Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά ακόμα είναι νωρίς και λόγο εποχής και πολύ χαμηλής προγνωσιμότητας άνετα αλλάζουν όλα...αλλά προς το παρόν πάντα επιμένουν τα μοντέλα για σταδιακή αλλαγή της κυκλοφορίας μετά τα μέσα του μήνα.....λογικά πιο υετοφόρα για τη χώρα μας....με ανάπτυξη αντικυκλώνα στη δυτική-βορειοδυτική ευρώπη και κάθοδο αυλώνων μάλλον κοντά στην περιοχή μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το ευρωπαϊκό και το Τζεμ, αλλά όσο δεν υπάρχει γενναία δυτικιση στους μέσους όρους δεν μπορώ να ελπίζω σε τίποτα .

Άσχημα τα 6αρια..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, το ψύχος δυσκολεύεται να κατέβει αρκετά νότια , μετά τις 15/3, παρά το γεγονός οτι αναπτύσσονται υψηλές πιέσεις στα δυτικά της Ευρώπης. Ισως λόγω εποχής? Αλλα αν έρθει έστω ένα -5 στα βόρεια (πολύ προσιτό σενάριο για να υλοποιηθεί)  και με καλό  υετό , μπορούμε να δούμε ωραία πράγματα στα πεδινά της βόρειας χώρας αλλά και στο εσωτερικό της Θεσσαλίας. 

Για Αττική φυσικά ούτε λόγος, έστω για ΒΠ (με τα παρόντα τρεξίματα). Τα ημιορεινά της όμως μπορούν να ελπίζουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ενα θα πω!!!!!..ειδα παραλελ και...ζαλιστηκαααααα!!!!εχω ζαλη ζαλη στο κεφαλι!!!😋

για ποτε? 10-11 η απο 17 κ μετα που ξεχναει να σταματησει να χιονιζει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

για ποτε? 10-11 η απο 17 κ μετα που ξεχναει να σταματησει να χιονιζει?

εκει που ξεχναει να σταματησει...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ δεν ξέρω παιδιά τι λέτε αλλά εκείνη την ημερα με τις  ανθισμένες αμυγδαλιές τις πεταλούδες να πετάνε και εγώ να κυκλοφορώ με τα γυαλιά ηλίου δεν την είδα ακόμη .....κουκουλωμένος με 8 βαθμούς θα βγώ έξω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

εγώ δεν ξέρω παιδιά τι λέτε αλλά εκείνη την ημερα με τις  ανθισμένες αμυγδαλιές τις πεταλούδες να πετάνε και εγώ να κυκλοφορώ με τα γυαλιά ηλίου δεν την είδα ακόμη .....κουκουλωμένος με 8 βαθμούς θα βγώ έξω!

νωρις ειναι ακομα  μετα τις 15 απριλιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Spartan said:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

 

Πολυ χαμηλη προγνωσιμοτητα για μετα τις 15

Καμια αξια δεν εχουν τα κυρια τρεξιματα για αυτες τις ωρες

Κι όμως, το GFS πιστεύω, όπως με την Μήδεια, θα είναι και πάλι ο οδηγός των καιρικών εξελίξεων για μετά τις 15 Μαρτίου ,,,, δεν υπάρχει καλύτερο "λαγωνικό" στις χειμερινές καταβάσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Αφου και σημερα χιονισε το πρωι

Πάρνηθα;  Σήμερα; Ποτέ έγινε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι!!! Λιγο δύσκολο από άποψη θερμοκρασίας. Άντε να νιφαδισε στην κορυφή για λίγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Πάρνηθα;  Σήμερα; Ποτέ έγινε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι!!! Λιγο δύσκολο από άποψη θερμοκρασίας. Άντε να νιφαδισε στην κορυφή για λίγο. 

0.5 η Τ κατα τις 9 με υετο.Ενταξει ψιλοπραγματα αλλα χιονι ηταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Gary είπε:

Πότε θα υποχωρήσει το κρύο ρε παιδιά. Άνοιξη έχουμε

ποτε γκαρυ ....θα εχουμε την χρονια χωρις καλοκαιρι...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αχ τι με κανει το παραλελ..δευτερο σερι ραν που με κανει τα μυαλα τουρσι...

Τι σε κάνει μάνα μου... Τι σε κάνει? 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας..Η ταση καλα κρατει για πιο χειμερινες διαταξεις απο τα μεσα του μηνα και μετα...Και ο τζιφος και το gem συνεχιζουν ακαθεκτα..Προσωπικα προτιμω το gem..Οσο πιο δυτικα τοσο καλυτερα για ολους...Καθως θα εχουμε ξεκαθαρα πολυ περισσοτερα φαινομενα και πιο αξιολογα..

Ο τζιφος στο κυριο του παρουσιαζει μια πιο ανατολικη μετατοπιση με αποτελεσμα τα φαινομενα να ειναι σαφως πιο ασθενη και να αφορουν αυστηρα το Αιγαιο και τα προσηνεμα..

Παντως η ταση διατηρειται και αυτο ειναι το σημαντικο..Μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχουμε σαφη εικονα πλεον...Καλο βραδυ παιδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσηνεμο ανοιξιατικο χιονι ο τζιφος αλλα απο τα 400 και πανω ! Πιο δυτικα τα αλλα μοντελα, ελπιζω να το στειλει ανατολικη Γαλλια και βροχες με χιονια στην Πινδο για την Ελλαδα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλέπω ψύχος όμως από 15/3 και μετά. Δλδ τίποτα -12 έστω πιο πάνω από τα βόρεια της χώρας. Άρα; Αν τώρα βλεπουμε -7 στα 850, αυτό ίσως να γίνει -4 στο τέλος. Δλδ κάνα χιονακι Παρνηθα κτλ. Για τα βόρεια, αλλάζει το πράγμα. Οι θερμοκρασίες θα μπορούσαν να είναι επαρκείς. Αλλά η διάταξη μοιάζει να φέρνει προς "προσηνεμη" 

Θα δούμε.....

Το χειρότερο από όλα είναι η απαγόρευση μετακίνησης (δεν λέω αν είναι για καλό η κακό) που δεν θα αφήνει τον κόσμο να ανέβει να χαρεί το χιόνι. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...