Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κάπως βελτιώθηκαν τελικά τα υπόλοιπα 12αρια, και ιδιαίτερα ο μο του τζίφου. Εντωμεταξύ για αύριο, το βράδυ ελπίζουμε σε μια όσο πιο βορεια τροχιά του συστήματος, μπας και χιονίσει, αλλά σίγουρα θα μιλάμε για ξενέρωτα ασθενικά φαινόμενα. Αλλά καλύτερα από ήλιο.

βροχές για εδώ πότε φαίνονται; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kilkis1989 είπε:

βροχές για εδώ πότε φαίνονται; 

Το ΣΚ λογικά φίλε. Βέβαια ακόμα οι θερμοκρασίες παίζουν, οπότε μπορεί να είναι και χιόνι, αλλά σχετικά δύσκολο αυτό, αν και όχι αδύνατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ΣΚ λογικά φίλε. Βέβαια ακόμα οι θερμοκρασίες παίζουν, οπότε μπορεί να είναι και χιόνι, αλλά σχετικά δύσκολο αυτό, αν και όχι αδύνατο.

Σαλόνικα στα ψηλά να ελπίζουμε σε τίποτα; το ΣΚ στα ψηλά έστω χιονόνερο; Ωραιόκαστρο επταπυργιο; 

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Σαλόνικα στα ψηλά να ελπίζουμε σε τίποτα; το ΣΚ στα ψηλά έστω χιονόνερο; Ωραιόκαστρο επταπυργιο; 

Αυτή την στιγμή όλα παίζουν, οι διαφορές από ραν σε ραν είναι πολύ μεγάλες για να δούμε τέτοιες λεπτομέρειες δυστυχώς. Κάτι θα κάνει λογικά, αλλά δεν θέλω να κλειδώνω, αύριο θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα, τέτοια ώρα, μιας και θα είμαστε πολύ κοντά στις αρχικές συνθήκες των μεταβλητών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, bardaris είπε:

http://kolydas.gr/content/ο-ψυχρότερος-φεβρουάριος-από-το-1989-στην-αμερική?fbclid=IwAR0ei3w45RhFhMAGwNto1WZqx9ITUpUXVaLiAXfLDq6GKdQKhbXurQtdqSU για τους γκρινιαριδες περιγράφει και ωραία προοπτική για τα απόμενα χρόνια!......ενδιαφέρον ακόμα είναι  είναι γιατί δεν δείχνουν τους ΄χαρτες του βορείου ημισφαιρίου τα διάφορα κέντρα όσον αφορά την απόκλιση της θερμοκρασίας για αυτόν το χειμώνα.,!

 

 Ηρεαμία για τα επερχόμενα σήμερα αυτά που έιδα δεν αποκλειονται εκπλήξεις τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις της δυτ.μακεδονίας. και μην πείτε κλάιν μάιν αμά δείτε 10ποντα και εικοσάποντα μια χαρά θα είναι.!

Τρομερό άρθρο μπράβο για την ανάρτηση...ενθαρρυντικά σημάδια όλα αυτά καθώς επίσης πληθαίνουν όλο και περισσότερες φωνές επιστημόνων για "mini ice age" και αυτό λόγω της ηλιακής ακτινοβολίας η οποία όπως φαίνεται και στο διάγραμμα άρχισε η μείωσή της...στα των χαρτών δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο το ΣΚ να κατέβουν πολύ χαμηλά τα υψόμετρα...ειδικά με παράλληλο -που επιμένει- παίζει ότι υπάρχει πάνω απ τα 250-300μ να δει νιφάδες 

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως κλείδωσα ήδη για να μην περιμένω τζάμπα.....Μόνο βροχή εδώ (και πολύ μου είναι)😂.......... Χιόνι από Νάουσα και πάνω λογικά.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Εγώ πάντως κλείδωσα ήδη για να μην περιμένω τζάμπα.....Μόνο βροχή εδώ (και πολύ μου είναι)😂.......... Χιόνι από Νάουσα και πάνω λογικά.... 

