Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, menidi είπε:

Και κάτι ακόμα: Σε επίπεδο έντασης της χιονόπτωσης, η Τρίτη πρωί για εδώ, καταλαμβάνει τη 2η θέση τα τελευταία 25 χρόνια. Η 1η είναι το τελείωμα του 2002. Με τις μεγαλύτερες νιφάδες που έχω δει στη ζωή μου. 

Σε επίπεδο διάρκειας (με συνεχή υψηλότατη ένταση εννοω) καταλαμβάνει την 1η θέση (11ωρες). 

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι ουσιαστικά η Μήδεια, σε εμάς εδώ, ξεκινησε 5.30 τα ξημερώματα της Τρίτης. Σε αντίθεση με το ανατολικό λεκανοπέδιο που στουπιζε δυνατα όλη νύχτα. Εδώ δεν είχε στρώσει δρόμο πριν τις 5.30 το πρωί της Τρίτης. Δλδ είχε πασπαλισει δρόμο και το είχε λιώσει. Δεν χιόνιζε έντονα για πολλή ώρα, τη νύχτα της Δευτέρας. 

Κι όμως μας έθαψε μέσα σε 11 ωρες 

Προσωπικά στο πρώτο κομμάτι της χιονοκαιρίας, που είχαμε χιονοπτώσεις με ισχυρό ΒΒΑ άνεμο, είδα τις πιο μεγάλες νιφάδες της ζωής μου......δλδ με τέτοιο άνεμο, πως κατάφερναν να επιβιώσουν τόσο χοντρές νιφάδες!! Το μετά δεν συζητιέται, ήταν απίστευτα μεγάλες νιφάδες, που έστρωναν άμεσα για πλάκα.....μέσα στις 2-3 μεγαλειώδεις χιονονιφάδες που έχω ζήσει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνοπτικά, η Μήδεια για εδώ πέρα, ήταν μια επανάληψη του 2004 σε ένταση και διαρκεια (βιαιο γεγονός με διάρκεια πολλών ωρών αλλά όχι ημερών). 

Ένα 2004 λοιπόν, 6 βαθμούς θερμότερο. -1 είχαμε Τρίτη πρωί εδώ, -7 είχαμε ξημέρωμα Παρασκευής το 2004. Με τρομερή χιονοθύελλα και στις 2 περιπτώσεις.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Συνοπτικά, η Μήδεια για εδώ πέρα, ήταν μια επανάληψη του 2004 σε ένταση και διαρκεια (βιαιο γεγονός με διάρκεια πολλών ωρών αλλά όχι ημερών). 

Ένα 2004 λοιπόν, 6 βαθμούς θερμότερο. -1 είχαμε Τρίτη πρωί εδώ, -7 είχαμε ξημέρωμα Παρασκευής το 2004. Με τρομερή χιονοθύελλα και στις 2 περιπτώσεις.  

Ριξε-ριξτε.μια ματια εδω παιδες.

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/322-χάρτης-χιονόστρωσης-αττικήςιστορικής-χιονοκαιρίας-μήδεια/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιώργο πόσα εκατοστά βλέπεις αυτό το χιόνι γιατί άργησα να ανέβω ταράτσα να μετρήσω και είχε ανέβει στους 2 β η θερμοκρασία οπότε έλιωνε. 

IMG_20210216_120110.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Γιώργο πόσα εκατοστά βλέπεις αυτό το χιόνι γιατί άργησα να ανέβω ταράτσα να μετρήσω και είχε ανέβει στους 2 β η θερμοκρασία οπότε έλιωνε. 

IMG_20210216_120110.jpg

Δεν εχεις καμια πιο κοντινη ρε Μπιλι;

Πανω απο 15 νομιζω εδω,αλλα.προσπαθησε να βρεις καμια πιο κοντινη και πιο νωρις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μικρη αποτιμηση για τη περιοχη μου.

