Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμεγεραδηκες μου... Καλησπέρα. Το πέταξε μόλις τώρα και ο ζιακο το ενδεχόμενο για χιόνια στα κέντροβορεια την επόμενη εβδομαδα😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, menidi είπε:

 

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν μπορούν να χιονιστουν με -2 στα 850 και -30, (και χωρίς εγκλωβισμό θερμοκρασιακό τέτοια εποχή), πεδινες ηπειρώτικες πόλεις όπως Καρδίτσα, Τρίκαλα, Βέροια κτλ. 

Μακάρι αλλά βλέπω να τρώμε βροχή με 5  βαθμούς.....Αν καταφέρει να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από -4 στα 850 ναι τότε μάλλον θα το βλέπαμε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Μακάρι αλλά βλέπω να τρώμε βροχή με 5  βαθμούς.....Αν καταφέρει να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από -4 στα 850 ναι τότε μάλλον θα το βλέπαμε......

Με -4 στα 850 δε νομίζω να έχει η Βέροια 5 βαθμούς και βροχή. Εαν μιλάμε για κλειστό καιρό. Όχι ανοίγματα φυσικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πάμεγεραδηκες μου... Καλησπέρα. Το πέταξε μόλις τώρα και ο ζιακο το ενδεχόμενο για χιόνια στα κέντροβορεια την επόμενη εβδομαδα😋😋

Ανέφερε χαρακτηριστικά την Ήπειρο,😁 μακάρι να μην χαλάσουν τα τρεξίματα. Δεν είμαστε τόσο μακρια σε μια καλή εξέλιξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τα ημιορεινα του ηπειρωτικού κορμού πηγαινουν για μεγάλα πράγματα!! Πάντως γενικά θερμανθηκε η φάση κατά 1-2 βαθμούς. Η Αττική φαίνεται να βγαίνει από το παιχνίδι για την ώρα (εννοώ τα υπερβόρεια μέχρι 300-400). 

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν μπορούν να χιονιστουν με -2 στα 850 και -30, (και χωρίς εγκλωβισμό θερμοκρασιακό τέτοια εποχή), πεδινες ηπειρώτικες πόλεις όπως Καρδίτσα, Τρίκαλα, Βέροια κτλ. 

Το απόλυτο μεγαθήριο σε τέτοιες οριακές καταστάσεις (για υψόμετρα μέχρι 200) είναι η θρυλική Καλαμπάκα!! Η οποία είναι το αφεντικό του Θεσσαλικού κάμπου σε "κανονικές" κακοκαιρίες. Εκεί όμως που υπερτερούν σαφέστατα Τρίκαλα Καρδίτσα έναντι της Καλαμπάκας, είναι στις αναστροφές και τους εγκλωβισμους. Για αυτό και η Καλαμπάκα ΈΧΕΙ (πλέον) ελαιόδεντρα ενώ Τρίκαλα Καρδίτσα όχι! Καλά... παλαιότερα δεν υπήρχε ούτε κλαδάκι. Παλαιότερα όμως δεν επιβίωναν εύκολα και λεμονιές στο Μενίδι. Τώρα άλλαξαν αυτά....

Συγγνώμη αν πλατειασα με τοπικά θεσσαλικά ζητήματα. Αφιερώνω αυτή την ανάλυση στον εορτάζοντα φίλο Brain , ως δώρο γενεθλίων, ο οποίος και έχει καταγωγή από εκεί. 🤣

Πραγματικά έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα πάμε για καλή κακοκαιρία επιτέλους με έντονα φαινόμενα. Το θέμα είναι πως μια καλή ένταση - ξέσπασμα των φαινομένων το γυρίζει σε χιόνι από Καλαμπάκα και  πάνω με τουλάχιστον όμως ένα -3 στα 850 hpa. όσοι είναι από τα 280 μέτρα και πάνω βλέπουν χιονόστρωση καλή και κυρίως το Καστράκι που μπορεί να έχει και 30 πόντους χιόνι στα 230 μέτρα και οι νότια πλευρά της Καλαμπάκας τίποτα..... με τα σημερινά δεδομένα πάντα. όσο για τις ελιές ...... ξεράθηκαν πάρα πολλές φέτος..... είναι ρίσκο για την περιοχή μας. . .κρίμα βέβαια για τον κόπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Με -4 στα 850 δε νομίζω να έχει η Βέροια 5 βαθμούς και βροχή. Εαν μιλάμε για κλειστό καιρό. Όχι ανοίγματα φυσικά

Η Βέροια όχι φυσικά εκεί πάντα έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες... Αλλά εδώ στον κάμπο λογικά επειδή είναι και Μάρτιος τόσο περίπου θα είχε υποθέτω (5c).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το αικον βελτιώνει την πρώτη διαταραχή. Για την συνέχεια όμως πήγε σε μια κύρια μεταβλητή στο ούκμο... απλά μια διαφορά που υπάρχει νομίζω θα το σώσει, αλλά προς τα εκεί βρήκε να πάει??

