Jump to content
BrainA

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ "ΜΗΔΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το βαζω εδω , νομιζω ταιριάζει καλύτερα εδω οποτε αν ειναι διαγραψτε το απο αναφορες!)

Θα πω συνοπτικα και ακομα εναν λογο που τα πεύκα ιδιως εσπαγαν  ευκολα κατα τη γνωμη μου και εχοντας μερικες γνωσεις .

Τα τελευταία χρονια ιδιως την τελευταία δεκαετία απο οσο λενε και τα στατιστικά στοιχεία, οι ημερες ηλιοφάνειας αυξανονται και ειναι κατα μ.ο πιο πολλες απο τις προηγούμενες δεκαετίες. Ως συνέπεια τα φυτα φωτοσυνθετουν περισσοτερο και ετσι οι αυξητικοι δακτυλιοι που δημιουργουντε ιδιως στα πευκα, εχουν μεγαλυτερες αποστασεις μεταξύ τους. Δηλαδη παραγουν περισσοτερο ξυλωμα σε μικρο χρονικο διαστημα.( Σε μεγαλυτερη κλιμακα , στην κλιματικη αλλαγη το υποφαινομενο αυτο ονομαζεται greening, δηλ. Η ταση ο πλανητης λογω αυξησης ηλιοφανειας και θερμοκρασιας, να πρασινιζει).

Πιο απλα, οι σκουροχρωμοι δακτυλιοι εχουν ενδιαμεσα  πιο "παχιους" ανοιχτοχρωμους δακτυλιους. Δηλαδη η πυκνοτητα και εν συνεχεία η σκληροτητα του ξυλοδους μερους των δεντρου ειναι μικροτερη αρα και η αντοχη σε βαρος μικροτερη παρα τη μεγαλυτερη μαζα. Αλλωστε το ξυλο ελατου η κεδρου για παράδειγμα ειναι πιο σκουρο γιατι οι δακτύλιοι είναι πιο πυκνοι και κοντα μεταξυ τους( αλλα και λογω της διαφορετικης ρητινης σε ενα βαθμο) και αυτο γιατι ειναι ψυχροβια κωνοφόρα που αυξανουν πολυ αργα( αιωνόβια).

Αυτη ειναι αλλη μια οπτικη στο θεμα των σπασμενων (κυριως) πευκων που βλεπω παντου και στην Ηλιούπολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βεβαια αυτη ειναι δικια μου οπτικη που μαζί με το υγρο και βαρύ χιονι ευθυνεται για τις καταστροφες.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλος ένας λόγος που αυτός χιονιάς θα μεινει στη μνήμη μας, στη δική μου σίγουρα γιατί απολαύσαμε αυτήν την απίστευτης έντασης χιονόπτωση σε λογικές βραδινές ώρες και όχι σε ώρες μπουζουξούς αλλά και κατά τη διάρκεια της μέρας. 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα σημαντικό στοιχείο που βρήκα για την περιοχή μου από τον Davis της Γλυφάδας στο Weatherlink λίγο πιο πάνω από το γκόλφ. Δυστυχώς δεν πέσαμε κάτω από το μηδέν καθόλη τη διάρκεια της Μήδειας ακόμα και σε υψόμετρο πάνω από 50 μέτρα. Ο Davis της Γλυφάδας είναι σε υψόμετρο 53 μέτρων και δεν εδειξε αρνητική καθόλη τη Μήδεια. Ενδεικτικό πόσο υετό χάσαμε με τις μουφοθερμοκρασίες στα παραθαλάσσια. Εγώ που είμαι πιο κάτω από τον Davis της Γλυφάδας δίπλα στη θάλασσα από όσα έβλεπα πρέπει οριακά να ήμασταν συνέχεια πάνω από το 0. Το ίδιο είδα και σε κάποιες άλλες περιοχές. Πχ ο σταθμός του ΕΑΑ στη Νέα Σμύρνη δεν έπεσε κάτω από 0.2. Ε, κάπου εκεί αν όχι λίγο πιο πάνω θα ήταν και το κέντρο της Γλυφάδας.

 

517074651_Screenshot2021-08-20at2_03_05PM.thumb.png.c7cd93d432a26a518d369c79e77aeefb.png

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/8/2021 at 2:04 ΜΜ, South Athens είπε:

Ένα σημαντικό στοιχείο που βρήκα για την περιοχή μου από τον Davis της Γλυφάδας στο Weatherlink λίγο πιο πάνω από το γκόλφ. Δυστυχώς δεν πέσαμε κάτω από το μηδέν καθόλη τη διάρκεια της Μήδειας ακόμα και σε υψόμετρο πάνω από 50 μέτρα. Ο Davis της Γλυφάδας είναι σε υψόμετρο 53 μέτρων και δεν εδειξε αρνητική καθόλη τη Μήδεια. Ενδεικτικό πόσο υετό χάσαμε με τις μουφοθερμοκρασίες στα παραθαλάσσια. Εγώ που είμαι πιο κάτω από τον Davis της Γλυφάδας δίπλα στη θάλασσα από όσα έβλεπα πρέπει οριακά να ήμασταν συνέχεια πάνω από το 0. Το ίδιο είδα και σε κάποιες άλλες περιοχές. Πχ ο σταθμός του ΕΑΑ στη Νέα Σμύρνη δεν έπεσε κάτω από 0.2. Ε, κάπου εκεί αν όχι λίγο πιο πάνω θα ήταν και το κέντρο της Γλυφάδας.

 

517074651_Screenshot2021-08-20at2_03_05PM.thumb.png.c7cd93d432a26a518d369c79e77aeefb.png

 

 

 

 

Πολύ εντυπωσιακό ότι σε ένα τόσο θερμό Φεβρουάριο με 13c μέση να κάτσει Μήδεια...νομίζω δεν έχει ξαναγίνει ποτέ πάντως στα μετεωρολογικά χρονικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...