Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Μήδεια πέρασε, έφτασε η ώρα της αποτίμησης.Το λέω και από τον τίτλο, χωρίς περιστροφές: ΓΙΑ ΤΑ ΑΝ. ΠΡΟΣΗΝΕΜΑ, και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ, η "Μηδεία" ήταν ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΗ ΨΥΧΡΗ ΕΙΣΒΟΛΗ.

Έστρωσε μέχρι το κύμα, έδωσε δεκάδες cm στρωμένου χιονιού στα βορειότερα και ανατολικότερα τμήματα, δέντρα πέσανε από το βάρος του χιονιού, διήρκησαν οι σφοδρές χιονοπτώσεις για πάνω απο 36 ώρες σε κάποιες περιοχές της Αττικής,. Οι 3 βασικές παράμετροι κάθε ιστορικού Αττικού χιονιά ήταν παρούσες και τώρα: οι Τ/850 από -8 και κάτω, η θέση του χαμηλού κάπου προς τη Ρόδο και ΚΥΡΙΩΣ η ΣΥΓΚΛΙΣΗ του Αιγαίου πάνω μας. Αυτή η .....πανάρχαια συνταγή έκανε πράματα και θάματα πάλι έστω κι αν η τελική διάταξη δεν γέμιζε το μάτι, ιδίως σε σχέση με τα όσα δείχνανε οι προγνωστικοί χάρτες ακόμα και 4 μέρες πριν την ψυχρή εισβολή, ακόμα και αν η διάταξη δεν ήταν τύπου 2002 ή 2008.

Το σημαντικότερο όμως είναι ένα: ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΤΑΡΑ που από το 2008 και για 13 χρόνια ήθελε να γίνονται όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί προκειμένου να χάνεται ένας ιστορικός Αττικός χιονιάς. Πέρασε στην Ιστορία τo κακό. Το κοντέρ μηδένισε και πλέον μπορούμε να ατενίζουμε με μεγαλύτερη αισιοδοξία τα μελλούμενα χωρίς οι μούφες, οι φάπες και οι ....Bepanthol να αποτελούν υποχρεωτικά αναπόσπαστη συντροφιά για κάθε επερχόμενη κακοκαιρία. Γυρνώντας τον χρόνο πίσω, η Αττική και τα ανατολικά προσήνεμα, χάσανε στις λεπτομέρειες και στο....παρατσακ σειρά δυνατών χιονιάδων, αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στις ψυχρές εισβολές που είχαμε από το 2010 και μετά και στα τελικά πενιχρά τους (συνήθως) αποστελέσματα. Από την εισβολή του Μαρτίου του 2011 (αν θυμάμαι καλά) και μετά, έπαψε να ισχύει ο "νόμος" της μεγάλης δεκαετίας 2000-2010 που ανα 2 χρόνια ένας μεγάλος προσήνεμος χιονιάς έδινε το παρόν και οι ευκαιρίες μετουσιώνονταν σταθερά σε....γκολ.

Σίγουρα οι χιονοπτώσεις έβαλαν στο μάτι κυρίως την Αττική, και ως προς τούτο κάποιος ίσως να μην την θεωρεί, και δικαίως, ΙΣΤΟΡΙΚΗ για όλα τα Ανατολικά Προσήνεμα. Αυτό έχει περισσότερο να κάνει με το γεγονός ότι δεν είχαμε μια "καθαρόαιμη" προσήνεμη διάταξη αλλά έναν πανελλαδικό χιονιά που από τα κεντροβόρεια κατέληξε αττικο-προσήνεμος. Αυτό είναι το "λαχείο" των συγκλίσεων όταν η διάταξη δεν είναι η "κλασσική" ανατολικοπροσήνεμη αλλά και γενικότερα. Αρκεί να σκεφτεί κανείς την σύγκλιση που "έθαψε" την Κύμη στην Αριάδνη όταν την ίδια ώρα η Αττική πάλευε με 5ποντα και 10ποντα. Τούτη τη φορά η σύγκλιση ευνόησε την Αττική.