Συνοπτικα: Εμποδισμος (ridge) 1045mb στη Σκανδιναβια κατεβαζει αυλωνα (through) στη Βαλκανικη,με 516 dam στην Αττικη ενω η χαμηλοτερη θερμοκρασια που μετρηθηκε στα 850hpa ηταν -9.3c στις 02.00 της 16/2 

anim_jpf0.gif

 

image.png.00caebc60c0f031720ae0e4d7f00880d.png

Κυριακη-Δευτερα

Στο Περαμα αλλα και σε ολη τη δυτικη Αττικη κατω των 300μ, το διαστημα απο το βραδυ της Κυριακης 14/2 εως και το μεσημερι της Δευτερας 15/2 ηταν ψυχροτερο κατα 2-3c απο αντιστοιχα υψομετρα στα κεντροανατολικα του νομου.Χαρακτηριστικα η θερμοκρασια το πρωι της Δευτερας 09.00 επεσε στους -0.9c με dew -2.7c. 

Οι πρωτες νιφαδες στην περιοχη επεφταν απο το απογευμα της Κυριακης 14/2 (18.30) με θετικες θερμοκρασιες των 2-3c αλλα με χαμηλες υγρασιες.On off ασθενης χιονοπτωση εως και το βραδυ.

Τη Δευτερα τα ξημερωματα οι συγκλησεις των αεριων μαζων επηρεασαν για τα καλα τα πιο δυτικα τμηματα του λεκανοπεδιου και τη δυτικη Αττικη.Στο Περαμα ξημερωσαμε με χιονοπτωση οπου μεχρι τις 07.00 ειχε αρχισει να πιανει τις ευαισθητες επιφανειες.Απο τις 9 το πρωι και εως τις 12 περιπου η χιονοπτωση ενταθηκε και αφησε περιπου 5 ποντους απ οτι φαινεται και στο vid.

IMG_20210215_100450.thumb.jpg.c8dd71a4a8cdd954b28025651f294aff.jpg

Γυρνωντας το απογευμα απο τη δουλεια η εικονα της χιονοστρωσης ηταν αυτη.Ο Ηλιος μαζι με την θετικη t ειχαν κανει τη...''βρομωδουλεια'' τους απο τις 12 και μετα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Το απογευματοβραδο της Δευτερας κυλησε με αυξομειωσεις στις ραγδαιοτητες ενω παρα τη θετικη θερμοκρασια των 0.5-1c το ξαναπιανε εκει που το χε λιωσει. Κοντα στην αλλαγη της μερας η περιοχη μηδενισε.

Τριτη

Την Τριτη 16/2 ηδη απο τις 01.30 ειχαν μπει 2-3 ποντοι σε ολες τις επιφανειες εκτος δρομων,ενω ψηλοτερα στο βουνο ειχε 5-10 ποντους.Κατα τις 2 επικρατησε χιονοθυελλα,ενω η μιση πολη ηταν χωρις ρευμα.

IMG_20210216_020711.jpg

Το καλυτερο διαστημα χιονοπτωσης ηταν μεταξυ 05.00-10.00 το πρωι της Τριτης οπου ειχαμε και ελαφρως αρνητικες t. Η συγκληση ειχε μεταφερθει ανατολικοτερα με πολυ κλειστο καιρο και θερμοκρασιες 1-1.5c κατω απο αυτες που ειχαμε στα δυτικα,αλλα και δυτικοτερα στην Αττικη οπου ηταν ακομα υψηλοτερες. Χαρακτηριστικα κοντα στον -1.0c ειχε η Νικαια. Τα ξημερωματα μετρηθηκαν 17-18 ποντοι στη ταρατσα μου. Αργοτερα αρχισε να ανεβαινει η θερμοκρασια ενω και ο καιρος ειχε ανοιγματα. Απο τις 12.00 το μεσημερι και μετα οι θερμoκρασιες ανεβηκαν κι αλλο (2-3c) ενω σταματησε σταδιακα και η χιονοπτωση.

Βιντεο στις 03.00 ξημερωματα Τριτης.

Και ενα απο τις 10.00 το πρωι οπου ειχε λιωσει και αρκετο απο το βραδυνο.

 

Η Μηδεια για τη περιοχη μου ειχε σχεδον τη μιση διαρκεια αλλα και χιονοστρωση σπο το 2008 ενω και θερμοκρασιακα ηταν πιο θερμη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γλυφαδα 0μ-70μ                 2002-2004-2008-2021-2016-Αριαδνη-Τηλεμαχος

Γλυφαδα 70μ -180/200μ    2002-2004-2021-2008-2016-Αριαδνη-Τηλεμαχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Γιώργο πόσα εκατοστά βλέπεις αυτό το χιόνι γιατί άργησα να ανέβω ταράτσα να μετρήσω και είχε ανέβει στους 2 β η θερμοκρασία οπότε έλιωνε. 

