Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Δε μου κάνει καρδιά να βγω από το σπίτι....βγήκα μόνο λίγο με το αμάξι με χιονοκουβερτες να πάω τη νύφη μου σε κεντρικό δρόμο να πάρει ταξί για να πάει στη δουλειά της......δε εχω χειρότερο από το λιωσιμο του χιονιού...😥

Τα ίδια και εγώ, βγήκαν η μητέρα μου και η αδερφή μου για βολτα προς το βουνό και δεν μου πάει η καρδιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος να πω ότι βλέποντας φωτογραφίες από τα πιο ψηλά του Αλίμου και κυρίως στο λόφο πανι είχανε τα δίπλα από εμένα δίπλα στο κυμα και προσεγγισανε το 2008 αν όχι το ξεπερασανε. Εμείς μισό βαθμο κάτω και θα γινόταν το ίδιο αλλά και παλι εξαιρετικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερο να το βλεπεις να λιωνει....ωστοσο ειχε συννεφια το πρωι κ ακομα κραταει....

Οπως τα ειπε ο Γιωργης εδω δεν εχουν καθαρισει τα στενα δρομακια κ πολυ φοβαμαι οτι ο απροσεκτος οδηγος μπορει να προκαλεσει ατυχηματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανασκόπηση κακοκαιρίας.... 

1ον.... Με καμιά περίπτωση δεν φτάσαμε το 2008 εδω στα δυτικά ούτε κατά διάνοια..... 

2ον.. 7cm σε δρόμο 13cm στη ταράτσα μ.... 

3ον.. Σε ραγδαιοτητα χιονιού δεν έχω ξανά δει τόσο πολύ ούτε το 2008 ούτε το 2004... 

4ον..για 2 βαθμούς χάσαμε τον ποιο ιστορικό χιόνια των δυτικών απ όσο θυμάμαι... 

5ον.. Σήμερα είναι μια άλλη μέρα μόνο σε σκεπές και σε αμάξια πουθενά αλλού δεν σου θυμίζει το έγινε εχτές και αυτό με στεναχωρεί... Το 2008 βλέπαμε χιόνια φουλ για μια βδομάδα μετά!!!! 

6ον..  Όπως και να έχει δεν παύει να είναι ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΧΙΌΝΙΑΣ ΑΤΤΙΚΉΣ.. 

ΕΎΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΈΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΊ ΣΕ ΑΥΤΌ ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ ΜΈΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΌΜΕΝΗ ΧΙΟΝΟ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ..!!!! 

ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΆ ΤΟ ΧΆΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΚΌΣΜΟ ΞΈΓΝΟΙΑΣΤΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΥ ΕΊΧΕ ΠΟΛΎ ΚΑΙΡΌ ΝΑ ΤΟ ΖΉΣΕΙ.. ΕΊΔΑ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΗΚΏΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΕΝΑ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΠΑΊΞΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΆ ΤΟΥΣ 

ΚΑΛΉ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα, ομορφιές στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας αφησε η Μηδεια αντε και στα επομενα...

Με -11ξυπνησαμε σήμερα και αυτη την εικόνα στους δρόμους του χωριου παρα την τριήμερη  ηλιοφάνεια μετα την τελευταία νιφαδα που έπεσε.FB_IMG_1613550682139.thumb.jpg.2a844acd91c43f00b4f3d9c82f2e59a1.jpgFB_IMG_1613550993516.thumb.jpg.872dd4e369bcbbf49d838f60f8086938.jpgFB_IMG_1613550970548.thumb.jpg.cd6e16ecfc7765d3ff31633f8b494ab9.jpg

Γιωργο ποσα εκατοστα εφτασε το χιονι εκει μεχρι την κυριακη το βραδυ?Χασαμε 20-30 εκατοστα χιονι για 3-4 ωρες που καθυστερησε η πτωση της θερμοκρασιας μιας και σε αυτες τις ωρες ειχαμε την μεγαλυτερη σφοδροτητα των φαινομενων.Παντως σε θερμοκρασιες χιονιου με υετο ειναι και ο Ν.Α ευνοϊκός ανεμος για χιονι στα Γιαννενα και στο Δελβινακι.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκπληκτικο βίντεο απο Greekreporter.gr για τον χιονιά στην Αθηνα.

