Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

η καλύτερη μέρα για εδώ θα είναι η δευτέρα, με καλό χιονοπέρασμα σε πιο λογικά υψόμετρα, 800 900 και πάνω. 

Αν και από του χρόνου Λάρισα, η υπογραφή για τον επόμενο, και κάθε χειμώνα θα είναι η ιδια, μέχρι να έρθει σωστή Ηπειρωτικη χιονοδιάταξη....

Ωχ Θεε μου..τι αμαρτίες πληρωνω;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Κάτι σε Αμερική ρε Τζορτζινο δεν παίζει;;

Φοβάμαι οτι εχει εγκαταλειφθεί η ιδέα...Φοβάμαι οτι θα υποφέρουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φοβάμαι οτι εχει εγκαταλειφθεί η ιδέα...Φοβάμαι οτι θα υποφέρουμε...

Υπομονή bro..Κάτι θα σκεφτώ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά άσχετο αλλά κάποιος σχετικος ας γράψει τι επιπτώσεις μπορέι να έχει η έκρηξη του ηφαιστείου στην Ισλανδία.....συμφωνα με τις προβλέψεις θα ακολουθήσουν και άλλες εκρήξεις....έχουμε και μία Αίντα που δεν έχει σταματήσει....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποια Αμερική. Και σε άλλο πλανήτη να είμαι, τα Γιάννενα θα με ενδιαφέρουν πρώτα. Μπουχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, bardaris είπε:

παιδιά άσχετο αλλά κάποιος σχετικος ας γράψει τι επιπτώσεις μπορέι να έχει η έκρηξη του ηφαιστείου στην Ισλανδία.....συμφωνα με τις προβλέψεις θα ακολουθήσουν και άλλες εκρήξεις....έχουμε και μία Αίντα που δεν έχει σταματήσει....!

Αν και δεν είμαι ειδικός, από όσο ξέρω αυτό δεν είναι υπερηφαίστειο, για να κάνει αισθητή την πτώση της μέσης Τ της Γης. Αυτά γίνονται μόνο με υπερηφαίστεια τύπου γελλοουστουν πχ, όπου όμως προφανώς υπάρχουν πολύ πιο δραματικά προβλήματα από κάτι τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ποια Αμερική. Και σε άλλο πλανήτη να είμαι, τα Γιάννενα θα με ενδιαφέρουν πρώτα. Μπουχαχαχα

Με άλλα λόγια την πατήσαμε...θα ανεχτούμε την γκρίνια σου για την ηπειρωτικη διαταξη για πολυ ακομη, θα εύχομαι να σου κάτσει για να ηρεμησουμε λίγο😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] said:

Αν και δεν είμαι ειδικός, από όσο ξέρω αυτό δεν είναι υπερηφαίστειο, για να κάνει αισθητή την πτώση της μέσης Τ της Γης. Αυτά γίνονται μόνο με υπερηφαίστεια τύπου γελλοουστουν πχ, όπου όμως προφανώς υπάρχουν πολύ πιο δραματικά προβλήματα από κάτι τέτοιο

Νομίζω πως το 1992 όταν είχε εκραγεί το Πινατούμπο στις Φιλιππίνες επηρεάστηκε η θερμοκρασία παγκοσμίως.

Το 1992 και 1993, η μέση θερμοκρασία στο Βόρειο Ημισφαίριο μειώθηκε 0,5 έως 0,6 ° C και όλος ο πλανήτης ψύχθηκε 0,4 έως 0,5 ° C.

Γιατί να μην επηρεάσει το ηφαίστειο της Ισλανδίας εμάς ή πολύ περισσότερο μια μεγάλη έκρηξη της ως Αίτνας

Επεξεργάστηκε από Stam
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Stam είπε:

Νομίζω πως το 1992 όταν είχε εκραγεί το Πινατούμπο στις Φιλιππίνες επηρεάστηκε η θερμοκρασία παγκοσμίως.

Το 1992 και 1993, η μέση θερμοκρασία στο Βόρειο Ημισφαίριο μειώθηκε 0,5 έως 0,6 ° C και όλος ο πλανήτης ψύχθηκε 0,4 έως 0,5 ° C.

