Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυτικά το πρώτο, πολύ ανατολικά το δεύτερο.. νισαφι... Χαλιά ο μέσος όρος του τζίφου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Δεν ξέρω για ποια ημέρα λέτε ότι θα χιονίσει καλά σε ορεινά Αχαιας Ηλείας κτλ, καθώς επίσης και Ιωάννινα (ως ενδεχόμενο). Η πρόβλεψη της ΕΜΥ που διάβασα, δεν αφήνει τέτοιες ελπίδες θαρρώ. Για καμία από τις επόμενες ημέρες. Εννοώ για υψόμετρα κάτω από 900. Έτσι νομίζω. Τονίζω πάντως ότι δεν έχω δει καθόλου χάρτες, ελέω meteociel. Αλλά όταν είναι να χιονίσει σε υψόμετρα 600-800, η ΕΜΥ αναφέρει και τη λέξη ημιορεινα η ακόμα και τη φραση "χαμηλότερο υψόμετρο".

Μακάρι να πέσω έξω βέβαια και να κάνω λάθος!!

Για ορεινά Ηλείας κ Αχαΐας μιλήσαμε, δεν μίλησε κανείς για ημιορεινά. Και ναι φαίνονται αξιοπρεπείς χιονοπτώσεις σε αυτές τις περιοχές ειδικά πάνω από τα 900-1.000 μέτρα. Από κει κ κάτω ό.τι κατάφερε ι να κάνει θα είναι παροδικό κ τοπικό..υγ. για Ιωάννινα δεν πιστεύω ότι θα δούν χιόνι, η πόλη δηλαδή..

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Για ορεινά Ηλείας κ Αχαΐας μιλήσαμε, δεν μίλησε κανείς για ημιορεινά. Και ναι φαίνονται αξιοπρεπείς χιονοπτώσεις σε αυτές τις περιοχές ειδικά πάνω από τα 900-1.000 μέτρα. Από κει κ κάτω ό.τι κατάφερε ι να κάνει θα είναι παροδικό κ τοπικό..υγ. για Ιωάννινα δεν πιστεύω ότι θα δούν χιόνι, η πόλη δηλαδή..

Φαντάζομαι ότι εννοείς κάποια χωριά. Εγώ δεν ξέρω πολλά χωριά εκεί πέρα, που να ειναι 1000+ υψόμετρο. Από Ηλεία είμαι κι εγώ. Στην Κρυόβρυση πηγαίνω συχνά για βόλτα. Είναι σε τρομερό σημείο. Ανάμεσα σε κορφοβουνια.

Η Δίβρη είναι στα 880. Πολύ δύσκολο...

Τα Καλάβρυτα στα 750. Παρά πολύ δύσκολο. 

Το Καλέντζι δεν είναι δυνατό γενικά. Βλέπει Ιόνιο και ζοριζεται με τις θερμοκρασίες. 

Πιο πολύ θα πόνταρα σε τίποτα χωριά της Κλειτορίας που είναι μέσα στις βουνοκορφές. Πίσω από τον Ερύμανθο και τα Λαμπεία όρη.  Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν χωρια στα 1000. 

Αυτό θέλω να πω φίλε Σταυρο. Ότι θα χιονίσει σε ελάχιστες περιοχές. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kι ενω ο τζιφος δεν αποτυπωνει υετο στον νομο,υπαρχει αυξημενος ο δεικτης Li οπου σε αρνητικες τιμες ευνοει τη δημιουργια καταιγιδοφορων νεφων. 13.00-17.00 το ενδιαφερον.

image.png.c7bfe014be1559941f45ed6ac9882f7a.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει η πρωινή χαμηλαρα του ευρωπαϊκού... Να δούμε τι θα δείξει στην υνεχεια. Πάντως στις 72 ώρες υπάρχουν τραγικές.διαφορες στο πάχος του Αυλώνα και στο βάθος με τα υπολοιπα μοντέλα . Έλεος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος είναι παρόμοιος με το ουκμο στις 144 και θα δούνε στις 168 τι θα έδειχνε περίπου και το ουκμο αν είχε συνέχεια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυλωνα στην Αδριατικής ο ευρωπαίος στις 168 -10 στα 850 στα βόρεια Σκοπια -5 στα σύνορα στη Φλώρινα +5 στα πόδια της Χαλκιδικής ...!!!!! Με χαμηλά τα από τα νοτιοδυτικά 

DA6B4B7C-1898-4704-91AC-FA0B620904D5.png

55D237E0-BBAD-473C-B227-54BFEDB254A5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος και ο πάιος ...σωτο το γιορτινό έχει ίδια διάταξη αλλά εμφανος πιο δυτικά ,όχι πολύ αλλά θα ήταν λίγο πιο δυτικά και λογικά με μεγαλύτερο Αυλώνα η ψυχρή εισβολή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..καποιες περιοχες οπως ορεινη αχαια-ορεινη αρκαδια-ορεινη δυτικη στερεα σχεδον ολος ο νομος ευτυτανιας ορεινη δυτικη θεσσαλια ορεινα αρτας ολο το δυτικο κομματι της πινδου ημιορεινα ηπειρου και ισως η πολη των ιωαννινων εχουν την καλυτερη φετινη διαταραχη γ αυτους..

