Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν βρω χρόνο γτ τρεχω με νοσοκομείο θα ανεβασω και εδω οτι ειχα ανεβασει στις αναφορες αλλα ηταν πολλα οποτε θα αργησει αυτο...

Επικο θαψιμο και επική κακοκαιρια για ηλιουπολη σιγουρα. 

Οι ζημιες ηταν το μονο αρνητικο αλλα δεν πειραζει .

Αντε και να τα εκατοστησουμε ( τα ιστορικά χιονια)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημέρα.Σημερα μας άνοιξαν τον δρόμο.Δεν εχω δει ακομα τιποτα,δεν εχουμε ρευμα για τρίτη μέρα.Θαφτηκαμε.Οταν μπορεσω θα μπω να τα πουμε.

Σημάσια έχει ότι δεν έπαθε κάποιοσ κάτι! γιατί ωραίο το χιόνι αλλά οι ακραιοτητεσ γίνονται και επικυνδυνεσ!καλή δύναμη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, menidi είπε:

Κοιτάζοντας  στο διαδίκτυο, φωτογραφίες από 2008 κτλ, βρήκα αυτή την πασίγνωστη φωτό από Μενίδι. 2008

Αλλά νομίζω ότι είναι κάπου στις ταβέρνες της Πάρνηθας. Γύρω στα 300μ 

Ίσως τελικά να έριξε περισσότερο τοτε 

https://hellenicweather.com/o-megalos-xionias-tou-2008-stin-athina/

 

 

 

menidi.jpg

Μάλλον ήταν καλύτερο για πολλές περιοχές και όχι μόνο για τα Δυτικά προάστια κ τον Πειραιά. Κάποιες φώτο είναι ενδεικτικές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικά με το αν ο ιστορικός χιονιάς 2021 ξεπληρώνει τα χρωστούμενα: 

 

ΟΟΠΙ.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον πηρα και ενα μαθημα απο αυτη την κακοκαιρία παντως. 

Ποσο δυσκολο, επικινδυνο και ακραιο ειναι να οδηγεις υπο αυτες τις συνθηκες. Λογω αναγκης για νοσοκομείο επρεπε να ξεθαψουμε αμαξι, χωρις αλυσιδες να βγουμε στον κεντρικο ( μας πηρε μιση ωρα να προχωρησει 10 μετρα.... Κολλαγε στο χιονι ... Λογικο με 20-25 ποντους σε δρομους και 30-35 στα υπόλοιπα...) Και να οδηγησουμε ολη τη Βουλιαγμένης απο ηλιουπολη εως κεντρο και μετα να παμε μεσογειων... Μια διαδρομή που απο κατεχακη θα επερνε 10 λεπτα μας πηρε εν τελη... 1 ωρα και 20 λεπτα αφου εκανε χιονοθύελλα και παγωνε το τζαμι παρα το a/c στο φουλ . Με φλας και δεξια με 15-20 χλμ...

Σιγουρα οταν θα εχω δικο μου αυτοκινητο και θα οδηγω θα ξερω με σιγουρια τι να μην κανω... Ή πως να εχω προετοιμαστει

 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowstorm είπε:

Σχετικά με το αν ο ιστορικός χιονιάς 2021 ξεπληρώνει τα χρωστούμενα: 

 

ΟΟΠΙ.png

Νομίζω τα πρώτα βήματα έγιναν ήδη με τη Μήδεια και την Αίτνα.. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, menidi said:

Αν δεν τσιμπούσε 1 βαθμό μετά τις 11 το πρωί, θα μιλούσαμε για τον καλύτερο χιόνια ever για ολόκληρο το λεκανοπέδιο. Αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ένας βαθμός. Ενώ στα ΒΠ υπήρχε απόθεμα θερμοκρασίας. Από το -1.5  φτάσαμε μέχρι 0. 

Ενώ τα πιο νότια, ανέβηκαν μέχρι +1.5 και δεν έστρωνε ότι έπεφτε. 

