Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλείο απλά.....

Δεν χρειάζονται πολλές λέξεις.....ακόμη και τώρα εδώ στα Μελίσσια - 2η μέρα μετά - έχει απίστευτες ποσότητες χιονιού....όμως αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά, το πόσο ανοχύρωτοι είμαστε, μπροστά στην ανευθυνότητα των κρατικών φορέων!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Νομίζω οτι δεν χιονιστήκαμε με το χαμηλό. Για την Τρίτη λέω. Αυτό είχε φύγει!

Η πορεία του είναι αυτή που καθορίζει πως θα κινηθεί η νέφωση στο Αιγαίο. Ναι μεν δεν μας χιονίζει αυτό καθεαυτό αλλά χωρις αυτό δεν υπάρχει σοβαρό snow lake effect. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Η πορεία του είναι αυτή που καθορίζει πως θα κινηθεί η νέφωση στο Αιγαίο. Ναι μεν δεν μας χιονίζει αυτό καθεαυτό αλλά χωρις αυτό δεν υπάρχει σοβαρό snow lake effect. 

Μα και Κύμη Στενή που ενίοτε θάβονται, νομίζω οτι δεν υπάρχει καν χαμηλό μερικές φορές. Υποθέσεις κάνω, πιο πολύ για να μάθω απο τους γνώστες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Μα και Κύμη Στενή που ενίοτε θάβονται, νομίζω οτι δεν υπάρχει καν χαμηλό μερικές φορές. Υποθέσεις κάνω, πιο πολύ για να μάθω απο τους γνώστες. 

Ουσιαστικά θάβονται γιατί εκείνες οι περιοχές είναι τόσο ανοιχτές προς τη θάλασσα όπου σχεδόν οποιοδήποτε ρεύμα τους χιονίζει. Έχει σημασία βέβαια και η κλίση του αυλώνα και άλλα στοιχεία αλλά αν δεν υπήρχε χαμηλό ανατολικά της Ρόδου το ρεύμα θα ήταν ΒΔ και τώρα δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Ουσιαστικά θάβονται γιατί εκείνες οι περιοχές είναι τόσο ανοιχτές προς τη θάλασσα όπου σχεδόν οποιοδήποτε ρεύμα τους χιονίζει. Έχει σημασία βέβαια και η κλίση του αυλώνα και άλλα στοιχεία αλλά αν δεν υπήρχε χαμηλό ανατολικά της Ρόδου το ρεύμα θα ήταν ΒΔ και τώρα δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση. 

Ααααα οκ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι εξω και ακόμα εχει χιονια σε μερικους δρομους και πεζοδρομια στην Ηλιούπολη. . Πολλα σπασμένα κλαδια οπως ανεβαινω προς καρεα. 

Το βουνο καταλευκο ακομα!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Ααααα οκ. Ευχαριστώ!

Εν ολίγοις το βασικότερο πρόβλημα μας όλα αυτά τα χρόνια ήταν η απουσία χαμηλού στο σωστό σημείο με τη σωστή πορεία. Νομίζω ότι η μόνη φορά που έχει κάτσει κάτι ανάλογο ήταν σε μια αδιάφορη θερμοκρασιακά κατάσταση έναν Γενάρη πριν αρκετά χρόνια όπου είχαμε υετό για 2 μέρες σε μορφή βροχής κυρίως και λέγαμε τι θα γινόταν αν... ε τελικά το είδαμε προχθες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγία Παρασκευή κρατάει αρκετό. Σίγουρα περισσότερο από το 2008. Τελευταία φορά που χιόνι δεν έλιωσε τόσο εύκολα (με δεδομένο ότι δεν είχαμε και αρνητικές) ήταν το 2006 όπου 10 μέρες μετά χιόνισε με μια ωραιότατη βραδινή στούπα και έβαλε 8-10 πόντους μια Τρίτη βράδυ που λίγοι την θυμούνται! 🧙‍♂️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Σημερα μας άνοιξαν τον δρόμο.Δεν εχω δει ακομα τιποτα,δεν εχουμε ρευμα για τρίτη μέρα.Θαφτηκαμε.Οταν μπορεσω θα μπω να τα πουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημέρα.Σημερα μας άνοιξαν τον δρόμο.Δεν εχω δει ακομα τιποτα,δεν εχουμε ρευμα για τρίτη μέρα.Θαφτηκαμε.Οταν μπορεσω θα μπω να τα πουμε.

Καλο κουράγιο. Ελπίζω ολα να ειναι καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλημέρα.Σημερα μας άνοιξαν τον δρόμο.Δεν εχω δει ακομα τιποτα,δεν εχουμε ρευμα για τρίτη μέρα.Θαφτηκαμε.Οταν μπορεσω θα μπω να τα πουμε.

Πάντα τέτοια, Γιώργο. 😎 Καλή δύναμη!

