Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ναι!! Δε διαφωνώ! Αλλα είδα οτι οι επαγγελματίες κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Δλδ πήγαιναν με βάση αυτά που έδειχναν τα μοντέλα που κοιτούσαμε κι εμέις. Θάψιμο δίνει ο τζίφος πριν 5 μέρες? Νέο 87 λέμε κι εμείς. (εννοώ οι επαγγελαμτίες) 

Πήρε πίσω το θάψιμο ο τζίφος στις 4 ημέρες? Νιφάδες στο κέντρο λέμε κι εμείς. 🤣

τους καταλαβαινω αλλα θα μπορουσαν να μιλησουν για 2 λεπτα να εξηγησουν τι ειναι το lake effect για να καταλαβει ο κοσμος αντ αυτου προσπαθουν να κρατανε μια δοση μυστηριου λες και ειναι πυρηνικη φυσικη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μερικές φωτο πριν λίγο, ενώ έχει ήδη λιώσει αρκετό από το πρωί. Χαμός στους δρόμους, καταλαβαίνω θέλει να κάνει ο άλλος την βόλτα του Αλλά έχει μποτιλιάρισμα και δεν μπορούν να προχωρήσουν οχήματα πυροσβεστικής και πολιτικής προστασίας!!

 

20210217_122240.jpg

20210217_121122.jpg

20210217_120455.jpg

20210217_120317.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, BrainA said:

Σήμερα φτυάρι και ξεθαψιμο. Το βράδυ απολογισμός του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ενόψει του επόμενου γιατί σε μας έρχονται καπακωτοι!

2023, 2025, 2027. Οι χρονιές είναι γνωστές από τώρα. Κανονίστε τις δουλειές σας, τις σπουδές σας, το στρατιωτικό σας, το που θα μένετε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Μπουτβαλ said:

Τα δεντρα γιατί πέφτανε ρε παιδιά? Δεν μπορεί να είναι το βάρος του χιονιού, εγώ στη Σοφία είχα 40-45 πόντους και δεν έπεσε κανένα δέντρο. 

Πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω το τι έγινε και στην Αγία Παρασκευή. Θα ανεβάσω video με το γκαραζ μας που το εκλεισε σπασμένο πεύκο. Πιθανολογώ ότι οφείλεται στα πεύκα που δεν έχει η Σόφια. Επίσης πολλά γέρικα δέντρα ή κλαδιά που ήταν έτοιμα να σπάσουν δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δεχθούν τόσο βάρος. Μετά από 13 χρόνια είναι λογικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης, φαίνεται οτι κάθε περιοχή έχει το ταβάνι της στο χιόνι. Για παράδειγμα εδώ, αν μιλήσουμε έστω για τις εύκολες επιφάνειες, είχαμε όσο έιδατε στις φωτογραφίες που σας ανέβασα εχθές το απόγευμα απο αυτοκίνητα και κάδους. Κάπου το ίδιο ήταν και 02,04,06,08.  Αντε να ήταν λίγο περισσότερο το 4,6,8. 

Ας πούμε, πότε μα ποτέ δεν θα βάλουμε χιόνι τύπου Στενής ή Κύμης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω το τι έγινε και στην Αγία Παρασκευή. Θα ανεβάσω video με το γκαραζ μας που το εκλεισε σπασμένο πεύκο. Πιθανολογώ ότι οφείλεται στα πεύκα που δεν έχει η Σόφια. Επίσης πολλά γέρικα δέντρα ή κλαδιά που ήταν έτοιμα να σπάσουν δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δεχθούν τόσο βάρος. Μετά από 13 χρόνια είναι λογικό.

επισης αλλο το χιονι που πεφτει με -10-15 αλλο το χιονι που πεφτει με -1-2-3ειναι πιο βαρυ γενικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιώνει το χιόνι εδώ με 2.2°C και δεν μπορώ να ξεθάψω το αμάξι!!  Ας αρχειοθετήσουμε την Μήδεια ως πιστοποιημένα ο θερμότερος Ιστορικός χιονιάς της Αθήνας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, Frostfang8 said:

γενικοτερα ηταν οντως πολυ εξυπνοι που χτισαν πολεις οπως αθηνα, σπαρτη, θεσσαλονικη κ.α στα μερη που βρισκονται. ολες μα ολες ανεξαιρετως εχουν φυσικα "τειχη" για καιρικες συνθηκες δυσκολες.

