Jump to content
GEORGE SNOWMAN

"Χάρτης" χιονόστρωσης Αττικής,ιστορικής χιονοκαιρίας "Μήδεια"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φυσικα και ΔΕΝ μετριεται το χιονι στους δρομους πουθενα σ'αυτον τον πλανητη.

Αλήθεια, οταν διαβάζουμε  ότι έριξε τόσα εκατοστά στην τάδε περιοχη, ποιο είναι το σημείο αναφοράς για την κάθε μέτρηση; Ρωτάω γιατί κι εγώ δεν γνωρίζω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Αλήθεια, οταν διαβάζουμε  ότι έριξε τόσα εκατοστά στην τάδε περιοχη, ποιο είναι το σημείο αναφοράς για την κάθε μέτρηση; Ρωτάω γιατί κι εγώ δεν γνωρίζω 

Το χιονι μετριεται σε οριζοντια και ομαλη-λεια επιφανεια,ελευθερη απο εμποδια(δεντρα,τοιχους κοντα.κτλ).Φυσικα και ΔΕΝ μετριεται σε δρομους ειδικα οπου υπαρχει κυκλοφορια.

Μεσα σε μια πολη το καλυτερο σημειο ειναι μια ταρατσα.Και παλι βεβαια η ακριβης μετρηση ειναι δυσκολη,καθως μπορει να υπαρχουν ανεμοσουρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το χιονι μετριεται σε οριζοντια και ομαλη-λεια επιφανεια,ελευθερη απο εμποδια(δεντρα,τοιχους κοντα.κτλ).Φυσικα και ΔΕΝ μετριεται σε δρομους ειδικα οπου υπαρχει κυκλοφορια.

Μεσα σε μια πολη το καλυτερο σημειο ειναι μια ταρατσα.Και παλι βεβαια η ακριβης μετρηση ειναι δυσκολη,καθως μπορει να υπαρχουν ανεμοσουρια.

Μάλιστα, σε ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, cyperpunk said:

Χιονόστρωση κανονικά τη μετράς στο κέντρο του δρόμου. Αν περάσει εκχιονιστικό απλά σου χαλάει τη φάση και δε μπορείς να μετρήσεις ή εστω πας σε αλλο στενο. Στο δρομο Αγιο Στεφανο μετρησα με μετρο και οχι με το ματι 74 ποντους και ξαναλεω τα ανεμοσουρια ηταν πανω απο μετρο αλλα αυτα δεν μετρανε. Παω πασο αφου αναφερεστε σε χιονοστρωση εκτος δρομων, αλλα μη περιμενεις ακριβεια. Και εδω τα αμαξια ηταν εξαφανισμενα αλλα δε σημαινει οτι ειχε 2 μετρα χιονι. Στο δρομο ειχατε 70-80 ποντους ενω ειχε καθαριστει 2 φορες, δηλαδη μου λες συνολικα οτι μπορει και να ειχατε πανω απο ενα μετρο στο δρομο; Δυσκολο δικε μου, δεν ειναι οτι δε σε πιστευω αλλα το χιονι σε ξεγελαει αν δε το μετρησεις με το μετρο..

Επειδη εκανα βολτα σε Αγιο Στεφανο, Διονυσο, Δροσοπηγη και Αφιδνες να πω οτι οτι Δροσοπηγη και Αφιδνες ειχαν τουλαχιστον 1,5 φορα το χιονι του Αγιου Στεφανου και του Διονυσου. Δεν πιστευω οτι επαιξαν τοσο ρολο τα υψομετρα οπως αναφερει ο george σε αυτη τη συγκριση αφου ο Διονυσος στα 480μ ειχε πολυ λιγοτερο απο Αφιδνες στα 360μ. Επισης μου φανηκε οτι Αφιδνες ειχαν οσο Δροσοπηγη ισως και λιγο περισσοτερο αλλα αυτο με το ματι. Τελος Κυριακη πρωι-μεσημερι πηγα ξανα Κρυονερι και Δροσοπηγη. Κρυονερι ειχε λιγες χιονουρες και Δροσοπηγη ειχε 15ποντο ολικη στο νερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω με μετρο 70 cm μετρησα κατα μεσο ορο για Διονυσο 400-500m

Πειτε μου εσεις ποσο μετρησατε και αν εχω ειμαι σωστος. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

εγω με μετρο 70 cm μετρησα κατα μεσο ορο για Διονυσο 400-500m

Πειτε μου εσεις ποσο μετρησατε και αν εχω ειμαι σωστος. 

