Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Φωτοαναφορες κακοκαιρίας Μήδεια 13/2/2021-17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν μου επιτρέπεις φίλε weatherfan, μια διόρθωση. Το 2004, δεν είχε να κάνει με μέρα ή νύχτα. Οποτε και να το έριχνε, οι θερμοκρασίες ήταν τρομακτικές. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη Μηδεια θερμοκρασιακά. Το 2004 έβγαλε ήλιο απο τις 11 το πρωί περίπου, κι όμως η μέγιστη ήταν -3. Και μιλάμε για 14 Φλεβάρη. Δλδ η μέρα είχε ήδη μεγαλώσει. 

Τη νυχτερινή στούπα την έριχνε με -7 εδώ σε μένα (τα ξημερώματα) . Και Πεντελη στα 500 είχε -10. Εκεί ας πούμε που είναι ο Snowman και τα υπόλοιπα παιδιά απο Ιπποκράτειο, λογικά θα έφτασε -11 ή και -12 εν μέσω χιονόπτωσης.  Μιλάμε για τρομερά πράγματα που δεν τα βλέπεις ΟΥΤΕ σε Καρδίτσα Τρίκαλα

Στη Μηδεια, η πρωινή ασύλληπτη χιονόπτωση (δλδ τα χαράματα), οδήγησε το θερμόμετρό μου στο -1,4 και η μέγιστη, εν μέσω ανελέητης χιονόπτωσης και χωρίς καθόλου ήλιο έφτασε στο +0.6 (μετά έπεσε πάλι σε οριακά αρνητική). Οκ, δεν το λές και άσχημο, αλλά φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με το -7 και το -3 στις 2 το μεσημέρι με λιακάδα. 

Ενταξει το 04 ηταν ασυλληπτο θερμοκρασιακα αλλα και σε ενταση αφου διηρκησε 30 ωρες,δεν νομιζω οτι θα το ξαναδουμε.Το 02 ηταν ασύλληπτο σε ποσοτητα χιονιου λογω διαρκειας (4+μερες εδω).Το 08 ασυλληπτο για τα δυτικα και νοτια προαστια.Εξακολουθω βεβαια να λεω οτι ο Τηλεμαχος κοντραρε στα ισα την ενταση του 04 απλα δεν κρατησε το πικ για πανω απο 6 ωρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρείται εκτός θέματος, αλλά έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα για την περιοχή μου. 

Μου θυμίζει τον Πιπο Ινζαγκι της Μίλαν. 🤣

Που ποτέ κανείς δεν εκθείασε το ταλέντο του. Ποτέ δεν θεωρήθηκε οτι συγκαταλέγεται μέσα στους κορυφαίους ποδοσφαιριστές. 

Αλλά είχε μια καταπληκτική αρετή: Να βρίσκεται ΠΑΝΤΑ μέσα σε όλες τις φάσεις εντός περιοχής. 

Έτσι και το Μενίδι από τα 200 και πάνω. Ποτέ δεν θα μιλήσει κανείς για κάτι τόσο ιστορικο εδώ πέρα. Πότε δεν θα κάνει την απόλυτη υπέρβαση όπως ας πούμε η Ραφήνα το 2004, το Χαλάνδρι το 2002 με τρομερές ποσότητες χιονιού. Αλλά ποτέ δεν θα μείνει εκτός παιχνιδιού, στους σημαντικούς χιονιαδες. Είναι ΠΑΝΤΟΤΕ δυνατά μέσα στο κόλπο!! 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει το 04 ηταν ασυλληπτο θερμοκρασιακα αλλα και σε ενταση αφου διηρκησε 30 ωρες,δεν νομιζω οτι θα το ξαναδουμε.Το 02 ηταν ασύλληπτο σε ποσοτητα χιονιου λογω διαρκειας (4+μερες εδω).Το 08 ασυλληπτο για τα δυτικα και νοτια προαστια.Εξακολουθω βεβαια να λεω οτι ο Τηλεμαχος κοντραρε στα ισα την ενταση του 04 απλα δεν κρατησε το πικ για πανω απο 6 ωρες.

