Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

 

Ξεπεραστηκε για λιγο το 2008 απο τη μηδεια που εδω ηταν ιστορικη.  

Η σφοδρότητα των χιονοπτωσεων οπως και το μεγεθος των νιφαδων ηταν οτι καλυτερο εχω ζησει. 

Μια ιστορικη κακοκαιρια για ηλιουπολη που εχει μπει στην 3αδα στην 2η θεση  μετα το 2002. 

Ακριβώς αυτά ισχύουν και για εμένα στην Τερψιθέα Γλυφάδας.

Στην δεύτερη θέση την τοποθετώ μετά το 2002 μόνο λόγο της τριήμερης διάρκειας τότε.  Η χιονόστρωση στη Μήδεια ήταν μεγαλύτερη και απο το 2002 και από το 2008. 

Και κάτι τελευταίο. Δεν κρίνω τα αποτελέσματα μιας χιονοκακοκαιρίας που τελείωσε απο το αν θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες τις 2-3 επόμενες μέρες και θα διατηρηθεί περισσότερο η χιονόστρωση.

Την κρίνω απο αυτό που αφήνει την στιγμή που τελειώνει.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας συν τρελαμένοι!!!Λοιπον για εμας στον Αγ Στεφανο η Μήδεια συνεχίζει ... ακάθεκτη. Δεν αας εχω γράψει τόσες μέρες γιατί δεν είχα μπαταρία..3η μέρα χωρίς ρεύμα, ευτυχώς το νερό ήρθε σήμερα. Μόλις έφτασα Χαλάνδρι στο πατρικό για να κοιμηθούμε επιτέλους γιατί ήμασταν στο τζάκι μπροστά στις φλοκάτες με κουβέρτες και σκούφους..Αδιανόητες καταστάσεις..Άσχημες ? Πολύ! Άφησα το σπίτι με 9,2 εσωτερική..Αλλά...χαλάλι του ρεεεεε! Τι να λέμε τώρα..αυτή τη στιγμή εχοθμε ολική με 35 εκατοστά ποτ δεν έλιωσαν. Το πρωί μέτρησα πριν ξεκινήσει το λιώσιμο 50εκ στο δρόμο..Προφανώς και μιλαμε για ιστορικό..Δεν μπορώ να το συγκρίνω με τους ιερουσ ιστορικούς μας γιατί ήταν ο πρώτος που έζησα Αγ Στεφανο. Οι άλλοι ήταν Χαλάνδρι και Γερακα..2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση μεγάλη..Η ποσότητα του χιονιού που στρώθηκε χωρίς να έχουμε πολύωρες ραγδαιοτγτες. Είχαμε εννοείτε στουπαρα αδιανόητες αλλά για 1-2 ώρες Ανα περιόδους. Πολλές παύσεις. Και η μεγαλύτερη ποσότητα στρώθηκε με μυγάκια Κυριακή προς Δευτέρα πριν μπει στο λεκανοπέδιο. Και 2ο όταν θα όταν τα λεκανοπέδιο εμείς είχαμε μόνο -1,2 θερμοκρασία. Πολύ υψηλή ενώ συνήθως εχοθμε 4-5 βαθμούς διαφορα από το λεκανοπέδιο. Η κατάρα έσπασε εκκωφαντικά! Από την Κυριακή το πρωί τα σημάδια εμπειρικά μου έδειχναν ότι πάμε για Ιατορικο. Το είπα και δεν διαψεύστηκα. Χαίρομαι απίστευτα ρε παιδιά. ΑΠΙΣΤεΥΤα για όλους που μας βγήκε ο ιστορικός και από διάταξη που δεν είναι δικη μας!!!