Πολλούς συμφορουμίτες τους γνωρίζω πια για πάνω από μια δεκαετία. Άλλους μόνο μέσα απο το φόρουμ, άλλους και σαν φίλους έξω από το φόρουμ. 

Θα ήθελα να πω σε όλους #pamegera για τους επόμενους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΜΑΣ!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

............ ήρθε η ώρα να κάνουμε ταμείο για εδώ ..... Άνω Χαλάνδρι .....

...... στρώθηκε 35-40 cm χιόνι ..... κρατάω το 35 cm και έτσι ισοφαρίζει η Μήδεια το 2008..... ( μιλάω πάντα και αυστηρά για την περιοχή μου....!!!!!....).....ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΊΣΤΟΡΙΚΗ αυτή η χιονοεπιδρομή .... !!!!!!

...... έτσι για την ιστορία ......στους '' νεώτερους χρόνους '' (....καλά ποιος είμαι ο Μαθουσάλας ....??????...)..... οι μετρήσεις έχουν  γίνει με μέτρο σε ψυχρές , σκληρές επιφάνειες .....

2002 ..... 87 cm ....!!!!!.... με διαφορά πρώτο (..... δεν νομίζω να ξαναδώ κάτι τέτοιο εδώ ..... αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις .....)....

2004 .... 40 cm.... ιστορικό και για την ραγδαιότητα του .....!!!!!

2008 + 2021 ..... 35 cm .....

2006 ..... 20 cm ....

2019 ..... 17-18 cm .....

..... το 1987 ..... ήταν μιά κατηγορία μόνο του ..... και εκτός συναγωνισμού ......

...... δεν περιγράφω άλλλο .....ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ και καλύτερα ......!!!!!!.....

ΥΓ..... για μένα ήταν διπλή η χαρά και η απόλαυση....ήρθε σε μιά χρονική περίοδο πολύ δύσκολη και μου πήρε ''μεγάλο φορτίο'' ......

......στα μάτια μου το χιόνι είναι ότι ωραιότερο σ'αυτή τη ζωή .....!!!!!! (....ψυχικά ανώμαλος γαρ ....) ....

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ηταν ιστορικοτατος για πολλους λόγους, εμενα με εντυπωσιασε η διατκεια καποιων ξεσπασματων με πολυ δυνατη ενταση. Θελω να πω εδω οτι το χιονι σε επιστημονικο επιπεδο μετριεται με 2 τροπους, ο ενας ειναι το ισοδυναμο του χιονιου σε mm υετου και ο αλλος ειναι σε χιονοτραπεζες. Πραγματικα δεν ειμαι υπερμαχος να κρινω μια χιονοκακοκαιρια ΜΟΝΟ απο το υψος της χιονοστρωσης, σε πολλους ομως σημαντικοτερο ρολο παιζει αυτη η παραμετρος και δεν τους αδικω. 100% η 13ετια εσπασε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΑ ΝΕΑ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ 17-02-2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

(ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ 13–17/02/2021)

Α. Ποιοτικά χαρακτηριστικά των προσφάτων χιονοπτώσεων

 

  1. Οι χιονοπτώσεις ξεκίνησαν τα ξημερώματα Δευτέρας 15/02 (ώρα 0500 τοπική) κυρίως στα δυτικά και βόρεια τμήματα της Αττικής. Σε αυτή τη δεύτερη φάση της κακοκαιρίας, οι χιονοπτώσεις επεκτάθηκαν στα υπόλοιπα βόρεια τμήματα του νομού και αργότερα και στα ανατολικά. Τα φαινόμενα κατά της διάρκεια της νύχτας της Δευτέρας συνεχίστηκαν και στο κέντρο της πόλης της Αθήνας. Οι χιονοπτώσεις ήταν πυκνές καθ’ όλη τη διάρκεια της Τρίτης 16/02 με πολύ μεγάλες εντάσεις σε όλο τον Νομό. Επηρέασαν το κέντρο της πόλης της Αθήνας για 24ώρες.
  2. Η συνολική διάρκεια των χιονοπτώσεων ήταν οι 36 ώρες στην Αττική με τις μεγάλες εντάσεις να καταγράφονται στο κέντρο της Αθήνας επί 24 ώρες και να συνοδεύονται από ύψος χιονιού περί τα 20-25 εκατοστά.
  3. Με βάση τα ιστορικά στοιχεία της ΕΜΥ η χιονόπτωση κατατάσσεται σε μια από τις εντονότερες των τελευταίων 40 ετών.

