Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

980 mb χαμηλό το.κυριο του τζίφου στην Ιταλία!! Τρόμος! 

Τώρα για Τετάρτη Πέμπτη, υπάρχουν τελικά ελπίδες, αν η αποκοπή πάνω από τον αζορικο είναι αρκετά παχιά, οπότε δεν θα προλάβει να κατέβει γρήγορα, μια δεν θα οδηγήσει δυτικά τον πρώτο Αυλώνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σενάριο 6 και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

Και το 15 φοβερό, χιονοασταθειες, χιονοκαταιγιδες και χωρίς καν να χρειάζεται η θαλασσα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Χθεσινό ευρωπαϊκό για υπόλοιπο Μάρτη!❗

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1615686290182_6776679469657798336.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1615686341904_6776679686596350780.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1615686417038_6776680001729238437.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1615686452018_6776680148473807604.jpeg

Εποχή των παγετώνων. Χαχα. Μακάρι. Οι καλύτερες διατάξεις για Ηπειρο είναι αυτά! Βέβαια το θέλω και μέσα στον χειμώνα αυτό, του χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εποχή των παγετώνων. Χαχα. Μακάρι. Οι καλύτερες διατάξεις για Ηπειρο είναι αυτά! Βέβαια το θέλω και μέσα στον χειμώνα αυτό, του χρόνου.

 

 

 

Μακάρι στο εύχομαι φίλε με το παραπάνω και Ρούμελη τα βουνά είναι άδεια κάτω από τα 1800-2000μ πέρυσι και φέτος πλην των αυλωνων που περάσανε μετέπειτα  .....οι τελευταίοι Μάρτηδες δίνουν τα ρέστα από τους ανώμαλους χειμώνες που βιώνουμε μετά το 2017 με την Αριάδνη βαρύ χειμώνα τότε σχετικά... Να μας απαλύνει τα κενά εποχής του χειμώνα που περάσαμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς όποιον έσβησε το μηνυμά μου για την πρόγνωση των "πυκνών χιονοπτώσεων" του Κλέαρχου Μαρουσάκη... ας έχει τουλάχιστον το θάρρος να αιτιολογεί την ενέργεια του... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, CATHA είπε:

 

Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..καποιες περιοχες οπως ορεινη αχαια-ορεινη αρκαδια-ορεινη δυτικη στερεα σχεδον ολος ο νομος ευτυτανιας ορεινη δυτικη θεσσαλια ορεινα αρτας ολο το δυτικο κομματι της πινδου ημιορεινα ηπειρου και ισως η πολη των ιωαννινων εχουν την καλυτερη φετινη διαταραχη γ αυτους..

Ειδικα ορεινη αχαια-ορεινη αιγιαλεια καλαβυτα και τα ορεινα χωρια του ερυμανθου πανε για δυνατες καταστασεις πιστευω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Tolisk20 said:

Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..καποιες περιοχες οπως ορεινη αχαια-ορεινη αρκαδια-ορεινη δυτικη στερεα σχεδον ολος ο νομος ευτυτανιας ορεινη δυτικη θεσσαλια ορεινα αρτας ολο το δυτικο κομματι της πινδου ημιορεινα ηπειρου και ισως η πολη των ιωαννινων εχουν την καλυτερη φετινη διαταραχη γ αυτους..

Ειδικα ορεινη αχαια-ορεινη αιγιαλεια καλαβυτα και τα ορεινα χωρια του ερυμανθου πανε για δυνατες καταστασεις πιστευω..

Συμφωνώ αλλά σε κάθε περίπτωση η πρόγνωση είναι υπερβολική όπως όλες οι προγνώσεις του ΚΜ... ελπίζω να προλάβεις να το διαβάσεις πριν το σβήσουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Προς όποιον έσβησε το μηνυμά μου για την πρόγνωση των "πυκνών χιονοπτώσεων" του Κλέαρχου Μαρουσάκη... ας έχει τουλάχιστον το θάρρος να αιτιολογεί την ενέργεια του... 

Τι λογοκρισία είναι αυτη🤔🤔🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Συμφωνώ αλλά σε κάθε περίπτωση η πρόγνωση είναι υπερβολική όπως όλες οι προγνώσεις του ΚΜ... ελπίζω να προλάβεις να το διαβάσεις πριν το σβήσουν...

Ρε φίλε δεν έχεις γράψει μια φορά για τον συγκεκριμένο αλλά 100,έχουμε εμπεδώσει ότι δεν τον παίρνεις χαμπάρι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Συμφωνώ αλλά σε κάθε περίπτωση η πρόγνωση είναι υπερβολική όπως όλες οι προγνώσεις του ΚΜ... ελπίζω να προλάβεις να το διαβάσεις πριν το σβήσουν...

