Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, alkis91_2.0 said:

0.1 ελάχιστη στο ύψος της Αγ. Νικολάου ειχα! λογικα η ισοθερμη του 0 θα ηταν πανω στη Βουλιαγμενης 😂 . Στις επικες ραγδαιοτητες το παλευε για χλαπατσα εδω κατω στο δρομο ενω ανω γλυφαδα ηταν ολα ασπρα κατα περιοδους!!!!!! Παλι καλα που εφτασε τοσο αν ειχε μισο βαθμο πανω θα χτυπαγαμε τα κεφαλια μας, και οχι μονο εμεις!!!

Εγω παιδια Ανω Γλυφαδα(οχι και πολυ Ανω βεβαια- 4 στενά πάνω απο την Γούναρη) έφτασα μέχρι -0.8 για αυτο και τα πιο πολλα εκατοστά απο την κάτω. Τελείως στο όριο η Τ. Και μέσα στην ημέρα χάθηκαν και εδώ επισης παρα πολλά cm αφού απο κάποια ώρα και μετά είχαμε και εδω θετικές. Μιλάμε θα μιλάγαμε για θάψιμο ενα είχε έστω μισο βαθμό κατώ. Είχε τρομερα ενταση ανα διαστηματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αυτό που λένε ορισμένοι, ότι αν όλο αυτό το χιόνι το ξεκινούσε τη νύχτα, πχ στις 12, θα είχαμε πάρα πολύ χιόνι στο Σύνταγμα, δεν με βρίσκει τόσο σύμφωνο. 

Ναι μεν θα είχαμε, αλλά αν έληγε στις 11 το πρωί και έβγαζε ήλιο, θα ήταν πραγματικο μαρτύριο να βλέπεις να εξολοθρεύει ότι έριξε. Γιατί θα πηγαίναμε κατευθείαν σε 6-7 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, menidi said:

Πάντως αυτό που λένε ορισμένοι, ότι αν όλο αυτό το χιόνι το ξεκινούσε τη νύχτα, πχ στις 12, θα είχαμε πάρα πολύ χιόνι στο Σύνταγμα, δεν με βρίσκει τόσο σύμφωνο. 

Ναι μεν θα είχαμε, αλλά αν έληγε στις 11 το πρωί και έβγαζε ήλιο, θα ήταν πραγματικο μαρτύριο να βλέπεις να εξολοθρεύει ότι έριξε. Γιατί θα πηγαίναμε κατευθείαν σε 6-7 βαθμούς.

Δεν έχεις κι άδικο. 

Εδώ για 1η φορά 3 μέρες μετά κρατάει τόσο χιόνι. Λέτε να ξανακάνει τπτ; 

PXL_20210219_083956421.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, geornik είπε:

Διαβασα μια αποψη που πραγματικα τη σκεφτηκα κ εγω...ολα τα πευκα στα προαστια που τσακιστηκαν ειναι τα ιδια πευκα που αντεξαν το χιονι του 2002 αλλα τωρα ειναι σχεδον 20 χρονια πιο γερασμενα κ δεν αντεξαν...

Ναι αλλά και το 2002 υπήρχαν γερασμένα πεύκα που θα έπρεπε να είχαν τότε την ίδια κατάληξη. Δεν θυμάμαι όμως έστω σε αρκετά μικρότερο βαθμό αναφορές για ανάλογα προβλήματα

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή είμαι αχόρταγος θέλω άλλο ένα μέτρο τον Μάρτιο έτσι να κλείσουμε όμορφα. 

Άλλωστε δεν είχαμε βροχές φέτος και πρέπει κάπως να αναπληρώσουμε. 

Δεν θα με χαλούσε μουσωνας επίσης με 200mm σε μια μέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, Dusterakos said:

Επειδή είμαι αχόρταγος θέλω άλλο ένα μέτρο τον Μάρτιο έτσι να κλείσουμε όμορφα. 

Άλλωστε δεν είχαμε βροχές φέτος και πρέπει κάπως να αναπληρώσουμε. 

Δεν θα με χαλούσε μουσωνας επίσης με 200mm σε μια μέρα. 

Δεν νομίζω ότι είχαμε λίγες βροχές φέτος. Πήξαμε στους νοτιάδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Δεν νομίζω ότι είχαμε λίγες βροχές φέτος. Πήξαμε στους νοτιάδες. 