Με το σεναριο του Ευρωπαιου, που θεωρω το καλυτερο δυνατο με βαση την εποχη αλλα και το αποτελεσμα που δειχνει, δεν υπαρχουν πουθενα χιονια κατω απο 800-1000μ. Ουτε η Φλωρινα δε βλεπει νιφαδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλό και ενθαρρυντικό νέο, δεν είναι το αν θα χιονίσει χαμηλά. Αλλά το οτι ο Μάρτιος θα βγει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΤΩ απο τις κλιματικές τιμές. 

Υπάρχει όμως και αντίστροφη ανάγνωση σε όλο αυτό. Μήπως οι εποχές έχουν "μετατοπιστεί" χρονικά; Ο Νοέμβριος είναι Οκτώμβριος, ο Δεκέμβρης είναι Νοέμβρης κτλ. Γιατί αυτό μάλλον θα  είναι ένδειξη ανωμαλίας του κλίματος...

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Με το σεναριο του Ευρωπαιου, που θεωρω το καλυτερο δυνατο με βαση την εποχη αλλα και το αποτελεσμα που δειχνει, δεν υπαρχουν πουθενα χιονια κατω απο 800-1000μ. Ουτε η Φλωρινα δε βλεπει νιφαδες. 

Οκ , Ευρωπαίο δεν κοίταξα επειδή μου φαίνεται οτι μόνο αυτός στηρίζει τόσο θερμό σχετικά σενάριο.. ....Αν και νομίζω έκανε μερικές αλλαγές τώρα στο 12αρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Υπάρχει όμως και αντίστροφη ανάγνωση σε όλο αυτό. Μήπως οι εποχές έχουν "μετατοπιστεί" χρονικά; Ο Νοέμβριος είναι Οκτώμβριος, ο Δεκέμβρης είναι Νοέμβρης κτλ. Γιατί αυτό μάλλον θα  είναι ένδειξη ανωμαλίας του κλίματος...

Αυτό πιστεύω και γω και το είχα αναφέρει σε παλιότερο Post...τα σημάδια δείχνουν αυτό ακριβώς τα τελευταία χρόνια,το ίδιο ισχύει και για το καλοκαίρι το οποίο αρχίζει Ιούλιο και τελειωνει τέλη Σεπτέμβρη αρχες Οκτώβρη

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλό και ενθαρρυντικό νέο, δεν είναι το αν θα χιονίσει χαμηλά. Αλλά το οτι ο Μάρτιος θα βγει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΤΩ απο τις κλιματικές τιμές. 

Υπάρχει όμως και αντίστροφη ανάγνωση σε όλο αυτό. Μήπως οι εποχές έχουν "μετατοπιστεί" χρονικά; Ο Νοέμβριος είναι Οκτώμβριος, ο Δεκέμβρης είναι Νοέμβρης κτλ. Γιατί αυτό μάλλον θα  είναι ένδειξη ανωμαλίας του κλίματος...

 

Αυτό το είχα γράψει Θανάση κάπου στα μέσα Γενάρη αν θυμάμαι καλά..  Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι..   Καλοκαίρι 7 μήνες,  χειμώνας 1,5 με 2 μήνες  στην καλύτερη περίπτωση και αν θα σου καθήσει βέβαια..οσον αφορά φθινόπωρο και άνοιξη, παπαλα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτα να δεις που τελικα θα πεσει πολυ νερο και θα περασουμε στην απεναντι οχθη με ολα τα ποταμια ποταμακια ρυακια χειμαρους τιγκα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο το ευρωπαϊκό!

Αυτά περί πτώσης της θερμοκρασίας της βορειοδυτικής Ευρώπης μακάρι. Α συμβούν. Όχι γιατί πέφτει περισσότερο η θερμοκρασία εδώ, αλλά είναι δεδομένος ο περισσότερος υετός.

