Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Γιατί πότε είχαμε αζορικό επί πολλές μέρες ή βδομάδες; Όλα τα μεγάλα χιόνια φωτοβολίδες των 2 άντε 3 ημερών είναι..

Αν θυμάμαι καλά η τελευταία φορά πρέπει να ήταν τον Δεκέμβριο του 2016 που έληξε με την Αριάδνη. Τότε είχε ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου και είχαμε τουλάχιστον 3 κατεβασιες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H καιρική ανωμαλία των τελευταίων ετών αρχίζει, νομίζω, να αποκρυσταλλώνει κάποια χαρακτηριστικά. Είναι λιγο πρωιμο μεν ακόμα, αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Νοέμβριος με χαρακτηριστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

2. Δεκέμβριος με χαρακτηριστικά Νοέμβρη

3. Σύντομες ψυχρές εισβολές το διάστημα Γενάρη - Φλεβάρη με Τ σε ΜΟ σταθερά πάνω από τα μέσα κλιματικά.

4. Μάρτιος με περισσότερα χειμερινά χαρακτηριστικά από τον Δεκέμβριο

5. Περίοδος μουσώνων Απρίλιος - Ιούνιος.

Για να δούμε φέτος.....

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

H καιρική ανωμαλία των τελευταίων ετών αρχίζει, νομίζω, να αποκρυσταλλώνει κάποια χαρακτηριστικά. Είναι όψιμο μεν ακόμα, αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Νοέμβριος με χαρακτηριστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

2. Δεκέμβριος με χαρακτηριστικά Νοέμβρη

3. Σύντομες ψυχρές εισβολές το διάστημα Γενάρη - Φλεβάρη με Τ σε ΜΟ σταθερά πάνω από τα μέσα κλιματικά.

4. Μάρτιος με περισσότερα χειμερινά χαρακτηριστικά από τον Δεκέμβριο

5. Περίοδος μουσώνων Απρίλιος - Ιούνιος.

Για να δούμε φέτος.....

Ένα like δεν αρκεί!! Χίλια μπράβο από εμένα. Προσπαθούσα κι εγώ κάπως να συλλάβω το νέο μοτίβο και εσύ το διατυπωσες όπως -πιθανοτατα- είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές αλλαγές στα απογευματινά σε όλα τα μοντέλα, ότι; Όλες τις κατευθύνσεις. Δεν αξίζει να σκάει κανείς το κεφάλι του στη προκειμένη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, BrainA είπε:

H καιρική ανωμαλία των τελευταίων ετών αρχίζει, νομίζω, να αποκρυσταλλώνει κάποια χαρακτηριστικά. Είναι όψιμο μεν ακόμα, αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Νοέμβριος με χαρακτηριστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

2. Δεκέμβριος με χαρακτηριστικά Νοέμβρη

3. Σύντομες ψυχρές εισβολές το διάστημα Γενάρη - Φλεβάρη με Τ σε ΜΟ σταθερά πάνω από τα μέσα κλιματικά.

4. Μάρτιος με περισσότερα χειμερινά χαρακτηριστικά από τον Δεκέμβριο

5. Περίοδος μουσώνων Απρίλιος - Ιούνιος.

Για να δούμε φέτος.....

O Μάρτιος ήταν ανέκαθεν μήνας με χειμωνιάτικα χαρακτηριστικά.... θυμάμαι μικρός, όταν δεν χιόνιζε Δεκέμβρη στην Τρίπολη, περίμενα το Μάρτιο όπου ήξερα ότι ο καιρός είναι απίστευτα ευμεταβλητος κ τα χιόνια μπορούν εύκολα να κατέβουν υψόμετρα... Κ κατέβαιναν πιο εύκολα... Θα έλεγα ότι ο Απρίλιος έχει πλέον προστεθεί στο χειμώνα όπως φάνηκε κ από πέρυσι. Οπότε, όντως ο χειμώνας, αργεί πολύ να μπει, αλλά αργεί κ να αποχαιρετήσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, BrainA είπε:

H καιρική ανωμαλία των τελευταίων ετών αρχίζει, νομίζω, να αποκρυσταλλώνει κάποια χαρακτηριστικά. Είναι όψιμο μεν ακόμα, αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Νοέμβριος με χαρακτηριστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

2. Δεκέμβριος με χαρακτηριστικά Νοέμβρη

3. Σύντομες ψυχρές εισβολές το διάστημα Γενάρη - Φλεβάρη με Τ σε ΜΟ σταθερά πάνω από τα μέσα κλιματικά.

4. Μάρτιος με περισσότερα χειμερινά χαρακτηριστικά από τον Δεκέμβριο

5. Περίοδος μουσώνων Απρίλιος - Ιούνιος.

Για να δούμε φέτος.....

