Jump to content
GEORGE SNOWMAN

"Χάρτης" χιονόστρωσης Αττικής,ιστορικής χιονοκαιρίας "Μήδεια"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειράζει παιδιά που εγώ προσωπικά δεν πήρα χάρακα να μετρήσω το ο,τιδηποτε; Ήθελα να το απολαύσω όλο αυτό στο 100% χωρίς να έχω έννοια ποσά εκατοστά έριξε είτε αυτά ήταν 10 είτε 20 είτε 30.

 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Πειράζει παιδιά που εγώ προσωπικά πήρα χάρακα να μετρήσω το ο,τιδηποτε; Ήθελα να το απολαύσω όλο αυτό στο 100% χωρίς να έχω έννοια ποσά εκατοστά έριξε είτε αυτά ήταν 10 είτε 20 είτε 30.

 

Κι εγω ποτε δεν μετραω Σταθη.Απλα καλο ειναι σε μια ιστορικη κακοκαιρια να εχουμε καταγραφη χιονοστρωσεων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι εγω ποτε δεν μετραω Σταθη.Απλα καλο ειναι σε μια ιστορικη κακοκαιρια να εχουμε καταγραφη χιονοστρωσεων

Φυσικά, εννοείται δεν το κατακρίνω και είναι χρησιμο να γινεται σε τέτοιες περιπτώσεις για στατιστικούς λόγους . Καλα δεν το κρύβω ότι είμαι  κι εγώ περίεργος να ξέρω ποσο έχει ρίξει, αλίμονο, αλλά δεν μπαίνω στη διαδικασία να μετρήσω εγώ. Προτιμώ να το μαθαίνω από άλλους, φυγοπονος ε; 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, Santa snow είπε:

Μεγαλο χιονομερος ειναι και ο Γερακας, καθως εχω παρατηρησει οτι παροτι ειμαστε γειτονακια βαζει περισσοτερο απο εμας και εχει παντα λιγο καλυτερη θερμοκρασια. Ο γερακας πρεπει να αγγιξε οριακα τα 35-40 εκατοστα (υπαρχει φωτογραφια με 40-45 ποντους απο τον φιλο απο Γερακα σε κηπο) .

Το χιονι πανω απο τα αυτοκινητα δεν αποτελει ορθη μετρηση καθως εκει καθεται καλυτερα το χιονι ! Ουτε φυσικα ο δρομος που περνανε αμαξια και λεηλατειται. Νομιζω τα 10 εκατοστα για το καρακεντρο ειναι ρεαλιστικα. Τα 30 εκατοστα στο χαλανδρι επισης ειναι ρεαλιστικα οπως και τα 40 της κηφισιας. Πανω απο 50 μονο οι ημιορεινοι ανω των 400 ! Δε χρειαζεται να φουσκωνουμε τα νουμερα. Κατα τη γνωμη μου οταν το χιονι ξεπερνα τα 10 εκατοστα - για μενα εχει την ιδια απολαυση !

..... το Χαλάνδρι σαν πολύ μεγάλος Δήμος , σε έκταση , έχει σχεδόν πάντα αποκλίσεις αρκετά μεγάλες (..... μέχρι και 20+ cm , σπάνια όπως το 2002 και περισσότερο ......) από Κάτω Χαλάνδρι σε Κεντρικό και σε Άνω .....(.....το Πάτημα είναι σε άλλη κατηγορία .... δεν το συζητώ .....) ..... εγώ ξέρω το χιόνι που έριξε στην γειτονιά μου ( Άνω Χαλάνδρι με μέσω h 210 m  κοντά στη Μεταμορφώσεως .....)..... ήταν τουλάχιστον 35 ποντοί μέχρι το απόγευμα της Τρίτης ...... κρατάω πάντα το λιγότερο και στο δικό μου τεφτέρι γράφω αυτό ...... για την περιοχή μου πάντα .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απλα αν μπορει καποιος να μας πει για Μεσογεια ρε παιδες.Θαναση @oasis???

Καλησπέρα. Έχω εικόνα μόνο για το κομμάτι Λούτσα - Σπάτα. Λούτσα απο πασπαλισμα στα τελείως παραθαλάσσια έως max 10εκ. στα ψηλότερα και στα σύνορα με Σπάτα. Σπάτα περίπου 15 - 25 εκ. σύμφωνα με φωτό που ειδα απο φίλους και αναφορές τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Δυτικη Αττικη καλα τα λες Γιωργο.