Στα τωρινά η κατασταση είναι τρομακτική και πολύ δύσκολη. Σπασμένα δέντρα παντού. Εγκλωβισμένα ολόκληρα τετράγωνα από δέντρα και καλώδια στο δρόμο. Τη Δευτέρα στουπιζε ανελέητα και άκουγες το απόκοσμο κρακ και δέντρα να σκάνε σα βόμβες. Τρομακτικά αδιανόητα πράγματα..Σήμερα πήγαμε ποδαράτος βόλτα και σε κάθε στενό έχει δέντρα. Εμας μας απομάκρυναν το δέντρο που έκλεινε το στενό μας σήμερα. Μετά φτυάρισα 10Ο μέτρα δρόμο από 50 εκ για να μπορέσουμε να ερθουμε Χαλάνδρι. Μου έφυγε η μέση αλλά ήταν κ....λα! Άντε και στα έπομενα παιδιά!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθε χιονιας κεντραρει καποια περιοχη! Το λεκανοπεδιο εχει μεγαλη ποικιλια .Μια κατηγοριοποιηση των ιστορικων χιονιαδων μετα το 2000 : 

1) Χιονιας 2002: Ιστορικος χιονιας για τα Β/ΒΑ προαστια ανω των 150 μετρων (και οχι μονο) ! Τα υψηλοτερα υψη χιονιου εβερ σε οτι ηταν ανω των 150 μετρων σε αυτες τις περιοχες. Δε διακρινεται για το δριμυ ψυχος αλλα για τη διαρκεια του  και την ενταση του!
2) Χιονιας 2004: Ο πιο ακραιος προσηνεμος χιονιας απο θεμα ποιοτικων χαρακτηριστικων. Πολυ συντομος . Ιστορικος για την Ανατολικη Αττικη που εβαλε ακραια ποσα χιονιου . Ιστορικος και για το λεκανοπεδιο !
3) Χιονιας 2008 :  Παρομοιος σε ψυχος και ποιοτικα χαρακτηριστικα με το 2004! Μεγαλυτερη διαρκεια και επικος χιονιας δυτικων προαστιων!  Ιστορικος για το κεντρο με υψηλα ποσα χιονιου
4) Χιονιας 2021 : Ενα μινι 2002 με μικροτερη διαρκεια - τρομερη ενταση ασσυληπτες χιονοπτωσεις ! Τρομερα υψηλα υψη χιονιου στα Β/ΒΑ προαστια και περιξ του Υμμητου . Ιστορικος για υψομετρα ανω των 100 μετρων ειδικα στο ανατολικο τοξο.

Και λιγο πιο συγκεκριμενα για την Μηδεια : 

0-50μ : Ολικη χιονοστρωση 3-8cm 
50-150μ : 8-20cm (δεν κρατησε πολυ ομως)
150-250μ : 20-40cm αναλογως την περιοχη
250-400μ : 40-60cm 
>400μ : 60-120cm (Ιπποκρατειος, Διονυσος πανω απο 1 μετρο) . Παρνηθα μπαφι 130-140cm 

ΥΓ. Τα παραπανω νουμερα ειναι ενδεικτικα. Μη σχολιασετε αν ειστε στα 149,8 μετρα με 21 ποντους χιονι 😛 

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Steliosnow said:

Δε μπορω να συμφωνήσω σε αυτό η μηδεια θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου για παντα είναι κάτι πρωτοφανες και υπέροχο για μένα αυτό που συνέβει όπως και για τη πλειοψηφια ακόμα και γνωστών μου που δεν είναι τρελαμένοι με το καιρό όπως εγώ. Ελπίζω απλά να μην κάνει 13 χρόνια να ξαναρθει δε θα το αντέξω . 

Επίσης να πω ότι έβλεπα στρωμένο το δρόμο και δε το πιστευα ειλικρινά. Φανταστείτε ότι μιλαγα με φίλους μου το βράδυ και κανόνισα χιονοπολεμο (τέτοια σιγουριά είχα χαχα) και μου λέγανε που να παμε 2 ποντους θα έχει στα αμάξια παλι . Δηλαδή έβλεπαν το χιόνι και δε πιστευαν ότι είναι δυνατόν ποτε να στρωθει πχ ο δρόμος τους επειδή πολυ απλά δε το εχουν ξαναζήσει ποτε όπως και γω . 