Eξαρταται σε ποια, περιοχή είσαι.... Εμείς οι δυτικοί όντως πήξαμε στις βροχές αλλά, δε νομίζω να, ισχύει το ίδιο... Ιδίως για την ανατολική Ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Snowstorm said:

Δεν νομίζω ότι είχαμε λίγες βροχές φέτος. Πήξαμε στους νοτιάδες. 

Μονο 100mm εχω στη φετινη σεζον, και αυτα πεσαν μονο στις 18 Δεκεμβριου νομιζω. Καπου εκει..

Τιποτα δεν ειχαμε, και δικαιως εγινε αυτο που εγινε τωρα με τα χιονια στην Αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φανταστείτε η Ζηνοβία να ερχόταν με -2 κάτω στα 850. 

Θα είχαν αποψιλωθεί όλα τα πεύκα της Αττικής από τα 200μ υψόμετρο και πάνω. 

Και οι κολώνες της ΔΕΗ θα ήταν σαν να έχουν δεχθεί επιδρομή από ορδες αδηφαγων καστορων και τρυποκαρηδων....

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα άλλο ζήτημα που πρέπει να αποτιμηθεί είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεται ισχυρό χαμηλό για να έχουμε έντονα φαινόμενα. Και το 2002 και το 2021 τα χαμηλά βάθυναν καθυστερώντας την πορεία τους αλλά δεν έπεσαν κάτω από 1000mb. Μερικές φορές ισχυρά χαμηλά μπορούν να αποβούν μοιραία. 

AVN_1_2002010500_1.pngAVN_1_2021021600_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, menidi said:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το υψόμετρο έπαιξε τεράστιο ρόλο. 100μ διάφορα, ήταν μεγάλη υπόθεση τελικά. 

Αυτό ήταν κάτι δεδομένο από την στιγμή που δεν είχαμε καλή υποστήριξη. Ουσιαστικά μας έσωσε η δυναμική της σύγκλισης και ορισμένα άλλα ποιοτικά στοιχεία που έφεραν τα έντονα φαινόμενα στο σωστό μέρος. Σταθήκαμε τυχεροί μέσα στην ατυχία μας και γι' αυτό το λόγο δεν θα πρέπει να αναγάγουμε κάθε αυλώνα στρινγκ σε πιθανό ιστορικό. Πρακτικά αν και πολλοί έπιασαν καλά την εξέλιξη κανένας δεν περίμενε τέτοια ποσά χιονόστρωσης μέχρι τόσο χαμηλά. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Αυτό ήταν κάτι δεδομένο από την στιγμή που δεν είχαμε καλή υποστήριξη. Ουσιαστικά μας έσωσε η δυναμική της σύγκλισης και ορισμένα άλλα ποιοτικά στοιχεία που έφεραν τα έντονα φαινόμενα στο σωστό μέρος. Σταθήκαμε τυχεροί μέσα στην ατυχία μας και γι' αυτό το λόγο δεν θα πρέπει να αναγάγουμε κάθε αυλώνα στρινγκ σε πιθανό ιστορικό. Πρακτικά αν και πολλοί έπιασαν καλά την εξέλιξη κανένας δεν περίμενε τέτοια ποσά χιονόστρωσης μέχρι τόσο χαμηλά. 

Να συμπληρώσω πως μετα απο τοσους νοτιαδες και καλοκαιρία, το Αιγαίο ηταν ασυνήθιστα ζεστό . Οποτε ειδαμε σπάνιες εικονες να αχνιζει ολη η θαλασσα πχ. Αυτο σε μεγαλύτερη κλιμακα ηταν και ενας απο τους λογους των ισχυρών χιονοκαταιγιδων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Frostfang8 said:

Να συμπληρώσω πως μετα απο τοσους νοτιαδες και καλοκαιρία, το Αιγαίο ηταν ασυνήθιστα ζεστό . Οποτε ειδαμε σπάνιες εικονες να αχνιζει ολη η θαλασσα πχ. Αυτο σε μεγαλύτερη κλιμακα ηταν και ενας απο τους λογους των ισχυρών χιονοκαταιγιδων

Παίζει και αυτό το ρόλο του γιατί βοήθησε στη διαφορά θερμοκρασίας άνω των 28 βαθμών ώστε να δημιουργηθεί το φαινόμενο αλλά λίγο πολύ αυτό πάντα συμβαίνει σε ψυχρές εισβολές. Το σημαντικό ήταν ότι όλο αυτό που είδαμε δεν το έφαγαν οι βόρειες Κυκλάδες όπως συνέβαινε κατά κόρον τα τελευταία χρόνια λόγω ιδανικής διεύθυνσης των ανέμων που δεν επέτρεπαν λοξοδρομήσεις είτε δυτικότερα είτε ανατολικότερα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για αλλη μια φορα φανηκε το ποσο μεγαλο ρολο παιζει το υψομετρο στην Αττικη......επισησ το ποσο μπορουμε με το ΒΑ στρεαμ και το Αιγαιο να ευνοηθουμε....