IMG_20210216_120110.jpg

..... στους θάμνους κάτω στην αυλή πρέπει να είναι 20 cm .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν κι άλλα αρρωστάκια σαν κι εμάς!!!!!! Τελειο άρθρο!!! (κι ας μην το έχω ανοίξει ακόμα)

https://hellenicweather.com/mideia-vesrus-xioniades-2006-kai-2004-stin-athina-sygrisi-me-ekatosta-ana-periohi/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Υπάρχουν κι άλλα αρρωστάκια σαν κι εμάς!!!!!! Τελειο άρθρο!!! (κι ας μην το έχω ανοίξει ακόμα)

https://hellenicweather.com/mideia-vesrus-xioniades-2006-kai-2004-stin-athina-sygrisi-me-ekatosta-ana-periohi/

Αναλυτικότατο για όλες τις περιοχές. 
Η αλήθεια ειναι ότι δεν περίμενα στη δική μου περιοχή η Μήδεια να ξεπεράσει το 2008 σε ύψος χιονιού, χρονια για την οποια δεν ειχα προσωπική άποψη γιατί έλειπα φαντάρος τότε αν και μου είχαν πει ότι είχε ρίξει πολύ 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τα διαστήματα ''φωτιά'' για την Αθήνα από το 2000 και μετά φαίνεται να είναι ξεκάθαρα 2:

(Συμπεριλαμβάνω χιονιάδες που τουλάχιστον έστρωσαν την περιοχή μου και έδωσαν χιονόπτωση στο Κέντρο

1) Α' δεκαήμερο Ιανουαρίου (1/1 - 10/1) με: ιστορικός χιονιάς 2002, μίνι χιονιάς 9/1/2013, μίνι χιονιάς 6-8/1/2015, Αριάδνη (9-10/1/17), Τηλέμαχος (9/1/2017)

2) Β' δεκαήμερο Φεβρουαρίου (11/2 - 20/2) με : ιστορικός χιονιάς 2004, ιστορικός χιονιάς 2008, οι δύο χιονιάδες 11/2 και 19/2 του 2015, ιστορικός χιονιας 2021 (Μήδεια)

 

Φωτεινές εξαιρέσεις το 2006 (τέλη Γενάρη), ο Μάρτιος του 2011, ο αξιοπρεπέστατος χιονιάς 29 Δεκεμβρίου 2016 και κάτι διάσπαρτες κακοκαιρίας μικρής όμως δυναμικής το 2012 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Πάντως τα διαστήματα ''φωτιά'' για την Αθήνα από το 2000 και μετά φαίνεται να είναι ξεκάθαρα 2:

(Συμπεριλαμβάνω χιονιάδες που τουλάχιστον έστρωσαν την περιοχή μου και έδωσαν χιονόπτωση στο Κέντρο

1) Α' δεκαήμερο Ιανουαρίου (1/1 - 10/1) με: ιστορικός χιονιάς 2002, μίνι χιονιάς 9/1/2013, μίνι χιονιάς 6-8/1/2015, Αριάδνη (9-10/1/17), Τηλέμαχος (9/1/2017)

2) Β' δεκαήμερο Φεβρουαρίου (11/2 - 20/2) με : ιστορικός χιονιάς 2004, ιστορικός χιονιάς 2008, οι δύο χιονιάδες 11/2 και 19/2 του 2015, ιστορικός χιονιας 2021 (Μήδεια)

 

Φωτεινές εξαιρέσεις το 2006 (τέλη Γενάρη), ο Μάρτιος του 2011, ο αξιοπρεπέστατος χιονιάς 29 Δεκεμβρίου 2016 και κάτι διάσπαρτες κακοκαιρίας μικρής όμως δυναμικής το 2012 

 

ακριβως. το οτι κανει φλεβαρη τις πιο δυνατες κακοκαιριες εχει σιγουρα να κανει με τα ατμοσφαιρικα κυμματα που εχε ιαναλυση και ο κυριος ζιακοπουλος φετος συνοπτικα.