E είσαι και μικρούλης. Μόνο 18 ετών. Επόμενο να είναι πρωτοφανές για σένα. Εγώ το χάρηκα για τα παιδιά της ηλικίας σου που δεν είχαν ξαναδεί ποτέ έτσι την Αθήνα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ πήρε πρέφα κανείς οτι η Ραφήνα δεν χιονίστηκε καν? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήδεια 2021/Αθήνα.

Άλλη μια ιστορική καλοκαιρία που δεν είχε καλούπι.

Τα 10+μποφόρ με την κατά παραγγελία φορά τους προς την Αττική ώστε να υπάρξει το lake effect και την σπανίως τόσο ζεστή θάλασσα, μας έδωσαν το ιστορικά σπάνιο φαινόμενο της συνεχόμενης χιονόπτωσης για 11,5 ώρες η οποία κυμαινόταν και τις 11,5 ώρες από μέτρια έως ισχυρή!...

...και συνολικά18 με 20 ώρες από τις 24!!!
Μια Μήδεια που ασχέτως των cm χιονόστρωσης ανά περιοχή, ακόμα και να μη το έστρωνε, πάλι θα κατατασσόταν βάση φυσικής, ιστορική και δεν θα την ξεχνούσαμε ποτέ!

(θα λέγαμε ''θυμάσαι τότε που χιόνιζε πολύ για 24 ώρες σχεδόν?'' και δεν το έστρωνε)

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τόσες 'διακλαδώσεις' σε κάθε ένα ανθρώπινο μυαλό για κάθε 'θέμα' πάνω σε αυτή την Γη, που ειδικά στο δικό μας χιονοτρελαμένο χόμπι, σέβομαι κάθε άποψη χιονοτρελαμένου για την δική του μονάχα πόρτα!😋
Ο καθένας λοιπόν θυμάται με το δικό του τρόπο και για την δική του πόρτα και μιας και έχω ζήσει στην ίδια πόρτα όλες τους ιστορικους από 87' και μετά,

για εμένα στην πρώτη θέση είναι το 87' και το 02',  στην δεύτερη θέση είναι το 91/92' το 04' το 08' και το 21' και στην τρίτη θέση το 06'.

Υ.Γ. Δεν αποκλείω ή πιο σωστά το πιστεύω πολύ πως η ιστορία το 21' δεν έχει τελειώσει.. έχει ψωμί!

Επεξεργάστηκε από ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα και χωρίς αναστροφή 2 νύχτες, και με τον ήλιο εχθές όλη την ημέρα να λαμποκοπα, η Μήδεια τελικά έριξε τόσο πολύ χιόνι που ακόμα κρατάει. Χιόνι να φαν κι οι κότες 

Οι βρωμιαρες, πάνε και σκαλίζουν το χιόνι και το χαλάνε!!! Α να χαθούν...

Κάτσε να τους ρίξω καμία πατατοφλουδα για αντιπερισπασμό στα μέρη που έχει λιώσει το χιόνι. .😂

 

IMG_20210218_074419.jpg

IMG_20210218_074507.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γείτονα ο κήπος μου και τα κεραμίδια από κάτω μου παραμένουν θαμμένα, όπως και οι στοίβες στο δρόμο...

 

6CB8890B-756D-49B3-A716-1C4C9BF1A11A.jpeg

938399A0-88C0-4ABE-9995-215B122780C9.jpeg

Επεξεργάστηκε από on the mend
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Γείτονα ο κήπος μου και τα κεραμίδια από κάτω μου παραμένουν θαμμένα, όπως και οι στοίβες στο δρόμο...

 

6CB8890B-756D-49B3-A716-1C4C9BF1A11A.jpeg

938399A0-88C0-4ABE-9995-215B122780C9.jpeg

Ναι!!! Εσύ ίσως έχεις λίγο περισσότερο.... Είσαι και λίγο πιο ΒΑ και μου ρίχνεις και 30 μέτρα υψόμετρο. 

