Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, south coast είπε:

Δεν υπηρχε κατι για να ρίξουμε ταφόπλακα .Βλέπαμε απο τέλη Φλεβαρη τα ensembles ευρωπαίου και τζίφου να αφηνουν ελπιδες για το διάστημα 7-13Μαρτιου.Ουτε καν ταση ομως.Με το που μπηκε ο Μάρτιος χάλασαν και αυτα πήγαν και αλλο πισω χρονικα και πήραν σιγα σιγα την ανηφόρα .Τελος ο χειμωνας για τα πεδινα και παμε γερά για λευκα χριστουγεννα τον Δεκεμβριο 2021.

Υγ Στον πιο αδιάφορο ,θερμό και ξηρό χειμωνα στα προσηνεμα  τα τελευταια ετη ηρθε η φωτοβολίδα που ψάχναμε για Χρονια στην Αθηνα.

 

 

 

Απλά να προσθέσω ότι αυτή δεν ήταν απλή φωτοβολιδα. Ήταν  φωτοβολιδα κρότου_λαμψης που έκανε αίσθηση και μπράβο που την χαρήκατε... Τώρα γεροί να είμαστε και του χρόνου με καλύτερα πράγματα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 μήνες υπομονή να περάσει η πιο βαρετή εποχή του χρόνου, για να ξεκινήσουν οι γερές αστάθειες και οι χάρτες cape.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη ξεχνάμε βέβαια ότι σε πεδινά βόρειας χώρας κ ορεινά υπόλοιπης χώρας μπορεί να χιόνισει μέχρι 15 Απριλίου περίπου. Το 2015 αν θυμάμαι καλά, τη μεγάλη Τετάρτη χιόνισε μες στην Τρίπολη με χιονόστρωση, ημιορεινά Αττικής από Άγιο Στέφανο κ πάνω, κ μάλιστα Τρίκαλα Κορινθίας είχε ρίξει περίπου 25 εκ χιονιού...! Πέρυσι πάλι χιόνιζε Απρίλη μήνα μέχρι το Μακρυχώρι Ημαθίας στα 100μ μόλις υψόμετρο, ενώ στα πολύ ορεινά Βερμίου το χιόνι άγγιξε τα 30-35 εκ βλέπε Κουτσούφλιανη κ κάτω Σέλι...Όποτε η ελπίδα πεθάνει τελευταία για κάποιες περιοχές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Μια φωτοβολίδα στην Αθήνα σκάει
κι η καρδιά μου σπάει, μες το φως η στούπα
Γίναν οι νιφάδες μια καινούργια γη
την κλιματική αλλαγή βλέπω μ' άλλα μάτια..

Εχω και παραλλαγη...

Μια καταιγιδαρα δυτικα μου σκαει και η καρδια πεταει απο το κραβατι

Βγαινω στο μπαλκονι τη ξανακοιτω πι ομορφη θαρρω δειχνει και βαρβατη.

Πεφτουνε καρεκλες απ τον ουρανο σκανε κεραυνοι χαροκοπειο

Κλαιω και δακρυζω απο την χαρα και η βιβη μου λεει εισαι μουσκεμααα...

Ολα ειναι ιδια αν δε τ αγαπας ολα μενουν ιδια αμα δεν τα πας,μονο οι καταιγιδες δινουνε χαρα διωχνουνε τις λυπες παντοτε με μιας..🤣

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα παιδιά δεν είναι να χιόνισει στα πεδινά. Τελείωσε ο χειμώνας. 

Το σημαντικό είναι να βρέξει γιατί η γη χρειάζεται πότισμα και ο φόβος τής ανομβρίας ελλοχεύει. 

Ήδη έχει ένα μήνα να βρέξει. Η φύση τώρα που ξυπνάει από το χειμερινό λήθαργο χρειάζεται νερό. 

Στην Άρτα ήδη έχουν κάνει την ανοιξιάτικη σπορά και περιμένουν εδώ και μέρες να βρέξει, κάτι που δυστυχώς δεν φαίνεται στον ορίζοντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Πέρυσι πάλι χιόνιζε Απρίλη μήνα μέχρι το Μακρυχώρι Ημαθίας στα 100μ μόλις υψόμετρο, ενώ στα πολύ ορεινά Βερμίου το χιόνι άγγιξε τα 30-35 εκ βλέπε Κουτσούφλιανη κ κάτω Σέλι...Όποτε η ελπίδα πεθάνει τελευταία για κάποιες περιοχές...