Θα μπορουσες να αναφερεις απλα οτι η προγνωση ειναι υπερβολικη,αιτιολογοντας και το γιατι ειναι υπερβολικη.Το να μειωνεις με ειρωνικο τροπο ομως την οποιαδηποτε προγνωση μετεωρολογου εδω μεσα,λεγοντας οτι ''γελανε και οι χαρταετοι'' ειναι το λιγοτερο αστοχο και σε παρακαλουμε να μην επαναληφθει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε καλά μωρέ..σε όλους έχει τύχει να μας σβήσουν μνμτα. Μην το παίρνετε τόσο κατάκαρδα. Αυτή είναι η δουλειά (μεταξύ άλλων)  των mods. Να κρατούν ισορροπίες. 

Αλλά είναι γνωστό εδώ καιρό οτι δεν επιτρέπεται να αναφερόμαστε υποτιμητικά σε επαγγελματίες μετεωρολόγους. Και εγώ κάτι είχα γράψει για κάποιον και μου το έσβησαν. 

Σιγά το θέμα!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θυμάμαι οι μοντς να δείχνουν αντίστοιχη ευαισθησία όταν μέλη γίνονταν αντικείμενο χλευασμού και ύβρεων για ερασιτεχνικές προγνώσεις... κατανοώ απόλυτα οτι ο ΚΜ είναι φίλος σας και δεν θέλετε να σχολιάζονται οι επαναλαμβανόμενες άστοχες προβλέψεις του.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση, καλή συνέχεια σε όλους.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Δεν θυμάμαι οι μοντς να δείχνουν αντίστοιχη ευαισθησία όταν μέλη γίνονταν αντικείμενο χλευασμού και ύβρεων για ερασιτεχνικές προγνώσεις... κατανοώ απόλυτα οτι ο ΚΜ είναι φίλος σας και δεν θέλετε να σχολιάζονται οι επαναλαμβανόμενες άστοχες προβλέψεις του.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση, καλή συνέχεια σε όλους.

 

Δε νομιζω εδω μεσα να εχουν χλευαστει ουτε να εχουν βριστει τα μελη μας ως προς τις ερασιτεχνικες προγνωσεις. Και επειδη το μνμ σου εγω το απεκρυψα σε πληροφορω οτι ο κ.Μαρουσακης ουτε φιλος μου ειναι,ουτε γνωστος μου,ουτε τον ακολουθω πουθενα,ουτε εχω μεταφερει ποτε προγνωση του απο οπουδηποτε εδω μεσα. 

Καλη συνεχεια και σε σενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..καποιες περιοχες οπως ορεινη αχαια-ορεινη αρκαδια-ορεινη δυτικη στερεα σχεδον ολος ο νομος ευτυτανιας ορεινη δυτικη θεσσαλια ορεινα αρτας ολο το δυτικο κομματι της πινδου ημιορεινα ηπειρου και ισως η πολη των ιωαννινων εχουν την καλυτερη φετινη διαταραχη γ αυτους..

Ειδικα ορεινη αχαια-ορεινη αιγιαλεια καλαβυτα και τα ορεινα χωρια του ερυμανθου πανε για δυνατες καταστασεις πιστευω..

Ακριβώς έτσι είναι φίλε....τετοια εποχη περιμένουμε να αποζημιωθούμε...να δούμε τι θα μπορέσει κι ο φετινός Μάρτιος να δώσει,  δεδομένου του κακού χειμώνα που βγάλαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Δεν θυμάμαι οι μοντς να δείχνουν αντίστοιχη ευαισθησία όταν μέλη γίνονταν αντικείμενο χλευασμού και ύβρεων για ερασιτεχνικές προγνώσεις... κατανοώ απόλυτα οτι ο ΚΜ είναι φίλος σας και δεν θέλετε να σχολιάζονται οι επαναλαμβανόμενες άστοχες προβλέψεις του.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση, καλή συνέχεια σε όλους.

 

Να ξεκαθαρίσουμε 2-3 πραγματα.

1.Κριτική δεν αποτελεί το "γελανε και οι χαρταετοί".Είναι χλευασμός.και.μαλιστα αναιτιος στη συγκεκριμενη περιπτωση.

2.Το φορουμ ανηκει σε 4 άτομα,σ'εμενα,τον Τεο,τον Βαγγελη και τον Σωτο.Κανενας δεν τυχαινει να είναι,οχι φιλος,αλλα ουτε καν γνωστος στον Κλεαρχο.Οποτε αυτο που λες ειναι ανυποστατο και δημιουργει απλα εντυπωσεις.

3.Προσωπικα εχω βρει πολλα κακως κειμενα κατα καιρουςτου ΚΜ αλλα δεν υπαρχει λογος να αρχισω τις ειρωνιες και τους χλευασμους,απλα τα εχω αναφερει.

4.Η συγκεκριμενη προβλεψη δεν ειναι τοσο υπερβολικη αφου μιλαμε για μια δυνατη κακοκαιρια για τα δυτικα κυριως,με πολλες βροχες και χιονια.