ωστοσο και τα τειχη αυτα πεφτουν 😄  πχ στην κουκλα τη μηδεια

Υπάρχει ειδική αναφορά στον Στράβωνα για την Αρχαία Αιξωνή,  δηλαδή τη σημερινή Γλυφάδα μας για το πόσο μούφα ήταν στα χιόνια 🤣

Περιφραστικά το έλεγε αλλά ήδη από τότε μας είχαν πάρει πρέφα οι αρχαίοι. Αν και κάναμε οτι καλύτερο είχαμε κάνει από το 2008 είμασταν αισχρά πιο πίσω ακόμα και από τον Άλιμο που έβλεπα τα βίντεο των παιδιών. Γενικά άλλος πλανήτη εδώ κάτω σε σχέση με τα τέρατα που έβλεπα σε άλλες περιοχές.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Γιωργο ποσα εκατοστα εφτασε το χιονι εκει μεχρι την κυριακη το βραδυ?Χασαμε 20-30 εκατοστα χιονι για 3-4 ωρες που καθυστερησε η πτωση της θερμοκρασιας μιας και σε αυτες τις ωρες ειχαμε την μεγαλυτερη σφοδροτητα των φαινομενων.Παντως σε θερμοκρασιες χιονιου με υετο ειναι και ο Ν.Α ευνοϊκός ανεμος για χιονι στα Γιαννενα και στο Δελβινακι.

Μιλτο οτι έχει Νότιο μέσα είναι ευνοικο για εμας με τις κατάλληλες προυποθεσεις γιατί μεταφέρεται υγρασία απο Ιονιο,είδες τι εγεινε στην Αττική απο Αιγαίο,στο χωριό είχαμε γύρω στους 25 πόντους θα μπορούσαμε τουλαχιστον 50.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από το μπαλκόνι στο τελικό ξέρασμα του Αιγαίου:

 

 

 

IMG_20210216_173819_168.jpg

PXL_20210216_153459313.jpg

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South Athens said:

Υπάρχει ειδική αναφορά στον Στράβωνα για την Αρχαία Αιξωνή,  δηλαδή τη σημερινή Γλυφάδα μας για το πόσο μούφα ήταν στα χιόνια 🤣

Περιφραστικά το έλεγε αλλά ήδη από τότε μας είχαν πάρει πρέφα οι αρχαίοι. Αν και κάναμε οτι καλύτερο είχαμε κάνει από το 2008 είμασταν αισχρά πιο πίσω ακόμα και από τον Άλιμο που έβλεπα τα βίντεο των παιδιών. Γενικά άλλος πλανήτη εδώ κάτω σε σχέση με τα τέρατα που έβλεπα σε άλλες περιοχές.

καθε περιοχη εχει τη γλυκα της ... οσο ζηλευω περιοχες οπως πευκη γερακας και πανω τοσο ζηλευω τα βαρη γλυφαδα βαρκιζα

αν και θα διαλεξω πανω λογικα οταν φυγω απο τη δαφνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, Μπουτβαλ said:

Τα δεντρα γιατί πέφτανε ρε παιδιά? Δεν μπορεί να είναι το βάρος του χιονιού, εγώ στη Σοφία είχα 40-45 πόντους και δεν έπεσε κανένα δέντρο. 

Η Σόφια όμως έχει και μια τέλεια ρυμοτομία. Ακόμα κ να πέφτουν τα δέντρα αμφιβάλω οτι θα δημιουργούν προβλήματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Η Σόφια όμως έχει και μια τέλεια ρυμοτομία. Ακόμα κ να πέφτουν τα δέντρα αμφιβάλω οτι θα δημιουργούν προβλήματα. 

τι θες να πεις πως η αθηνα και τα τελεια προαστεια της δεν εχουν την πιο σουπερ ρυμοτομια? ντροπη ς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

καθε περιοχη εχει τη γλυκα της ... οσο ζηλευω περιοχες οπως πευκη γερακας και πανω τοσο ζηλευω τα βαρη γλυφαδα βαρκιζα

αν και θα διαλεξω πανω λογικα οταν φυγω απο τη δαφνη

Σου προτεινω Χολαργο-Αγια Παρασκευη . Διπλα στην Αττικη οδο , πανω απο 200 μετρα υψομετρο χωρις ομως να παγωνεις και το καλοκαιρι πολυ ζεστη αλλα οχι απαλευτη! Διπλα ο υμμητος - κοντα στο κεντρο , κοντα στα ΒΠ (Χαλανδρι - Μαρουσι κλπ.)  και με καλο κοσμο - ποιοτητα ζωης ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, snowjohn said:

καθε περιοχη εχει τη γλυκα της ... οσο ζηλευω περιοχες οπως πευκη γερακας και πανω τοσο ζηλευω τα βαρη γλυφαδα βαρκιζα

αν και θα διαλεξω πανω λογικα οταν φυγω απο τη δαφνη

Η γλύκα της Γλυφάδας για μένα περιορίζεται στο οτι έχει πολλές ψωνάρες νεόπλουτους κ καλά γκομενάκια. Σπάω πλάκα κ με τα 2. Πέρα από την πλάκα όμως, ναι το κλίμα της είναι εξαιρετικά ήπιο κ υγιεινο αν εξαιρέσουμε οτι είναι από τις πιο άχιονες περιοχές της Αττικής, ειδικά στα χαμηλά της.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, geod είπε:

Guys - need you help

"τσακωνομαι" με τη γυναικα μου, που ειναι απο τη περιοχη Πωγωνιου, ποσο χιονι εχωσε εκει. . .εχουμε καποια αναφορα?

@ΠΩΓΩΝΙ ριξε τα φωτα σου φιλε, πλιζ!!