Το '04 ειδικά για μας εδώ ήταν ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ! Έφευγες απο την Λούτσα  προς Αθήνα και στην παραλία 5 μέρες μετα ειχε ακόμα 20 πόντους χιόνι ενω στον Υμμητο κατω απο τα 500μ. ειχε λιώσει τελείως το χιονι. Πρωτη (και προφανώς τελευταία) φορα στη ζωή μου έβλεπα να εχει περισσότερο χιόνι οσο πας προς την ακτή απο οσο είχε στο εσωτερικό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ότι έριξε βέβαια το χιόνι τη νύχτα το 2004 δεν το αναφέρω σαν αρνητικό από την άποψη της θερμοκρασίας αφού και πρωί να το έριχνε θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Το αναφέρω με την έννοια ότι αλλιώς ζεις μια έντονη χιονόπτωση την ημέρα και αλλιώς τη νύχτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιπατος στον Κορυδαλλο (70μ) εν μεσω γερης  χιονοπτωσης που ολοενα  κ δυναμωνει...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowthunder είπε:

Το '04 ειδικά για μας εδώ ήταν ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ! Έφευγες απο την Λούτσα  προς Αθήνα και στην παραλία 5 μέρες μετα ειχε ακόμα 20 πόντους χιόνι ενω στον Υμμητο κατω απο τα 500μ. ειχε λιώσει τελείως το χιονι. Πρωτη (και προφανώς τελευταία) φορα στη ζωή μου έβλεπα να εχει περισσότερο χιόνι οσο πας προς την ακτή απο οσο είχε στο εσωτερικό!

Μου εχουν πει οτι και το 2002 η παραλια στο Πορτο Ραφτη ειχε περισσοτερο χιονι  απο το Μαρκοπουλο-Κορωπι και γενικα την περιοχη του αεροδρομιου...δηλαδη οσο πλησιαζαν το Πορτο Ραφτη αυξανε η ποσοτητα του χιονιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μου εχουν πει οτι και το 2002 η παραλια στο Πορτο Ραφτη ειχε περισσοτερο χιονι  απο το Μαρκοπουλο-Κορωπι και γενικα την περιοχη του αεροδρομιου...δηλαδη οσο πλησιαζαν το Πορτο Ραφτη αυξανε η ποσοτητα του χιονιου

Πιθανόν λόγω ανατολικοτερης θέσης του Ράφτη σε σχεση με Κορωπί - Μαρκόπουλο μιας και πάλι τότε στην τελική φάση της κακοκαιρίας υπήρξε εμμονή του καιρού στα ανατολικά του νομού. Εδώ στη Λούτσα είχαμεπερίπου τα ιδια με Σπάτα το '02. Απο αναφορές παντως το περισσότερο χιονι στα Μεσόγεια τοτε το ειχε η Κερατέα. Κάποιοι μου ειχαν πει για σχεδόν μέτρο τοτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Snowrise είπε:

Γείτονα θα διαφωνησω ως προς την κατάταξη 😛

Εφόσον το κριτηριο ενός χιονιά είναι κατά κύριο λόγο το ύψος χιονόστρωσης για εδώ Χαλάνδρι η Μήδεια ειναι ανώτερη απο το 2004. Φετος το χιόνι κυμάνθηκε από 30 εως 35cm ενώ το 2004 απο 25 εως 30 cm όπως και το 2008. Το 2004 και το 2008 ηταν ανωτερο σε διατηρησιμότητα και ποιοτητα χιονιου λόγω θερμοκρασίας.

Οπότε εχουμε : 1) 2002 (πρωτο με διαφορα) -->50 cm

                          2) 2021 (Μήδεια) --> 30 -35 cm

                          3) 2004 --> 25-30 cm

                          4) 2008 -->25-30 cm (Ελάχιστη διαφορά ως προς το τελικό ύψος χιονόστρωσης σε σχεση με το 2004) 

                          5) 2006 --> 15-20 cm

                          6) 2019 (Τηλεμαχος) --> 15 cm

...... φίλε μου το 2004 εδώ (Άνω Χαλάνδρι) είχαμε 40 cm χιόνι μετρημένο με μέτρο σε σκληρή και ψυχρή επιφάνεια (..... επίσης το 2004 είχε φοβερή σφοδρότητα και πολύ δυνατά ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν συγκρίνονται με 2008 & 2021 ......) ...... το 2008 είχαμε 35 cm όπως και τώρα ..... το 2006 είχαμε 20 cm και το 2019 περίπου 17-18 cm ...... το 2002 ήταν πρώτο με διαφορά με διπλάσια + ποσότητα χιονόστρωσης σε σχέση με  το 2004 ....!!!!!!! .....