Κι εδώ όμως έχει φουλ. 

 

IMG_20210218_083930.jpg

IMG_20210218_074709.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το υψόμετρο δεν ξέρω πόσο ρόλο έπαιξε σε τόσο κοντινές αποστάσεις. Πχ στο ύψος του φορουμικού γείτονα στο Τροπικό Χωριό στα 275m και ακόμα ψηλότερα δεν είδα παραπάνω εκατοστά, νομίζω όμως ότι έχει κρατήσει λίίίγο παραπάνω από εμάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο το λιγοστο τουρ που εκανα σε αλλες μετεοσελιδες ολοι συμφωνησαν πως η χιονοπτωση το μαξιμουμ κρατησε περιπου 40 ωρες 30 πες πανω κατω που η θερμοκρασια ηταν απο 0.9 μεχρι -1.4 (εδω) 

με 36 χιλιοστα υετου οκ σιγουρα το λες ιστορικοτατο απο καθε αποψη μπορει να μην εβαλε πανω απο 20 ποντους εδω λογο τ αλλα τι μας νοιαζει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Το υψόμετρο δεν ξέρω πόσο ρόλο έπαιξε σε τόσο κοντινές αποστάσεις. Πχ στο ύψος του φορουμικού γείτονα στο Τροπικό Χωριό στα 275m και ακόμα ψηλότερα δεν είδα παραπάνω εκατοστά, νομίζω όμως ότι έχει κρατήσει λίίίγο παραπάνω από εμάς.

Πάνω στο γήπεδο λες, σωστά; Αυτός ο χιονιάς κρίθηκε στις θερμοκρασίες. Για Τρίτη πρωί μέχρι απόγευμα, δλδ τις ώρες τις αδιανοητης έντασης, ειτε ήσουν στα 200 είτε στα 270, ηταν σχεδόν το ίδιο, αφού είχαμε αρνητικές η έστω 0.5 για παρα πολύ λίγο. 

Το βράδυ όμως της Δευτέρας, οι θερμοκρασίες έπαιξαν ρόλο. Εκεί έστρωσαν καλύτερα οι 250 σε σχέση με τους 200

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τυχαίο ; μπορεί,  αλλά όταν άνοιξα το Θέμα των αναφορών σκεφτόμουν 

1980-81 Θήβα 1,60  cm. Ξεχιονιζαμε για μέρες την πόλη.

Πριν λίγα χρόνια  Ξηρολιβαδο  να παω σπίτι μου  πέρασα το φράχτη με τα πόδια από πάνω.

Επίσης Π.Σκυλιτσι 80cm στον κάμπο της Ημαθίας.

Όπως και τρελές αρνητικές θερμοκρασίες που έχω ζήσει και ήρθαν κι αυτές σε μεγάλο μέρος της χώρας.

Αυτή ήταν η επιθυμία μου για ένα καλό Πανελλαδικό και έγινε πραγματικότητα. 

Χάρηκα που το απολαύσαμε όλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φωτογραφία που έβγαλα πριν από πεντε λεπτα. Κρατάει το χιόνι σε σκιερα μέρη καθώς και σε κάποιες σκεπες ταρατσες. Για αυτοκίνητα δεν έχω δει μιας και μόλις ξυπνησα. Συνεπώς έχουμε από τη Δευτέρα όπου έστρωσε μια πετσουλα στο πρωινο ξέσπασμα ως και σήμερα χιονοστρωση στον Άλιμο στα 25 μέτρα υψομετρο. Τετάρτη μέρα συνεπώς που αποτελεί και ρεκόρ για όσα χρόνια εγώ παρακολουθω(το Μαξ ήταν 2 με την Αριάδνη) 

IMG_20210218_094736.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν τσιμπούσε 1 βαθμό μετά τις 11 το πρωί, θα μιλούσαμε για τον καλύτερο χιόνια ever για ολόκληρο το λεκανοπέδιο. Αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ένας βαθμός. Ενώ στα ΒΠ υπήρχε απόθεμα θερμοκρασίας. Από το -1.5  φτάσαμε μέχρι 0. 

