Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Φαντάζομαι ότι εννοείς κάποια χωριά. Εγώ δεν ξέρω πολλά χωριά εκεί πέρα, που να ειναι 1000+ υψόμετρο. Από Ηλεία είμαι κι εγώ. Στην Κρυόβρυση πηγαίνω συχνά για βόλτα. Είναι σε τρομερό σημείο. Ανάμεσα σε κορφοβουνια.

Η Δίβρη είναι στα 880. Πολύ δύσκολο...

Τα Καλάβρυτα στα 750. Παρά πολύ δύσκολο. 

Το Καλέντζι δεν είναι δυνατό γενικά. Βλέπει Ιόνιο και ζοριζεται με τις θερμοκρασίες. 

Πιο πολύ θα πόνταρα σε τίποτα χωριά της Κλειτορίας που είναι μέσα στις βουνοκορφές. Πίσω από τον Ερύμανθο και τα Λαμπεία όρη.  Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν χωρια στα 1000. 

Αυτό θέλω να πω φίλε Σταυρο. Ότι θα χιονίσει σε ελάχιστες περιοχές. 

Θανάση είναι η αγία Κυριακή κ τα τσιπιανα επίσης στα 940 μέτρα υψόμετρο..η Λαμπεία στα 800μ είναι οριακή. Το ίδιο πιστεύω κ τα Καλάβρυτα. Λόγω έντασης των φαινομένων, αστάθειας κ καθοδικων ρευμάτων, πιστεύω τα υψόμετρα θα πέφτουν κ θα έχουμε εκπλήξεις γιατί δίνει πολύ υετό αύριο ξημερώματα προς Τρίτη... Είναι και άλλα πολλά χωριά στην Αχαΐα και στην Κορινθία, τη δυτική Κορινθία που θα επηρεαστούν όπως φαίνεται αρκετά, κάθως κ όλη η περιοχή του Μαινάλου... Ες αύριον τα σπουδαία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Παίονας είπε:

αν μπορουσα να το κανω συμφωνια με τον καιρο θα το'κανα αλλα επειδη δεν γινετε το θελω τωρα

Τώρα θα χάσεις όμως από όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά .......ποσότητα χιονιού στρώσιμο  θερμοκρασίες κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως καλά το υποψιάστηκα για τη σύγκλιση στις 180 ώρες του Ευρωπαίου ! Δίνει χιονι στο τελείωμα και στα πεδινά η μετάφραση του τρεξίματος 

CBF9F59D-8EEE-41BB-B8A5-E24DC915CE7E.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Θανάση είναι η αγία Κυριακή κ τα τσιπιανα επίσης στα 940 μέτρα υψόμετρο..η Λαμπεία στα 800μ είναι οριακή. Το ίδιο πιστεύω κ τα Καλάβρυτα. Λόγω έντασης των φαινομένων, αστάθειας κ καθοδικων ρευμάτων, πιστεύω τα υψόμετρα θα πέφτουν κ θα έχουμε εκπλήξεις γιατί δίνει πολύ υετό αύριο ξημερώματα προς Τρίτη... Είναι και άλλα πολλά χωριά στην Αχαΐα και στην Κορινθία, τη δυτική Κορινθία που θα επηρεαστούν όπως φαίνεται αρκετά, κάθως κ όλη η περιοχή του Μαινάλου... Ες αύριον τα σπουδαία....

Συμφωνώ απολυτα! την ώρα των έντονων φαινομένων μπορεί να φθάσει στα 700 μέτρα η χιονόπτωση στην βορειοδυτική Αρκαδία και οι όμορες περιοχές 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-1 με οριακό -2 στα 850 -30 στα 500 μεταξύ 20.00-2.00 το βράδυ αύριο στην Ήπειρο, και στα Γιάννενα. Οριακότατο, αλλά ίσως γίνει. Το παράλληλο δίνει χιόνι πάντως.