αξιοπρεπεστατη κακοκαιρια πο εδωσε πολυ χιονι ιδιαιτερα απο τα 200 και πανω......

εδω στο Α.Ηρακλειο με υψομετρο χοντρικα απο 210-260 μετρα καθε χρονο σχεδον εχουμε την χαρα και βλεπουμε εστω και ενα απλο στρωσιμο εκτος ελαχιστων χρονιων.....

με την Μυδεια το χιονι ηταν πολυ και δεν ελιωνε ακομα και τα μεσημερια εως και το τελος της κακοκαιριας....

επεσαν και σε εμας αρκετα πευκα λογω του χιονιου......ευτυχως οι διακοπες ρευματος ηταν ελεγχομενες....

τα μοντελα νομιζω οτι δεν μας αφησαν στα κρυα του λουτρου και μας βοηθησαν τα μεγιστα στο τι να περιμενουμε......

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, menidi είπε:

Πάντως αυτό που λένε ορισμένοι, ότι αν όλο αυτό το χιόνι το ξεκινούσε τη νύχτα, πχ στις 12, θα είχαμε πάρα πολύ χιόνι στο Σύνταγμα, δεν με βρίσκει τόσο σύμφωνο. 

Ναι μεν θα είχαμε, αλλά αν έληγε στις 11 το πρωί και έβγαζε ήλιο, θα ήταν πραγματικο μαρτύριο να βλέπεις να εξολοθρεύει ότι έριξε. Γιατί θα πηγαίναμε κατευθείαν σε 6-7 βαθμούς.

...... έτσι .... έτσι  ......!!!!!!.....αν και καθήμενος ορθά ομιλείς ....!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Snowstorm είπε:

Δεν έχεις κι άδικο. 

Εδώ για 1η φορά 3 μέρες μετά κρατάει τόσο χιόνι. Λέτε να ξανακάνει τπτ; 

PXL_20210219_083956421.jpg

..... ευπρόσδεκτο με τα 1000 .....!!!!!

....έτσι μιά και το ανέφερες ...... το 2002 στο ολοήμερα προσήλιο οικόπεδο πίσω (στο Νοτιά ) από την πολυκατοικία που μένω , φάνηκε το έδαφος την 8η ημέρα !!!!!!!.... και με συνθήκες απόλυτης ηλιοφάνειας (.......φυσικά οι αναστροφές ήταν καθημερινές .....) ...... ( ..... δυστυχώς όμως όπως όλοι θυμόμαστε σφύριξε λήξη νωρίς νωρίς κι ας ήταν αρχές Γενάρη ......).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως για οποιον είναι λάτρης της ηπειρωτικότητας και όχι κατ' αναγκην της ποσότητας χιονιού, το 2004 είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερο απο οτιδήποτε έχουμε ζήσει τα τελευταία 50 χρόνια.  Ξηρο, παγωμένο χιόνι, βγαλμένο απο τις ρωσικές στέπες. Και θερμοκρασιες πολικές για ημέρες! 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω 2004! Το οποίο βέβαια μου χάρισε κανα 40ποντο. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παντως για οποιον είναι λάτρης της ηπειρωτικότητας και όχι κατ' αναγκην της ποσότητας χιονιού, το 2004 είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερο απο οτιδήποτε έχουμε ζήσει τα τελευταία 50 χρόνια.  Ξηρο, παγωμένο χιόνι, βγαλμένο απο τις ρωσικές στέπες. Και θερμοκρασιες πολικές για ημέρες! 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω 2004! Το οποίο βέβαια μου χάρισε κανα 40ποντο. 