 

κακό ραν δυστυχώς. να δω συνέχεια. ελπίζω να βελτιωθεί το ούκμο... πολύ ανατολικά για ήπειρο, αρχίσαμε.😩

 

καμία αλλαγή το ούκμο.. υπομονή πάλι 12 ώρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα στηριξουν φετος την Ελληνικη οικονομια και τον τουρισμο μας...Οι συγκεκριμενοι φιλοι μας θα μας συντροφευουν καθολη την διαρκεια της τουριστικης σεζον.Θα γεμισουν τις ελληνικες θαλασσες,σ ενα καλοκαιρι διαφορετικο..

0687c218c207732ad16a14721ad6e0ec--pets-animal-kingdom.jpg

Χορηγουνται και οικογενειακα πακετα...Για Ιονιο και Αιγαιο..

1739.1024x576.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Τα ημιορεινα του ηπειρωτικού κορμού πηγαινουν για μεγάλα πράγματα!! Πάντως γενικά θερμανθηκε η φάση κατά 1-2 βαθμούς. Η Αττική φαίνεται να βγαίνει από το παιχνίδι για την ώρα (εννοώ τα υπερβόρεια μέχρι 300-400). 

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν μπορούν να χιονιστουν με -2 στα 850 και -30, (και χωρίς εγκλωβισμό θερμοκρασιακό τέτοια εποχή), πεδινες ηπειρώτικες πόλεις όπως Καρδίτσα, Τρίκαλα, Βέροια κτλ. 

Το απόλυτο μεγαθήριο σε τέτοιες οριακές καταστάσεις (για υψόμετρα μέχρι 200) είναι η θρυλική Καλαμπάκα!! Η οποία είναι το αφεντικό του Θεσσαλικού κάμπου σε "κανονικές" κακοκαιρίες. Εκεί όμως που υπερτερούν σαφέστατα Τρίκαλα Καρδίτσα έναντι της Καλαμπάκας, είναι στις αναστροφές και τους εγκλωβισμους. Για αυτό και η Καλαμπάκα ΈΧΕΙ (πλέον) ελαιόδεντρα ενώ Τρίκαλα Καρδίτσα όχι! Καλά... παλαιότερα δεν υπήρχε ούτε κλαδάκι. Παλαιότερα όμως δεν επιβίωναν εύκολα και λεμονιές στο Μενίδι. Τώρα άλλαξαν αυτά....

Συγγνώμη αν πλατειασα με τοπικά θεσσαλικά ζητήματα. Αφιερώνω αυτή την ανάλυση στον εορτάζοντα φίλο Brain , ως δώρο γενεθλίων, ο οποίος και έχει καταγωγή από εκεί. 🤣

σωτά όλα αυτά νομίζω ακόμη  τρίκαλα και καρδίτσα τρώνε την καλαμπάκα στον ορογραφικό...(ΒΑ- "προσήνεμο")....αλλά η καλαμπάκα ουσιαστικά έχει την χάρη της δυτικής μακεδονίας!...τώρα για τις ελιές ουδέν.... σχόλιον...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα στηριξουν φετος την Ελληνικη οικονομια και τον τουρισμο μας...Οι συγκεκριμενοι φιλοι μας θα μας συντροφευουν καθολη την διαρκεια της τουριστικης σεζον.Θα γεμισουν τις ελληνικες θαλασσες,σ ενα καλοκαιρι διαφορετικο..

0687c218c207732ad16a14721ad6e0ec--pets-animal-kingdom.jpg

Χορηγουνται και οικογενειακα πακετα...Για Ιονιο και Αιγαιο..

1739.1024x576.jpg

Τις περιμένουμε σε συβοτα και Παργα🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

!!!ελπιδοφορα και το αικον και το γιουκμο σε σχεση με την αναδιπλωση..η αλλη ψευδοδιατραχη ας παει οπου θελει ειναι νωρις ακομη ν ασχοληθω με συννεφιες ψυχρες και βροχουλες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

!!!ελπιδοφορα και το αικον και το γιουκμο σε σχεση με την αναδιπλωση..η αλλη ψευδοδιατραχη ας παει οπου θελει ειναι νωρις ακομη ν ασχοληθω με συννεφιες ψυχρες και βροχουλες

Το αικον και ειδικά το ουκμο είναι τα μόνα που δεν μπορούν να κάνουν σωστή αναδίπλωση...σε αντίθεση με τον τζιφο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το αικον και ειδικά το ουκμο είναι τα μόνα που δεν μπορούν να κάνουν σωστή αναδίπλωση...σε αντίθεση με τον τζιφο 