 

Β. Ενέργειες ΕΜΥ για Προειδοποίηση φαινομένων

  1. Από την ΕΜΥ εκδόθηκε έκτακτο δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων στις 11/2/2021 το οποίο επικαιροποιήθηκε στις 15/2/2021
  2. Συμμετοχή σε συσκέψεις στη ΓΓΠΠ
  3. Ενεργοποίηση εκτάκτων μετρήσεων/ ραδιοβολίσεων και προσωπικού

Γ. Ιστορικά Δεδομένα Χιονοπτώσεων στην ΑΘΗΝΑ

     ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ ΠΑΧΟΣ ΧΙΟΝΙΟΥ (ΚΕΝΤΡΟ) ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ
1 18-19/2/1983 10-15 cm Μεγάλη ένταση. Διάρκεια 12 ώρες
2 9/3/1987 10-15 cm Μεγάλη ένταση. Διάρκεια 12 ώρες
3 22-23/2/1992 10-12cm Μέτρια έως μεγάλη ένταση. Διάρκεια 30-36 ώρες
4 18/3/1992 5-8 cm Μεγάλη ένταση. Διάρκεια 1 ώρα
5 4-4/1/2002 10-20 cm Μεγάλη ένταση κατά διαστήματα. Συνολική διάρκεια 48 ώρες
6 12-13/2/2004 10-15 cm Πολύ μεγάλη ένταση. Διάρκεια 20 ώρες
7 23-25/1/2006 5 cm Μέτρια ένταση. Συνολική διάρκεια 30-40 ώρες
8 16-18/2/2008 15-25 cm Πολύ μεγάλη ένταση. Διάρκεια περίπου 30 ώρες
9 14-17/2/2021 20 -25 cm Πολύ μεγάλη ένταση-Διάρκεια 36 ώρες σε Αττική και στην Αθήνα 24 ώρες

 

 

ΕΚΤΑΚΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΠΡΟΓΝΩΣΗΣ
  1. ΕΜΥ/ΕΜΚ 11-02-2021/1230μμ
  2. ΕΜΥ/ΕΜΚ 15-02-2021/1330μμ

 

ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΕΜΥ

ΤΑΞΙΑΡΧΟΣ (ΜΤ) ΑΘΑΝ. ΓΑΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΝΤΗΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΩΝ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΥΔΑΣ

Πηγή: http://www.hnms.gr/emy/el/meteorology/meteorological_news?name=170221

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να συμπληρώσω κάτι που το λέω και το ξαναλέω ότι οι μεγαλύτερες ευκαιρίες της Αττικής ήταν Μάρτιος 2011, Ιανουάριος 2013 (με ευνοημένα τα βορειοδυτικά), Φεβρουάριος 2015 (που τον έζησα Θήβα στο κέντρο), Ιανουάριος 2017 και Ιανουάριος 2019. Υπάρχουν και οι χιονοπτώσεις του 2012 αλλά ήταν με ειδικές συνθήκες, κάτι που μπορεί να πει κανείς και για τον Φεβρουάριο του 2003 κοκ. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία θα είναι το 2023. Άχαστο.  Ωστόσο πλέον πάμε να αντιμετωπίσουμε κάθε διάταξη με ψυχολογία νικητή. Ο καλύτερος απολογισμός θα γίνει όταν δούμε ποια ήταν ακριβώς τα συστατικά εκείνα που έδωσαν μία από τις σφοδρότερες και μεγαλύτερες σε διάρκεια χιονοπτώσεις στο λεκανοπέδιο της πρόσφατης καιρικής ιστορίας. Ούτε το 2004, ούτε το 2006, ούτε το 2008 είχε υπάρξει τέτοια διάρκεια κύμα που εκεί που έλεγες ότι θα κόψει αυτό συνέχιζε ακόμα πιο δυνατά.