Δυο μέρες με το ζότι οι Τ.....άμεσα ανέβηκε η θερμοκρασία.....για το 2004 μιλαω....η πιο κρύα εισβολή, με -13,7 και -42,2, αλλά σύντομη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δυο μέρες με το ζότι οι Τ.....άμεσα ανέβηκε η θερμοκρασία.....για το 2004 μιλαω....η πιο κρύα εισβολή, με -13,7 και -42,2, αλλά σύντομη....

Ναι αλλα το πάγωσε ρε συ Κώστα. Το χιόνι έμεινε πολλές ημέρες κάτω.  Αλλα οκ. Μαλλον δεν θυμαμαι καλά για τις θερμοκρασίες μετά το χόνι. Καλά κάνεις και με διορθώνεις. Η Μηδεια πόσο έφτασε τελικά? -9?

Για να μην παρεξηγηθώ, τη θεωρώ φουλ ιστορική κακοκαιρία, έτσι?

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ναι αλλα το πάγωσε ρε συ Κώστα. Το χιόνι έμεινε πολλές ημέρες κάτω.  Αλλα οκ. Μαλλον δεν θυμαμαι καλά για τις θερμοκρασίες μετά το χόνι. Καλά κάνεις και με διορθώνεις. Η Μηδεια πόσο έφτασε τελικά? -9?

Για να μην παρεξηγηθώ, τη θεωρώ φουλ ιστορική κακοκαιρία, έτσι?

-9,5 με -30.....και πολλών αστέρων, κατηγορίας 5 σε υετό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποτιμηση λοιπον.

Διαρκεια:απο Κυριακη πρωι κατα τις 8 ως Τεταρτη ξημερωματα κατα τις 4.

Υψος χιονιου:Δεν ημουν ουτε θα γινω λατρης του χαρακα παρ'ολα αυτα θα ελεγα,μεση χιονοστρωση σε ανοιχτα σημεια χωρις χορτα απο κατω,γυρω στο 1 με 1.2μ.Ο δρομος που καθαριστηκε ομως 2 φορες γυρω στους 60 ποντους.Σε εδαφος με χορτα απο κατω(κηπος)εφτασε περιπου στο 1,5 με 1,6(ακολουθει φωτο απο το βροχομετρο μου που ειναι σε στυλο και φτανει το 1,80)IMG_20210217_214329.thumb.jpg.b44ae3ae7e785e476a7689e2e8d48094.jpg

Γενικα χιλιαδες δεντρα σπασμενα στην ευρυτερη περιοχη και διακοπη ρευματος ως τωρα τουλαχιστον.

Το 2002 εξακολουθει να εχει τα σκηπτρα για την περιοχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παντως για οποιον είναι λάτρης της ηπειρωτικότητας και όχι κατ' αναγκην της ποσότητας χιονιού, το 2004 είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερο απο οτιδήποτε έχουμε ζήσει τα τελευταία 50 χρόνια.  Ξηρο, παγωμένο χιόνι, βγαλμένο απο τις ρωσικές στέπες. Και θερμοκρασιες πολικές για ημέρες! 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω 2004! Το οποίο βέβαια μου χάρισε κανα 40ποντο. 

..... παρόλο που η ποσότητα του χιονιού το 2002 ήταν τουλάχιστον διπλάσιο ......τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του 2004 ήταν σαφώς τα καλύτερα ..... και εγώ 40 cm είχα το 2004 .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... παρόλο που η ποσότητα του χιονιού το 2002 ήταν τουλάχιστον διπλάσιο ......τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του 2004 ήταν σαφώς τα καλύτερα ..... και εγώ 40 cm είχα το 2004 .....

Μπράβο! Αυτό θέλω να πω. Δλδ ένας "αρρωστημένος" καημός που έχω είναι οτι η Αθήνα δεν έχει στοιχεία ηπειρωτικότητας όπως ας πούμε έχει η Θήβα. (δεν συζητώ καν και πιο βόρεια). 

Το 2004 έγινε κάτι απίστευτο που ουσιαστικά δείχνει οτι δεν ήμαστε και το ίδιο με Μυκονο Ανδρο κτλ

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως μια αποδειξη οτι τα χιονια δεν ειναι συνηθισμενα στη ναττικη ειναι και η βλαστηση η οποια υπεφερε οπως ειδαμε.

χαλεπιος πευκη, τραχια πευκη και ευκαλυπτοι δεν ειναι ειδη που αντεχουν το χιονι. ελατα,κεδροι δεν παθαν τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...