Γιατί να μην επηρεάσει το ηφαίστειο της Ισλανδίας εμάς ή πολύ περισσότερο μια μεγάλη έκρηξη της ως Αίτνας

Ναι, αλλά όπως είπες και εσύ, η πτώση της μέσης Τ ήταν πρόσκαιρη. Επιπλέον το πινατουμπο αν και πιο σπάνια, κάνει ισχυρότερες εκρήξεις από την Αίτνα. Στην Ισλανδία, και το 2010 είχαμε ανάλογη δραστηριότητα, ωστόσο δεν ξέρω αν είχε πέσει η μέση Τ της γης. Μπορεί να είχε, αλλά ανεπαίσθητα.

Αλλά όπως είπα, ειδικός δεν είμαι, μόνο από κάτι μνήμες από ντοκιμαντέρ ου έβλεπα καμία 10αρια χρόνια πριν 

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

η καλύτερη μέρα για εδώ θα είναι η δευτέρα, με καλό χιονοπέρασμα σε πιο λογικά υψόμετρα, 800 900 και πάνω. 

Αν και από του χρόνου Λάρισα, η υπογραφή για τον επόμενο, και κάθε χειμώνα θα είναι η ιδια, μέχρι να έρθει σωστή Ηπειρωτικη χιονοδιάταξη....

Αυτό σημαίνει φοβερός Μάρτιος που λέτε ότι έχουμε στα Γιάννενα??Τα 800-900 μέτρα στην καλύτερη? Δεν ξέρω ρωτάω.Απορια είναι. Γιατί αν είναι έτσι η απόλυτη Ηπειρωτική διάταξη θα έρχεται μια φορά τα 50 χρόνια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα το συνεχίσω με τα ύψη χιονιού στα χιονοδρομικά. Εχω πάει σε όλα σχεδόν στην Ελλάδα απειρες φορεσ. Μια μάτια στις κάμερες δείχνει το αυτονόητο. Η χρόνια είναι άθλια και δεν χάσαμε και τίποτα που δεν άνοιξαν. Και είναι 2η συνεχόμενη άθλια χρόνια πράγμα πολύ σπάνιο.  Και όμως σε αυτό τον αδιανόητα κακό χειμώνα ήρθε η κούκλα που περιμέναμε 13 χρόνια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Αυτό σημαίνει φοβερός Μάρτιος που λέτε ότι έχουμε στα Γιάννενα??Τα 800-900 μέτρα στην καλύτερη? Δεν ξέρω ρωτάω.Απορια είναι. Γιατί αν είναι έτσι η απόλυτη Ηπειρωτική διάταξη θα έρχεται μια φορά τα 50 χρόνια 

Καθε τοσο ερχεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Αυτό σημαίνει φοβερός Μάρτιος που λέτε ότι έχουμε στα Γιάννενα??Τα 800-900 μέτρα στην καλύτερη? Δεν ξέρω ρωτάω.Απορια είναι. Γιατί αν είναι έτσι η απόλυτη Ηπειρωτική διάταξη θα έρχεται μια φορά τα 50 χρόνια 

Ναι είναι πολύ καλά βασικά. Η δυτική Πίνδος χιονίζεται δύσκολα σε χαμηλά υψόμετρα γενικά. Αν και 500 μέτρα τα Γιάννενα τα θεωρώ παρόμοια σε δυσκολία για καλό χιόνι όσο και η Λάρισα. Δηλαδή όταν χιονίζει καλά εδώ, νιώθω λες και χιονίζει στα πεδινά κατά κάποιο τρόπο .

Πάντως τις προηγούμενες μέρες ειχαμε χιόνια και χαμηλότερα, αν και πρόσκαιρα,μιας και το χαμηλό ήταν πολύ νοτιοανατολικά για φαινόμενα με διαρκεια. Όμως σκέψου όταν πέρσι είχαμε 60/90 μέρες ήλιο τον χειμώνα, και την κορυφή του μιτσικελιου χωρίς στάλα χιόνι στα 1800 μέτρα (εκτός από τα τέλη Φλεβάρη πέρσι), έχουν πέσει τα στάνταρς, γιατί δεν γίνεται αλλιως.