Έφτασα στο σημείο να τραβάω τη στουπάρα και να λέω ότι δεν το έχω ξαναδεΊ τέτοιο πράγμα. 5 λεπτά αργότερα έπρεπε να ξανατραβήξω video για να αποτυπώσω την ακόμα μεγαλύτερη ένταση. 5 λεπτά αργότερα έπρεπε να ξανατραβήξω γιατί ΔΕΝ το πίστευα. Πραγματικά συγκλονιστικά φαινόμενα. 

Επίσης να σημειώσω μια άλλη σκέψη σχετικά με τη σφοδρότητα μιας και έχει γίνει συζήτηση για την κλιματική αλλαγή και πως αυτή μπορεί να προκαλέσει ακραίες ραγδαιότητες σε φαινόμενα. Η επική χιονόπτωση του 2021 έρχεται να προστεθεί σε χιονοπτώσεις με ιδιαίτερα ακραία ξεσπάσματα όπως στις 29/12/2016 και 8/1/2019 στον Τηλέμαχο. Ασχέτως της τελικής κατάληξης των δύο περιπτώσεων με τον Τηλέμαχο να αποτελεί έναν καλούτσικο χιονιά για πολλά βορειοανατολικά και βόρεια προάστια κυρίως υπήρξαν μεγάλες ραγδαιότητες με πολύ περιορισμένη ορατότητα. Υπενθυμίζω δε ότι τον Δεκέμβριο του 2016 τόσα ηλεκτρικά με χιόνι δεν είχαμε ξαναδεί και δύσκολα θα ξαναδούμε σύντομα.  

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά μη λέμε  δύσκολα θα ξαναδούμε σύντομα...το μόνο σίγουρο είναι ότι με την αλλαγή του κλίματος θα είναι πιο συχνά όλα αυτά...κατά γενικές γραμμές πιο ζεστό καιρό αλλά με εισβολές θηρία όπως και πιο εύκολα κυκλώνες στη χώρα μας ... Δύο κυκλώνες σε 4 χρόνια... Θα έχουμε και μεγάλες χιονοπτώσεις με τεράστιες ραγδαιοτητες αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι πολύ πιο συχνά θα έχουμε μεγάλες πτώσεις τύπου 22 βαθμούς σε -2 σε δύο μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα είπα και το πρωί στο άλλο θέμα . 

Η ένταση και η διάρκεια που είχαν οι χιονοπτώσεις στην περιοχή μου Γαλάτσι.Ηταν κάτι πρωτοφανες 

Σαν ύψος χιονιού έχω δει παραπάνω εδώ και το 2002 αλλά και το 2008 

Αλλά αυτή η διάρκεια στα έντονα φαινόμενα  μου πήρε το μυαλό 

Είχαμε την καλύτερη σύγκλιση που θα μπορούσε να έχει το λεκανοπέδιο.Ενα ενάμιση βαθμό να είχαμε ακόμα κάτω ,δεν θα υπήρχε καν διάλογος για ότι καλύτερο θα είχε συμβεί ..

Αλλά ακόμα και έτσι έχουμε κάτι ιστορικό ,που είναι σίγουρο ότι θα το μνημονεύουμε σε επόμενες κακοκαιρίες .

