Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, Frostfang8 said:

παντως μια αποδειξη οτι τα χιονια δεν ειναι συνηθισμενα στη ναττικη ειναι και η βλαστηση η οποια υπεφερε οπως ειδαμε.

χαλεπιος πευκη, τραχια πευκη και ευκαλυπτοι δεν ειναι ειδη που αντεχουν το χιονι. ελατα,κεδροι δεν παθαν τιποτα

Έχεις δίκιο, διάβασα οτι ο μόνος φυσικά φυόμενος king palm tree που υπάρχει στην Αθήνα και βρίσκεται στα χαμηλά της Βούλας δυστυχώς κάηκε. Ήταν μόνο ένας και επιζούσε χωρίς πρόβλημα από το 2011. Αλλά οκ είναι πολύ ευαίσθητος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Ενταξει.....θα ζήσουμε και χωρίς τον αυτοφυή palm tree της Βούλας 🤣

Ε ναι,αν ειναι να χιονιζομαστε ας μην ξαναφυτρωσει ...ποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τραχεία πευκη δεν φύεται στην Αττική. Επίσης ο ευκαλυπτος δεν είναι αυτοφυές δέντρο της Ελλαδος. Όσον αφορά τά πολλά δέντρα που πέσανε και τα κλαδιά που σπάσανε θεωρώ ότι ήταν θέμα καθαρά ποιότητας χιονιού το οποίο ήταν αυτό που λέμε βαρύ χιόνι υγρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, nick4 said:

Η τραχεία πευκη δεν φύεται στην Αττική. Επίσης ο ευκαλυπτος δεν είναι αυτοφυές δέντρο της Ελλαδος. Όσον αφορά τά πολλά δέντρα που πέσανε και τα κλαδιά που σπάσανε θεωρώ ότι ήταν θέμα καθαρά ποιότητας χιονιού το οποίο ήταν αυτό που λέμε βαρύ χιόνι υγρό.

Εγω ξερω οτι το lake effect φερνει ελαφρυ χιονι και ξηρο απο Αιγαιο και οχι βαρυ... (γιαυτο και λιωνει πανευκολα) 

Πιστευω δεντρα θα πεφταν ετσι και αλλιως απλα δεν ειχαν μεριμνησει να τα κουρεψουν και σε πολλα σημεια αγγιζαν καλωδια της ΔΕΗ. Αυτη ειναι η αποψη μου. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, menidi είπε:

Ενταξει.....θα ζήσουμε και χωρίς τον αυτοφυή palm tree της Βούλας 🤣

.... κάτω οι φοίνικες 🌴.... μόνο έλατα 🌲 και ακόμη καλύτερα ρόμπολα 🌲 ...... έρχεται η εποχή των παγετώνων Νο 7 ...... 🐧🐾❄️☃️⛄🌨️🌨️⛄☃️❄️🐾🐧 .......

 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, Dusterakos said:

Εγω ξερω οτι το lake effect φερνει ελαφρυ χιονι και ξηρο απο Αιγαιο και οχι βαρυ... (γιαυτο και λιωνει πανευκολα) 

Πιστευω δεντρα θα πεφταν ετσι και αλλιως απλα δεν ειχαν μεριμνησει να τα κουρεψουν και σε πολλα σημεια αγγιζαν καλωδια της ΔΕΗ. Αυτη ειναι η αποψη μου. 