Μου το στείλε ο Κωστας beach snow.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μεγάλη θλίψη να το βλέπεις να λιώνει.....

αργος θανατος!

2 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Τι μακαβριοτητα είναι αυτή πρωι πρωι χαχα.. αν κάποιος δει τις διατάξεις στο μέλλον από τα ιστορικά των χαρτών δεν θα πιστευει τον χαμό που προκαλεσε η Μηδεια

αυτο συζητουσα και γω χθες. οταν θελει....

δυο μαγικες λεξεις. διαταξη, συγκλιση.

και μια φραση Aegean Lake Effect

40 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Ένα τηλέφωνο δεν πήρες. Και άλλαξα και συσκευή και έχασα ορισμένες επαφές. 🤣

Χρατς χρουτς. Τον ζήσαμε τον ιστορικό επιτέλους.

Χαιρετώ όλη την ομήγυρη (Seth13 εδώ), περιμένουμε το 2023 να επιβεβαιωθεί ο άτυπος νόμος. Μια μεγάλη δεκαετία μόλις ξεκίνησε. 

εσυ εισαι ρε;

το πιστευω και γω, μπηκαμε στις καλες ζυγες 10ετιες και με το καλημερα της μας το φερε! χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Παπλαμουδας said:

αργος θανατος!

αυτο συζητουσα και γω χθες. οταν θελει....

δυο μαγικες λεξεις. διαταξη, συγκλιση.

και μια φραση Aegean Lake Effect

εσυ εισαι ρε;

το πιστευω και γω, μπηκαμε στις καλες ζυγες 10ετιες και με το καλημερα της μας το φερε! χαχα

Εγώ ολοζώντανος με το κανονικό nickname μου και όχι το Seth13 που έγινε στα γρήγορα τέλη Γενάρη 2008 σε εκείνη τη μούφα πριν τον μεγάλο χιονιά επειδή είχα ξεχάσει τον κωδικό μου. Στο snreport έγραψα μόλις φέτος στις αναφορές μετά από τον Τηλέμαχο σκέψου. Ε, μου λείψατε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Εδώ το χιόνι είναι αστραγαλατο και λιώνει αργά κ σταθερά.

Μπαλκονάτη Παρνηθα. Δυστυχως η ΝΑ πλευρά που βλέπω εγώ δε βάζει πολλά πράγματα, φαντάζομαι ότι από πίσω το βουνό είναι θαμμένο

88EDBAB9-3A9B-4ADA-9FB4-FF3C0CEE59E7.jpeg

Βρε γείτονα, ξέρεις πόσο χιόνι βάζει αυτή η πλευρά που λές? Πάρα πολύ. Και τώρα έριξε σίγουρα κανα μέτρο, μη σου πώ παραπάνω. Απλά η πλαιγιά αυτή ΜΟΙΑΖΕΙ άχιονη λόγω του βραχώδους εδάφους της. Και γενικά να ξέρεις οτι η πλαγιά πάνω απο τους Θρακομακεδόνες, βάζει πολύ περισσότερο χιόνι σε σχέση με τις δυτικές πλαγιές. Γιατί η ανατολική είναι περισσότερο προσήνεμη ενώ η δυτική πλευρά είναι υπήνεμη. 

Φυσικά, όσο πιο ΒΑ πηγαίνεις, τόσο περισσότερο έχει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δε μου κάνει καρδιά να βγω από το σπίτι....βγήκα μόνο λίγο με το αμάξι με χιονοκουβερτες να πάω τη νύφη μου σε κεντρικό δρόμο να πάρει ταξί για να πάει στη δουλειά της......δε εχω χειρότερο από το λιωσιμο του χιονιού...😥

Φιλε χελμε ποσα περιπου εκατοστα εφτασε το χιονι στην ζωγραφου?Φαινοταν παρα πολυ το χιονι στις φωτογραφιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο κοσμος εχει βγει με φτυάρια καθαριζει αυλές και βεραντες.