Είναι σίγουρο ότι θα βλέπουμε χιονοπτώσεις και θα λέμε ..ε σαν την Μήδεια δεν είναι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχη μου και για τα περισσοτερα νοτια παραθαλασσια μεχρι και καποιες περιοχες του κεντρου η αποτιμηση εχει ως εξης:

Ιστορικη κακοκαιρια απο την αποψη ποσοτητας υετου σε συνδυασμο με θερμοκρασιες καταλληλες για χιονοπτωση (ισως το 2002 μονο να ηταν καλυτερο σε αυτο) και εντυπωσιακες ραγδαιοτητες καποιες στιγμες! Απο αποψη χιονοστρωσης αρκετα καλός, σιγουρα ομως όχι ιστορικός.

Τ/850 -9 και Τ500 -28 κ γεωδυναμικα 520~ το πρωι της Τριτης σε συνδυασμο με τη συγκλιση των ανεμων κυριολεκτικα πανω μας εφεραν ακραιες πολυωρες χιονοπτωσεις, Με την θερμοκρασια ομως εντελως οριακη στις περισσοτερες κεντρονότιες περιοχες, να περναει σε θετικα προσημα παντου στις προαναφεθεισες μετα τις 12~ το μεσημερι. Με μια επιφυλαξη θα πω οτι και το γεγονος οτι το peak σημειωθηκε καταμεσημερο εβαλε και αυτο το λιθαρακι του στο να μην πεσει αλλο λιγο η θερμοκρασια.

Σαν αποτελεσμα χαθηκε παρα πολυς υετος αφου οι νυφαδες δεν καταφερναν να επιβιωνουν στο εδαφος, ειδικα σε τσιμεντενιες επιφανειες.

Χαθηκε λοιπον μια ευκαιρια για καθολικη χιονοστρωση 20+ εκ. παντου στο λεκανοπεδιο, πλην ομως σε περιοχες του κεντρου και βορειως αυτου οπου η Τ δεν αποτελεσε προβλημα, η "ευκαιρια" αυτη εγινε πραγματικοτητα!

Αυτα για την κακοκαιρια. Μακαρι τα 13 αυτα χρονια να μην τα περασουμε ποτε ξανα και να εχουμε υγεια να βλεπουμε κι αλλα χιονια και στην πορτα μας και αλλου και οπου θελει ο καθενας μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι τη Τρίτη το πρωί, η Μήδεια δεν  ήταν ιστορικός. Τρίτη απόγευμα ήταν ιστορικός. 

Πέμπτη πρωί θα έχει απλά.... ξεχαστεί από το 90% των Αθηναίων πάντως. 🤣 

Τα 02, 04 και 08 ΠΌΤΕ! 

Και το λέω εγώ που θάφτηκα εχθες

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Για την περιοχη μου και για τα περισσοτερα νοτια παραθαλασσια μεχρι και καποιες περιοχες του κεντρου η αποτιμηση εχει ως εξης:

Ιστορικη κακοκαιρια απο την αποψη ποσοτητας υετου σε συνδυασμο με θερμοκρασιες καταλληλες για χιονοπτωση (ισως το 2002 μονο να ηταν καλυτερο σε αυτο) και εντυπωσιακες ραγδαιοτητες καποιες στιγμες! Απο αποψη χιονοστρωσης αρκετα καλός, σιγουρα ομως όχι ιστορικός.

Τ/850 -9 και Τ500 -28 κ γεωδυναμικα 520~ το πρωι της Τριτης σε συνδυασμο με τη συγκλιση των ανεμων κυριολεκτικα πανω μας εφεραν ακραιες πολυωρες χιονοπτωσεις, Με την θερμοκρασια ομως εντελως οριακη στις περισσοτερες κεντρονότιες περιοχες, να περναει σε θετικα προσημα παντου στις προαναφεθεισες μετα τις 12~ το μεσημερι. Με μια επιφυλαξη θα πω οτι και το γεγονος οτι το peak σημειωθηκε καταμεσημερο εβαλε και αυτο το λιθαρακι του στο να μην πεσει αλλο λιγο η θερμοκρασια.