Επομένως, αν είχαμε έστω -10 στα 850, τώρα θα λέγαμε ότι η Μήδεια είναι το ν.1

Eντωμεταξύ εμείς στρωθήκαμε (αυτό το λίγο ειδικά στα χαμηλά παραθαλάσσια) με θετικές καθόλη τη διάρκεια της κακοκαιρίας μόνο κ μόνο λόγω της απίστευτης ραγδαιότητας του φαινομένου.

Τον κόβω κ τον πετάω στα σκυλιά πως δεν υπήρχε ούτε 1 στα 1000 να στρωνόταν αυτούς τους 3 πόντους το κέντρο της Γλυφάδας αν δεν υπήρχε αυτή η επική ραγδαιότητα. Υπολογίζω οτι λόγω των θετικών πρέπει να χάσαμε τουλάχιστον 15εκ χιονόστρωση . 

Άρα ναι η θεωρία του -10 στα 850 για να στρώσουμε κάτω Γλυφάδα αποδεικνύεται σχεδόν περίτρανα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσους πόντους χάναμε με τόσο πυκνή χιονόπτωση μόνο κ μόνο επειδή δε μπορούσε να πέσει η Τ. Το χαμηλότερο που έδειξε ο σταθμός στο κέντρο της Γλυφάδας ήταν 0.8 σε όλη την κακοκαιρία. Ήταν θαύμα που στρωθήκαμε , το οφείλουμε αποκλειστικά σε αυτή την απίστευτη ραγδαιότητα του φαινομένου.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, South Athens said:

Eντωμεταξύ εμείς στρωθήκαμε (αυτό το λίγο ειδικά στα χαμηλά παραθαλάσσια) με θετικές καθόλη τη διάρκεια της κακοκαιρίας μόνο κ μόνο λόγω της απίστευτης ραγδαιότητας του φαινομένου.

Τον κόβω κ τον πετάω στα σκυλιά πως δεν υπήρχε ούτε 1 στα 1000 να στρωνόταν αυτούς τους 3 πόντους το κέντρο της Γλυφάδας αν δεν υπήρχε αυτή η επική ραγδαιότητα. Υπολογίζω οτι λόγω των θετικών πρέπει να χάσαμε τουλάχιστον 15εκ χιονόστρωση . 

Άρα ναι η θεωρία του -10 στα 850 για να στρώσουμε κάτω Γλυφάδα αποδεικνύεται σχεδόν περίτρανα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσους πόντους χάναμε με τόσο πυκνή χιονόπτωση μόνο κ μόνο επειδή δε μπορούσε να πέσει η Τ. Το χαμηλότερο που έδειξε ο σταθμός στο κέντρο της Γλυφάδας ήταν 0.8 σε όλη την κακοκαιρία. Ήταν θαύμα που στρωθήκαμε , το οφείλουμε αποκλειστικά σε αυτή την απίστευτη ραγδαιότητα του φαινομένου.

0.1 ελάχιστη στο ύψος της Αγ. Νικολάου ειχα! λογικα η ισοθερμη του 0 θα ηταν πανω στη Βουλιαγμενης 😂 . Στις επικες ραγδαιοτητες το παλευε για χλαπατσα εδω κατω στο δρομο ενω ανω γλυφαδα ηταν ολα ασπρα κατα περιοδους!!!!!! Παλι καλα που εφτασε τοσο αν ειχε μισο βαθμο πανω θα χτυπαγαμε τα κεφαλια μας, και οχι μονο εμεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα φωτογραφίες από τις περισσότερες περιοχές της Αττικής..  3 περιοχές μου εκαναν τρομερή εντύπωση γιατί έπιασαν χαλαρά ένα εικοσαποντο παρότι βρίσκονται όχι μόνο κοντά στο κύμα, αλλά είναι και προστατευμένες από βόρειες εισβολές, η Ελευσίνα, η άνω Γλυφάδα και η άνω Βούλα.  Ειδικά οι δύο τελευταίες περιοχές νότια του Υμηττού θεωρούνται από τις πιο δύσκολες περιοχές της Αττικής για χιόνι.... Απίστευτο το πώς λειτούργησε ο Υμηττός σε αυτή την κακοκαιρία...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω ξαναγράψει παλαιότερα για το λεκανοπέδιο εντελώς μπακαλίστικα ισχύει:

-10 για 0μ

-9 για 100μ

-8 για 200μ

-7 για 300μ

-6 για 400μ 

Κοκ. 

Φυσικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως το πάχος, η υποστήριξη, διεύθυνση ανέμων κτλ κτλ. Γνωστά και σωστά όλα αυτά. Αλλά πάνω κάτω για σοβαρές και μόνιμες χιονοστρώσεις αυτά ισχύουν και είναι άχαστος τρόπος να υπολογίζει κανείς το τι και πως. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά το δυτικό τόξο ποιες περιοχές περιλαμβάνει; Από Θρακομακεδόνες μέχρι Πειραιά; Δλδ λεκανοπέδιο; Η μηπως το Θριάσιο; Η μήπως και τα δύο; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, menidi είπε:

Αν δεν τσιμπούσε 1 βαθμό μετά τις 11 το πρωί, θα μιλούσαμε για τον καλύτερο χιόνια ever για ολόκληρο το λεκανοπέδιο. Αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ένας βαθμός. Ενώ στα ΒΠ υπήρχε απόθεμα θερμοκρασίας. Από το -1.5  φτάσαμε μέχρι 0. 

Ενώ τα πιο νότια, ανέβηκαν μέχρι +1.5 και δεν έστρωνε ότι έπεφτε. 

Επομένως, αν είχαμε έστω -10 στα 850, τώρα θα λέγαμε ότι η Μήδεια είναι το ν.1

..... σέβομαι την άποψη σου αλλά νομίζω το 2002 δεν θα μπορούσε να το ξεπεράσει ακόμη και έτσι ..... χιόνιζε τουλάχιστον 3 μερόνυχτα ....!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Οσο κυκλοφορούν τέτοια λογυδρια και ανθρωποι που τα ασπάζονται, οι ψυχολόγοι δεν θα μείνουν ποτέ χωρίς δουλεια 🤣

Σε παρακαλώ, με προσβάλεις. 😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, menidi said:

Τελικά το δυτικό τόξο ποιες περιοχές περιλαμβάνει; Από Θρακομακεδόνες μέχρι Πειραιά; Δλδ λεκανοπέδιο; Η μηπως το Θριάσιο; Η μήπως και τα δύο; Ξέρει κανείς;

Νομιζω απο Φυλη και δυτικα,Ασπροπυργος,Μανδρα,Ελευσινα ,Μεγαρα κλπ.Επισης αυτες οι περιοχες χιονιστηκαν καλυτερα Κυριακη προς Δευτερα μαζι με την Χαλκιδα

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημέρα.Σημερα μας άνοιξαν τον δρόμο.Δεν εχω δει ακομα τιποτα,δεν εχουμε ρευμα για τρίτη μέρα.Θαφτηκαμε.Οταν μπορεσω θα μπω να τα πουμε.

..... εγώ πάντως προσεφέρθηκα να αλλάξουμε σπίτια ..... (..... δεν ξέρω αν στο ειπε ο ΤΕΟ .....).....

ΥΓ ..... άρε να ΄χα την τύχη σου ...... !!!!!!....... ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΟ φίλε ......!!!!!!!!....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... σέβομαι την άποψη σου αλλά νομίζω το 2002 δεν θα μπορούσε να το ξεπεράσει ακόμη και έτσι ..... χιόνιζε τουλάχιστον 3 μερόνυχτα ....!!!!!

Το 2002 αν και -10 μπορει κ -11/850 ο καιρος ανοιξε για ωρες και χαθηκε παρα πολυ, ομως οταν εριχνε εμπενε για πλακα αφου παντου ηταν αρνητικες 😎. Λογικα σαν συνολο σιγουρα ειχε παραπανω μμ αλλα η μηδεια με -10 θα χε το ν.2 στο τσεπακι της στο ενα και καλο ντου π εκανε!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Ursus maritimus είπε:

Νομίζω πήγε καλύτερα από όλα τα περιοχικα. Επιασε όλα τα διαστήματα Δευτέρα-Τριτη. 