Δεν λιωνει ακομα το χιονι παρα τον ηλιο και τους4 βαθμούς. Σιγουρα ιστορικη ηταν.

Παω να δω τι θα κανω και εγω με τη βεραντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Φιλε χελμε ποσα περιπου εκατοστα εφτασε το χιονι στην ζωγραφου?Φαινοταν παρα πολυ το χιονι στις φωτογραφιες.

Καλημέρα φίλε ...40-45 στα 200 μετρα μέχρι την είσοδο της Πανεπιστημιούπολης και μέσα στα Πανεπιστήμια μέχρι τα 230μ που πήγα είχε 50cm.....υπέροχα ητανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά, πόσο καλά προστατυεμένο είναι το κέντρο της Αθήνας. Μπορεί γύρω γύρω στον Υμμητό να θάβονται (σε απόσταση 3 χλμ απο το Σύνταγμα) και στο καρακεντρο απλά να στρώνεται λίγο (σχετικά) χιόνι. Αυτό αποδείχθηκε και το 2002. 

Το 04 ήταν τόσο ΤΕΡΑΣ η πολική μάζα, που κάθε νιφάδα επιβίωνε και τελικά έφτασε 10 πόντους το κέντρο. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερα που λιωνει το χιονι,το χαροκοπειο εχει γραψει 9.4mm και συνεχιζει..Για να καταλαβαιτε τι χιονι χαθηκε εχθες για ενα βαθμο!!!Τουλαχιστον 25 ποντοι. .Και να δω που θα σταματησει ο υετος...

Παντως ακομα και νοτια με κεντρο μεγαλη διαφορα..Εφυγα απο καλλιθεα σημερα και με το που μπηκα πετραλωνα και γκαζι για να βγω ιερα οδο,το στρωμενο χιονι ηταν τουλαχιστον διπλασιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, Snowstorm said:

Ένα τηλέφωνο δεν πήρες. Και άλλαξα και συσκευή και έχασα ορισμένες επαφές. 🤣

Χρατς χρουτς. Τον ζήσαμε τον ιστορικό επιτέλους.

Χαιρετώ όλη την ομήγυρη (Seth13 εδώ), περιμένουμε το 2023 να επιβεβαιωθεί ο άτυπος νόμος. Μια μεγάλη δεκαετία μόλις ξεκίνησε. 

ρε Σωτήρη που να ήξερα ότι είσαι εσυ! θα σε πάρω αγορίνα μου απόψε να τα πουμε! κι έλεγα που χάθηκε ο Seth 13!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρθα βολτα υπερβορεια. Τα χιονια σε Αγιο Στεφανο και Διονυσο μοιαζουν πετσες μπροστα στις Αφιδνες. Παραπανω δεν παει ο δρομος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Πάντως αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά, πόσο καλά προστατυεμένο είναι το κέντρο της Αθήνας. Μπορεί γύρω γύρω στον Υμμητό να θάβονται (σε απόσταση 3 χλμ απο το Σύνταγμα) και στο καρακνετρο απλά να στρώνεται λίγο (σχετικά) χιόνι. Αυτό αποδείχθηκε και το 2002. 

Το 04 ήταν τόσο ΤΕΡΑΣ η πολική μάζα, που κάθε νιφάδα επιβίωνε και τελικά έφτασε 10 πόντους το κέντρο. 

Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ευφιεστατοι αδερφέ...ξέρανε που κάνανε την Ακρόπολη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα φτυάρι και ξεθαψιμο. Το βράδυ απολογισμός του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ενόψει του επόμενου γιατί σε μας έρχονται καπακωτοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Σήμερα φτυάρι και ξεθαψιμο. Το βράδυ απολογισμός του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ενόψει του επόμενου γιατί σε μας έρχονται καπακωτοι!

Δεν παιζει να λιωσουν σημερα με τιποτα. Εδω αυτο βλεπω. Απλα τα μετακινουμε σε σημεια με ηλιο να μην παγωσει το βραδυ ( αν πεσουμε κατω απο 0 )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...