Ενώ τα πιο νότια, ανέβηκαν μέχρι +1.5 και δεν έστρωνε ότι έπεφτε. 

Επομένως, αν είχαμε έστω -10 στα 850, τώρα θα λέγαμε ότι η Μήδεια είναι το ν.1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν δεν τσιμπούσε 1 βαθμό μετά τις 11 το πρωί, θα μιλούσαμε για τον καλύτερο χιόνια ever για ολόκληρο το λεκανοπέδιο. Αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ένας βαθμός. Ενώ στα ΒΠ υπήρχε απόθεμα θερμοκρασίας. Από το -1.5  φτάσαμε μέχρι 0. 

Ενώ τα πιο νότια, ανέβηκαν μέχρι +1.5 και δεν έστρωνε ότι έπεφτε. 

Επομένως, αν είχαμε έστω -10 στα 850, τώρα θα λέγαμε ότι η Μήδεια είναι το ν.1

Εδώ στα δυτικά πεδινά φτάσαμε μέχρι 2,4 το μεσημέρι. Έγινε ζημιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Τυχαίο ; μπορεί,  αλλά όταν άνοιξα το Θέμα των αναφορών σκεφτόμουν 

1980-81 Θήβα 1,60  cm. Ξεχιονιζαμε για μέρες την πόλη.

Πριν λίγα χρόνια  Ξηρολιβαδο  να παω σπίτι μου  πέρασα το φράχτη με τα πόδια από πάνω.

Επίσης Π.Σκυλιτσι 80cm στον κάμπο της Ημαθίας.

Όπως και τρελές αρνητικές θερμοκρασίες που έχω ζήσει και ήρθαν κι αυτές σε μεγάλο μέρος της χώρας.

Αυτή ήταν η επιθυμία μου για ένα καλό Πανελλαδικό και έγινε πραγματικότητα. 

Χάρηκα που το απολαύσαμε όλοι.

Καλημερα!

Να κι ενας που θυμαται το 81! Εκπληκτικη κακοκαιρια, οπως και το 83 που γενικοτερα δεν αναφερονται. Ελπιζω να επιστρεψουμε στις κακοκαιριες τυπου 80's! Ειχαν πολυ κρυο και διαρκεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχοντας ζήσει 1992-2002-2004-2008, βάζω το χθεσινό στην 3η θέση.

Αξεπέραστο το 2002 λόγω 3ημερης διάρκειας, και δεύτερη θέση το 2004 γιατί ήταν απίστευτα βίαιη η ψυχρή εισβολή και σου προκαλούσε δέος. Έζησα το ξεκίνημά του στο λιμάνι του Πειραιά όπου έσκασε μπούκα με τρελό αέρα και κατευθείαν(!!!) χιόνι και φτάνοντας με τον ηλεκτρικό στο Θησείο έξω άρχισε να το στρώνει απευθείας.

Η Μήδεια είχε συγκλονιστικά για τα δεδομένα της Αθήνας συνεχόμενη διάρκεια. Πιστεύω πως αν δεν υπήρχε στη μέση η 13ετία και η Μήδεια συνέβαινε πχ το 2010, θα μας έμενε ένα τεράστιο what-if είχαμε 1 βαθμό κάτω γιατί και σε όσους μας έστρωσε καλά θα ξεκινούσαμε να μετράμε πόντους από μια μέρα πριν και σε όσους έστρωσε για λίγο θα είχε στρώσει περισσότερο και με διάρκεια.