 

cheers Guys!! : ) 

🤣🤣🤣ξεκινωντας απο τα νοτια τμήματα Λακα ΠΩΓΩΝΙΟΥ εως το Ανω Πωγωνι απο 10εκ. εως 70 εκ. αν μου πεις περίπου περιοχη θα σου πω ακριβως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Santa snow said:

Σου προτεινω Χολαργο-Αγια Παρασκευη . Διπλα στην Αττικη οδο , πανω απο 200 μετρα υψομετρο χωρις ομως να παγωνεις και το καλοκαιρι πολυ ζεστη αλλα οχι απαλευτη! Διπλα ο υμμητος - κοντα στο κεντρο , κοντα στα ΒΠ (Χαλανδρι - Μαρουσι κλπ.)  και με καλο κοσμο - ποιοτητα ζωης ...

ολη μου η παρεα και η κοπελα μου μενουν σε αυτο το μερος χολαργο αγια παρασκευη γερακα ... και εγω η πλεμπα δαφνη .. οι συγκεκριμενες περιοχες της εχω μαθει απεξω και ναι θα ηθελα να μετακομισω εκει πανω και ελπιζω να γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.thumb.png.28b42b62368153f64483787544237ea2.png

Καλησπέρα στην παρέα,

Τελικά η αποστολή ήρθε εις πέρας... Ο Βασιλάκης (η μασκότ του χιονιά) και ο άρχοντας (ο σκύλος της φώτο) έφεραν αυτό που αναμέναμε τόσα χρόνια!! Εύχομαι να μην χρειαστεί να ξαναπεριμένουμε τόσα πολλά χρόνια πάλι για κάτι τόσο εξαιρετικό.

Υ.Γ. 1 Αν περνάει ο καιρός και ο ιστορικός χιονιάς δεν έρχεται, ξέρετε που θα με βρείτε 😉

Υ.Γ. 2 Στην από κάτω φώτο είναι ο γιος μου ο Βασιλάκης που επιτέλους το χάρηκε με την ψυχή του!!

Υ.Γ.3 Ίσως να μην έχω πει ακόμα την τελευταία μου λέξη γι αυτόν το μήνα ...😉😉😉

thumbnail.thumb.jpg.fbf43f801561f68d5d7e634299224ced.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουφφφφ....πωπω τι χιονι ειχε το αυτοκινητάκι μου πάνω....40 λεπτά το καθάριζα....και επιμελως, αφηνοντας το στιβαγμενο χιονι, οπου δεν μ ενοχλουσε....χεχε.....

Αλλα μουκανε εντυπωση που ενω ειχε "ξεφουσκώσει" σε σχεση με χθες, ειχε στιβαγμενο πανω απο 40cm....44 το μετρησα....φοβερη χιονοκαιρια, με 60mm χιονουετου σε μενα εδώ συνολικά κι ,75cm συνολικά, όπως το μέτρησα, αλλά ισως ήταν και παραπάνω!!!

IMG_20210217_133748.jpg

IMG_20210217_133726.jpg

IMG_20210217_133608.jpg

IMG_20210217_133619.jpg

IMG_20210217_133726.jpg

IMG_20210217_133631.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

ολη μου η παρεα και η κοπελα μου μενουν σε αυτο το μερος χολαργο αγια παρασκευη γερακα ... και εγω η πλεμπα δαφνη .. οι συγκεκριμενες περιοχες της εχω μαθει απεξω και ναι θα ηθελα να μετακομισω εκει πανω και ελπιζω να γινει

Γερακας πιο απομονωμενος , χωρις μετρό ! Αλλα πιο φθηνος νομιζω (ειμαι ασχετος με αυτα)

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, South Athens said:

Υπάρχει ειδική αναφορά στον Στράβωνα για την Αρχαία Αιξωνή,  δηλαδή τη σημερινή Γλυφάδα μας για το πόσο μούφα ήταν στα χιόνια 🤣

Περιφραστικά το έλεγε αλλά ήδη από τότε μας είχαν πάρει πρέφα οι αρχαίοι. Αν και κάναμε οτι καλύτερο είχαμε κάνει από το 2008 είμασταν αισχρά πιο πίσω ακόμα και από τον Άλιμο που έβλεπα τα βίντεο των παιδιών. Γενικά άλλος πλανήτη εδώ κάτω σε σχέση με τα τέρατα που έβλεπα σε άλλες περιοχές.

Η Γλυφαδα ομως δεν ειναι η κατω... μονο ,να μην σου πω οτι η Ανω Γλυφαδα ειναι η οριτζιναλ...Η Ανω Γλυφαδα θαφτηκε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

ολη μου η παρεα και η κοπελα μου μενουν σε αυτο το μερος χολαργο αγια παρασκευη γερακα ... και εγω η πλεμπα δαφνη .. οι συγκεκριμενες περιοχες της εχω μαθει απεξω και ναι θα ηθελα να μετακομισω εκει πανω και ελπιζω να γινει

τι ειναι η κοπελα και οι παρεες μπροστα στην χιονοστρωση? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...