Jump to content
GEORGE SNOWMAN

"Χάρτης" χιονόστρωσης Αττικής,ιστορικής χιονοκαιρίας "Μήδεια"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με τον Κωστα μιλαγαμε ως τωρα στο τηλ.Γυρω στα 40 εκατοστα σε "καθαρη" επιφανεια.

..... λογικό .... οπότε με 30 - 40 cm έχεις πιάσει μέχρι Λεωφόρο Αναπαύσεως  (Νεκροταφείο Χαλανδρίου - όριο με Δήμο Πεντέλης ).....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως φαίνεται οτι κάθε περιοχή έχει το ταβάνι της τελικά στους ιστορικούς χιονιάδες. Και ελάχιστες  περιπτώσεις οπου κάπως ξέφυγε προς τα πάνω. Πχ εδώ σε μένα φαίνεται οτι ο Μ.Ο ενός πραγματικά ιστορικού χιονιά είναι το 30-40. Αντε να πάει μια φορά στο 40 κάτι. 

Στον Αγιο Στέφανο ας πούμε είναι το 70. Και μπορεί να φτάσει 90-100 όπως το 2002. 

Αντε καληνύχτες παίδες! Σορρυ για το ψιλοασχετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Παιδια αφιδνες πηγα Τεταρτη πρωι και το χιονι ηταν πολυ μα πολυ περισσοτερο απο Αγιο Στεφανο, το διπλασιο θα ελεγα. Ο Διονυσος ειχε ενα κλικ πανω απο Αγιο Στεφανο. Μεγαλη διαφορα απο τα διοδια μεχρι το χωριο των Αφιδνων. Αφιδνες με Ιπποκρατειο μικρη διαφορα δεν την καταλαβα. Σημερα ανεβηκα Δροσοπηγη στα ψηλα της και ειχε κρατησει πολυ περισσοτερο χιονι (θα χε ευκολα 10-15 ποντους ολικη) απο Κρυονερι που ειχε χιονουρες σημερα. Κατ εμε αναλογικα με το υψομετρο τους το χρυσο το παιρνουν ευκολα Αφιδνες. 

Μέλος του φόρουμ είχε ανεβάσει φωτογραφία από τη χιονόστρωση στο χωριό των Αφιδνών. Με τη μεζούρα ήταν 90 εκατοστά ! Οπότε νομίζω ισχύει αυτό που γράφεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15-20 εκ Συνταγμα: αποκλειεται

50 εκ Κηφισια: οχι...35-40  οριακα ισως ειδα που πηγα στο κεντρο της

Κυψελη 20-25: οχι..εκτος αν μιλαμε για Ανω Κυψελη...15εκ ειχε στη Φωκιωνος

>50εκ θα εβαζα μονο στα ανω των 350-400μ

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο, αλλά υπάρχει σπίτι στον οικισμό της Ιπποκράτειου, στην Πάρνηθα που άγγιζει τα 756 μέτρα υψόμετρο!! Φανταστείτε τι χιόνι πιάνει εκεί πάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι αλλο "εγκυκλοπαιδικο" για κατι που αναφερθηκε παραπανω.Σε χιονιαδες τυπου Μηδειας οπου οι ανω των 500 ειχαμε μονιμα αρνητικες Τ,το Μπαφι δε θα βαλει παραπανω απο την Ιπποκρατειο,μαλλον λιγοτερο θα βαλει, αφου παντα με τον μηχανισμο του lake effect και τη χαμηλη υετοφορα νεφωση,ο υετος ειναι περισσοτερος στις περιοχες μας,απ'οτι ψηλα στην Παρνηθα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οτι ο "χαρτης" ειναι σχετικα ακριβης,περιμενω και τις επομενες μερες οποιον εχει ενστασεις να το δουμε και πιθανων να αλλαξουμε κατι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά πραγματικά τις ώρες της χιονόπτωσης από Κυριακή βράδυ ως Τρίτη  απόγευμα είδε τόσο κόσμο έξω που ξεδωσε στο χιόνι που αμφιβάλλω αν υπήρχε τετραγωνικό μέτρο απάτητο σε όλο το Δήμο και φυσικά αμάξι που δεν ήταν λεηλατημένο το χιόνι πάνω του....

Παρόλα αυτά βρήκα ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο στο παρκιν της βιβλιοθήκης στην Πανεπιστημιούπολη στα 210μ και μέτρησα καθαρους 40 πόντους στον ουρανό του...

Επίσης υπαρχει ένα εργοτάξιο περιφραγμένο  στη γειτονιά μου απέναντι από τα δημοτικά σχολεία ....εκει που ήταν μέχρι πρόσφατα δημοτικό παρκιν και τώρα θα γίνουν νηπιαγωγεία όπου υπάρχουν βαρέα  οχήματα μεσα περίπου στα 195μ και τράβηξα φωτό .....

Τι συμπέρασμα βγάζετε από αυτήν ?????