Μια φωτο βρε αγορι.μου δεν ειδαμε και απο σενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πάλι 50cm μέτρησα με μέτρο Αγ Στεφανο. Το ίδιο βγήκε και σε δρόμο που δεν περνάνε αμάξια και σε χωράφι. Μικρή σημασία. Τι 30 τι 40 τι 50 τι 60 τι 70 η ίδια κ....Α είναι !!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Μια φωτο βρε αγορι.μου δεν ειδαμε και απο σενα

εχεις απολυτο δικιο!!!! Που τις ανεβαζω ομως;;; 

Τωρα ευθυς θα τις ανεβασω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

εχεις απολυτο δικιο!!!! Που τις ανεβαζω ομως;;; 

Τωρα ευθυς θα τις ανεβασω 

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/319-φωτοαναφορες-κακοκαιρίας-μηδεια-1322021-1722021/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Snow sick said:

Εγω πάλι 50cm μέτρησα με μέτρο Αγ Στεφανο. Το ίδιο βγήκε και σε δρόμο που δεν περνάνε αμάξια και σε χωράφι. Μικρή σημασία. Τι 30 τι 40 τι 50 τι 60 τι 70 η ίδια κ....Α είναι !!! 

Μωρε δεν εχει διαφορα και ουτε θα κατσουμε να τσακωθουμε αν ειχαμε 1 μετρο η' λιγοτερο, ουτως η αλλως οποιος εχει ζησει χειμωνα 91-92 στα μερη μας το εχει ξεπερασει κατα πολυ το μετρο. Μου κανει εντυπωση ομως αυτο που λες, βγηκες Τριτη βραδυ ή εστω απογευμα και ειχες 50 cm στο δρομο? Στο λεω γιατι εχω φιλους που μενουν χαμηλοτερα απο μενα στον Αγιο Στεφανο και πανω κατω ειχαμε τα ιδια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 25/2/2021 at 12:30 ΠΜ, cyperpunk είπε:

Δροσοπηγή πήγε ένας φίλος με ποδήλατο

...... την πάτησε φίλε ..... κατεβαίνει ο Μπαλούρδος με το υπηρεσιακό από Salonica να τον γράψει .....!!!!

355583497_.thumb.jpg.bc117da00c0b06518d5f1f234fa2f8b4.jpg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως απο οτι βλεπω στις καμερες Ιπποκρατειο στα 610m εχουν μεινει καποια ιχνη χιονιου, Δροσοπηγη εχει τπτ τωρα ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dionisis00 είπε:

Παντως απο οτι βλεπω στις καμερες Ιπποκρατειο στα 610m εχουν μεινει καποια ιχνη χιονιου, Δροσοπηγη εχει τπτ τωρα ;

Στο σπιτι εχει μεινει μια χιονουρα μεγαλη.Θα παω προς τα πιο ψηλα σε λιγο να δω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, dionisis00 είπε:

Παντως απο οτι βλεπω στις καμερες Ιπποκρατειο στα 610m εχουν μεινει καποια ιχνη χιονιου, Δροσοπηγη εχει τπτ τωρα ;

Τωρινες στα 570μ. στη Δροσοπηγη.Εχουν μεινει λιγες χιονουρες.Απο τα 600 και πανω ειναι αρκετες.13η μερα.

IMG_20210226_114645.jpg

IMG_20210226_114620.jpg

IMG_20210226_114725.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/25/2021 at 10:00 PM, Dusterakos said:

εγω με μετρο 70 cm μετρησα κατα μεσο ορο για Διονυσο 400-500m

Πειτε μου εσεις ποσο μετρησατε και αν εχω ειμαι σωστος. 

Κοίτα και εγώ μπήκα στο πειρασμό να μετρήσω, στην αυλή είχα μέχρι 1 m, στο δρόμο είχε 70 cm και σε καποια σημεια και λιγο παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 21/2/2021 at 9:54 ΠΜ, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα υψη χιονοστρωσης αναφερονται σε χιονοστρωση ΕΚΤΟΣ δρομων.

1.Θριασιο:10 - 25εκ.

2.Νοτια προαστια(παραθαλασσια):5 - 10 εκ.

3.Νοτια προστια(υψομετρα >100μ.):15-20εκ.

4.Κεντρο Αθηνας:10-15εκ.

5.Ανατολικη ζωνη(πλησιον Υμηττου):20-35εκ(αναλογα το υψομετρο)

6.Δυτικη ζωνη(ως συνορα Ιλιον-Καματερου):15-25εκ.

7.Βορειοανατολικα προαστια(υψομετρο<250μ.):25-35εκ.

8.Βορειοδυτικα προαστια(υψομετρο>200μ.):25-35εκ.

9.Περιοχη Πεντελης(υψομ.>250μ.):35-45εκ.(αναλογα το υψομετρο)

10.Βορεια προαστια(Κηφισια-Ερυθραια-Ανω Πευκη):30-40εκ.

11.Υπεροβορεια προαστια(υψομετρα <400μ.):50-70εκ.

12.Ημιορεινη ζωνη βορειας αττικης(υψομ.>400):70εκ. - 1,2μ.(αναλογα το υψομετρο).

13.Περιξ κεντρου και κεντρικο λεκανοπεδιο ~100-150μ(Γαλατσοκυψελο-Αμπελοκηποι κ.α):15-25εκ.

14.Μεσόγεια:15-25εκ.

