Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

.... όχι ..... το Άνω Χαλάνδρι είναι ακριβώς πριν την Αττική Οδό ..... (....μετά την αττική Οδό είναι Βριλήσσια .....) ..... συνορεύει με Αγία Παρασκευή , Γέρακα ..... ουσιαστικά ξεκινά αμέσως μετά την Δουκίσης Πλακεντίας και φθάνει μέχρι Αττική Οδό ..... το Πάτημα Χαλανδρίου είναι ΒΑ  και με μια υψομετρική διαφορα 40 - 60 m περίπου απο εμας .....

αααα - οκ, παντα μπερδευομουν εκει στο τετραεθνές!  - 

αυτο το σαιτ βοηθαει πολυ παντως - https://www.freemaptools.com/elevation-finder.htm 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 μέρες το χιόνι σε δρόμο στο Κέντρο το 2008 δεν κράτησε σε καμία υποπερίπτωση των περιπτώσεων.

19 Φεβρουαρίου '08 απόγευμα ήμουν στη Σόλωνος στον Ηράκλειτο και το εναπομείναν χιόνι ήταν ελάχιστο, πέραν των σωρών που μαζεύεται κλασικά στις άκρες.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει και η Αλεξανδρας κεντρο θεωρείται που ειχε το διπλο απο Συνταγμα αλλα τι καθόμαστε και συζηταμε τωρα ψυριζοντας την μαιμου ...Ο στόχος για την Μήδεια ηταν να παρουμε το maximum απο αυτα που βλέπαμε στους χαρτες παραμονές της κακοκαιρίας και το καταφέραμε με το παραπανω νομιζω.Η κατάρα εσπασε ...η αττικη άσπρισε απο ακρη σε ακρη σχεδον και παμε για αλλα συντομα...

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, brit1981 said:

3 μέρες το χιόνι σε δρόμο στο Κέντρο το 2008 δεν κράτησε σε καμία υποπερίπτωση των περιπτώσεων.

19 Φεβρουαρίου '08 απόγευμα ήμουν στη Σόλωνος στον Ηράκλειτο και το εναπομείναν χιόνι ήταν ελάχιστο, πέραν των σωρών που μαζεύεται κλασικά στις άκρες.

 

Σε στενα υπηρχε. Επισης σημερα το απογευμα δεν υποαρχει ιχνος σωρου στο κεντρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Σε στενα υπηρχε. Επισης σημερα το απογευμα δεν υποαρχει ιχνος σωρου στο κεντρο!

Εγώ δεν θυμάμαι να έχει χιόνι στα στενά εκεί κοντά στα Εξάρχεια, αλλά βέβαια ήμουν νιος και γέρασα από τότε, δεν θυμάμαι και τέλεια.

Παγκράτι πάντως έχει ακόμα χιονάκι, με βάση τα λεγόμενα συγγενή μου τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

 

ξερεις τι βρισκω αστειο; χαχαχααχ οτι βγαλαν βιντεο φυσικα οταν καθαριστηκαν οι δρομοι πριν το τελικο θαψιμο απο 1 το μεσημερι μεχρι απογευμα. αλλα οταν επρεπε να φυγουμε κατα τις 3 οι δρομοι ηταν κλειστοι και καναμε αγωνα να παμε βουλιαγμενης και απο κεντρικους( λεωφ ειρηνης κτλ...) .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowgiann είπε:

Σε καμία περίπτωση 2-3 πόντοι μόνο. Τουλάχιστον 10 στο Σύνταγμα. Δες στη φωτό πάνω στη σκεπή στο φυλάκιο. Στο Κολωνάκι από αναφορά φίλου εκεί γύρω στα 15.

Πάντως το 20-25 ναι είναι λίγο υπερβολικό....

1015_e2875c3c-b201-475b-8371-80be88d70eb2.jpg

Επειδή δεν είμαι αυτός που κρίνει ποιος ξερει να μετρά κ ποιος όχι, Δέχομαι μόνο φωτό με μέτρο!  Δική μου γνώμη πως στη φωτό αυτή έχει μέγιστο 3 πόντους κάτω και 6-7 το σκέπαστρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Εν ολίγοις θέλω να πω πως όποιος θέλει μπορεί να βγάλει υποδεκάμετρο για το Σύνταγμα. Οι πιο κεντρικές γειτονιές του δήμου της Αθήνας χιονίστηκαν από καλά έως πολύ καλά. Ο κόσμος βγήκε έπαιξε χιονοπόλεμο, το διασκέδασε, έβγαλε φωτογραφίες, έπαιξε με τα παιδιά του και ο χιονιάς του 2021 λογίζεται ως ιστορικός και για το κέντρο. 