Ειδικα ορεινη αχαια-ορεινη αιγιαλεια καλαβυτα και τα ορεινα χωρια του ερυμανθου πανε για δυνατες καταστασεις πιστευω..

Η καλύτερη διαταραχή με διαφορά για την κεντρικό δυτική  Πελοπόνησσο ήταν αυτή της 18ης Ιανουαρίου . Μέρα έρχεται  αυτή της 16ης Ιανουαρίου . Η αυριανή νομίζω θα πάρει το χάλκινο !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Αυλωνα στην Αδριατικής ο ευρωπαίος στις 168 -10 στα 850 στα βόρεια Σκοπια -5 στα σύνορα στη Φλώρινα +5 στα πόδια της Χαλκιδικής ...!!!!! Με χαμηλά τα από τα νοτιοδυτικά 

 

 

Είδες που βιαζόσουν χθες Σώτο...κάθε ραν και διαφορετικό σενάριο έχουμε....άκρη δεν βγαίνει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις ενδιάμεσες ώρες πρέπει να χει χαμηλάρα στο Αιγαίο μεταξύ 168-192 δηλαδή στις 180 με τρελή σύγκλιση κάπου στη χώρα μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Είδες που βιαζόσουν χθες Σώτο...κάθε ραν και διαφορετικό σενάριο έχουμε....άκρη δεν βγαίνει.....

Δεν βιαζόμουν απλά έλεγα τι τάση είχαμε χτες ... αλλά επειδή πλέον προγνωσιμοτητα είναι ελάχιστη ούτε στις 120 δεν υπάρχει πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το θελω!

Τα δικά σου συμφέροντα δεν αντικρούονται με αυτά των κεντροβορειων πλέον 🤣 

Λόγω τοποθεσίας! Αυτά τα βουναλακια ύψους 700-800 στην ανατολική- βορειοανατολικη πλευρά της Παρνηθας, λειτουργούν ως φράχτης υετού προς το λεκανοπέδιο (άρα αδειάζει πάνω σου ο υετός) ενώ παράλληλα, εμφανίζουν μια σχετική ηπειρωτικοτητα. Μεγαλύτερη από την πλευρά απέναντι. Δλδ της Πεντέλης. Είναι πιο μακριά από τη θάλασσα και τα βουναλακια του Καλάμου- Ωρωπού κόβουν κάπως την επίδραση του Ευβοϊκού.

Επομένως έχουν και χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το 90% της Αττικής. Μόνο τα Βίλια και οι Ερυθρές έχουν μεγαλύτερη ηπειρωτικοτητα από την περιοχή των Αφιδνών. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

ενα τετοιο θελω να βγει μια φορα . ενα εξαωρο αλλα τι εξαωρο!!

Ας βγει του χρόνου τον Δεκέμβρη.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Ας βγει του χρόνου τον Δεκέμβρη.......

αν μπορουσα να το κανω συμφωνια με τον καιρο θα το'κανα αλλα επειδη δεν γινετε το θελω τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τα δικά σου συμφέροντα δεν αντικρούονται με αυτά των κεντροβορειων πλέον 🤣 

Λόγω τοποθεσίας! Αυτά τα βουναλακια ύψους 700-800 στην ανατολική- βορειοανατολικη πλευρά της Παρνηθας, λειτουργούν ως φράχτης υετού προς το λεκανοπέδιο (άρα αδειάζει πάνω σου ο υετός) ενώ παράλληλα, εμφανίζουν μια σχετική ηπειρωτικοτητα. Μεγαλύτερη από την πλευρά απέναντι. Δλδ της Πεντέλης. Είναι πιο μακριά από τη θάλασσα και τα βουναλακια του Καλάμου- Ωρωπού κόβουν κάπως την επίδραση του Ευβοϊκού.

Επομένως έχουν και χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το 90% της Αττικής. Μόνο τα Βίλια και οι Ερυθρές έχουν μεγαλύτερη ηπειρωτικοτητα από την περιοχή των Αφιδνών. 

Η συγκεκριμενη διαταξη δεν εχει σχεση με ορογραφια Θαναση.Βγαζει βορειοδυτικο και δεν υπαρχει επιδραση απο τη θαλασσα.Το χαμηλο ειναι κοντα μας και μας δινει πολυ υετο,οποτε ολα καλα.Θα χιονιζε εστω και παροδικα ως τα 200 μετρα περιπου ειδικα στα δυτικα του νομου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η συγκεκριμενη διαταξη δεν εχει σχεση με ορογραφια Θαναση.Βγαζει βορειοδυτικο και δεν υπαρχει επιδραση απο τη θαλασσα.Το χαμηλο ειναι κοντα μας και μας δινει πολυ υετο,οποτε ολα καλα.Θα χιονιζε εστω και παροδικα ως τα 200 μετρα περιπου ειδικα στα δυτικα του νομου 

Ναι μωρέ. Γενικά το λέω. Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα από διατάξεις. Αλλά όπως και να χει, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η περιοχή σου , ενίοτε, λογικά θα ευνοείται και με χιονιαδες που απασχολούν τα κεντροβορεια. Λόγω εξαιρετικής θέσης. Όπως ας πούμε η Θήβα!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός Ευρωπαϊκού μοντέλου...ΑΝ έβγαινε οριακά στο τέλος αν μπορούσε θα το γύρναγε σε χιόνι.....

overview_20210314_12_168.jpg

overview_20210314_12_174.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...