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι πλέον ο ανθρώπινος παράγοντας, μπορεί να αντισταθμίσει αρκετά την πιθανή πτώση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Τρομερό άρθρο μπράβο για την ανάρτηση...ενθαρρυντικά σημάδια όλα αυτά καθώς επίσης πληθαίνουν όλο και περισσότερες φωνές επιστημόνων για "mini ice age" και αυτό λόγω της ηλιακής ακτινοβολίας η οποία όπως φαίνεται και στο διάγραμμα άρχισε η μείωσή της...στα των χαρτών δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο το ΣΚ να κατέβουν πολύ χαμηλά τα υψόμετρα...ειδικά με παράλληλο -που επιμένει- παίζει ότι υπάρχει πάνω απ τα 250-300μ να δει νιφάδες 

 

    Σε ευχαριστώ!...κοίτα ένας προβληματισμός είναι ότι ο ψυχρός χειμώνας του 2020-2021 οφείλοταν σε τρείς ΑΣθ που δεν έχω βρεί κάτι αν αυτές σχετίζονται με το ηλιακό χαμηλό,ΑΛΛΑ εδώ και χρόνια ο καιρός κάτι μας λέει ..εμένα με μετάπεισε η 'ΑΡΙΆΝΔΗ" δεν ήταν απλά ένα ψυχρό διάλειμα αλλά το ένα ρεκόρ έπεφτε μετά το άλλο..,...το να βλέπεις με -5 το μεσημέρι να το στρώνει στην θεσσαλονίκη εγώ δεν το δα στα 50 μου χρόνια.Αντιστοιχα φέτος επαναλαμβάνω (το έχω πεί πολλες φορές) να βλέπεις 1091 hpa στην Μογγολία πάλι απίθανο ρεκόρ .Βέβαια η θερμή περίοδος που ελπίζω να είναι πια παρελθόν έχει αφήσει τα σημάδια της όπως ότι το ρεύμα του κόλπου επιβρανδύθηκε κατά 15 τοις εκατό.....όταν βρώ χρόνο θα προσπαθήσω να γράψω τι σημαίνει αυτό για εμάς αλλά και την  Ανατολική Ευρώπη και γιατί είχαμε ανοιξιατικους χειμώνες τουλάχιστον στην αρχή τους.

   θέλω ένα depate μεταξύ των αγαπημένων Ζιακό και Κολυδά(τελείως αντίθετες απόψεις) για να τους απολαύσω.

 Τώρα για τα μελούμενα θα έλεγα ας περιμένουμε ......φαίνεται πάντως μια υετοφόρα συνέχεια....ο "συντηριτικός" φίλος για χιόνια πάνω από τα 1000 μέτρα ισως να έχει δίκιο...αλλά εγώ είμαι αρκετά αισιόδοξος και βλέπω μια δυτική μακεδονία λευκη...ε όπως και να το κάνουμε μαγεία είναι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μερικές αλλαγές έκανε ο Ευρωπαίος στο 12αρι του που άλλαξαν το αποτέλεσμα σε πιο ψυχρό....

Πρώτη εικόνα 00z και Δεύτερη εικόνα 12z

ECMOPEU00_120_1.png

ECMOPEU12_120_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίος ο Ευρωπαίος.

Άθλιος ο τζίφος. 

Το ζητούμενο είναι πολλές βροχές στα πεδινά και χιόνια στα βουνά μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ ουκμο Ευρωπαίος είναι μαζί. 

Ο τζίφος μόνος του. Ας προσευχηθούμε να μην τραβήξει τα άλλα προς το μέρος του.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα την λύση ....Το Κινέζικο μοντέλο....Εγώ θα είχα πάρα πολύ βροχή εδώ , ενώ ο Σώτος στο Μακροχώρι θα θαβόταν...😂

overview_20210317_12_069.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Αυτό το είχα γράψει Θανάση κάπου στα μέσα Γενάρη αν θυμάμαι καλά..  Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι..   Καλοκαίρι 7 μήνες,  χειμώνας 1,5 με 2 μήνες  στην καλύτερη περίπτωση και αν θα σου καθήσει βέβαια..οσον αφορά φθινόπωρο και άνοιξη, παπαλα.... 