GFSPARAIT18_24_2.pngGFSPARAIT18_30_2.pngGFSPARAIT18_27_53.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Και όμως καλά το υποψιάστηκα για τη σύγκλιση στις 180 ώρες του Ευρωπαίου ! Δίνει χιονι στο τελείωμα και στα πεδινά η μετάφραση του τρεξίματος 

CBF9F59D-8EEE-41BB-B8A5-E24DC915CE7E.png

οντος render-gorax-blue-007-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-XEIMp4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό χιόνι έβγαλε το παράλληλο την Πέμπτη! δυστυχώς φτερό στον άνεμο η κακοκαιρία, μέχρι το επόμενο τρέξιμο άνετα δεν υπάρχει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα επιμένει ο Ευρωπαίος και στο 00 του!!!!!!! και Καλή Σαρακοστή

overview_20210315_00_156.jpg

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καλημέρα και  καλή Σαρακοστή σε όλα τα παιδιά! Όπως είπα και χτες δεν υπάρχει πρόγνωση πέραν των 100-120 ωρών όλα αλλάζουν από τρέξιμο σε τρέξιμο και κάθε μοντέλο και άλλο σενάρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το παράλληλο για την Πέμπτη δίνει άγριο θαψινο.... Μακάρι να το κρατήσει...

Τώρα το πρόσεξα......το παράλληλο χιονίζει και εδώ την Πέμπτη με Παρασκευή....!!!!!

......ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ!!

gfs-2-102.png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanossnow είπε:

Καλημέρα επιμένει ο Ευρωπαίος και στο 00 του!!!!!!! και Καλή Σαρακοστή

overview_20210315_00_156.jpg

Ναι όντως επιμένει και το πρωινό για την επόμενη Κυριακή 

268BD5CE-FA76-47D4-A377-5A86CC59EC90.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε αν ο τζίφος στις επόμενες ώρες του ραν , φέρει αυτό το βαρομετρικό χαμηλό απτην Ιταλία και το συνδυάσει με τις αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες....

GFSOPIT06_84_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα 30-40 mm χιονουετού για την Πέμπτη έγιναν 3-4...

Μας κατέστρεψε το παράλληλο.....Αλλά ψευτοβελτιώθηκε το κύριο 

GFSOPIT06_96_5.png

GFSOPIT06_96_4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια Πολλά και Καλή Σαρακοστή σε όλους παιδιά. Με υγεία σε σας και τους δικούς σας ανθρώπους. Και του χρόνου λεύτεροι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά για Κυριακή και το gfs όπως το Ευρωπαϊκό έβγαλαν χιόνια ..... Ας κρατήσει αυτή η τάση....

GFSOPIT06_150_53.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θάψιμο στην περιοχή μου αχχαχαχαχα , πως και έτσι συνήθως στις υετότρυπες είμαι😂

overview_20210315_06_150.jpg

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Παιδιά Καλή Σαρακοστή!! Έχουμε κάτι και για Λάρισα ή βροχουλα?

Καλη σαρακοστη καιρος π φιλε θεσσαλια εκτος αυτες τις μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το σαββατοκυριακο κατι χειμωνιατικο μπορει να παιξει ,ισως το κυκνειο ασμα του χειμωνα οσον αφορα χιονι σε χαμηλα υψομετρα αν και δεν το κοβω ν αλλαζει η κυκλοφορια οποτε η βαθια ανοιξη αργει ακομη και μακαρι να μην ερθει και ποτε φετος και να εχουμε ενα ατελειωτο φθινοπωρο μεχρι οσο παει το ματι και ακομη παραπερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Θάψιμο στην περιοχή μου αχχαχαχαχα , πως και έτσι συνήθως στις υετότρυπες είμαι😂

overview_20210315_06_150.jpg

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινει λιγοτερο χιονι εδω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παίονας είπε:

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινει λιγοτερο χιονι εδω 

Λογικά κάτι θα παίζει εδώ σε μένα που δίνει τόσο πολύ....πχ καμιά σύγκλιση κάτι τέτοιο.... Και εκεί μπορεί να τύχει να μην πιάνει η σύγκλιση .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Τελικά για Κυριακή και το gfs όπως το Ευρωπαϊκό έβγαλαν χιόνια ..... Ας κρατήσει αυτή η τάση....

GFSOPIT06_150_53.png

ναι αλλα σε αυτον τον χαρτη εχω περισσοτερα χιλ απο καποιες περιοχες κ δεν νομιζω να εχω λιγοτερο κρυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...