Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Ξέρετε τι κατάλαβα?? Τελικά η  αναμονή πολλές φορές είναι καλύτερη και από το ίδιο το ταξίδι...... Θέλω να βλέπω τα μοντέλα και να σχολιάζουμε 😢😢😢😢

Ποσο δίκιο έχεις , σχεδόν 10-12 μέρες περιμέναμε σχολιάζαμε ανυπομονούσαμε  ποτέ θα βγει το 6αρι το12αρι κλπ, τώρα που δεν έχουμε κάτι να περιμένουμε μου λείπουν αυτές οι μέρες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, BrainA said:

Ήταν πολύ light για τα δεδομενα του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ😂

Εσύ φανταζόσουν τον αυλώνα Λαμπίρη τόσο light? 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δέντρο έπεσε επίσης στη Νέα σμυρνη. Επίσης να σημειωθεί ότι στάση Αχιλλέως του τραμ που είχα παει για χιονοπολεμο στις ευκολες το χιόνι ήταν για πλακα 10-15 ποντους . Ιστορική η μηδεια τι να λέμε. Επίσης κρίνεται για μένα και από την άποψη του κόσμου. Όταν βλέπεις έξω τόσο κόσμο και να λέει από το 2008 έχουμε να δουμε κατι τέτοιο (δε το έχω ξανακούσει σε άλλη κακοκαιρία τόσα χρόνια) ε λοιπόν δε μπορεί όλοι να κάνουν λαθος. Τώρα εντάξει τα εκατοστά για αρχειακους λόγους είναι πιστευω παρα κρίνουν στο 100% την ιστορικοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μερικές φωτογραφίες .

Καλά να είμαστε και ζήσουμε και καλύτερους χιονιάδες ΟΛΟΙ! 

20210215_181053.jpg

20210215_195712.jpg

20210216_084418.jpg

20210216_084912.jpg

20210216_091921.jpg

20210216_093555.jpg

20210216_093601.jpg

20210216_094713.jpg

20210216_093257.jpg

20210216_093113.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις κατέβηκα κάτω από το σπίτι μου στο παρκάκι για να ταισω τις αδέσποτες γάτες όπως κάνω καθημερινά εδώ και χρόνια και μέτρησα από περιέργεια με το χέρι πάνω σε ένα αμάξι ότι χιονι εμεινε από χθες και ήταν 40 εκατοστά......Πραγματικά έχει μείνει ακόμα παρά πολύ χιόνι ...ειδικά μέσα στην Πανεπιστημιούπολη που δεν πατιεται έχει ακόμα ολική χιονόστρωση....

Έπος ....η καλύτερη κακοκαιρία για την περιοχή μου μετά το 2002 ....στα ίσα με το 2004  +10cm από το 2008 και + 20 από το 2006

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To κορυφαίο είναι που διάβασα κάπου ότι ρώτησαν τύπο στον Άγιο Στέφανο και λέει ότι δεν είχε ξαναδεί τόσο χιόνι εκεί.

Λεπτομέρεια: Ήταν τη Δευτέρα το πρωί. 🤣 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Μόλις κατέβηκα κάτω από το σπίτι μου στο παρκάκι για να ταισω τις αδέσποτες γάτες όπως κάνω καθημερινά εδώ και χρόνια και μέτρησα από περιέργεια με το χέρι πάνω σε ένα αμάξι ότι χιονι εμεινε από χθες και ήταν 40 εκατοστά......Πραγματικά έχει μείνει ακόμα παρά πολύ χιόνι ...ειδικά μέσα στην Πανεπιστημιούπολη που δεν οατιεται έχει ακόμα ολική χιονόστρωση....