 

Από πότε το lake effect έχει ξηρή νιφάδα; 🤔 Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το χιόνι δεν ήταν ξηρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 hours ago, menidi said:

Ενταξει.....θα ζήσουμε και χωρίς τον αυτοφυή palm tree της Βούλας 🤣

Eίναι πολύ σπάνιος αυτοφυής στην Ελλάδα. Για χρόνια υπήρχε η πεποίθηση οτι δεν φύεται καν στην Ελλάδα.Βασικά ήταν ο μόνος τέτοιος που έχει βρεθεί σε όλη την Αθήνα. Παρακολουθώ ειδικό φόρουμ για φυτά χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Μηδεια συγκαταλεγεται πλεον στους 5 μεγαλους Αττικους χιονιαδες της τελευταιας 20ετιας.Φυσικα η συγκριση της με τους χιονιαδες του 2000(σε υψη χιονοστρωσης),διαφερει απο περιοχη σε περιοχη του νομου.Για τα πολυ ανατολικα παραθαλασσια μαλλον δε θεωρειται καν σοβαρος χιονιας.Για τα δυτικα και νοτια προαστια σιγουρα κατωτερη του 2008 και ισως του 2004.Για τα βορεια σιγουρα κατωτερη απο το 2002 και ισως απο το 2004 και 2006.Για τα υπερβορεια σιγουρα κατωτερη απο το 2002.Απο αποψη θερμοκρασιων ηταν χειροτερη απο τιυς 4 χιονιαδες της δεκαετιας το 00'.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 πόντους χιόνι στο Ίλιον. Το εντυπωσιακό όμως ήταν οι πολύ πυκνές χιονοπτώσεις. Εμάς εδώ στα δυτικά πεδινά μας πρόδωσαν οι θερμοκρασίες, μιας και το μεσημέρι ανεβήκαμε στους 2,4 βαθμούς.

Η Αττική δεν είναι μαθημένη στο χιόνι. Για αυτό και τα πολλά προβλήματα.

Τέλος το ότι κατά την πλειοψηφία έσπασαν πεύκα μόνο τυχαίο δεν είναι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, nick4 είπε:

Η τραχεία πευκη δεν φύεται στην Αττική. Επίσης ο ευκαλυπτος δεν είναι αυτοφυές δέντρο της Ελλαδος. Όσον αφορά τά πολλά δέντρα που πέσανε και τα κλαδιά που σπάσανε θεωρώ ότι ήταν θέμα καθαρά ποιότητας χιονιού το οποίο ήταν αυτό που λέμε βαρύ χιόνι υγρό.

Το γνωριζω. Ο ευκάλυπτος ειναι εισαγωμεμο απο αυστραλια ενω η τραχια πευκη παρολο που δεν ειναι ενδημικο, εχει εγκατασταθεί κανονικα. 

Απλα το ειπα με την έννοια πως η νοτια Ελλάδα απο τη φυση της δεν ειναι να δέχεται τετοιες ποσοτητες χιονιου χαμηλα. Ωστόσο δεν ειπα πως δεν δέχεται ποτε. Αλλα πολυ σπανια. 

Απο τα 700+ που εχουμε μαυρη πευκη και κεφ. Ελατη δεν εχουν πεσει δεντρα απο το χιονι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η Μηδεια συγκαταλεγεται πλεον στους 5 μεγαλους Αττικους χιονιαδες της τελευταιας 20ετιας.Φυσικα η συγκριση της με τους χιονιαδες του 2000(σε υψη χιονοστρωσης),διαφερει απο περιοχη σε περιοχη του νομου.Για τα πολυ ανατολικα παραθαλασσια μαλλον δε θεωρειται καν σοβαρος χιονιας.Για τα δυτικα και νοτια προαστια σιγουρα κατωτερη του 2008 και ισως του 2004.Για τα βορεια σιγουρα κατωτερη απο το 2002 και ισως απο το 2004 και 2006.Για τα υπερβορεια σιγουρα κατωτερη απο το 2002.Απο αποψη θερμοκρασιων ηταν χειροτερη απο τιυς 4 χιονιαδες της δεκαετιας το 00'.

Για Το τοξο απο αγ. Παρασκευή εως γλυφαδα ηταν καλυτερο απο 2004 στανταρ. Ισο και ισως κατα τοπους με 2008. 