Στα δικά μας εδώ μέσα και για να το κρατάμε ως εμπειρία για τα μελλοντικά τρεξίματα που θα βλέπουμε : Μεγάλη επιτυχία  τζίφου που έχει ακούσει εδώ μέσα τα χίλια μύρια αλλά κλασσικά πάλι αυτός ήταν που ξεκίνησε από νωρίς να πετάει κάτι γραμμούλες στα -10 και -15 από 10+ μέρες πριν και αυτός που στα κοντινά έπεσε πιο κοντά και θερμοκρασιακά και υετικά. Καλά για τον Ευρωπαίο δε το συζητώ, εντελώς ξεφτίλα που έδινε -7 χωρίς υετό. Φυσικά τη σύγκλιση ήταν δύσκολο να την πιάσει ακριβώς ο τζιφος ως παγκόσμιο μοντέλο, αυτοί που την έπιασαν ήταν τα περιοχικά μοντέλα και κυρίως ο SKIRON που τα πήγε εξαιρετικά καθώς έδινε μπόλικο υετό για Αθήνα. Ο υετός έδειξε για μια ακόμα φορά πόσο δύσκολος προγνωστικά είναι για Αττική για τα παγκόσμια μοντέλα.  Εμπειρικά πάντως αυτά τα 3-5mm που έδινε ήξερες οτι μπορεί να γίνουν πολλαπλάσια. Το δύσκολο είναι όταν δίνει πχ 0.2-0.3mm, Εκεί δύσκολα να πέσει έξω όταν αφορά χιόνι. Τέλος ένα μεγάλο μπράβο στον γνωστό προγνώστη από Θεσσαλονίκη που μια μέρα πριν στο facebook ήταν απόλυτος οτι δε θα κάνει σε καμία περίπτωση κάτι ιστορικό στην Αθήνα επειδή δεν είχε Βαρδάρη, επειδή δεν είχε συννεφιά εκεί, επειδή η κουτσουλιά του πουλιού ήταν πράσινη και όχι κίτρινη και κάτι τέτοια. Πάντα τέτοια και μακάρι να συνεχίσει να μας δίνει γούρι και τα επόμενα χρόνια 🙂 

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν δεν τσιμπούσε 1 βαθμό μετά τις 11 το πρωί, θα μιλούσαμε για τον καλύτερο χιόνια ever για ολόκληρο το λεκανοπέδιο. Αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ένας βαθμός. Ενώ στα ΒΠ υπήρχε απόθεμα θερμοκρασίας. Από το -1.5  φτάσαμε μέχρι 0. 

Ενώ τα πιο νότια, ανέβηκαν μέχρι +1.5 και δεν έστρωνε ότι έπεφτε. 

Επομένως, αν είχαμε έστω -10 στα 850, τώρα θα λέγαμε ότι η Μήδεια είναι το ν.1

Διόρθωση, για το υψος αλιμου και νοτιοτερα με υψοτερο  κατω από 100μ 

Εδω η μεγιστη ηταν 0.1 και υποτίθεται ειμαστε κεντρονοτια σαν περιοχη.

Και γλυφαδα στην άνω γλυφαδα  δεν ειχαν θεμα στα αρκετα ψηλα. 

Γενικα ομως αν η Τ στα πεδινα νοτια ηταν 1-1.5 βαθμο κατω θα μιλαγαμε και για εκει ενα 2008 και καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Frostfang8 said:

Διόρθωση, για το υψος αλιμου και νοτιοτερα με υψοτερο  κατω από 100μ 

Εδω η μεγιστη ηταν 0.1 και υποτίθεται ειμαστε κεντρονοτια σαν περιοχη.

Και γλυφαδα στην άνω γλυφαδα  δεν ειχαν θεμα στα αρκετα ψηλα. 

Γενικα ομως αν η Τ στα πεδινα νοτια ηταν 1-1.5 βαθμο κατω θα μιλαγαμε και για εκει ενα 2008 και καλυτερα.