Σαν αποτελεσμα χαθηκε παρα πολυς υετος αφου οι νυφαδες δεν καταφερναν να επιβιωνουν στο εδαφος, ειδικα σε τσιμεντενιες επιφανειες.

Χαθηκε λοιπον μια ευκαιρια για καθολικη χιονοστρωση 20+ εκ. παντου στο λεκανοπεδιο, πλην ομως σε περιοχες του κεντρου και βορειως αυτου οπου η Τ δεν αποτελεσε προβλημα, η "ευκαιρια" αυτη εγινε πραγματικοτητα!

Αυτα για την κακοκαιρια. Μακαρι τα 13 αυτα χρονια να μην τα περασουμε ποτε ξανα και να εχουμε υγεια να βλεπουμε κι αλλα χιονια και στην πορτα μας και αλλου και οπου θελει ο καθενας μας!

Συμφωνώ απόλυτα για εμάς στα νότια παραλιακά ειδικά υπήρξαν πολύ ιστορικότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Μέχρι τη Τρίτη το πρωί, η Μήδεια δεν  ήταν ιστορικός. Τρίτη απόγευμα ήταν ιστορικός. 

Πέμπτη πρωί θα έχει απλά.... ξεχαστεί από το 90% των Αθηναίων πάντως. 🤣

Τα παιδακια μεχρι 13 ετων δεν προκειται να το ξεχασουν ποτε ειδικα στα κεντρονοτια της αττικης.Αυτο μετραει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να απαντήσω στον Μενιδιάτη εδώ. Εμείς του κέντρου της Γλυφάδας δεν την θεωρούμε Αθηναική Ριβιέρα την Άνω Γλυφάδα πάντως 🤣

Την έχουμε κάτι όπως έχει η Αθήνα την Πάρνηθα χαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, south coast said:

Τα παιδακια μεχρι 13 ετων δεν προκειται να το ξεχασουν ποτε ειδικα στα κεντρονοτια της αττικης.Αυτο μετραει...

Ελπιζω να ξυπνησαν νωρις μονο γιατι αν οχι ακομα θα τους φαινεται αδιανοητο το οτι γινεται να στρωθει δρομος στη Γλυφαδα xD

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ελπιζω να ξυπνησαν νωρις μονο γιατι αν οχι ακομα θα τους φαινεται αδιανοητο το οτι γινεται να στρωθει δρομος στη Γλυφαδα xD

Ναι ήταν λίγες οι ώρες μαμωτο Παίζει πολλά παιδάκια στα χαμηλά εδώ κάτω να έχασαν την ολική 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Να απαντήσω στον Μενιδιάτη εδώ. Εμείς του κέντρου της Γλυφάδας δεν την θεωρούμε Αθηναική Ριβιέρα την Άνω Γλυφάδα πάντως 🤣

Την έχουμε κάτι όπως έχει η Αθήνα την Πάρνηθα χαχα

 

Εσάς εκεί στην ακτή, σας ποναεί που η Άνω Γλυφάδα θάβεται και πηγαίνει χέρι χέρι με ΒΠ.

Και πάτε να τη βγάλετε "χωριό" 🤣 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Εσάς εκεί στην άκτη, σας ποναεί που η Άνω Γλυφάδα θάβεται και πηγαίνει χέρι χέρι με ΒΠ.