Για υψόμετρα 100+ σιγουρα

 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου εκαναν εντυπωση τα 50mm λιωμενου χιονιου την επομενη του χιονια στα Μακρυκαπα Ευβοιας.. με την οση χωρητικοτητα εχει ο κουβας του Davis που συνηθως κραταει 15-20mm χιονιου αν δεν υπαρχει χιονοκουβερτα....Μιλαμε για τεραστια πυκνοτητα χιονιου..

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εδώ στα 200 στο Μενίδι, νομίζω ότι ήταν ίδιο με το 2002 (δεν τα είχαμε πάει τόσο καλά τότε συγκριτικά με τα ανατολικα) και 1 με 2 κλικ πιο κάτω από 04,06,08. 

Θερμοκρασιακά, ήταν πολύ ζεστη σε σχέση με 04,06,08, όπου εδώ είχαμε παγετό φουλ. Αλλά οκ. Θα ήμουν τουλαχιστον αχάριστος αν δεν της έδινα θέση στους μεγάλους χιονιαδες της εικοσαετίας, με εικόνες σαν αυτες

IMG_20210216_202128.jpg

IMG_20210216_180705.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, menidi είπε:

Για εδώ στα 200 στο Μενίδι, νομίζω ότι ήταν ίδιο με το 2002 (δεν τα είχαμε πάει τόσο καλά τότε συγκριτικά με τα ανατολικα) και 1 με 2 κλικ πιο κάτω από 04,06,08. 

Θερμοκρασιακά, ήταν πολύ ζεστη σε σχέση με 04,06,08, όπου εδώ είχαμε παγετό φουλ. Αλλά οκ. Θα ήμουν τουλαχιστον αχάριστος αν δεν της έδινα θέση στους μεγάλους χιονιαδες της εικοσαετίας, με εικόνες σαν αυτες

IMG_20210216_202128.jpg

IMG_20210216_180705.jpg

Ακριβως υψομετρο εκει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στα βιλλια παντως που ρωτησα μου ειπαν οτι το ελιωσε το χιονι πιο γρηγορα απ οτι συνηθως..ετοιμαζαν τα φορτηγα που φορτωνουν το χιονι ενω ως συνηθως κανουν βδομαδα+..αρκετο χιονακι εχει απο παλαιοκουνδουρα ως οινοη..20π στο κυμα εριξε στο πορτο γερμενο ενω αλεποχωρι δεν εστρωσε καθολου..

Ανοιξιατικη ψαθα και χειμερινα γερανεια

20210220_104353.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1647

Έτσι εξηγήται το ότι παρά τη συνεχή σφοδρή χιονόπτωση για ώρες (εγώ δε θυμάμαι στις χιονοκακοκαιρίες του 02-04-06-08 εδώ στο Χολαργό τόσο έντονη συνεχόμενη χιονόπτωση) δεν σημειώθηκαν ιστορικά υψηλά επίπεδα χιονόστρωσης και γιατί έσπασαν τόσο πολλά δέντρα που επίσης στο παρελθόν δεν το είχαμε αντιμετωπίσει σε τέτοιο βαθμό ως πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Ακριβως υψομετρο εκει?

200 φίλε Νικήτα (αν θυμάμαι καλά το όνομα σου) 

Βασικά στη φωτό στο χωραφι 195. Στην 1η με το κόκκινο αμάξι, 200 ακριβώς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Lostdoc είπε:

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1647

Έτσι εξηγήται το ότι παρά τη συνεχή σφοδρή χιονόπτωση για ώρες (εγώ δε θυμάμαι στις χιονοκακοκαιρίες του 02-04-06-08 εδώ στο Χολαργό τόσο έντονη συνεχόμενη χιονόπτωση) δεν σημειώθηκαν ιστορικά υψηλά επίπεδα χιονόστρωσης και γιατί έσπασαν τόσο πολλά δέντρα που επίσης στο παρελθόν δεν το είχαμε αντιμετωπίσει σε τέτοιο βαθμό ως πρόβλημα.