5.Ακομα και να ειχες δικιο,ο τροπος διαμαρτυριας για τη διαχειριση των μηνυματων απο αντμινς και μοντς ειναι γνωστος,γινεται με π.μ και οχι με εντυπωσιασμους σε ενα "δημοσιο" μηνυμα.

Ελπιζω να καταλαβες φιλε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..καποιες περιοχες οπως ορεινη αχαια-ορεινη αρκαδια-ορεινη δυτικη στερεα σχεδον ολος ο νομος ευτυτανιας ορεινη δυτικη θεσσαλια ορεινα αρτας ολο το δυτικο κομματι της πινδου ημιορεινα ηπειρου και ισως η πολη των ιωαννινων εχουν την καλυτερη φετινη διαταραχη γ αυτους..

Ειδικα ορεινη αχαια-ορεινη αιγιαλεια καλαβυτα και τα ορεινα χωρια του ερυμανθου πανε για δυνατες καταστασεις πιστευω..

Δυσκολο για να ειναι για τα Γιαννενα η καλυτερη φετινη διαταραχη γιατι πρεπει να ξεπερασει τα 7-8  εκατοστα χιονου που εριξε με την μουφα χιονοκακοκαιρια της μηδειας εδω.

Στην μηδεια θα ηταν δυνατη χιονοκακοκαιρια για τα Γιαννενα αν αργουσε 2-3 ωρες ο καλος υετος τις πρωτες ωρες της ημερας.Ετσι θα ειχαμε πανω απο 20 εκατοστα στην πολη.Δεν πειραζει γιατι ειναι και θεμα τυχης σε αυτες τις περιπτωσεις που ισχυει για ολες τις περιοχες της ελλαδας.

Λειτουργει ο τζιφος με τον χαρτη της ελλαδας?Που δειχνει οτι υπαρχει περιπτωση χιονοπτωσης στα Γιαννενα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω για ποια ημέρα λέτε ότι θα χιονίσει καλά σε ορεινά Αχαιας Ηλείας κτλ, καθώς επίσης και Ιωάννινα (ως ενδεχόμενο). Η πρόβλεψη της ΕΜΥ που διάβασα, δεν αφήνει τέτοιες ελπίδες θαρρώ. Για καμία από τις επόμενες ημέρες. Εννοώ για υψόμετρα κάτω από 900. Έτσι νομίζω. Τονίζω πάντως ότι δεν έχω δει καθόλου χάρτες, ελέω meteociel. Αλλά όταν είναι να χιονίσει σε υψόμετρα 600-800, η ΕΜΥ αναφέρει και τη λέξη ημιορεινα η ακόμα και τη φραση "χαμηλότερο υψόμετρο".

Μακάρι να πέσω έξω βέβαια και να κάνω λάθος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Δεν ξέρω για ποια ημέρα λέτε ότι θα χιονίσει καλά σε ορεινά Αχαιας Ηλείας κτλ, καθώς επίσης και Ιωάννινα (ως ενδεχόμενο). Η πρόβλεψη της ΕΜΥ που διάβασα, δεν αφήνει τέτοιες ελπίδες θαρρώ. Για καμία από τις επόμενες ημέρες. Εννοώ για υψόμετρα κάτω από 900. Έτσι νομίζω. Τονίζω πάντως ότι δεν έχω δει καθόλου χάρτες, ελέω meteociel. Αλλά όταν είναι να χιονίσει σε υψόμετρα 600-800, η ΕΜΥ αναφέρει και τη λέξη ημιορεινα η ακόμα και τη φραση "χαμηλότερο υψόμετρο".

Μακάρι να πέσω έξω βέβαια και να κάνω λάθος!!

Οντως δεν γραφουν για χιονια στα 500 μετρα στην ηπειρο για αυτο εγραψα αν υπαρχουν χαρτες που δειχνουν χιονι στα Γιαννενα.Στα Γιαννενα ειναι δυσκολες οι προγνωσεις χιονιου σε οριακες καταστασεις μιας και εχουν υπαρξει προβλεψεις χιονιου που δεν χιονισε και σε προβλεψεις βροχης να ριχνει χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο ανατολικά το πρώτο στο παράλληλο. Για αύριο όπως είπα χιόνι θα σημειωθεί πάνω από τα 700 μέτρα. Στα Γιάννενα αν το γυρίσει λογικά θα είναι πρόσκαιρο, και θα είναι βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά.η ΕΜΥ έχει αναφέρει ημιορεινά Ηπειρου σε τελείως άκυρες φορές, με το 0 στα 850 να βρίσκεται μόνο σε δυτική Μακεδονία χωρίς σοβαρή για την Ήπειρο διαταξη , ενώ εκεί είχαμε χιονοπτώσεις από 1200 και πάνω και δεν λέει τώρα. Χαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...