ειναι απο οσο καταλαβαινω στα "κλιματικα" μεσα στον φλεβαρη να κανει καταβασεις απο τα ΒΑ προς τα εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Υπάρχουν κι άλλα αρρωστάκια σαν κι εμάς!!!!!! Τελειο άρθρο!!! (κι ας μην το έχω ανοίξει ακόμα)

https://hellenicweather.com/mideia-vesrus-xioniades-2006-kai-2004-stin-athina-sygrisi-me-ekatosta-ana-periohi/

..... για την περιοχή μου οι χιονοστρώσεις που αναφέρει το 2002 όσο και το 2008 απέχουν μακράν της πραγματικότητας (..... ήταν αισθητά μεγαλύτερες ....) ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηταν καθαρα υψομετρικος χιονιας...σχεδον καθε 50μ που ανεβαινες ηταν περισσοτερο το χιονι απο 50μ πιο κατω...ηταν δικαιος καθολικος χιονιας χωρις ιδιαιτερη προτιμηση σε ενα τοξο...τη Δευτερα 15.2 ξεκινησε ευνοωντας περισσοτερο τα ακρα δυτικα κ το Θριασιο, το ξημερωμα της Τριτης εγινε καθολικος ιστορικος κ μετα το μεσημερι της τριτης ευνοησε το ανατολικο τοξο, ενω στο δυτικο χαλασαν οι συνθηκες κ ανεβηκε παντου θετικη θερμοκρασια...προσωπικα για μενα  ηταν ενα κραμα 1992-2002 με κατι απο πιο εντονο 2006...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ πως σε μερικά χρόνια οποίος κοιτάει τους χάρτες και μόνο δεν θα πιστευει πως αυτός ο χιονιάς ανταγωνιζεται στα ίσια αλλους ιστορικους χιονιαδες με πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικά..

Επίσης τι θα γινόταν αραγε αν αυτός ο αυλώνας έσβηνε πανω απο την χώρα μας συμφωνα και με κάποια σενάρια που είχαμε δει με αποκοπή αυλωνα και στάσιμο χαμηλό για μερες θα είχαμε ένα νέο 2002..και μην ξεχάσουμε.. πως ειναι ο μόνος ιστορικός χιονιάς Αττικής που δεν είχαμε παγετο μετά την παυση των φαινομένων όπως συνέβη το 2002 ,2004 ,2006,2008 λόγω της γρηγορης μετακίνησης του αυλωνα ανατολικά μας.. 

Τέλος αναφέρω καποια ιδανικά χαρακτηριστικα του συγκεκριμένου χιονια... 

Ιδανικό  ρευμα στα 700+θερμοκρασιες μέχρι και -21,

Ιδανικό ρευμα στα 850 

Ιδανικές υγρασιες από 700 μέχρι και 850 hPa, ιδανικές συγκλίσεις στην Αττική και όπου ξερναγαν όλα τα χιόνοσυννεφα μέσα στο λεκανοπέδιο όπως και επίσης η συνεχής ραγδαιοτητα των φαινομένων κατέβασαν την θερμοκρασία σε ιδανικές θερμοκρασιες για χιονοστρωση 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδωσε η ΕΜΥ 20-25 εκ. στο κεντρο;;;;Δεν υπαρχουν πουθενα αυτα παιδες.

Kι όμως ρε συ υπάρχει και είναι επίσημο, γιατί;;.....και το μαρτυράνε και οι φωτογραφίες.....μπήκαν απίθανες φωτό που επαθα κι εγώ πλάκα, από κεντρικά σημεία, Πλάκα, Κολωνάκι, Πετράλωνα,, ευρύτερο δήμο Αθηναίων, περιοχή Λυκαβηττού.....και η ΕΜΥ βάζει ενδεικτικά κάποιο κεντρικό σήμείο που έχει τις ποσότητες αυτές....μια χαρά ήταν τελικά....έπεσαν μεγάλα ύψη υετού!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδωσε η ΕΜΥ 20-25 εκ. στο κεντρο;;;;Δεν υπαρχουν πουθενα αυτα παιδες.

..... ότι του φανεί του Λωλοστεφανή ...... !!!!!.....εάν ο επίσημος Μετεωρολογικός φορέας δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός εεεεε τότε μην το πολυψάχνουμε με εμάς τους παθιασμένους χιονοπρεζάκηδες ερασιτέχνες ...... 