xμμμ ωραίο θέμα και επειδή έχω χρόνο ας γράψω τι κατάλαβα γενικώς,

Η πράγματι θερμή περίοδος των προηγούεμων δεκαετιών είχε ως αποτέλεσμα το λιώσιμο πάγων στον βόρειο πόλο,αντιστοιχα είχαμε εισροή γλυκού κρύου νερού στο βόρειο Αντλαντικό,αυτό είχε ως αποτέλσμα την επβράδυσνη τους ρεύματος του κόλπου .Τι σημαίνει αυτό πρακτικά...ότι το ρεύμα του κόλπου δεν φθάνει στα βόρεια πλάτη που έφθανε και εξασθενεί στα μέσα πλάτη.Αυτό σημαίνει μια κρύα Γροιλάνδία και στην συνέχεια οι ψυχρές της μάζες να βγαίνουν στο βόρειο αντλαντικό ανεμπόδιστες σχηματίζοντας τα γνωστά χαμηλά που κατευθύνονται στην βορειοδυτική ευρώπη.Δεν ξέρω αν το αποδίδω σωστά ίσως αυτό να ονομάζεται ενίσχυση του Ισλανδικού χαμηλού.Με πιο απλά είχαμε έναν ελευθερο βορειο αντλαντικό να φτιάχνει συνέχεια χαμηλά που εμπόδιζαν την εξάπλωση του Σιβηρικού η την ανύψωση του Αζορικού.

Το κυριότερο όμως έιναι ότι διακόπτεται το νότιο ρευμα στον βόρειο αντλαντικό δλδ το ρεύμα δυτικά της Αγγλίας που  όσο πιο ισχυρό είναι αυτό τόσο περισσότερο είναι ελευθερος ένας αυλωνας στην βόρεια βορειανατολική ευρώπη να κατεβεί σε εμάς.Ετσι...για τόσους χειμώνες κοιτούσαμε την βορειοδυτική ευρώπη να βομβαρδίζεται με χαμηλά και εμείς να είμαστε στον θερμό τομέα.Αντίστοιχα με την εξασθένιση του ισλανδικού χαμηλού την άνοιξη και το καλοκαίρι είχαμε αν θυμάστε είχαμε ζεστά καλοκαίρια στην βορειοδυτική -δυτική ευρώπη και σε εμάς σχετικα δροσερά.

Τι ελπίζω ?αν το άρθρο του κολυδά επαληθευτέι τότε οι αυλώνες που θα σχηματίζονται δεν θα μασάν από τπτ ...ουτε ισλανδικά χαμηλά...ουτε ρεύματα......θα κατεβαίνουν ως μέανδροι....και θα μας τελειώσουν τα ονόματα για να τους βαφτίζουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Βρήκα την λύση ....Το Κινέζικο μοντέλο....Εγώ θα είχα πάρα πολύ βροχή εδώ , ενώ ο Σώτος στο Μακροχώρι θα θαβόταν...😂

overview_20210317_12_069.jpg

Το θέλω και εγώ θάβεται η Ηπειρος χεχε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Βρήκα την λύση ....Το Κινέζικο μοντέλο....Εγώ θα είχα πάρα πολύ βροχή εδώ , ενώ ο Σώτος στο Μακροχώρι θα θαβόταν...😂

overview_20210317_12_069.jpg

Καλά μην το δένεις και κόμπο τέτοια εποχή ..ακόμα και για αύριο να ήταν ακόμα και ο ευρωπαίος να το έδινε δύσκολα θα είχαμε πεδινό χιόνι τέτοιου τύπου.... μη σου πω και ακατόρθωτο .....τέτοιοι χάρτες ισχύουν μόνο με ισχυρό εγκλωβισμό...να χιονίζει δηλαδή στο εσωτερικό της πεδιάδας δυτικά και να βρέχει στο άνοιγμα της κοιλάδας του Αξιού ίσως από ελαφρύ νότιο ρεύμα.....  τέτοια εποχή πεδινό χιόνι προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί με τη βοήθεια παγωμένου βοριά από την κοιλάδα του Αξιού.... άρα το αντίθετο στο χάρτη...χιόνι μέχρι εσάς Αλεξάνδρεια-Πλατύ και Σαλόνικα κι εδώ βροχούλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...