10-25 εκ. για διαφορους λογους.

ο σημαντικοτερος βεβαια, αλλο παραλία κ λιμανι Ελευσινας και αλλο απο Θριασιο Νοσοκομειο και Λ. Νατο κ πανω,

οι οποιες και πιθανοτατα να ξεπερασαν και τα 30 εκ.
( ενδεχομενως κρατησαν χιονι και απο το εκπληκτικο πρωινο της Δευτερας )

αλλά ελαχιστη σημασια εχει!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

IMG_20210216_114543.thumb.jpg.bbc2c0e8d8fe8935aff3fabb143c5adc.jpg

Στη Νικαια στην ταράτσα φτασαμε τους 20 πόντους. Στο δρόμο γύρω στους 10-13 max πόντους. Θα έβαζε περισσότερα αλλά το μεσημεράκι με θετικές Τ έριχνε αλλά δεν πρόσθετε πόντους. Σε κάθε περίπτωση θα μας μείνει αξέχαστη!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Λοιπόν εδώ μέχρι Τρίτη απόγευμα που μέτρησα είχαμε 70 πόντους στο δρόμο (σε σημεία έφτανε και τους 75) και σε κήπους 95 εκατοστά (σε σημεία έφτανε και το μέτρο). Από αναφορές φίλων δεν υπήρχαν σημαντικές διαφορές με Βαρνάβα και Καπανδρίτι. Δροσοπηγή πήγε ένας φίλος με ποδήλατο μου είπε 70ποντο χαλαρά. Ο Διόνυσος στα ψηλά (>550) τα πήγε καλύτερα και η Ιπποκράτειος και είναι λογικό μιλάμε για μεγάλα υψόμετρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, cyperpunk είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Λοιπόν εδώ μέχρι Τρίτη απόγευμα που μέτρησα είχαμε 70 πόντους στο δρόμο (σε σημεία έφτανε και τους 75) και σε κήπους 95 εκατοστά (σε σημεία έφτανε και το μέτρο). Από αναφορές φίλων δεν υπήρχαν σημαντικές διαφορές με Βαρνάβα και Καπανδρίτι. Δροσοπηγή πήγε ένας φίλος με ποδήλατο μου είπε 70ποντο χαλαρά. Ο Διόνυσος στα ψηλά (>550) τα πήγε καλύτερα και η Ιπποκράτειος και είναι λογικό μιλάμε για μεγάλα υψόμετρα.

Ή σε δουλευει ο φιλος σου ή απλα μπηκες εσυ να μας δουλεψεις. 

Edit:Απ'οτι βλεπω μαλλον εσυ μπηκες κανοντας εγγραφη μολις χθες,να μας δουλεψεις,αφου αγνοεις οτι η Δροσοπηγη φτανει πιο ψηλα απο τον Διονυσο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όχι ρε συ δεν έχω σκοπό να δουλέψω κανέναν, 1,8 ομως που λες ούτε στο Μπάφι δεν είχε και είχε η Δροσοπήγη; Όταν λεω για 70 ποντο στη Δροσοπηγη μιλαω στο δρομο και οχι στα χωραφια. Και εδω στο πισω μερος του σπιτιου ειχε πανω απο μετρο ανεμοσουρι, αλλα προφανως αυτο δεν το μετρας. Οπως λεει και ο κος. Ζιακοπουλος μετραμε την χιονοστρωση στο δρομο. Η χιονοστρωση λοιπον στο δρομο εφτασε οριακα το μετρο στην Ιπποκρατειο και στα ψηλα του Διονυσου. Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι για να αναφερεις για 1,80 ειναι λιγο υπερβολικο. Αν επιτρέπεται, στα ποσα μετρα υψομετρο μενεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, cyperpunk είπε:

Όχι ρε συ δεν έχω σκοπό να δουλέψω κανέναν, 1,8 ομως που λες ούτε στο Μπάφι δεν είχε και είχε η Δροσοπήγη; Όταν λεω για 70 ποντο στη Δροσοπηγη μιλαω στο δρομο και οχι στα χωραφια. Και εδω στο πισω μερος του σπιτιου ειχε πανω απο μετρο ανεμοσουρι, αλλα προφανως αυτο δεν το μετρας. Οπως λεει και ο κος. Ζιακοπουλος μετραμε την χιονοστρωση στο δρομο. Η χιονοστρωση λοιπον στο δρομο εφτασε οριακα το μετρο στην Ιπποκρατειο και στα ψηλα του Διονυσου. Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι για να αναφερεις για 1,80 ειναι λιγο υπερβολικο. Αν επιτρέπεται, στα ποσα μετρα υψομετρο μενεις;

Η χιονοστρωση παγκόσμια μετριεται σε εδαφος χωματινο/ με χορταρι. 