μιχαηλ λογω εποχης πρεπει να ειναι αρκετα ανατολικοτερα απ οτι αν ηταν γεναρης πχ...ακομη και ο πιο δυνατος αυλωνας οσο και νοτια να παει χανει δυναμικη στο κατεβασμα αδυνατιζει οποτε απ εκει που το δειχνουν θα εσκαγε καρφι ακριβως στα δυτικα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντύπωση μου κάνει που η βελτίωση της πρώτης διάταξης μείωσε φαινόμενα για τα Γιάννενα.. και ο Τζιφός, για μετά εδώ χάλασε με διαφορετικό τρόπο από αυτό που περίμενα... Τελος πάντων, έτσι και αλλιώς δεν ήμουν αισιόδοξος για τα τα 12αρθα σήμερα, είχαμε πολλές βελτιώσεις τις τελευταίες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οριακα καλυτερο το παραλελ αργει να κανει πληρη αποκοπη οποτε δειχνει αυλωνα με γενικευμενο -10 και θυλακες του -12..αυτο με χειρουργικη διαταξη μπορει να βγαλει πεδινο χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα πω οτι με τετοιες διαταξεις μεσα στο χειμωνα θα ειχαμε παρτυ στη χωρα....τωρα μαρτη αν ερθουν οκ καλοδεχουμενες αλλα σε λαθος timing

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο γάμο του Καραγκιόζη η ψυχρή εισβολή από Τζιφο, αφού η αναδίπλωση πήρε μορφή ουκμο.. 

Μαγκάκι το Τζεμ με φοβερή δυτική διάταξη( για τα υπάρχοντα δεδομένα)

Έπος από τα παλιά το Τζεμ!!!😌🤩

Το ουκμο έχει καλύτερο αντικυκλωνα στον βόρειο πόλο από τον τζιφο, κοίτα να δεις που ίσως ήταν καλύτερο , αλλά όχι σαν το Τζεμ βέβαια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτο που κανει το τζεμ που περναει κι αλλη υφεση πανω απο τον αζορικο στις 180 ωρε αλλα καμια 300-500 χιλιομετρα πιο ανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο γάμο του Καραγκιόζη η ψυχρή εισβολή από Τζιφο, αφού η αναδίπλωση πήρε μορφή ουκμο.. 

Μαγκάκι το Τζεμ με φοβερή δυτική διάταξη( για τα υπάρχοντα δεδομένα)

Έπος από τα παλιά το Τζεμ!!!😌🤩

Το ουκμο έχει καλύτερο αντικυκλωνα στον βόρειο πόλο από τον τζιφο, κοίτα να δεις που ίσως ήταν καλύτερο , αλλά όχι σαν το Τζεμ βέβαια.

το γιουκμο θα στο εστελενε συστημενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εντύπωση μου κάνει που η βελτίωση της πρώτης διάταξης μείωσε φαινόμενα για τα Γιάννενα.. και ο Τζιφός, για μετά εδώ χάλασε με διαφορετικό τρόπο από αυτό που περίμενα... Τελος πάντων, έτσι και αλλιώς δεν ήμουν αισιόδοξος για τα τα 12αρθα σήμερα, είχαμε πολλές βελτιώσεις τις τελευταίες μερες

Τζεμ δες δυναμιτης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

το γιουκμο θα στο εστελενε συστημενο

Εγώ το ευρωπαϊκό λιγουρευομαι χαχα. Αλλά ναι και το ουκμο δεν θα ήταν τόσο κακό. Ο μο του τζίφου πάντως δεν κάνει αναδίπλωση, αν και πήγε δυτικότερα τον Αυλώνα. Και χειρότερο και καλύτερο..

Παπαπηγε νότια ο αζορικος στον μέσο όρο, πρέπει να αλλάξει 

Καλό παραμένει το ευρωπαϊκό σε γενικές γραμμές , αλλά έχει ανατολικευσεις η φάση, που δεν το θέλω, με δεδομένο κάποια ενσεμπλς του τζίφου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 168 νομίζω ότι εχει πολύ καλό στησιμο  ο πάιος...ίσως βγάλει στις 216 χειμερινό χαμηλό με έξτρα δεύτερη αναδίπλωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Santa snow είπε:

Αν ολα αυτα που δειχνει συνεβαιναν 20 -25 μερες νωριτερα θα γινοταν χαμος . Το ταιμινγκ μετραει πολυ. Οτι ειναι απο 400 μετρα και πανω αν κατσει καλα η εισβολη μπορει να δει χιονακι. Φαινεται οτι θα ειναι αξιολογη εισβολη με κατω απο 0 στα 850 σε ολο τον ηπειρωτικο κορμο ! (αν βγει) 

20-25 μερες ειναι πισω η κυκλοφορια τα λεω απ τον οκτωβρη..για μενα ο χειμωνας αρχιζει πλεον 20 δεκ κ τελειωνει 10 απριλη..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ανέφερε χαρακτηριστικά την Ήπειρο,😁 μακάρι να μην χαλάσουν τα τρεξίματα. Δεν είμαστε τόσο μακρια σε μια καλή εξέλιξη.

Δεν ειναι η χρονια της ηπειρου φετος Μιχαηλ αφου ολοκληρο χειμωνα δεν καταφερε να κανει μια καλη χιονοπτωση ουτε στο Μετσοβο στο κεντρο της πινδου στα 1240 μετρα υψομετρο αλλα ουτε και στα Γιαννενα στα 500 μετρα.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...