Έπος ....η καλύτερη κακοκαιρία για την περιοχή μου μετά το 2002 ....στα ίσα με το 2004  +10cm από το 2008 και + 20 από το 2006

 

Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Σε μερικά κύματα ο καιρός ερχόταν από νοτιοδυτικά. Αν κρίνω και από την Αριάδνη με τέτοιο τύπο καιρού ευνοείται πολύ η περιοχή και του κέντρου αλλά και Ζωγράφου. Έτσι στα ψηλά που είχατε και καλύτερες θερμοκρασίες από την ευρύτερη περιοχή δώσατε ρέστα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ παντοσ εδώ κ;ι τρεις ημέρες μετά το πέρας της Μήδειας με έχει πιάσει μελαγχολία.δεν υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον και ούτε σχολιασμός Χαρτων.και οπωσ είπαν και κάποια παιδιά πιο πάνω πριν είχα κάτι να περιμένω ένα 6αρι,ένα 12αρι,ένα Γερμανό, Άγγλο, Κινέζο και τα σχόλια των παιδιών και το χαβαλε που κάναμε.τωρα παπαλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντελως αντικειμενικα παντως για τα 13 ολοκληρα χρονια εξισορροπηση δεν εγινε.Αναμενουμε αρχες Μαρτιου για να σπασουμε την αχιονια 10-15 ημερων😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά η ΕΜΥ επίσημα δίνει την πρωτιά στην "ΜΗΔΕΙΑ' ότι και αντιρήσεις και να χετε ....αξίζει σαν προσπάθεια και κάνει συγκρίσεις και με δεκαετία 80!http://www.hnms.gr/emy/el/meteorology/meteorological_news?name=170221

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόντελινγκ είναι πραγματικά μεγάλη υπόθεση για όλους εμάς τους χιονολάγνους αλλά να πω την αλήθεια ότι μετά τον Τηλέμαχο είχα αποφασίσει να απέχω από το άθλημα και έτσι δεν έγραφα ούτε στο snowreport, ούτε μπήκα στο πειρασμό να έρθω εδώ όπως έκανα σήμερα. Δεν κοιτούσα καν μοντέλα πέρα από διάφορα ποστς που έβλεπα σε ομάδες στο fb. Είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να μην ξενυχτά για να δει το πρωινό τρέξιμο του Τζίφου. Αυτό μου εξασφάλισε αρκετή ξεκούραση για να αντέξω αύπνος με μια ώρα ύπνο ουσιαστικά από το πρωί της Δευτέρας έως το βράδυ της Τρίτης. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, bardaris said:

παιδιά η ΕΜΥ επίσημα δίνει την πρωτιά στην "ΜΗΔΕΙΑ' ότι και αντιρήσεις και να χετε ....αξίζει σαν προσπάθεια και κάνει συγκρίσεις και με δεκαετία 80!http://www.hnms.gr/emy/el/meteorology/meteorological_news?name=170221

Η διαφωνία ήταν για το τι θεωρεί κέντρο. Σίγουρα στο ευρύτερο κέντρο και σε γειτονιές του δήμου Αθηναίων είχαμε 20εκ σε ανοιχτές επιφάνειες. Κι εγώ θεωρώ ότι από άποψη χιονόπτωσης πολύωρης ίσως ήταν από τις πιο σφοδρές της πρόσφατης καιρικής ιστορίας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Steliosnow said:

Δέντρο έπεσε επίσης στη Νέα σμυρνη. Επίσης να σημειωθεί ότι στάση Αχιλλέως του τραμ που είχα παει για χιονοπολεμο στις ευκολες το χιόνι ήταν για πλακα 10-15 ποντους . Ιστορική η μηδεια τι να λέμε. Επίσης κρίνεται για μένα και από την άποψη του κόσμου. Όταν βλέπεις έξω τόσο κόσμο και να λέει από το 2008 έχουμε να δουμε κατι τέτοιο (δε το έχω ξανακούσει σε άλλη κακοκαιρία τόσα χρόνια) ε λοιπόν δε μπορεί όλοι να κάνουν λαθος. Τώρα εντάξει τα εκατοστά για αρχειακους λόγους είναι πιστευω παρα κρίνουν στο 100% την ιστορικοτητα

Ma οντως ισχυει οτι τοσο ειχαμε να δουμε απο το 2008. Το θεμα ειναι οτι τοτε (στα κεντρονοτια) ειχε παραπανω εως το διπλασιο κατα τοπους! Για τον απλο λογω οτι αν και ειχε λιγοτερα μμ, τα κρατησε σχεδον ολα λογω αρνητικων Τ παντου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

To κορυφαίο είναι που διάβασα κάπου ότι ρώτησαν τύπο στον Άγιο Στέφανο και λέει ότι δεν είχε ξαναδεί τόσο χιόνι εκεί.