Στους δρομους πατιεται και καθαριζεται οποτε οπωσδήποτε δεν ειναι αντιπροσωπευτικο για το υψος χιονιου ανα περιοχη. Στην ηλιουπολη στα στενα στους δρομους  στην κεντρικη πλατεια γυρω στα απατητα ειχαμε 25εκ. Πανω από δημαρχείο και ψηλοτερα, τοπικα πιο πολυ.

Σε αμαξια δεντρα παρκα( χωρις ασφαλτο δλδ) φτασαμε 35εκ με 40 τοπικα. 

Δεν υπαρχει περιπτωση με αυτα τα υψη χιονιου στα 200μ ηλιουπολης να εχουν μολις 70εκ στο Κρυονέρι.

Τρολλαρεις λογικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/22/2021 at 10:30 PM, Michael said:

IMG_20210216_114543.thumb.jpg.bbc2c0e8d8fe8935aff3fabb143c5adc.jpg

Στη Νικαια στην ταράτσα φτασαμε τους 20 πόντους. Στο δρόμο γύρω στους 10-13 max πόντους. Θα έβαζε περισσότερα αλλά το μεσημεράκι με θετικές Τ έριχνε αλλά δεν πρόσθετε πόντους. Σε κάθε περίπτωση θα μας μείνει αξέχαστη!! 

Δεν λες όμως ότι η μεζούρα ξεκινάει από τα 10cm Γιατί είναι κομμένη 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, cyperpunk είπε:

Όχι ρε συ δεν έχω σκοπό να δουλέψω κανέναν, 1,8 ομως που λες ούτε στο Μπάφι δεν είχε και είχε η Δροσοπήγη; Όταν λεω για 70 ποντο στη Δροσοπηγη μιλαω στο δρομο και οχι στα χωραφια. Και εδω στο πισω μερος του σπιτιου ειχε πανω απο μετρο ανεμοσουρι, αλλα προφανως αυτο δεν το μετρας. Οπως λεει και ο κος. Ζιακοπουλος μετραμε την χιονοστρωση στο δρομο. Η χιονοστρωση λοιπον στο δρομο εφτασε οριακα το μετρο στην Ιπποκρατειο και στα ψηλα του Διονυσου. Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι για να αναφερεις για 1,80 ειναι λιγο υπερβολικο. Αν επιτρέπεται, στα ποσα μετρα υψομετρο μενεις;

1.1,80 φτανει το βροχομετρο,οχι το χιονι.

2.Αν διαβαζες απο την αρχη αναφερομαστε σε χιονοστρωση εκτος δρομων.

3.Στον δρομο 70-80 ειχαμε φυσικα,αφου ειχε καθαριστει 2 φορες και επεσαν τονοι αλατιου.Υπηρχαν και σημεια και με 50 ή 60 ποντους κατω απο δεντρα

4.70 ποντοι στο δρομο στον αγιο Στεφανο δεν υπηρξαν ποτε.

5.Η δροσοπηγη ξεκιναει απο τα 470 και φτανει στα 630 το πιο ψηλο σπιτι.Εγω ειμαι περιπου ενδιαμεσα.

6.Εσυ ποσο χιονι βλεπεις στη φωτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν υπαρχει περιπτωση με αυτα τα υψη χιονιου στα 200μ ηλιουπολης να εχουν μολις 70εκ στο Κρυονέρι.

Και δεν μενω καν Κρυονερι.🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και δεν μενω καν Κρυονερι.🤣🤣

Εεε τα εχω μπερδεψει χαχαχαχα . Ειναι ολες οι περιοχες τοσο διπλα που τις μπερδευω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δεν λες όμως ότι η μεζούρα ξεκινάει από τα 10cm Γιατί είναι κομμένη 😂

🤣🤣🤣Άμα ήταν να την κόψω θα την έκοβα από τα 30cm για να έλεγα ότι έστρωσε μισό μέτρο 😜😜😜. Που θα πάει, θα έρθει και το μισόμετρο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

1.1,80 φτανει το βροχομετρο,οχι το χιονι.

2.Αν διαβαζες απο την αρχη αναφερομαστε σε χιονοστρωση εκτος δρομων.