Ίσα ίσα όχι μόνο χιόνισε στο Μακροχώρι , αλλά έστρωσε μέχρι και την Αλεξάνδρεια σε μηδενικό υψόμετρο.....Πιο ανατολικά στο κάμπο (όπως εδώ για παράδειγμα )χιόνισε χωρίς στρώσιμο......

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, south coast είπε:

Δεν υπηρχε κατι για να ρίξουμε ταφόπλακα .Βλέπαμε απο τέλη Φλεβαρη τα ensembles ευρωπαίου και τζίφου να αφηνουν ελπιδες για το διάστημα 7-13Μαρτιου.Ουτε καν ταση ομως.Με το που μπηκε ο Μάρτιος χάλασαν και αυτα πήγαν και αλλο πισω χρονικα και πήραν σιγα σιγα την ανηφόρα .Τελος ο χειμωνας για τα πεδινα και παμε γερά για λευκα χριστουγεννα τον Δεκεμβριο 2021.

Υγ Στον πιο αδιάφορο ,θερμό και ξηρό χειμωνα στα προσηνεμα  τα τελευταια ετη ηρθε η φωτοβολίδα που ψάχναμε για Χρονια στην Αθηνα.

 

 

 

Και να προσθέσω κι εγώ οτι η φωτοβολίδα αυτή δεν ηταν η κλασική προσήνεμη, η ορθόδοξη, των 3 νομών. Οπότε από τον επόμενο χειμώνα αυτή θα κυνηγάμε.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 χειμώνες σερι χωρίς αξιόλογο χιόνι στα Γιάννενα. Του χρόνου δεν θα είμαι εκεί. Είναι σίγουρος ότι του χρόνου θα θαφτούν και θα σπάσουν ρεκόρ. Γιατί ετσι. Για την Λάρισα άγνωστο χαχα. Αλλά στόχος είναι να φτιάξω χιονάνθρωπο ου να έχει μέτρα ύψος αυτή την φορά χεχε. Οπότε για να γίνει αυτό στην Λάρισα χρειάζομαι 40 ποντο πλας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

2 χειμώνες Έρι χωρίς αξιόλογο χιόνι στα Γιάννενα. Του χρόνου δεν θα είμαι εκεί. Είναι σίγουρος ότι του χρόνου θα θαφτούν και θα σπάσουν ρεκόρ. Για την Λάρισα άγνωστο χαχα. Αλλά στόχος είναι να φτιάξω χιονάνθρωπο ου να έχει μέτρα ύψος αυτή την φορά χεχε. Οπότε για να γίνει αυτό στην Λάρισα χρειάζομαι 40 ποντο πλας

Του χρόνου θα έχουμε τον ιστορικό κβορειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φετος ειχαμε la nina και ειδαμε τι σουπερ χειμωνα ειχε η δυτικη κ κεντρικη ευρωπη...

Tον επομενο χειμωνα παμε για la nina παλι...  αυτα πανε εναλλαξ ....       

  Ερχεται η σειρα μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, North _ Walker είπε:

Φετος ειχαμε la nina και ειδαμε τι σουπερ χειμωνα ειχε η δυτικη κ κεντρικη ευρωπη...

Tον επομενο χειμωνα παμε για la nina παλι...  αυτα πανε εναλλαξ ....       

  Ερχεται η σειρα μας...

Οι 2 πιο ψυχροί αυλωνες πάντως, ανατολική Ευρώπη έμειναν, ποτέ δεν πήγαν δυτική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οι 2 πιο ψυχροί αυλωνες πάντως, ανατολική Ευρώπη έμειναν, ποτέ δεν πήγαν δυτική.

ρε μισελ το pattern λεω 3 μηνες εμμονικες χαμηλες πιεσεις ειχαν...τι αλλο θελαν???αφου ειναι ανικανες περιοχες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, North _ Walker είπε:

ρε μισελ το pattern λεω 3 μηνες εμμονικες χαμηλες πιεσεις ειχαν...τι αλλο θελαν???αφου ειναι ανικανες περιοχες..

