Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κλιματική αλλαγή είναι μια μεγάλη κουβέντα δεν ξέρω πόσο μπορούμε να την στηρίξουμε ειδικά σε αυτήν την θεματική ενότητα (ανάλυση χαρτών) και εμείς ως απλοί καιρόφιλοι.Εγώ δεν την πιστεύω ,αλλά αντίθετα βρίσκω ενδιαφέρουσες τις απόψεις του Ζιακό(υπέρ) και του Κολυδά(κατά). Σε κάθε περίπτωση στα 53 μου καταγράφω ότι η κλιματική αλλαγή είναι ενα από τα χαρακτηριστικά του κλίματος ειναι δηλαδή δεμένη μαζί του ,το κλιμα αλλάζει συνέχεια από μόνο του.

Ακόμα μας έχουν τρελλάνει οι προβλέψεις και οι αναλύσεις του μέλλοντος της ανθρωπόητας ,αλλά πόσο ακριβή είναι αυτά τα μοντέλα όταν δεν έχουμε μοντέλα για να προβλέπουν τις 7 μέρες ?στα τέλη της δεκαετίας του 90 ας πούμε λέγαν οτι η βενετία θα βούλιαζε.Το κυριότερο είναι τι κλίμα θέλουμε και πως μπορούμε να το πετύχουμε...ποιο ειναι το κλιμα της γής αυτό του 1850 αυτό του 1970 του 2000 του 1600? εδώ θέλω απαντήσεις ας μας πουν ποιο είναι το κλίμα που θέλουν.

Εγώ παντως είμαι αισιόδοξος η "αριάδνη " απέδειξε ότι ακόμα μπορούμε ,έβαλε κάτω το 68 (εκτος από το υψος χιονιού για την θεσσαλονικη).το 2004 θα ξεπερνούσε όλους τους χιονιάδες της αθήνας αν δεν ηταν ο Υμμητός και ο βορειδυτικός .Και κατί άλλο μόλις τελειώνει μια εποχή μας τρελαίνουν με τους πορτοκαλο κόκκινους χάρτες,θέλω να δώ φέτος αυτούς τους χάρτες για Ασία και δυτική-κεντρική ευρώπη.

Προσοχή σέβομαι όσους πιστεύουν την κλιματική αλλαγή και φυσικα λέω μόνο γεγονότα,δεν μπορώ να τα στηρίξω αφου δεν κατέχω την επιστήμη αλλά θα τα έδινα όλα για ενα debate ζιακό-κολυδά.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Μακάρι να ήταν και ανοιχτά και τα καφέ που θα ανέβω από βδομάδα αλλά θα κάνουν μήνες να ανοίξουν ..

Λίγο πολύ ανοιχτά είναι όλα,απλά θα το πάρεις και θα κάτσεις παραλία (αν βρεις να κάτσεις κάπου χαχα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

 

Φιλε bardaris,

Η κλιματικη αλλαγη ειναι αποδεδειγμενη επιστημονικα ! Δεν τιθεται θεμα πιστευω ή δεν πιστευω. Δεν μιλαμε για θρησκεια ! Οπως και εχει αποδειχθει και η υπερθερμανση του πλανητη τα τελευταια χρονια! Αυτα δεν ειναι αποψεις , ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενες θεωριες που ισχυουν. 

Αυτο που δεν εχει αποδειχθει (αυστηρα) ειναι κατα ποσον επηρεαζει ο ανθρωπος την υπερθερμανση του πλανητη αρα και την κλιματικη αλλαγη. Καποιοι ισχυριζονται πολυ/καποιοι λιγοτερο και αλλοι καθολου. Ειναι ομως δεδομενο οτι τα επιπεδα των αεριων του θερμοκηπιου στην ατμοσφαιρα εχουν αυξηθει ραγδαια και σε αυτο ειναι δεδομενη η ευθυνη του ανθρωπου. Ο καθενας λοιπον απο εμας πρεπει να εχει υπευθυνη σταση σε αυτη την κατασταση και να μην διαδιδει ανακριβειες.

Τελος , η τρομολαγνια των ΜΜΕ και των πολιτικων δεν αποτελει εγκυρη πηγη πληροφορησης. Ουτε καν οι επιστημονες μπορουν να αποδειξουν με ακριβεια οτι πχ. θα βουλιαξει η Βενετια. Ο εξοικειωμενος αναγνωριζει και κρινει τι πρεπει να πιστεψει και τι οχι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι εγω ετσι πιστευω αλλα εχω πολλες αμφιβολιες.Αν μπορεις να βοηθησεις.