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρεπιπτόντως ο κοσμος παιζει να το σιχαθηκε. Σε ολα τα στενα σχεδον βλεπω κοσμο με σκουπες να καθαριζουν να διώχνουν το χιονι...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορει καποος να μ εξηγήσει  πως γινεται καθε φορα που χιονιζομαστε με lake effect να πεφτει στουπα με απνοια;Ενώ πιο πριν λυσσομαναει αερας μολις ξεκιναει η στουπα κόβεται μαχαίρι ο αερας.Το ιδιο εγινε με τηλεμαχους κλπ.Προφανώς εχει φυγει το χαμηλο μακριά αλλα τοσο διαφορα ξαφνικα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 minutes ago, south coast said:

Μπορει καποος να μ εξηγήσει  πως γινεται καθε φορα που χιονιζομαστε με lake effect να πεφτει στουπα με απνοια;Ενώ πιο πριν λυσσομαναει αερας μολις ξεκιναει η στουπα κόβεται μαχαίρι ο αερας.Το ιδιο εγινε με τηλεμαχους κλπ.Προφανώς εχει φυγει το χαμηλο μακριά αλλα τοσο διαφορα ξαφνικα;

Δεν δηλώνω ειδικός αλλά έχει εξήγηση σχετικά με την βαροβαθμίδα που δημιουργείται όσο το χαμηλό είναι κοντά. Με την απομάκρυνση του χαμηλού οι άνεμοι εξασθενούν και έτσι έχουμε το αποτέλεσμα που βλέπεις. Αυτό συμβαίνει στη πλειοψηφία των μεγάλων χιονιάδων και για αυτό λέμε ότι ο άνεμος στην αρχή ακόμα κι αν χαλάει τη χιονόστρωση στα δέντρα είναι καλό πράγμα καθώς αποτελεί ένδειξη ότι έχουμε μέλλον ακόμα και σχηματισμό χαμηλού. Η στουπα μάλιστα ξεκινάει επειδή ο άνεμος εξασθενεί και αφήνει τη νιφάδα να πέφτει "άθικτη".

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια φωτο τωρινη για να καταλαβετε το εγινε.Οταν βρω χρονο κι ερθει το ρευμα θα γραψω αναλυτικα.Μεγαλο ξενερωμα που εχασα τις αναφορες σας που περιμενα προσωπικα 13 χρονια να σπασει η αχιονια της αθηνας.Μεγαλη ηττα,ακομα δεν εχω ιδεα τι εχει γινει.

IMG_20210218_130149.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μια φωτο τωρινη για να καταλαβετε το εγινε.Οταν βρω χρονο κι ερθει το ρευμα θα γραψω αναλυτικα.Μεγαλο ξενερωμα που εχασα τις αναφορες σας που περιμενα προσωπικα 13 χρονια να σπασει η αχιονια της αθηνας.Μεγαλη ηττα,ακομα δεν εχω ιδεα τι εχει γινει.

IMG_20210218_130149.jpg

Έχεις να ρίξεις πολύ διάβασμα!!😅😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μια φωτο τωρινη για να καταλαβετε το εγινε.Οταν βρω χρονο κι ερθει το ρευμα θα γραψω αναλυτικα.Μεγαλο ξενερωμα που εχασα τις αναφορες σας που περιμενα προσωπικα 13 χρονια να σπασει η αχιονια της αθηνας.Μεγαλη ηττα,ακομα δεν εχω ιδεα τι εχει γινει.

Το αποτελεσμα μετραει....και ηταν επος....ειμασταν ολοι μερος της ιστοριας....ηταν συγκλονιστικο....σπασαν πολλα ρεκορ.....εσυ λογω ανοχυρωτου κρατους, την επομενη γεννήτρια και ασυρματο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάζοντας  στο διαδίκτυο, φωτογραφίες από 2008 κτλ, βρήκα αυτή την πασίγνωστη φωτό από Μενίδι. 2008

Αλλά νομίζω ότι είναι κάπου στις ταβέρνες της Πάρνηθας. Γύρω στα 300μ 

Ίσως τελικά να έριξε περισσότερο τοτε 

https://hellenicweather.com/o-megalos-xionias-tou-2008-stin-athina/

 

 

 

menidi.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowstorm είπε:

Δεν δηλώνω ειδικός αλλά έχει εξήγηση σχετικά με την βαροβαθμίδα που δημιουργείται όσο το χαμηλό είναι κοντά. Με την απομάκρυνση του χαμηλού οι άνεμοι εξασθενούν και έτσι έχουμε το αποτέλεσμα που βλέπεις. Αυτό συμβαίνει στη πλειοψηφία των μεγάλων χιονιάδων και για αυτό λέμε ότι ο άνεμος στην αρχή ακόμα κι αν χαλάει τη χιονόστρωση στα δέντρα είναι καλό πράγμα καθώς αποτελεί ένδειξη ότι έχουμε μέλλον ακόμα και σχηματισμό χαμηλού. Η στουπα μάλιστα ξεκινάει επειδή ο άνεμος εξασθενεί και αφήνει τη νιφάδα να πέφτει "άθικτη".

 

3 ώρες πριν, south coast είπε:

Μπορει καποος να μ εξηγήσει  πως γινεται καθε φορα που χιονιζομαστε με lake effect να πεφτει στουπα με απνοια;Ενώ πιο πριν λυσσομαναει αερας μολις ξεκιναει η στουπα κόβεται μαχαίρι ο αερας.Το ιδιο εγινε με τηλεμαχους κλπ.Προφανώς εχει φυγει το χαμηλο μακριά αλλα τοσο διαφορα ξαφνικα;

Νομίζεις πως δεν έχει αέρα η πιο σωστά δεν τον αντιλαμβάνεσαι διότι είναι εγκλωβισμένος.
¨οταν χιονίζει πυκνά (τα ίδια ισχύουν και για τη βροχή) η ταχύτητα του ανέμου όπως και ο ήχος μειώνονται αισθητά χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Αυτό γινεται κυρίως σε γενικευμένες καταστάσεις, δλδ να εχει κλείσει ο καιρός σε μεγάλη έκταση. Όταν κόψει ο υετός τότε βλέπεις τον αέρα που φυσάει.. (δεν είναι πως επιασε ξαφνικά, απλά τον εγκλώβιζε ο υετός.)

Επεξεργάστηκε από ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...