ΥΓ..... το απόλυτο για εμένα θα είναι να ζήσω (για εδώ πάντα) ένα 1987 (σε διάρκεια) στις ημερομηνίες του 2002 και σε ποσότητα χιονόστρωσης μέσα σε 3 ημέρες  αλλά με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά (..... σφοδρότητα ,θερμοκρασία κ.α. .....)  του 2004 ......!!!!!!!......ΧΙΟΝΟΚΟΛΑΣΗ !!!!!!!!.....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιος ο Geornik!! Μπράβο!!

2006 βγαίνει τελευταίο και καταιδρωμένο. 

Για τις περιοχές απο κέντρο και κάτω (αλλά και δυτικά προάστια), η Μήδεια κοντράρει στα ισια τα 2002 και 2004! Μη σας πω οτι είναι και καλύτερη!

Ελα ρε Μηδειάρα αρρώστεια!!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

...... φίλε μου το 2004 εδώ (Άνω Χαλάνδρι) είχαμε 40 cm χιόνι μετρημένο με μέτρο σε σκληρή και ψυχρή επιφάνεια (..... επίσης το 2004 είχε φοβερή σφοδρότητα και πολύ δυνατά ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν συγκρίνονται με 2008 & 2021 ......) ...... το 2008 είχαμε 35 cm όπως και τώρα ..... το 2006 είχαμε 20 cm και το 2019 περίπου 17-18 cm ...... το 2002 ήταν πρώτο με διαφορά με διπλάσια + ποσότητα χιονόστρωσης σε σχέση με  το 2004 ....!!!!!!! .....

Εντυπωση παντως μου κανει καθως δεν μενουμε μακρια. Εγω ειμαι στο υψος της πλατειας Kεννεντυ. Μεχρι το 2008 δεν πραγματοποιουσα "επισημες" μετρησεις καθως δεν ηταν της μοδας οι μεζουρες 😛  ... πάντα σαν μετρο συγκρισης ειχα ενα ανοιχτο σημειο του κήπου μου και τα αμαξια ... Βεβαια περα απο την μνημη ευτυχως εχω τραβηξει και φωτογραφιες σε ολους τους χιονιαδες οποτε ευκολα μπορω να επαληθευσω τα λεγόμενα μου παντα με αντικειμενικότητα. 

Επεξεργάστηκε από Snowrise
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ωραιος ο Geornik!! Μπράβο!!

2006 βγαίνει τελευταίο και καταιδρωμένο. 

Για τις περιοχές απο κέντρο και κάτω (αλλά και δυτικά προάστια), η Μήδεια κοντράρει στα ισια τα 2002 και 2004! Μη σας πω οτι είναι και καλύτερη!

Ελα ρε Μηδειάρα αρρώστεια!!!

Στις 16.2 φαινεται πολυ πιο εντυπωσιακη η Μηδεια με τη lake effect χιονοθυελλα ορατη απο τη δορυφορικη και χιονισμενη κ τη βορεια κ ανατ Σαλαμινα μεχρι το κυμα...την επομενη μερα 17.2 το μεσημερι ελιωσαν τα χιονια στα πολυ χαμηλα υψομετρα

Screenshot_20210221-001606_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Snowrise είπε:

Εντυπωση παντως μου κανει καθως δεν μενουμε μακρια. Εγω ειμαι στο υψος της πλατειας Kεννεντυ. Μεχρι το 2008 δεν πραγματοποιουσα "επισημες" μετρησεις καθως δεν ηταν της μοδας οι μεζουρες 😛  ... πάντα σαν μετρο συγκρισης ειχα ενα ανοιχτο σημειο του κήπου μου και τα αμαξια ... Βεβαια περα απο την μνημη ευτυχως εχω τραβηξει και φωτογραφιες σε ολους τους χιονιαδες οποτε ευκολα μπορω να επαληθευσω τα λεγόμενα μου παντα με αντικειμενικότητα. 