Συμφωνώ μαζί σου 1000%!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν με ικανοποίησαν τα 12αρια, γενικά χάλασαν για εδώ. Αν και μέχρι εχθές το πρωί, ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την κυκλοφορια που δειχνουν μετα τις 180 ωρες τα μοντελα (gfs,ευρωπαιος,gem)την θελαμε τον Γεναρη.Ωραιοι εμποδισμοι με σωστη κλιση αλλα το ψυχος μας χαιρετησε εκτος αν μενει ορθιος ο αζορ αρκετο διαστημα και ξαναγεμισει...ΒΑ  κατι που φανταζει δυσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o ευρωπαίος επιμένει πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς υψηλές πιέσεις στην βρεττανία γαλλία ισπανία έχουν να φανούν από το καλοκαίρι.Εχει πλάκα να ζήσουμε την περσινή άνοιξη και τον δεκέμβρη να μας ζώσει πάλι η Σαχάρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, thanossnow είπε:

Σώτο δεν διαφωνώ, αλλά που το στηρίζεις??? Για παράδειγμα λόγο ύπαρξης ισχυρού αζόρικου??? Καλημέρα 

Mιχάλη συγγνώμη για την αργοπορία αλλά δουλειά γαρ..... 

οι διατάξεις που φαίνονται πρώτον από τα μοντέλα μακροπρόθεσμα αλλά και δεύτερον ότι διάγουμε μια περίοδο τόσων μηνών με ανυπαρξία οργανωμένων-υετοφόρων χαμηλών /υετοφόρας περιόδου...με κάνουν να περιμένω προσωπικά μια αλλαγή στην κυκλοφορία της ευρώπης που θα φέρει μια πιο υετοφόρα περίοδο στη χώρα μας και την περιοχή μας με αντικυκλώνα στην δυτική και βορειοδυτική ευρώπη και τις κατεβασιές όλες στην περιοχή της κεντρικής και ανατολικής Μεσογείου (να θυμίζει τέλη Νοέμβρη και Δεκέμβρη με χιονια στα βουνά και πολλές βροχές στα πεδινά).....καθαρά προσωπική γνώμη και τίποτα παραπάνω...και πιστεύω ότι αυτη η κυκλοφορία θα κρατήσει από τα μέσα Μαρτίου και για αρκετό καιρό με διαλείμματα φυσικά ίσως και μέχρι τα μέσα Απρίλη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

o ευρωπαίος επιμένει πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς υψηλές πιέσεις στην βρεττανία γαλλία ισπανία έχουν να φανούν από το καλοκαίρι.Εχει πλάκα να ζήσουμε την περσινή άνοιξη και τον δεκέμβρη να μας ζώσει πάλι η Σαχάρα!

Πάρα πολύ πιθανό σενάριο δυστυχώς........ έχει χαλάσει και όλας η περιοδικότητα και η φυσιολογικότητα των περιόδων εδώ και πολλά χρόνια....ειδικά τα τελευταία χρόνια.....αργεί πολύ να μπει ο χειμώνας αργεί να βγει να φύγει αργεί να μπει το καλοκαίρι αργεί να φύγει......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, BrainA είπε:

H καιρική ανωμαλία των τελευταίων ετών αρχίζει, νομίζω, να αποκρυσταλλώνει κάποια χαρακτηριστικά. Είναι όψιμο μεν ακόμα, αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις θα έλεγα τα παρακάτω:

1. Νοέμβριος με χαρακτηριστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

2. Δεκέμβριος με χαρακτηριστικά Νοέμβρη

3. Σύντομες ψυχρές εισβολές το διάστημα Γενάρη - Φλεβάρη με Τ σε ΜΟ σταθερά πάνω από τα μέσα κλιματικά.

4. Μάρτιος με περισσότερα χειμερινά χαρακτηριστικά από τον Δεκέμβριο

5. Περίοδος μουσώνων Απρίλιος - Ιούνιος.

Για να δούμε φέτος.....

Ακριβώς μόλις το είπα παραπάνω χωρίς να προλάβω να διαβάσω αυτό το μήνυμά σου....σαφέστατα έχεις απόλυτο δίκαιο έτσι είναι ακριβώς......υπάρχει οφθαλμοφανέστατη αλλαγή στις κυκλοφορίες της ατμόσφαιρας κατά τη διάρκεια του έτους...με διαφοροποιήσεις μεγάλες σε μήνες και εποχές όπως ακριβώς το αποτυπώνεις....νομίζω και παιδάκια 2-3 ετών μπορούν να το καταλάβουν αυτό........και πιστεύω ότι τουλάχιστον η άνοιξη έτσι θα βγει και φέτος.....όλα αυτό δείχνουν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε.... Δεν αποκλείω καθόλου η περίοδος Μάρτιος - Ιούνιος να πάει πιο κοντά θερμοκρασιακα στον ΜΟ των 30 ετών ή και πιο κάτω από αυτόν σε αντίθεση με την περίοδο Σεπτέμβριος - Φεβρουάριος. 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχω παρα να συμφωνησω τοσο με τον Κωστα(braina) οσο και με τον Σωτηρη...Οι εποχες αργουν να ερθουν και να φυγουν...Ιδιως τα τελευταια 7-8 χρονια αυτο ειναι εμφανες σε αρκετα μεγαλο βαθμο...