Αν ηταν ενα βαθμο πιο κατω θα μιλαγαμε για τον μεγαλυτερο χιονια ολων των εποχων στα νοτια.Εγω οριακα στα 50 μ εφτασα -0,3 απο νωρις το πρωι μεχρι τις 9.00 περιπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Αν ηταν ενα βαθμο πιο κατω θα μιλαγαμε για τον μεγαλυτερο χιονια ολων των εποχων στα νοτια.Εγω οριακα στα 50 μ εφτασα -0,3 απο νωρις το πρωι μεχρι τις 9.00 περιπου

Σκεψου εγω ειχα απο -1.7 ελαχιστη εως 0.1 . Οποτε οτι ειχα εγω σε χιονι θα το ειχαν ολα τα πεδινα νοτια αν ειχατε τις Τ. 

Οπως και να εχει θεωρω οτι θα μπορούσε να πηγαινε πολυ χειρότερα οποτε ηταν ξεχωριστή κακοκαιρια που παρα τις οριακες για πεδινα Τ, εν τελη καταφερε σοβαρα υψη χιονιου( σοβαροτερα και απο την Αριάδνη που ειχε σωστο ψυχος.. αρα τελικα το ψυχος δεν λεει κατι. Πιο μεγαλη βαρύτητα εχουν τα φαινόμενα)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Διόρθωση, για το υψος αλιμου και νοτιοτερα με υψοτερο  κατω από 100μ 

Εδω η μεγιστη ηταν 0.1 και υποτίθεται ειμαστε κεντρονοτια σαν περιοχη.

Και γλυφαδα στην άνω γλυφαδα  δεν ειχαν θεμα στα αρκετα ψηλα. 

Γενικα ομως αν η Τ στα πεδινα νοτια ηταν 1-1.5 βαθμο κατω θα μιλαγαμε και για εκει ενα 2008 και καλυτερα.

Δεν μιλώ για τις περιοχές που είναι σε ορεινούς όγκους. Εεκί υπάρχουν καθοδικά ρεύματα κτλ. Μέσα στο λεκανοπέδιο λέω, Περιστέρι, Αιγάλεω, Καλλιθέα, Γλυφάδα (θάλασσα) είχαμε θέμα με τις θερμοκρασίες. Η δική σου περιοχή , όπως και του Ζωγράφου, είναι εξαιρέσεις, επειδή έχουν απο πάνω τους το βουνό. Το οποίο φυσικά έκανε πολύ καλά τη δουλειά του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, xeneize said:

Έχοντας ζήσει 1992-2002-2004-2008, βάζω το χθεσινό στην 3η θέση.

Αξεπέραστο το 2002 λόγω 3ημερης διάρκειας, και δεύτερη θέση το 2004 γιατί ήταν απίστευτα βίαιη η ψυχρή εισβολή και σου προκαλούσε δέος. Έζησα το ξεκίνημά του στο λιμάνι του Πειραιά όπου έσκασε μπούκα με τρελό αέρα και κατευθείαν(!!!) χιόνι και φτάνοντας με τον ηλεκτρικό στο Θησείο έξω άρχισε να το στρώνει απευθείας.

Η Μήδεια είχε συγκλονιστικά για τα δεδομένα της Αθήνας συνεχόμενη διάρκεια. Πιστεύω πως αν δεν υπήρχε στη μέση η 13ετία και η Μήδεια συνέβαινε πχ το 2010, θα μας έμενε ένα τεράστιο what-if είχαμε 1 βαθμό κάτω γιατί και σε όσους μας έστρωσε καλά θα ξεκινούσαμε να μετράμε πόντους από μια μέρα πριν και σε όσους έστρωσε για λίγο θα είχε στρώσει περισσότερο και με διάρκεια.