Και πάτε να τη βγάλετε "χωριό" 🤣 

 

χαχα καλά όντως είναι άλλος κόσμος κλιματικά η Άνω από την Κάτω Γλυφάδα. Αλλά εμείς έχουμε την γλαμουριά του Athens Riviera χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ναι θα το ξεχάσουν που τους λέω ότι είχε χιονίσει το 8 και μου λένε είμαι σίγουρος ότι έγινε το 9...ούτε την ημερομηνία δε θυμούνται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως , σε "μετέπειτα" θερμοκρασίες μας βγηκε θερμή η ολη η φάση. Σήμερα έφτασε κάπου 6-7 και τώρα είναι στο 0 ακριβώς εδώ και αρκετή ώρα. Περίμενα κάτι πιο χαμηλό. Αυτή όμως είναι και η ιδιαιτερότητά του λεκανοπεδίου. Δεν κρατά ψύχος. Γιατί...αναλόγως των χιονιαδων που βλέπει, θα έπρεπε να έχει θέμα με εσπεριδοειδή κτλ. Όπως πχ ο Βόλος που 1 φορά στα 6-7 έτη καίγονται τα εσπεριδοειδή και 1/15  χρόνια περίπου, οι ελιές. Γιατί κρατάει ψύχος εγκλωβισμένο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη που παρεμβαινω, αλλα ο τιτλος ειναι λαθος γιατι με τον ορο ιστορική δηλωνεται εκ των προτερων το αποτελεσμα της αποτιμησης αρα δεν εχουμε αποτιμηση,αλλα αποτελεσμα. Καλυτερα θα ηταν αναλυση ιστορικης κακοκαιριας... κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κανω και γω την αποτιμιση μου για χαιδαρι και πιστευω και για τα υπολοιπα δυτικα προαστεια τουλαχιστον τα περισσοτερα..ιστορικη χιονοκαιρια αλλα οχι σαν του 2008 που ηταν 4ημερη απολαυση και πιθανον ουτε σαν το 2002..ισως ισαξια με το 2004..με 1-1.5 βαθμο κατω θα μιλαγαμε για σοβαρη κοντρα με το 08 παροτι ειχε τη μιση διαρκεια..μετα το μεσημερι χαθηκαν πολλα εκατοστα..στο τοπ σε μενα στα 150μ κατα τις 12 φτασαμε τα 22-24 εκ δρομο που θεωρω και πιο αντικειμενικα(ταρατσα 33-αμαξια-καδοι 35 εως 40++)..φυσικα ανω δασος στα 250+ ειχε αρκετα περισσοτερα γτ εβαζαν και μετα το μεσημερι οπως και χαιδαρι κεντρο στα 100μετρα λιγο λιγοτερα..

Ασχετα με τα τοπικα η μηδεια σαν διαταξη ηταν τρομερη για αττικη-λεκανοπεδιο.. μου αφησε στο  μυαλο μου καινουργιες σκεψεις οι εξης..το λεκανοπεδιο δεν θελει την προσηνεμη διαταξη..δεν θελει να θαβετε η ευβοια..δεν θελει 2 μετρα στη κυμη..ισως να μην θελει και -12/850 γτ με -12 χωρις αυτο να τεκμηριωνετε η συγκλιση θα βγαινει πιο μεσα στο αιγαιο θα βλεπουμε αστρα και ολα θα φευγουν ανατολικα..με ενα -10--10.5/850 και αλλες 36ωρες η μηδεια ισως γινοταν η καλυτερη χιονοκαιρια της τελευταιας 100ετιας για τον αστικο ιστο της αθηνας..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μέχρι τη Τρίτη το πρωί, η Μήδεια δεν  ήταν ιστορικός. Τρίτη απόγευμα ήταν ιστορικός. 

Πέμπτη πρωί θα έχει απλά.... ξεχαστεί από το 90% των Αθηναίων πάντως. 🤣 

Τα 02, 04 και 08 ΠΌΤΕ! 

Και το λέω εγώ που θάφτηκα εχθες

Δε μπορω να συμφωνήσω σε αυτό η μηδεια θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου για παντα είναι κάτι πρωτοφανες και υπέροχο για μένα αυτό που συνέβει όπως και για τη πλειοψηφια ακόμα και γνωστών μου που δεν είναι τρελαμένοι με το καιρό όπως εγώ. Ελπίζω απλά να μην κάνει 13 χρόνια να ξαναρθει δε θα το αντέξω . 