Το πιο σωστό σχόλιο ισως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μερικές από Αγία Παρασκευή αλιευμένες από Instagram σε διάφορες χρονικές φάσεις.

- athens - geece - agiaparaskevi - snow - white - huaweip30pro - photographerlovers ( 1350 X 1080 ).jpg

Subpost 5 - Snow in Athens! The heaviest snowfall in the past 15 years... Camera ( 1350 X 1080 ).jpg

Subpost 1 - Snow in Athens! The heaviest snowfall in the past 15 years... Camera ( 1350 X 1080 ).jpg

Subpost 1 - Instagram media - CLV7K6yhnY9 ( 1350 X 1080 ).jpg

_snowflake_️_snowflake_️ ( 1349 X 1080 ).jpg

Subpost 1 - Instagram media - CLXjQHhF2TE ( 1080 X 1080 ).jpg

Subpost 6 - Beautiful Day!!! ( 1080 X 1080 ).jpg

Subpost 2 - Beautiful Day!!! ( 1080 X 1080 ).jpg

🥰🥰_heartbeat__heartbeat__heart_eyes__heart_eyes_ ( 1080 X 1080 ).jpg

- μήδεια ( 1349 X 1080 ).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Επειδή δεν είμαι αυτός που κρίνει ποιος ξερει να μετρά κ ποιος όχι, Δέχομαι μόνο φωτό με μέτρο!  Δική μου γνώμη πως στη φωτό αυτή έχει μέγιστο 3 πόντους κάτω και 6-7 το σκέπαστρο!

Συμφωνω. Νωρις το πρωι θα ειχε λιγο παραπανω. Στα χορτα ακομα πιο πολυ. Το θεμα ειναι οτι η διαφορα ακομα και με το κολωνακι ηταν τεραστια! αφου οι Τ επαιζαν κυριολεκτικα πανω-κατω απο το 0. 50μ υψομετρο μπορει να σημαιναν +10 ποντους σε καποιες περιοχες (πχ Ανω/κατω Γλυφαδα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Χρηστο ασε τι νομιζεις εσυ....ο επισημος φορεας μιλησε....τελος....το πικ επιασε τοσο....εδω 20 ποντους μου ανεφερε ασχετος φιλος μου με τον καιρο, στη Ν.Σμυρνη....

Μα γιαυτο ανέφερα πως θα ήθελα επισήμως να γνωρίζω τι εννοουν κέντρο.. Λογικά κάποια σταθερά θα έχουν. Εγω συμφωνώ, και το παγκρατι στα πιο ψηλά του που δεν ειναι πολύ (στη φορμίωνος & Αρήτης) μπορεί να έβαλε και 15 με 20  ΟΠΩΣ σε εμένα που έβαλε 21cm δρόμο και 28 μετρησα ταράτσα.
Στο διαταυτα, τι οριζουν ως  κέντρο? Ιδου το ερώτημα.. Το οποίο θα το απαντησω σίγουρα ως αυριο, μπορει και ως σημερα βραδυ.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Μα γιαυτο ανέφερα πως θα ήθελα επισήμως να γνωρίζω τι εννοουν κέντρο.. Λογικά κάποια σταθερά θα έχουν. Εγω συμφωνώ, και το παγκρατι στα πιο ψηλά του που δεν ειναι πολύ (στη φορμίωνος & Αρήτης) μπορεί να έβαλε και 15 με 20  ΟΠΩΣ σε εμένα που έβαλε 21cm δρόμο και 28 μετρησα ταράτσα.
Στο διαταυτα, τι οριζουν ως  κέντρο? Ιδου το ερώτημα.. Το οποίο θα το απαντησω σίγουρα ως αυριο, μπορει και ως σημερα βραδυ.
 

Για Κολωνάκι πάντως είχε αρκετά παραπάνω από 7-8 πόντους σε εύκολες επιφάνειες. Ανέβασα Κολωνακιώτικη ταράτσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;

ΧΑΙΝΤΕΕΕΕΕ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει μείνει αρκετό σχετικά χιόνι ειδικά σε κάποια μέρη που δεν χτύπα ο ήλιος στο Πλατύ....Μέγιστη σήμερα 6,5°c και ελάχιστη -5°c.....

20210217_180616.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... ήρθε η ώρα να κάνουμε ταμείο για εδώ ..... Άνω Χαλάνδρι .....

...... στρώθηκε 35-40 cm χιόνι ..... κρατάω το 35 cm και έτσι ισοφαρίζει η Μήδεια το 2008..... ( μιλάω πάντα και αυστηρά για την περιοχή μου....!!!!!....).....ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΊΣΤΟΡΙΚΗ αυτή η χιονοεπιδρομή ....