Στα δικά μας εδώ μέσα και για να το κρατάμε ως εμπειρία για τα μελλοντικά τρεξίματα που θα βλέπουμε : Μεγάλη επιτυχία  τζίφου που έχει ακούσει εδώ μέσα τα χίλια μύρια αλλά κλασσικά πάλι αυτός ήταν που ξεκίνησε από νωρίς να πετάει κάτι γραμμούλες στα -10 και -15 από 10+ μέρες πριν και αυτός που στα κοντινά έπεσε πιο κοντά και θερμοκρασιακά και υετικά. Καλά για τον Ευρωπαίο δε το συζητώ, εντελώς ξεφτίλα που έδινε -7 χωρίς υετό. Φυσικά τη σύγκλιση ήταν δύσκολο να την πιάσει ακριβώς ο τζιφος ως παγκόσμιο μοντέλο, αυτοί που την έπιασαν ήταν τα περιοχικά μοντέλα και κυρίως ο SKIRON που τα πήγε εξαιρετικά καθώς έδινε μπόλικο υετό για Αθήνα. Ο υετός έδειξε για μια ακόμα φορά πόσο δύσκολος προγνωστικά είναι για Αττική για τα παγκόσμια μοντέλα.  Εμπειρικά πάντως αυτά τα 3-5mm που έδινε ήξερες οτι μπορεί να γίνουν πολλαπλάσια. Το δύσκολο είναι όταν δίνει πχ 0.2-0.3mm, Εκεί δύσκολα να πέσει έξω όταν αφορά χιόνι. Τέλος ένα μεγάλο μπράβο στον γνωστό προγνώστη από Θεσσαλονίκη που μια μέρα πριν στο facebook ήταν απόλυτος οτι δε θα κάνει σε καμία περίπτωση κάτι ιστορικό στην Αθήνα επειδή δεν είχε Βαρδάρη, επειδή δεν είχε συννεφιά εκεί, επειδή η κουτσουλιά του πουλιού ήταν πράσινη και όχι κίτρινη και κάτι τέτοια. Πάντα τέτοια και μακάρι να συνεχίσει να μας δίνει γούρι και τα επόμενα χρόνια 🙂 

Ισχύει, τον κοίταξα από Κυριακή και πραγματικά έδινε πολύ καλά φαινόμενα. Γενικά σε χιονοκακοκαιρίες που τον παρακολουθώ τα πηγαίνει πολύ καλά. Και τα έκανε αυτά όταν ο Gifos στο 0.25 βράδυ Δευτέρας-Τρίτη ξημερώματα έδινε υετότρυπα παρ' όλο που χρησιμοποιεί το GFS. Και έτσι έρχομαι στο 2ο bold. Αν και ο Τζίφος έπιασε την ένταση των φαινομένων μετά το πρωί της Τρίτης απέτυχε παταγωδώς για τις βραδινές ώρες της Δευτέρας. Τι πρόγνωση θα έδινε κάποιος αν κοιτούσε μόνο αυτό; Σημαντικό στοιχείο είναι ότι ήδη από Δευτέρα στο 0.25 έδινε 80+ υγρασία στα 700 ακόμα και όταν δεν έδινε φαινόμενα, κάτι που προσωπικά το είδα 1η φορά όσο κοιτάω χάρτες. Το καθαρό Β ρεύμα στα 700 θα έλεγα ότι επέτρεψε τις συγκλίσεις του Αιγαίου να κρατήσουν καθαρή μια πορεία Β-Ν χωρίς λοξοδρομήσεις για το λεκανοπέδιο όπως συνέβαινε έως το βράδυ της Δευτέρας με ΒΑ. Σε αυτό συντέλεσε το γεγονός ότι για πρώτη φορά εδώ και χρόνια έκατσε χαμηλό στη Ρόδο που βάθυνε όσο πήγαινε ανατολικά με αποτέλεσμα η σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξη στα 500 να μην αποβεί μοιραία (αν και αποτέλεσε τροχοπέδη για καλύτερες χιονοστρώσεις στα πεδινά και παραθαλάσσια τμήματα λόγω του -9 στα 850 και όχι του -10 όπου με το τελευταίο δεν σε νοιάζει τπτ).    

iuyu.gif

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...