Επίσης να πω ότι έβλεπα στρωμένο το δρόμο και δε το πιστευα ειλικρινά. Φανταστείτε ότι μιλαγα με φίλους μου το βράδυ και κανόνισα χιονοπολεμο (τέτοια σιγουριά είχα χαχα) και μου λέγανε που να παμε 2 ποντους θα έχει στα αμάξια παλι . Δηλαδή έβλεπαν το χιόνι και δε πιστευαν ότι είναι δυνατόν ποτε να στρωθει πχ ο δρόμος τους επειδή πολυ απλά δε το εχουν ξαναζήσει ποτε όπως και γω . 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι όμως θα τη θυμούνται αυτή τη κακοκαιρία. Πρόκειται για τον 1ο ιστορικό χιονιά με Instagram και smartphones. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Steliosnow said:

Δε μπορω να συμφωνήσω σε αυτό η μηδεια θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου για παντα είναι κάτι πρωτοφανες και υπέροχο για μένα αυτό που συνέβει όπως και για τη πλειοψηφια ακόμα και γνωστών μου που δεν είναι τρελαμένοι με το καιρό όπως εγώ. Ελπίζω απλά να μην κάνει 13 χρόνια να ξαναρθει δε θα το αντέξω . 

Επίσης να πω ότι έβλεπα στρωμένο το δρόμο και δε το πιστευα ειλικρινά. Φανταστείτε ότι μιλαγα με φίλους μου το βράδυ και κανόνισα χιονοπολεμο (τέτοια σιγουριά είχα χαχα) και μου λέγανε που να παμε 2 ποντους θα έχει στα αμάξια παλι . Δηλαδή έβλεπαν το χιόνι και δε πιστευαν ότι είναι δυνατόν ποτε να στρωθει πχ ο δρόμος τους επειδή πολυ απλά δε το εχουν ξαναζήσει ποτε όπως και γω . 

Αυτο θελουμε και εμεις ανεξαρτητα απο το ποσο καλος χιονιας ηταν. Να δημιουργειται η νεα γενια χιονοφιλων και καιροφιλων οχι μονο ακουγοντας ιστοριες και βλεποντας φωτογραφιες απο παλιοτερους αλλα με το να το βλεπουν να συμβαινει μπροστα τους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γράφω να υπαρχει με λιγα λογια.

Ξεπεραστηκε για λιγο το 2008 απο τη μηδεια που εδω ηταν ιστορικη. 

Στην Ηλιούπολη απο κεντρικη πλατεία και πανω, 25 εκατοστα σε δρομους και πεζοδρόμια, 35+ σε αμαξια και φυτα. 

Περναγαν που και που μηχανήματα και παλι στρωνοταν ο δρομος. 

Η σφοδρότητα των χιονοπτωσεων οπως και το μεγεθος των νιφαδων ηταν οτι καλυτερο εχω ζησει. 

Η Τ εφτασε -1.7 και μεχρι το περας της κακοκαιριας δεν ξεπερασε το 0.1. 

Το χιονι κρατησε και την επόμενη μερα σε στενα στους δρομους και παντου ιδιως οπου δεν χτυπαγε ηλιος και τωρα που γραφω αυτα λογικα θα παγωσουν αν μηδενισει το βραδυ. Οποτε κρατηθηκαν μεχρι και τη 2η μέρα μετα το περας της κακοκαιριας παρα την μεγιστη 6.3 βαθμους. 

Βγηκα περπατησα ολη σχεδον την ηλιουπολη και το καταχαρηκα. 

Τα αρνητικα ηταν η 24ωρη διακοπη ρεύματος στα αστυνομικά της ηλιουπολης (270μ)  οπως εμαθα σημερα απο φιλο και κυριως οι καταστροφες σε δεντρα.

Μια ιστορικη κακοκαιρια για ηλιουπολη που εχει μπει στην 3αδα στην 2η θεση  μετα το 2002. 

Αυτα απο εμενα για εδω.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...