Διαγουμε μια περιοδο ιδιαιτερης καιρικης ανωμαλιας θα ελεγα αλλα ο καιρος παντα βρισκει τον τροπο να κρατα τις ισορροπιες...Ειμαι πεπεισμενος οτι θα ακολουθησει μια ιδιαιτερα βροχερη περιοδος που ισως να συνδυαστει και με θερμοκρασιες κατω απο τα κανονικα για την εποχη..

Οπως εχω ηδη αναφερει θεωρω οτι μεχρι το Πασχα ο καιρος θα ειναι σε γενικες γραμμες βροχερος και κρυος..Εαν μαλιστα κρινω και απο την κυκλοφορια οπως τεινει αυτη να διαμορφωθει αυτο το θεωρω σχεδον δεδομενο...

Η αρχη θα γινει στις 10 μαρτη...Μια διαταραχη που μπορει εν μερει να κανει ενα αξιολογο περασμα σχεδον πανελλαδικα...Εδω θα μαστε να τα δουμε ολα..Καλο βραδυ..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίες αλλαγές στον Τζιφο, αλλά λογικά εφήμερες. 

Για την παραπάνω συζήτηση από ανά προσθέσω ότι υπάρχει θα έλεγα περισσοτερο ισσοροπία διατάξεων, πάρα υετού. Μπορεί η λογική της κυκλοφορίας το καλοκαίρι να αλλάξει τελειως σε σχέση πχ μ τον Δεκέμβρη, και θεωρητικά να έρθει η ισορροπία, αλλά κάτι τέτοιο θα σημαίνει συνεχεια στο υετικό κρεσέντο της Ηπείρου πχ. Θα ίσχυε και το αντίθετο. Με αντικυκλωνα πάνω μας τον χειμώνα δεν θα είχαμε υετό στην Ήπειρο. Αν όμως άλλαζε κάτι τέτοιο σε τελείως διαφορετική μορφή το καλοκαίρι, μπορεί να οδηγούσε σε ισχυρές λίμνες πχ δυτικά της Ιταλίας. Αυτό θα οδηγούσε σε καύσωνες και συνέχεια στην ξηρασία, ενώ αν γινόταν τον χειμώνα , αυτό είναι δεδομένο ότι θα έφερνε τεράστια ποσά υετού στην Ήπειρο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κ το ευρωπαϊκό ακολουθεί ακριβώς τζιφο για την διαταραχή της Τετάρτης ως προς το κρύο..   ελπίδες για μετά τις 17 Μαρτίου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω την εντυπωση οτι θα δουμε παλι ασπρες μερες,για μετα τις 15/3 ο αζορικος φαίνεται να εχει κεφια να ταξιδεψει προς Βόρεια. 

Μακρια μεν, αλλα ο τζιφος το στηριζει εδω και αρκετα τρεξιματα.. 

Αν και οι ελιες μου δεν θα το ηθελαν με τιποτα, ειδικα μετα τις ζημιες που επαθαν μετα την Μήδεια

Αλλα παλι η χιονοτρελα και κνα το βλεπεις το ατιμο δεν σταματα ποτε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Jimmys-snow είπε:

Εχω την εντυπωση οτι θα δουμε παλι ασπρες μερες,για μετα τις 15/3 ο αζορικος φαίνεται να εχει κεφια να ταξιδεψει προς Βόρεια. 

Μακρια μεν, αλλα ο τζιφος το στηριζει εδω και αρκετα τρεξιματα.. 

Αν και οι ελιες μου δεν θα το ηθελαν με τιποτα, ειδικα μετα τις ζημιες που επαθαν μετα την Μήδεια

Αλλα παλι η χιονοτρελα και κνα το βλεπεις το ατιμο δεν σταματα ποτε! 

Εγω φιλε μου καλε το χω πει...Τι να μας πει ο κορονοιος,η πανωλη,η ισπανικη γριπη και τοσες αλλες πανδημιες...Μεγαλυτερη αρρωστια  απο την χιονοφιλια δεν υπαρχει..Και ειναι βεβαιο οτι η Ιατρικη θα πιασει πατο...Φαρμακο δεν προκειται να βρει ποτε...Γιατρεια δεν θα βρουμε...😜Ανιατη ασθενεια!!!

Και οπως λεει και το γνωστο συνθημα..χ...ο  μαγικο...

Ειναι ενα χιοοοοονι μαγικοοοοοο,ριξτε μου λιγο να το δωωωωωω,να πιασει δροοοοομους και στενααααα και να φωναξω δυνατααααα..

Χιονακι μου σε αγαπωωωω οπου κι αν πεφτεις θα σ ακολουθωωω,πεφτεις εδω στρωνεις εκει για σενα χιονι μαστουρωνει ολη η γη..Ολη η γηηη!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, Michael είπε:

Αν θυμάμαι καλά η τελευταία φορά πρέπει να ήταν τον Δεκέμβριο του 2016 που έληξε με την Αριάδνη. Τότε είχε ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου και είχαμε τουλάχιστον 3 κατεβασιες 

Ε ναι, λογικό να μην ευνοεί μόνο εμάς κάθε χρόνο. Ολόκληρη ήπειρος είναι η Ευρώπη και εμείς είμαστε ένα μικρό πραγματάκι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...