IMG_20210222_003120.jpg

Και μια ζουμαρισμενη 

 

IMG_20210222_003357.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Μέλος του φόρουμ είχε ανεβάσει φωτογραφία από τη χιονόστρωση στο χωριό των Αφιδνών. Με τη μεζούρα ήταν 90 εκατοστά ! Οπότε νομίζω ισχύει αυτό που γράφεις...

Και αυριο να παει καποιος θα καταλαβει οτι στο χωριο των αφιδνων εριξε παρα πολυ χιονι!!!-μου κανε τρομερη εντυπωση..επισης να πω για δυτ.αττικη οπου περασα λογω δουλειας το σαββατο πρωι..απο αγ σωτηρα-παλαιοκουνδουρα και πανω αρκετο χιονι..οινοη παρα πολυ.αυτο που μου κανε εντυπωση εκει ειναι οτι τα βιλλια ειχαν σχεδον το ιδιο χιονι με την οινοη ισως κ λιγοτερο!!..πορτο γερνενο 20εκ στο κυμα μου παν οι κατοικοι..οσο πηγαιναμε προς αλεποχωρι επεφτε..αλεποχωρι στο κυμα δεν ειχε χιονοστρωση καν..αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Άσχετο, αλλά υπάρχει σπίτι στον οικισμό της Ιπποκράτειου, στην Πάρνηθα που άγγιζει τα 756 μέτρα υψόμετρο!! Φανταστείτε τι χιόνι πιάνει εκεί πάνω...

.....βίλλα επι της οδού Αρχιμήδους h 702 m ......νομίζω ότι είναι αυτή με το μεγαλύτερο υψόμετρο ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλο χιονομερος ειναι και ο Γερακας, καθως εχω παρατηρησει οτι παροτι ειμαστε γειτονακια βαζει περισσοτερο απο εμας και εχει παντα λιγο καλυτερη θερμοκρασια. Ο γερακας πρεπει να αγγιξε οριακα τα 35-40 εκατοστα (υπαρχει φωτογραφια με 40-45 ποντους απο τον φιλο απο Γερακα σε κηπο) .

Το χιονι πανω απο τα αυτοκινητα δεν αποτελει ορθη μετρηση καθως εκει καθεται καλυτερα το χιονι ! Ουτε φυσικα ο δρομος που περνανε αμαξια και λεηλατειται. Νομιζω τα 10 εκατοστα για το καρακεντρο ειναι ρεαλιστικα. Τα 30 εκατοστα στο χαλανδρι επισης ειναι ρεαλιστικα οπως και τα 40 της κηφισιας. Πανω απο 50 μονο οι ημιορεινοι ανω των 400 ! Δε χρειαζεται να φουσκωνουμε τα νουμερα. Κατα τη γνωμη μου οταν το χιονι ξεπερνα τα 10 εκατοστα - για μενα εχει την ιδια απολαυση !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συμφωνώ για την περιοχή μου τον Χολαργό. Εγώ μέτρησα περί τους 30 με 35 πόντους στο τελείωμα της χιονόπτωσης την Τρίτη το βραδάκι (αν και συνεχίστηκε ασθενώς για λίγες ώρες μετά τις 12). Εδώ που είμαι έχω υψόμετρο βάσει google earth 210 μέτρα. Θα ανεβάσω και βιντεάκια αύριο πρώτα ο Θεός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παιδιά πραγματικά τις ώρες της χιονόπτωσης από Κυριακή βράδυ ως Τρίτη  απόγευμα είδε τόσο κόσμο έξω που ξεδωσε στο χιόνι που αμφιβάλλω αν υπήρχε τετραγωνικό μέτρο απάτητο σε όλο το Δήμο και φυσικά αμάξι που δεν ήταν λεηλατημένο το χιόνι πάνω του....

Παρόλα αυτά βρήκα ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο στο παρκιν της βιβλιοθήκης στην Πανεπιστημιούπολη στα 210μ και μέτρησα καθαρους 40 πόντους στον ουρανό του...

Επίσης υπαρχει ένα εργοτάξιο περιφραγμένο  στη γειτονιά μου απέναντι από τα δημοτικά σχολεία ....εκει που ήταν μέχρι πρόσφατα δημοτικό παρκιν και τώρα θα γίνουν νηπιαγωγεία όπου υπάρχουν βαρέα  οχήματα μεσα περίπου στα 195μ και τράβηξα φωτό .....

Τι συμπέρασμα βγάζετε από αυτήν ?????

IMG_20210222_003120.jpg

Και μια ζουμαρισμενη 

 

IMG_20210222_003357.jpg

..... γύρω στους 35 πόντους το κάνω ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Νομιζω οτι ο "χαρτης" ειναι σχετικα ακριβης,περιμενω και τις επομενες μερες οποιον εχει ενστασεις να το δουμε και πιθανων να αλλαξουμε κατι.