...... έτσι για την ιστορία ......στους '' νεώτερους χρόνους '' (....καλά ποιος είμαι ο Μαθουσάλας ....??????...)..... οι μετρήσεις έχουν  γίνει με μέτρο σε ψυχρές σκληρές επιφάνειες .....

2002 ..... 87 cm ....!!!!!.... με διαφορά πρώτο (..... δεν νομίζω να ξαναδώ κάτι τέτοιο εδώ ..... αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις .....)....

2004 .... 40 cm.... ιστορικό και για την ραγδαιότητα του .....!!!!!

2008 + 2021 ..... 35 cm .....

2006 ..... 20 cm ....

2019 ..... 17-18 cm .....

..... το 1987 ..... ήταν μιά κατηγορία μόνο του ..... και εκτός συναγωνισμού ......

...... δεν περιγράφω άλλλο .....ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ και καλύτερα ......!!!!!!.....

ΥΓ..... για μένα ήταν διπλή η χαρά και η απόλαυση....ήρθε σε μιά χρονική περίοδο πολύ δύσκολη και μου πήρε ''μεγάλο φορτίο'' ......

......στα μάτια μου το χιόνι είναι ότι ωραιότερο σ'αυτή τη ζωή .....(....ψυχικά ανώμαλος γαρ ....) ....

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω Τ στον σταθμου στο τατοι -0.9, αρα εδω κοντα -2(ολοι οι σταθμοι οφ).  Στα 850 τωρα εχουμε -1!! Λογω αναστροφης προφανως παιζουν τετοιες τιμες;

Εντωμεταξυ πετυχαινω τον γειτονα εξω, μου λεει ειχα παει στην αδερφη μου στο Φαληρο να περασω την κακοκαιρια...Ακουστε εδω τι ανωμαλοι κυκλοφορουν 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

Ειμαι σιγουρος οτι δεν εννοουν ασφαλτο παντως, επισης η διαρκεια  ως προς την συνεχομενη χιονοπτωση ( εκανε και τα κλασσικα της on/off) και η ενταση της Μηδειας ηταν πραγματικα ιστορικη. Βεβαια αν η εμυ εξυπηρετει και αλλους σκοπους, φιλοκυβερνητικους ισως, αν αυτο υπονοησει καποιος, δεν το ξερω. 

Αυτο που κερω ειναι οτι με αυτην την ενταση και αυτη την διάρκεια με - 13 στα 850 θα ηταν η queen of the queens! 

Κινήθηκα ήδη νομικά χαχαχαχαχ (εστειλα μνμ στον νονό, ξερεις) .
¨οσο για το -13 σίγουρα θα ήταν Queen  αλλα αν κ εφόσον σαν στοιχείο άλλαζε μόνο η Τ (προφανώς θα μ πεις)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη το κεντρο της αθηνας ειναι δυσκολα να αποδοθει με περιοχες, οπως  γνωριζουμε, αυτό οριοθετείται από τον δακτύλιο που ισχυει για την κυκλοφορία των οχηματων

πχ. η περιοχη γκυζη ειναι εκτος δακτυλιου αρα εκτος κέντρου αθηνας

τωρα η ΕΜΥ δεν ξερω πως προσδιορισε  20- 25 εκ στο κεντρο με την ΜΗΔΕΙΑ, ισως να προεκυψε απο τον μεσο ορο των χιονοστρωσεων στις περιοχες του κεντρου

παντως  δρομοι του κεντρου, όπως ιπποκρατους, ασκληπιου, χαρ. τρικουπη ουτε καν χιονοστρωθηκαν ενω το 2002 είχαν καθαρο 20ποντο!!!

Η ΜΗΔΕΙΑ ηταν πραγματικα μια αξιολογοτατη χιονοκακοκαιρια για το κεντρο, που το καταχαρηκαμε και πανω από 2008 (ισως και 2004) αλλα .... το 2002 ειναι απλησιαστο!!!!!

το 2002 ειναι κατι σαν καιρικο μουσειακό έκθεμα. Κοινως "μην εγγιζετε"!!!!!

Επεξεργάστηκε από olaficent
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Επειδή δεν είμαι αυτός που κρίνει ποιος ξερει να μετρά κ ποιος όχι, Δέχομαι μόνο φωτό με μέτρο!  Δική μου γνώμη πως στη φωτό αυτή έχει μέγιστο 3 πόντους κάτω και 6-7 το σκέπαστρο!

Εντάξει στο σκέπαστρο 6-7 εσύ 10 εγώ δεν θα τα χαλάσουμε....κάτω το καθάριζαν απότι έβλεπα και στην κάμερα....και βέβαια δεν ξέρουμε αν η φωτο είναι στο μέγιστο της χιονόστρωσης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...