Αυτη ειναι η τελικη μετριοπαθης κ χωρις υπερβολες εκτιμηση βασει των εικονων που ειδα,για τη μεση χιονοστρωση στην Αττικη.Τα εχω μειωσει λιγο σε καποιες περιοχες σε σχεση με τις αρχικες εκτιμησεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αυτη ειναι η τελικη μετριοπαθης κ χωρις υπερβολες εκτιμηση βασει των εικονων που ειδα,για τη μεση χιονοστρωση στην Αττικη.Τα εχω μειωσει λιγο σε καποιες περιοχες σε σχεση με τις αρχικες εκτιμησεις.

Ωραία δουλειά! Βέβαια εγώ που μένω στα 380 m είχα σίγουρα μέχρι 90 πόντους στο γκαζόν. Στου πεθερού μου στον Άγιο Στέφανο είχε μέχρι 1 μέτρο. Σαν συμπέρασμα τι βγαίνει, ότι ευνοήθηκε το δυτικό ή το ανατολικό κομμάτι, γιατί από τι κατάλαβα δε πήγε μόνο με τα υψόμετρα;

Επεξεργάστηκε από Θανάσης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Θανάσης είπε:

Ωραία δουλειά! Βέβαια εγώ που μένω στα 380 m είχα σίγουρα μέχρι 90 πόντους στο γκαζόν. Στου πεθερού μου στον Άγιο Στέφανο είχε μέχρι 1 μέτρο. Σαν συμπέρασμα τι βγαίνει, ότι ευνοήθηκε το δυτικό ή το ανατολικό κομμάτι, γιατί από τι κατάλαβα δε πήγε μόνο με τα υψόμετρα;

Ανατολικο. ειχε απο βραδυ δευτερας την συγκλιση(αν δεις αναφορες απο περιοχες οπως εδω σε μενα ηλιουπολη, ζωγραφου, παπαγου χολαργο κτλ) και ετσι βαζαμε ποντους μιση μερα νωριτερα γιαυτο και τα 10εκ παραπανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Θανάσης είπε:

Ωραία δουλειά! Βέβαια εγώ που μένω στα 380 m είχα σίγουρα μέχρι 90 πόντους στο γκαζόν. Στου πεθερού μου στον Άγιο Στέφανο είχε μέχρι 1 μέτρο. Σαν συμπέρασμα τι βγαίνει, ότι ευνοήθηκε το δυτικό ή το ανατολικό κομμάτι, γιατί από τι κατάλαβα δε πήγε μόνο με τα υψόμετρα;

Φιλε μου οσες φωτογραφιες και να ειδα απο Αγιο Στεφανο,1 μετρο δεν υπηρχε πουθενα,αλλα ας μην μπουμε τωρα σε αντιλογο.Αν εχεις φωτο,ευχαριστως να τη δουμε.Το περισσοτερο χιονι στο δικο σας ας πουμε τοξο ,το ειχε ο Διονυσος οπως παντα,με 80-90 ποντους μεση χιονοστρωση.

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/319-φωτοαναφορες-κακοκαιρίας-μηδεια-1322021-1722021/&do=findComment&comment=187365

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Φιλε μου οσες φωτογραφιες και να ειδα απο Αγιο Στεφανο,1 μετρο δεν υπηρχε πουθενα,αλλα ας μην μπουμε τωρα σε αντιλογο.Αν εχεις φωτο,ευχαριστως να τη δουμε.Το περισσοτερο χιονι στο δικο σας ας πουμε τοξο ,το ειχε ο Διονυσος οπως παντα,με 80-90 ποντους μεση χιονοστρωση.

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/319-φωτοαναφορες-κακοκαιρίας-μηδεια-1322021-1722021/&do=findComment&comment=187365

Ούτε καν το θέμα είναι ότι περάσαμε κάτι το οποίο θα κάνει ίσως πάλι χρόνια να έρθει. Ότι φωτογραφίες βρω θα τις ανεβάσω εδώ γιατί έχετε πολύ υλικό και γενικά είναι ωραία η προσπάθεια που κάνετε. Από τις φωτογραφίες που έχετε ανεβάσει εδώ στο Διόνυσο φαίνεται να έχει στο δρόμο 80 και βάλε πόντους, οπότε θα έχει ίσως και πάνω από μέτρο στις αυλές των σπιτιών. Εδώ Δευτέρα 7 το πρωί είχε 20 ίσως και λίγο παραπάνω στο δρόμο και το νωρίς βράδυ της ίδιας μέρας είχε 40. Τρίτη μέχρι τις 12 το μεσημέρι ξαναμέτρησα στο στενό μου και είχε φτάσει τους 60 πόντους και με το μάτι φάνηκε να μπκήκαν καμιά 10αρια ακόμη μέχρι το βράδυ. Δυστυχώς είχαμε θέμα με το ρεύμα και το νερό και δεν έχω υλικό από το φινάλε της κακοκαρίας, παρά μόνο μία μέτρηση στο γκαζόν που αναφέρω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...