Νομίζω ότι εδώ ξεπέρασα τα 35 εκατοστά αφού τόσα μέτρησα σε αμάξι την Τρίτη κατά τις 12 το μεσημέρι σε αυτοκίνητο και ενώ έμεναν άλλες 6 ώρες ισχυρής χιονόπτωσης....σημαντικό ρόλο στα εκατοστα εδώ έπαιξε το γεγονός πως από Δευτέρα βράδυ έως Τρίτη απόγευμα που ουσιαστικά ήταν το πικ του χιονιά είχα μέγιστη -0.1 και ελάχιστη -1.5 δηλαδή συνεχώς κάτω από το 0 .....

Χαρακτηριστική φωτό από αμάξι γείτονα που τα παιδιά μου είχαν χαλάσει το χιόνι και ξαναμπήκε πολύ χιόνι είναι αυτή...

IMG_20210222_010056.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.....βίλλα επι της οδού Αρχιμήδους h 702 m ......νομίζω ότι είναι αυτή με το μεγαλύτερο υψόμετρο ....

Όχι τσεκαρα μέσω εφαρμογής altitude map δορυφόρου, σπίτι στα 756 μέτρα. Κάποιο άλλο είναι.. στην ίδια περιοχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργο εγω ως 30 - 35αρι ειδα στις φωτο.Επειδη οι φωτο ξεγελανε κι επειδη εσυ λες για 40 μετρημενο δεν εχω κανεναν λογο να μην το διορθωσω.Και στα βορειοδυτικα εξαλλου δεν ειδα φωτο απο τα ψηλα του Μενιδιου και αρκεστηκα στη φωτο του θαναση απο τα 200μ.Οποτε το διορθωνω για τα περιξ Υμηττου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Giannis720 είπε:

Παλλήνη, Γέρακα 35-45 περίπου και Ανθούσα 60 

Φωτο αν εχεις φιλε.Μου φαινονται υπερβολικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιωργο εγω ως 30 - 35αρι ειδα στις φωτο.Επειδη οι φωτο ξεγελανε κι επειδη εσυ λες για 40 μετρημενο δεν εχω κανεναν λογο να μην το διορθωσω.Και στα βορειοδυτικα εξαλλου δεν ειδα φωτο απο τα ψηλα του Μενιδιου και αρκεστηκα στη φωτο του θαναση απο τα 200μ.Οποτε το διορθωνω για τα περιξ Υμηττου.

Άστο 35 ρε άνθρωπε.....σιγά .....κουβέντα κάνουμε .....νομίζω και ο Κουβανός στα ψηλά του Ζωγραφου 40 είχε μετρήσει σε μια αναφορά που έδωσε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα αυτοκίνητα και στα χόρτα ειμασταν κάπου στους 10-13 (μετρησα αρκετές επιφάνειες οπότε είχαν διάφορες) 

Σε μια μόνο επιφάνεια ήταν 15cm οποτε δεν είναι αντικειμενικό

Και στη κουπαστή μέτρησα 8cm

Αλιμος παραθαλάσσια

Screenshot_2021-02-17-10-54-26-861_com.miui.gallery.jpg

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, Santa snow said:

Μεγαλο χιονομερος ειναι και ο Γερακας, καθως εχω παρατηρησει οτι παροτι ειμαστε γειτονακια βαζει περισσοτερο απο εμας και εχει παντα λιγο καλυτερη θερμοκρασια. Ο γερακας πρεπει να αγγιξε οριακα τα 35-40 εκατοστα (υπαρχει φωτογραφια με 40-45 ποντους απο τον φιλο απο Γερακα σε κηπο) .

Το χιονι πανω απο τα αυτοκινητα δεν αποτελει ορθη μετρηση καθως εκει καθεται καλυτερα το χιονι ! Ουτε φυσικα ο δρομος που περνανε αμαξια και λεηλατειται. Νομιζω τα 10 εκατοστα για το καρακεντρο ειναι ρεαλιστικα. Τα 30 εκατοστα στο χαλανδρι επισης ειναι ρεαλιστικα οπως και τα 40 της κηφισιας. Πανω απο 50 μονο οι ημιορεινοι ανω των 400 ! Δε χρειαζεται να φουσκωνουμε τα νουμερα. Κατα τη γνωμη μου οταν το χιονι ξεπερνα τα 10 εκατοστα - για μενα εχει την ιδια απολαυση !

Για τον Γέρακα πάνω από την Αττική οδό πιθανόν να ισχύει αλλά μιλάμε για πρόποδες Πεντέλης. Επίσης τα 60 που αναφέρθηκαν για Ανθούσα δεν γίνεται να ισχύουν καθώς έχω κολλητό φίλο που μένει εκεί και είδα. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To περισσότερο που μέτρησα χαμηλά στο Τροπικό Χωριό σε χόρτα δίπλα μου ήταν 45cm.

Στην πραγματικότητα πιστέυω ότι είχαμε γύρω στα 25cm, όμως δε μέτρησα τίποτε ψηλότερα, πχ στα 250-275m.

Στο Μαρούσι δε μέτρησα καθόλου.

1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...