Λεπτομέρεια: Ήταν τη Δευτέρα το πρωί. 🤣 

Θα είχε μετακομίσει πέρσυ εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.ab6543d90b332ed0518f7371c3d4cfaa.png

Πραγματικα χρειαζεται ενας ορισμος για κεντρο... Αμπελοκηπους ειχε οντως 20-25εκ. που ανηκει στο δημο αθηναιων. Συνταγμα δεν υπαρχει περιπτωση... Τωρα αυτο με τη διαρκεια δν ξερω αν πρεπει να το σχολειασω... πριν τις 6 το απογευμα της δευτερας δεν υπηρχε κακοκαιρια στο κεντρο. Εκτος αν μιση ωρα χιονοπτωσης το πρωι θεωρειται κακοκαιρια "πολυ μεγαλης έντασης"!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μεγαλύτερη απόλαυση για μένα ήταν 12:30 το βράδυ από Δευτέρα προς Τρίτη την ώρα της χιονοκαταιγιδας περπατάμε με τα παιδιά μου στους άδειους δρόμους και σκάει ο κεραυνός με μια μαγική γαλαζοπράσινη απόχρωση και ένα υπόκωφο  ήχο, πέφτει το ρεύμα σε όλη την πόλη και περπατάμε στο γλυκό φως του χιονιά!!!!!Ηδονή !!!!

Η μια φωτό είναι πριν κοπεί το ρεύμα και η άλλη μετά !!!

6396CFD4-CD81-4A0E-9CD8-D6FC1634E76E.jpeg

914BF43A-1BD0-4652-9D8F-9063D7928C51.jpeg

Επεξεργάστηκε από oasis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες το πρωί εγώ την ώρα του 2ου γύρου ;;;

και μερικές από την γειτονιά μου

6B3629AB-0156-4FC9-8C67-5AB2E3955615.jpeg

C210A9FF-9FBB-4F57-99AE-77D0A36E70C8.jpeg

B74180C3-0E72-42B1-B079-93C581E776CE.jpeg

CEE8B94B-9AD4-4714-BDA9-7F53CA89AD84.jpeg

E8F43E5E-18C8-48B4-A9BB-1DDDFB0C21E7.jpeg

13C22A3F-A8E9-421C-AF71-343670AEC84D.jpeg

A4F3992A-35F9-4AAC-AFE7-9D6E45E31FFA.jpeg

Επεξεργάστηκε από oasis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρασε η Μηδεια....... Απόλυτη τρέλλα μετά από τόσα χρόνια. Το παλιό φόρουμ θα είχε πέσει καμια δεκαριά φορές από τις αναφορές.... Και τώρα τι?

Νομίζω ότι οδεύουμε σταδιακά προς το τέλος του φετινού χειμώνα. Όπως είπε και ο casper, η προσμονή έχει συχνά πιο γλυκιά γεύση από την αποτίμηση. Ο σχολιασμός, τα ξενύχτια, οι "κωλοτουμπες" των μοντέλων, οι αλλαγές των αβατάρ 😂 (για σενα το λέω Νικόλα, μην κρύβεσαι), ο δρόμος από τον Ιστορικό στη Μούφα, τα βαλσαμωμένα κασκόλ που γράψανε ιστορία, η Bepantol στο κομοδίνο, η μωβιά στο Αιγαίο, το αν θα ειναι κεντροβόρειος ή προσήνεμος, οι εκτιμήσεις, ο χαβαλές. 

Ας ελπίσουμε να έχει κάποια έκλπηξη ο καιρός αρχές Μάρτη, αν και νομίζω ότι είναι δύσκολο. Αλλιώς, υπομονή, να είμαστε γεροί, και θα περάσουν οι βαρετοί μήνες.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...