Screenshot_20210216-195601_Chrome.jpg

..... ξεπέρασε κάθε πρόβλεψη σοβαρή ..... το Αιγαίο είναι η καλύτερη παγωτομηχανή ..... εεεε συγνώμη χιονομήχανη ήθελα να πω ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Snowstorm είπε:

Σχετικά με το αν ο ιστορικός χιονιάς 2021 ξεπληρώνει τα χρωστούμενα: 

 

ΟΟΠΙ.png

..... να συμπληρώσω ...... άν δεν βγαίνω εξω από το διαμέρισμα (4ος) από το μπαλκόνι .......ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ....!!!!!!!!

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άνω Γλυφάδα και Άνω Βούλα δεν είναι τόσο μεγάλη έκπληξη. Τις ξέρουμε χρόνια ότι κάνουν μερικά καλά χιόνια. Εγώ προσωπικά θυμαμαι τέτοια περιστατικά ήδη από τα 90s. Από τις ειδήσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μια φωτο τωρινη για να καταλαβετε το εγινε.Οταν βρω χρονο κι ερθει το ρευμα θα γραψω αναλυτικα.Μεγαλο ξενερωμα που εχασα τις αναφορες σας που περιμενα προσωπικα 13 χρονια να σπασει η αχιονια της αθηνας.Μεγαλη ηττα,ακομα δεν εχω ιδεα τι εχει γινει.

IMG_20210218_130149.jpg

Τπτ δεν εχασες φιλε..βροχη ειχαμε απο αττικη οδο και κατω..κυριος τασος🤣

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Τελικά το δυτικό τόξο ποιες περιοχές περιλαμβάνει; Από Θρακομακεδόνες μέχρι Πειραιά; Δλδ λεκανοπέδιο; Η μηπως το Θριάσιο; Η μήπως και τα δύο; Ξέρει κανείς;

Το δυτικο τοξο του λεκανοπεδιου πιανει παρνηθα-ορος ποικιλο-ορος αιγαλεω..ξεκιναει απο θρακομακεδονες και φτανει κερατσινι- περαμα..το ανατολικο του λεκανοπεδιου αντιστοιχα πεντελη-υμμητο και απο ν.ερυθραια μεχρι ηλιουπολη-γλυφαδα..το τοξο που πιανει την δυτικη αττικη εκτος λεκανοπεδιου αθηνων ξεκιναει απ τον ασπροπυργο και δυτικοτερα..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Το δυτικο τοξο του λεκανοπεδιου πιανει παρνηθα-ορος ποικιλο-ορος αιγαλεω..ξεκιναει απο θρακομακεδονες και φτανει κερατσινι- περαμα..το ανατολικο του λεκανοπεδιου αντιστοιχα πεντελη-υμμητο και απο ν.ερυθραια μεχρι ηλιουπολη-γλυφαδα..το τοξο που πιανει την δυτικη αττικη εκτος λεκανοπεδιου αθηνων ξεκιναει απ τον ασπροπυργο και δυτικοτερα..

 

Κι εγώ έτσι νομίζω/ξέρω φίλε! Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, South Athens είπε:

Εντωμεταξύ πήρε πρέφα κανείς οτι η Ραφήνα δεν χιονίστηκε καν? 

Γενικά για την ανατολική ακτή της Αττικής η Μήδεια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Εδώ στη Λούτσα είχαμε απο απλο πασπαλισμα στα τελείως παραθαλάσσια εως το πολυ 10 πόντους στα πιο ψηλά κατοικημένα της πόλης. Είχαμε αρκετα εντονες εξάρσεις χιονιού κυρίως την Τρίτη αλλα η θερμοκρασία δεν βοηθούσε. Στον σταθμό μου, σε υψόμετρο 50μ. και αποσταση 1χλμ. απο θάλασσα, η ελάχιστη ηταν 0.5C και η μέγιστη χιονοστρωση ηταν γυρω στους 3 πόντους η οποια και εξαφανίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες... Αυτα εν ολίγοις. Ήτανε πολυ ωραια πάντως, δε το βλέπουμε και κάθε μέρα άλλωστε, αλλά καμία επαφή με τους ιστορικούς χιονιαδες της περιοχής του '02 και ειδικα του '04. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...