και φθάνει μέχρι Αττική Οδό ..... το Πάτημα Χαλανδρίου είναι ΒΑ  και με μια υψομετρική διαφορα 40 - 60 m περίπου απο εμας .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...