Ενδιαφέρουσα ανάλυση. Δεν το ήξερα καν  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερή ανάλυση!!!!! Πραγματικά!!! Και όπως φάνηκε, ΚΑΙ το 2002 ήταν μάλλον πιο υγρό και βαρύ το χιόνι. Η εισβολή του 02 ήταν θερμότερη σε σχέση με 04,08 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

 

Υψος χιονιου:Δεν ημουν ουτε θα γινω λατρης του χαρακα παρ'ολα αυτα θα ελεγα,μεση χιονοστρωση σε ανοιχτα σημεια χωρις χορτα απο κατω,γυρω στο 1 με 1.2μ.Ο δρομος που καθαριστηκε ομως 2 φορες γυρω στους 60 ποντους.Σε εδαφος με χορτα απο κατω(κηπος)εφτασε περιπου στο 1,5 με 1,6(ακολουθει φωτο απο το βροχομετρο μου που ειναι σε στυλο και φτανει το 1,80)IMG_20210217_214329.thumb.jpg.b44ae3ae7e785e476a7689e2e8d48094.jpg

 

Κανω παραθεση με σημερινη φωτο 4 μερες μετα που εχουν μεινει 30-35 ποντοι στο σημειο του βροχομετρου

IMG_20210220_175419.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

Το γνωριζω. Ο ευκάλυπτος ειναι εισαγωμεμο απο αυστραλια ενω η τραχια πευκη παρολο που δεν ειναι ενδημικο, εχει εγκατασταθεί κανονικα. 

Απλα το ειπα με την έννοια πως η νοτια Ελλάδα απο τη φυση της δεν ειναι να δέχεται τετοιες ποσοτητες χιονιου χαμηλα. Ωστόσο δεν ειπα πως δεν δέχεται ποτε. Αλλα πολυ σπανια. 

Απο τα 700+ που εχουμε μαυρη πευκη και κεφ. Ελατη δεν εχουν πεσει δεντρα απο το χιονι. 

Συμφωνώ!! Απλά μια επισήμανση έκανα! Επίσης περιοχές που δέχονται μεγάλες ποσότητες χιονιού όπως το Πήλιο έχουν κατά κύριο λόγο δαση φυλλοβολων και ειδικά οξιές. Στην προκειμένη περίπτωση με τον χιόνια της Αθήνας το θέμα ηταν ότι ήταν βαρύ το χιόνι και δεν άντεξαν το βάρος του τα δέντρα. Ειδικά Ν Κηφισιά αλλά και Ν Ερυθραία είχε παρά πολλά πεσμένα δέντρα και κλαδιά. Τα περισσότερα ήταν μεγάλα πεύκα. Τα μικρότερα δεν επηρεάστηκαν σχεδόν καθόλου ούτε καν σπασμένα κλαδιά δεν είδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι ακόμα: Σε επίπεδο έντασης της χιονόπτωσης, η Τρίτη πρωί για εδώ, καταλαμβάνει τη 2η θέση τα τελευταία 25 χρόνια. Η 1η είναι το τελείωμα του 2002. Με τις μεγαλύτερες νιφάδες που έχω δει στη ζωή μου. 

Σε επίπεδο διάρκειας (με συνεχή υψηλότατη ένταση εννοω) καταλαμβάνει την 1η θέση (11ωρες). 

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι ουσιαστικά η Μήδεια, σε εμάς εδώ, ξεκινησε 5.30 τα ξημερώματα της Τρίτης. Σε αντίθεση με το ανατολικό λεκανοπέδιο που στουπιζε δυνατα όλη νύχτα. Εδώ δεν είχε στρώσει δρόμο πριν τις 5.30 το πρωί της Τρίτης. Δλδ είχε πασπαλισει δρόμο και το είχε λιώσει. Δεν χιόνιζε έντονα για πολλή ώρα, τη νύχτα της Δευτέρας. 

Κι όμως μας έθαψε μέσα σε 11 ωρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...