15 χρόνια έχουν περάσει από το ζητούμενο , ελπίζω απλά να μην αργήσει πολύ ακόμα αυτό, και φτάσω να γεράσω και εγω🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι είναι πολύ καλά βασικά. Η δυτική Πίνδος χιονίζεται δύσκολα σε χαμηλά υψόμετρα γενικά. Αν και 500 μέτρα τα Γιάννενα τα θεωρώ παρόμοια σε δυσκολία για καλό χιόνι όσο και η Λάρισα. Δηλαδή όταν χιονίζει καλά εδώ, νιώθω λες και χιονίζει στα πεδινά κατά κάποιο τρόπο .

Πάντως τις προηγούμενες μέρες ειχαμε χιόνια και χαμηλότερα, αν και πρόσκαιρα,μιας και το χαμηλό ήταν πολύ νοτιοανατολικά για φαινόμενα με διαρκεια. Όμως σκέψου όταν πέρσι είχαμε 60/90 μέρες ήλιο τον χειμώνα, και την κορυφή του μιτσικελιου χωρίς στάλα χιόνι στα 1800 μέτρα (εκτός από τα τέλη Φλεβάρη πέρσι), έχουν πέσει τα στάνταρς, γιατί δεν γίνεται αλλιως.

15 χρόνια έχουν περάσει από το ζητούμενο , ελπίζω απλά να μην αργήσει πολύ ακόμα αυτό, και φτάσω να γεράσω και εγω🤣

Όπως το περιγράφεις μιλαμε για τραγικό χιονομερος. Αττική και ειδικά στα βόρεια είμαστε παραδεισένια σε σχέση με εκεί απότι φαίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Όπως το περιγράφεις μιλαμε για τραγικό χιονομερος. Αττική και ειδικά στα βόρεια είμαστε παραδεισένια σε σχέση με εκεί απότι φαίνεται 

Δυστυχώς έτσι είναι. Αλλά ως καταιγιδολαγνος τουλάχιστον έχει όλον τον χρόνο καιρικό ενδιαφέρον, πλην της άνοιξης που είναι η πιο βαρετή εποχή στην Ελλάδα γενικότερα για εμένα πάντα. Ωστόσο δεν θα μπορούσα ποτέ να μείνω σε περιοχή που βλέπει μόνο πολλά χιόνια. Θα τα είχα βαρεθεί. Στα Γιάννενα από όσο ξέρω το απόλυτο μέγιστο σε χιόνι είναι 70 ποντοι, όσο και στην Λάρισα δηλαδή. Αν και η απόλυτη χιονοδιαταξη για τη Ηπειρο δεν σημαίνει μεγάλη χιονόστρωση στα Γιάννενα, αλλά σε μεγαλύτερα υψόμετρα. Εδώ μπορεί να κάνει 20 πόντο πχ λόγω οριακών θερμοκρασιών, μιας και τα καλύτερα χιόνι που έχουν τρελό υετό είναι περίπου στο -2 με -4 στα 850 μαξ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιος έσβησε το ποστ μου, περί ασχετοσυνης. Εφόσον σβησατε το δικο μου, σβήστε και τα 50 χρόνια. Γιατί δεν μπορώ να αφήνω ανακρίβειες να γράφονται εδώ μέσα κάθε τρεις και λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού δεν υπάρχει έντονη κινητικότητα στο φόρουμ, είπα να γράψω και να παίξω ένα ρεμπέτικο με αφορμή την εφιαλτική κατάσταση που βιώνει ένα χιονοjunky λόγω meteociel, θέλοντας να περάσω ένα μνμ αισιοδοξίας!! 

Το ντοκουμέντο είναι ηχητικό. Δεν χώρουσε μαζί με εικόνα.

Καλή ακρόαση!! 🤣

IMG_20210320_150548.jpg

Κινεζος.mp3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Αφού δεν υπάρχει έντονη κινητικότητα στο φόρουμ, είπα να γράψω και να παίξω ένα ρεμπέτικο με αφορμή την εφιαλτική κατάσταση που βιώνει ένα χιονοjunky λόγω meteociel, θέλοντας να περάσω ένα μνμ αισιοδοξίας!! 