3.Στον δρομο 70-80 ειχαμε φυσικα,αφου ειχε καθαριστει 2 φορες και επεσαν τονοι αλατιου.Υπηρχαν και σημεια και με 50 ή 60 ποντους κατω απο δεντρα

4.70 ποντοι στο δρομο στον αγιο Στεφανο δεν υπηρξαν ποτε.

5.Η δροσοπηγη ξεκιναει απο τα 470 και φτανει στα 630 το πιο ψηλο σπιτι.Εγω ειμαι περιπου ενδιαμεσα.

6.Εσυ ποσο χιονι βλεπεις στη φωτο;

Χιονόστρωση κανονικά τη μετράς στο κέντρο του δρόμου. Αν περάσει εκχιονιστικό απλά σου χαλάει τη φάση και δε μπορείς να μετρήσεις ή εστω πας σε αλλο στενο. Στο δρομο Αγιο Στεφανο μετρησα με μετρο και οχι με το ματι 74 ποντους και ξαναλεω τα ανεμοσουρια ηταν πανω απο μετρο αλλα αυτα δεν μετρανε. Παω πασο αφου αναφερεστε σε χιονοστρωση εκτος δρομων, αλλα μη περιμενεις ακριβεια. Και εδω τα αμαξια ηταν εξαφανισμενα αλλα δε σημαινει οτι ειχε 2 μετρα χιονι. Στο δρομο ειχατε 70-80 ποντους ενω ειχε καθαριστει 2 φορες, δηλαδη μου λες συνολικα οτι μπορει και να ειχατε πανω απο ενα μετρο στο δρομο; Δυσκολο δικε μου, δεν ειναι οτι δε σε πιστευω αλλα το χιονι σε ξεγελαει αν δε το μετρησεις με το μετρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, cyperpunk είπε:

Δυσκολο δικε μου, δεν ειναι οτι δε σε πιστευω αλλα το χιονι σε ξεγελαει αν δε το μετρησεις με το μετρο..

Δικε μου μην με πιστευεις,αδιαφορο μου ειναι.Εχω παραθεσει πολλες φωτο,(περιμενω τις δικες σου.με τα 74εκ στο δρομο).Εσυ ηρθες στην κυριολεξια χθες να μας πεις οτι ο Αγ.Στεφανος εχει βαλει ιδιο χιονι με μια περιοχη 150μ. ψηλοτερα στα ημιορεινα των Αφιδνων,με τη "μαρτυρια" ενος φιλου ο οποιος ανεβηκε το βουνο με το ποδηλατο με 70εκ. χιονι, οταν μας ανοιξαν εδω το δρομο την Πεμπτη το πρωι.Προφανως μπηκες για να τρολαρεις και τελειωνει εδω το θεμα.Οτι αλλο θελεις με π.μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω δύο απορίες, μία ''επιστημονική'' (;) και μια ψυχολογικής φύσεως

1) Υπάρχει κάποιος επίσημος φορέας που αναφέρει ότι η χιονόστρωση πρέπει να μετριέται στο δρόμο; Δηλαδή μέρη που δεν έχουν δρόμους (βουνά, δάση κλπ) φαντάζομαι δεν έχουν καταγράψει ποτέ χιονόστρωση στην ιστορία;

Επίσης, λογικά η Στοκχόλμη ή η Μόσχα που έχουν θερμαινόμενους δρόμους είναι λογικά πιο άχιονες κι από το Καστελόριζο, αφού στον δρόμο καταγράφουν 0cm.

2) Για ποιο λόγο να ενδιαφέρει κάποιον πόσο χιόνι έχει στο δρόμο; Μιλάμε για χιόνι το οποίο πάντα τσαλαπατιέται, καθαρίζεται, λασπώνεται και γενικά μετατρέπεται σε αηδία μόλις περάσει το πρώτο αμάξι. Τι να πω, περί ορέξεως...

Και δεν είναι άσχετο το μήνυμα μου, γιατί εγώ τη χιονόστρωση που έδωσα στην περιοχή μου (35cm και ίσως και παραπάνω στα τελευταία σπίτια) την έδωσα με βάση την ταράτσα και τα αυτοκίνητα. Σε δρόμο δεν έχω ιδέα πόσο έβαλε και δεν με νοιάζει.

Και φυσικά ο χάρτης δεν πρέπει να φτιαχτεί με βάση τη χιονόστρωση στους δρόμους, ήμαρτον δηλαδή.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...