..... εγώ μένω περιοχή Τούφας Χαλανδρίου (.... μεταξύ Δ.Πλακεντίας  και Μεταμορφώσεως)..... επειδή είμαι λάτρης των αριθμών  αλλά και της αντικειμενικότητας κάνω μετρήσεις με μέτρο σε σκληρές - ψυχρές επιφάνειες χωρίς ανεμοσούρια (.... όχι στο δρόμο ούτε σε χωράφια και γκαζόν....) .....το εάν είναι οι επιστημονικά ενδεδειγμένες ή όχι δεν το γνωρίζω , όμως έτσι μπορώ εύκολα να συγκρίνω ......

ΥΓ.... ( 1 )...... κάνω αρκετές μετρήσεις όσο πιό αξιόπιστα μπορώ , αφαιρώ μέγιστη και ελάχιστη τιμή και στη συνέχεια βγάζω το μέσο όρο ..... και αυτόν κρατώ στο τεφτέρι μου ....

...... ( 2 ) ...... το 2002 την 8η ημέρα αποκαλύφθηκε το  τεράστιο , ολοήμερα προσήλιο , οικόπεδο (...... που εκείνη την εποχή υπήρχε ακόμη ..... ) και έβλεπα τότε από το μπαλκόνι της κουζίνας ....!!!!!! .....

...... ( 3 ) ...... έχω και εγώ επίσης πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό ......(...... αν και δεν το θεωρώ και το πλέον αντικειμενικό για πολλούς λόγους .....) .......

..... ( 4 ) ...... το απόλυτο για εμένα θα είναι να ζήσω (για εδώ πάντα) ένα 1987 (σε διάρκεια) στις ημερομηνίες του 2002 και σε ποσότητα χιονόστρωσης μέσα σε 3 ημέρες  αλλά με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά (..... σφοδρότητα ,θερμοκρασία κ.α. .....)  του 2004 ......!!!!!!!......ΧΙΟΝΟΚΟΛΑΣΗ !!!!!!!!.....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Μηδεια σε αριθμούς απο ΕΜΥ! Σιγουρα ο ολικός παγετός στο Τατόι είναι κάτι αξιοσημείωτο. Μπορεί απο Αγιο Στέφανο και πάνω να έχουμε κάθε χρόνο ή σχεδόν κάθε χρόνο ημέρα/ες ολικού παγετού, αλλά στο Τατοι στα 225 μ (δλδ με κλιματικά δεδομένα αντίστοιχα των περισότερων ΒΠ), δεν είναι συχνό φαινόμενο. Το συναντούμε στους μεγάλους χιονιάδες και σε καμια ξέμπαρκη πολύ μεγάλη εισβολή που έχει πάρει ξώφαλτσα την Αθήνα, και κυρίως το Γενάρη όπου η ημέρα είναι ακόμα πολύ μικρή. Οπως ας πουμε το 2004 το Γενάρη που έθαψε την Ανδρο. 

Επίσης, εντύπωση προκαλεί η "ανύπαρκτη" ελάχιστη , για τα δεδομένα Τατοίου και Τανάγρας (-8.8 και -17 τα ρεκόρ τους αντίστοιχα), τη νύχτα μετά τη Μηδεια. Βέβαια είχε συννεφιά. Αλλα και την επόμενη νύχτα, πάλι είχαμε κάπου εκεί. Ενώ τα δεδομένα τους είναι για πολύ χαμηλότερα.  Θυμίζω οτι το 2008, τα Σπάτα είχαν -9.1 ελάχιστη και η Τανάγρα -12. 

Το Τατόι δεν θυμάμαι. Αλλά εγώ εδώ είχα κάπου  -6. Αρα? Λογικά θα κατέγραψε κάπου -7

 

image.png.59cc5824eaf085427896b0e4ce320cf2.png

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...