Το ντοκουμέντο είναι ηχητικό. Δεν χώρουσε μαζί με εικόνα.

Καλή ακρόαση!! 🤣

 

Κινεζος.mp3 570 kB · 1 download

ΩΡΑΙΟΣ!!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και δεν είμαι ειδικός, από όσο ξέρω αυτό δεν είναι υπερηφαίστειο, για να κάνει αισθητή την πτώση της μέσης Τ της Γης. Αυτά γίνονται μόνο με υπερηφαίστεια τύπου γελλοουστουν πχ, όπου όμως προφανώς υπάρχουν πολύ πιο δραματικά προβλήματα από κάτι τέτοιο

Eυαριστώ Μιχαήλ και το φίλο stam από την Κηφισιά.Αυτά που ξέρω εγώ

Οι εκρήξεις ηφαιστείων έχουν δικιά τους μονάδα μέτρησης όπως οι τυφώνες κλπ

Για το αν θα πέσει η θερμοκρασία εξαρτάται φυσικά από τον όγκο της στάχτης που θα εκτιξευθεί (δεν γνωρίζω που φθάνει ατμόσφαιρα η τροπόσφαιρα) και την θέση που θα καταλάβει σε αυτές

Μπορεί πράγματι οι επιπτώσεις της να κρατάν για ένα δύο χρόνια αλλά μπορεί να είναι σημαντικές, η χρονιά  στην Ευρώπη χωρίς καλοκαίρι αν την έχετε διαβάσει οφείλοταν σε έκρηξη ηφαιστείου

Μελέτες συνδυάζουν την αλλαγή κλίματος της γής(εννοώ την φυσικά αλλαγή κλίματος) με εκρήξεις ηφαιστείων και σεισμούς,θυμίζω ότι είμαστε πια σε ηλιακό χαμηλό.

 

υ.γ. Δεν υπαρχει ένας μάγκας(ινστιτουτα ,παγκόσμιοι οργανισμοί κλπ)  να μας βγάλει έναν πορτοκαλομπου@@κόκκινο χάρτη για την μέση απόκλιση της θερμοκρασίας στο βόρειο ημισφαίριο γι αυτόν τον χειμώνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιθανές Τ και καιρός έως 29/03 σε Δυτική Θεσσαλονίκη:

 

Σαβ 20/03/2021🌧️8°/4°
Κυρ 21/03/2021🌧️9°/4°
Δευ 22/03/2021🌧️10°/4°
Τρι 23/03/2021🌨️7°/-1°
Τετ 24/03/2021🌤️12°/0°
Πεμ 25/03/2021🌤️13°/2°
Παρ 26/03/2021🌤️14°/3°
Σαβ 27/03/2021☀️20°/4°
Κυρ 28/03/2021🌤️19°/6°
Δευ 29/03/2021⛅17°/7°

 

Και είπαμε η εποχή μας (για χιόνι) είναι 6 - 10 Νοεμβρίου έως 6 - 10 Απριλίου. Άλλωστε Θεσσαλονίκη (κέντρο και δυτικά) έχει χιονίσει και στρώσει στο παρελθόν μέσα σε αυτές τις ημερομηνίες! Νομίζω οψιμότερο χιόνι είναι 9 η 10 Απριλίου του 1954 ενώ πρωιμότερο είναι κάπου 6 η 7 Νοεμβρίου 1988. Το 1978 και 1972 πασπάλισε στα ψιλά όχι στην πόλη. Και ήταν 28η και τις 2 φορές. Σίγουρα είχε αρκετό κρύο για την εποχή μόνο.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όσο για τα μελούμενα και χωρίς δυστηχώς meteociel το μόνο που διακρίνω και μου φαίνεται δύσκολο ότι  κάποια μοντέλα προβλέπουν  η θερμοκρασία στην κεντρική μακεδονία να μείνει κάτω από τους 5 βαθμούς με υετό για 48 ώρες τέλη Μαρτίου....(για τρίτη τετάρτη λέω)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...