Μόνο τον Δεκέμβριο υπήρχαν εμμονικες χαμηλές πιεσεις εκεί, και λίγες μέρεςτον Ιανουαριο, μετά τον Λέανδρο. Σιγά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού ο Δεκέμβρης 2020 και οι Γενάρης Φλεβάρης 2021 βγήκαν ΟΛΟΙ θερμοκρασιακα ΠΑΝΩ απο τον ΜΟ 30ετιας είναι πιθανόν την ίδια τάση να ακολουθήσει και ο Μάρτης. Ας ελπίσουμε η αλλαγή να γίνει με τους μουσωνες από Απρίλη έως Αύγουστο και χωρίς καταστροφικές καταιγίδες αν και η υπερθέρμανση του πλανήτη τα χει αυτά καμία φορά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Μπουτβαλ είπε:

Γι αυτό που λες ότι τελείωσε ο χειμώνας, την απάντηση στην έδωσε πιο πάνω ο ORESIVIOS

 

 

Αρχικά δεν κρύβω το μήνυμα σου , για κάτι κάτι που εσυ ξεκίνησες και μάλιστα με εριστικό τρόπο....... Ακόμα και δίκιο να είχες με τον τρόπο σου το χάνεις..  Ειρωνικά σχόλια και απρεπείς συμπεριφορές είναι καλό να αποφεύγονται... Δεύτερη φορά όμως δεν θα υπάρξει.......

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Μπουτβαλ είπε:

 

Σας θέλουμε μέσα τη Τετάρτη...

 

Αυτα φίλε μου σε άλλους χώρους.ΕΔΩ ΟΧΙ!!!

Τα "σας θελουμε μέσα" κλπ.Δεν ειναι οπαδικό το φόρουμ και τα "σας" και "μας" δεν χωράνε εδω.Ποιοι θέλετε ποιους μέσα,να τους αποδείξετε τι;;;Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενθαρρυντικά τα σημερινά στοιχεία για τον πολικό στρόβιλο προσεχώς ευχόμαστε στα μέσα του μήνα να μειωθούν οι ισχυρές δυτικές ροές τού και σηκωθεί ο Αζορικος επιτέλους μια φορά σωστά για φέτος μήπως δούμε κάτι αξιόλογο από την βα Ευρώπη Βαλκάνια προς εμάς....

 

Screenshot_2021-03-05-16-00-08-531.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μπουτβαλ είπε:

Με το "σας" αναφέρθηκα στο σύνολο των ατόμων που είχαν γράψει τα περί τέλους χειμώνα. Δηλαδή εννοούσα, μπείτε τη Τετάρτη να δείτε φωτογραφίες από τα χιόνια που θα πέσουν για να αλλάξετε άποψη. Εντάξει είναι ολίγον προκλητικό αλλά δε φαντάστηκα ότι είναι σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να ενοχλήσει κάποιους, το παίρνω πίσω... 

Σε καμία περίπτωση όμως δε δέχομαι ότι είμαι εριστικός. 

Εγινε αδερφε.Συνεχιζουμε με σχολιασμο και μακαρι να σας κανει κατι δυνατο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Δε ξεκίνησα τίποτα φίλε μου... Ανέβασα αρχικά ένα χάρτη με χιονοπτώσεις και έγραψα ότι αυτοί που γράφουν ότι τελείωσε ο χειμώνας να μιλούν για τη περιοχή τους και να μην γενικεύουν γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Ο κύριος μου απάντησε "να χαλαρωσω" και ότι αν χιονίζει στη Μακεδονία δε σημαίνει ότι κάνει χειμώνα στην Ελλάδα... 

Τέλος πάντων, για βλακειες χαλιομαστε, κάνε ότι πιστεύεις. 

Εεε βέβαια αφού δε θα κάνει και ένα πέρασμα στο Ίλιον Αττικής, για ποιο χειμώνα μιλάμε. Χειμώνα έχουμε κάθε 13 χρόνια. 🤔  ................ενω αυτό ας πούμε δεν ειναι ειρωνικο... Τέλος πάντων δόθηκαν οι εξηγήσεις και παμε παρακάτω..  Μακάρι να χιονιστείτε, ποιος λεει το αντιθετο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΟΣ ΕΔΩ!Συνεχίζουμε με σχολιασμό και οι αντεγκλισεις θα σβηστούν ωστε να μη δέχομαι μηνυματα του τύπου,"εσβησες αυτο αλλά δεν εσβησες το αλλο".Π.μ μεταξύ σας οποιοι θέλετε!ΤΕΛΟΣ ΕΔΩ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mε συγχωρειτε για το εκτος θεματος αλλα ετσι κι αλλιως καιρικα δεν εχουμε καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον..Σημερα εχει γενεθλια ενας καλος μας φιλος...Ο Γιωργαρος...

Κασπερακο μου,πολυχρονος αγορι μου..Υγεια σε σενα και στους δικους σου ανθρωπους!!!Τυχη και χιονια πολλα...Να σαι καλα μαγκα μου και με το καλο ν ανταμωσουμε στο μπαιρακι..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...