ΥΓ ..... μέχρι να '' κάτσει η σκόνη '' προβλέπω η Μηδεία να γίνεται σημαντικότερη και από αυτή του Φλεβάρη του 1911 ( ..... το κέντρο τότε είχε πιθανόν βάλει από 25 - 40 cm ....

http://ziakopoulos.blogspot.com/2016/02/blog-post_74.html )

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... ότι του φανεί του Λωλοστεφανή ...... !!!!!.....εάν ο επίσημος Μετεωρολογικός φορέας δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός εεεεε τότε μην το πολυψάχνουμε με εμάς τους παθιασμένους χιονοπρεζάκηδες ερασιτέχνες ...... 

Ε ναι ρε Αγγελε.25 ποντοι χιονι ειναι ενα μινι θαψιματακι.Που το ειδαν;Που το μετρησαν;Βασει ποιων κανονων.και συνθηκων;Γι αυτο γουσταρω στα μετεωρολογικα τους αμερικανους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο λόφο του Θησείου, όπου γίνονται και οι επίσημες μετρήσεις για την Αθήνα, δεν αποκλείεται να έριξε 20 ποντάκια πάντως.

14+ χιλιοστά χιονιού "έλιωσαν" στο σταθμό στο Γκάζι άλλωστε, άνετα βάζουν 20 πόντους χιόνι εκτός δρόμων.

Τώρα για το 25 έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου. Εκτός αν εννοούμε παρυφές Κέντρου πάνω σε λόφους κλπ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου έχει λειψει ήδη. Κοιτάζω καθε μερα τις φωτογραφίες και τα βιντεο 😂😂

 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Θεωρώ πως σε μερικά χρόνια οποίος κοιτάει τους χάρτες και μόνο δεν θα πιστευει πως αυτός ο χιονιάς ανταγωνιζεται στα ίσια αλλους ιστορικους χιονιαδες με πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικά..

Επίσης τι θα γινόταν αραγε αν αυτός ο αυλώνας έσβηνε πανω απο την χώρα μας συμφωνα και με κάποια σενάρια που είχαμε δει με αποκοπή αυλωνα και στάσιμο χαμηλό για μερες θα είχαμε ένα νέο 2002..και μην ξεχάσουμε.. πως ειναι ο μόνος ιστορικός χιονιάς Αττικής που δεν είχαμε παγετο μετά την παυση των φαινομένων όπως συνέβη το 2002 ,2004 ,2006,2008 λόγω της γρηγορης μετακίνησης του αυλωνα ανατολικά μας.. 

Τέλος αναφέρω καποια ιδανικά χαρακτηριστικα του συγκεκριμένου χιονια... 

Ιδανικό  ρευμα στα 700+θερμοκρασιες μέχρι και -21,

Ιδανικό ρευμα στα 850 

Ιδανικές υγρασιες από 700 μέχρι και 850 hPa, ιδανικές συγκλίσεις στην Αττική και όπου ξερναγαν όλα τα χιόνοσυννεφα μέσα στο λεκανοπέδιο όπως και επίσης η συνεχής ραγδαιοτητα των φαινομένων κατέβασαν την θερμοκρασία σε ιδανικές θερμοκρασιες για χιονοστρωση 

Βασικα ειχε την τελεια συγκλιση για λεκανοπεδιο..λιγο δυτικοτερα λιγο ανατολικοτερα θα χαλαγε πολυ η μαγια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... ότι του φανεί του Λωλοστεφανή ...... !!!!!.....εάν ο επίσημος Μετεωρολογικός φορέας δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός εεεεε τότε μην το πολυψάχνουμε με εμάς τους παθιασμένους χιονοπρεζάκηδες ερασιτέχνες ...... 

 10-15 εκ ειχαν οι περισσοτερες περιοχες του κεντρου..15-20 εκ καποιες λιγες περιοχες γυρω απο λοφους οπως πιθανον στο θησειο..τωρα αν στην ακροπολη η στην κορυφη του λυκαβητου εβαλε 25..παντως το πιο αντιπροσωπευτικο νομιζω ειναι το 10-15 η 12-17 εκ ως εκει..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...