1.Υπαρχει επισημος μ.ο. ημερων χιονοπτωσης για Φλωρινα;

2.Σαν μερα χιονοπτωσης λογιζεται και ενα τεταρτο χιονονερου ή χιονιου.Ποσα τετοια μπορει να εχουμε τα τελευταια χρονια στην Φλωρινα.και να.μην τα υπολογιζουμε,επειδη απλα δεν αναφερονται;;

 

Κανονικά δεν ειναι για εδω αυτό αλλα δεν ξέρω να μεταφέρω σε αλλο θεμα ας το κάνει κανας μοντ αν θέλει. 

24.8 είναι το νούμερο την περίοδο 1954-1997. 

7.2 Γεναρη

5.9 Δεκέμβρη

5.1 Φλέβαρη

3. Μαρτη

2.1 Νοέμβρη 

0.8 Απριλη

0.7 Οκτώβρη 

Την τελευταία δεκαετία ο Γεναρης είναι περίπου στο μ.ο ελάχιστα κατω λογω 2012 2017 2019, ο Απρίλης αρκετά πάνω,  ο Μάρτης ελάχιστα κάτω, ο Φλεβάρης αρκετά κάτω,  ο Νοέμβρης αρκετά κάτω και ο Δεκέμβρης δραματικά 90% κάτω.  Οκτώβρη δεν εχει χιονίσει απο το 2010. 

Σαν μερα χιονόπτωσης λογίζονται και αερομεταφερομενες. Σε κρυους χειμώνες πολλες φορες απο τις 30-35 μερες οι 10-15 ειναι 0- 0.4μμ.Δηλαδη και νιφαδες που τις φερνει ο αερας απο τη χιονοκαλυψη του βουνου μετρανε. Τα τελευταία χρόνια δεν υπαρχουν ουτε αυτα γιατι 1. δεν μπαινει ουτε το -1 στα 850. 2. δεν υπάρχει χιονοκαλυψη 3. Δεν υπάρχουν ημιορεινές κακοκαιριες. πλεον οσες μερες χιονιού εχει η Φλωρινα,  το 80-90% τις εχει και το Μακροχωρι του αλλου Σωτήρη.  

Μπονους. Την περιοδο 1955-2006 <10 μερες χιονι ειχε 5 χρονιες/51. Την περιοδο 2006-2021 , ήδη 6 και φέτος βγαινει η 7η. Πιο πιθανό είναι πλεον το 5  παρα το 25

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημερα χιονιου επισημως ειναι ακομα και αν χιονισει λιγο μεσα στο χιονονερο για μιση ωρα. Να καταγραφει στο μεταρ του τοπικου σταθμου με αλλα λογια. Το 25 οκ μου φαινεται υπερβολικο για οποιαδηποτε πολη της Ελλαδας αλλα για να το λεει η εμυ κατι θα ξερει παραπανω απο εμενα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το πω περιγράψω όσο πιο απλα μπορώ.Μέχρι το 2000 ζούσα στο χωριό . Δεν έπαιζε 2-3 φορές τον χρόνο τα γυρω βουνά με υψόμετρο 700μ να μην βάλουν χιόνια τα οποία ήταν πιο ψηλά από εμάς .  Η χαρακτηριστική γραμμή στα 400μ , στα 600μ ,λιγο χιονακι στις κορυφές...πάντα κάτι έκανε .  Υπογράφω ότι από το 2009 και μετα δεν έχει κάνει ούτε ένα τέτοιο χιόνι!!! Ή χιονίζει μέχρι τα 100μ ή δεν το βλέπουμε ούτε ζωγραφιστό.Το κλίμα αλλάζει, τι φταίει και αν φταίει κάτι είναι αλλο θεμα . 

Ελπίζω να μην θυμηθεί να το κάνει τώρα μετα απο τοσα χρονια  κανένα τέτοιο 😄.Ας συνεχίσει με τα 100μ .Άντε πάμε στα τρεξίματα .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Ανοιχτα ειναι ολα φιλε μου. Καθε μερα παιζω. 

Οσο για το κρυο,εχει 1 βδομαδα που εξαφανιστηκε κι αυτο. Θα πεσει για 2 μερες αρχες της βδομαδας η θερμοκρασια στα κανονικα για την εποχη και κατι εγινε. Πλεον περα απο το θεμα της υγρασιας δεν υπαρχει κατι που να προκαλει ψυχρα,εστω τα πρωινα. Τα μεσημερια δε,κυκλοφορεις ανετα με κοντομανικα στην παραλια με τον ηλιο.

 

Αν κανει κατι προς τις 10 μαρτη κι αυτο φυσικα δεν ειναι το επικρατεστερο αυτη τη στιγμη. Πλεον μπηκαμε οριστικα στην ανοιξη κι ο,τι γινει απλα θα ειναι διαλειμμα της 1 ή 2 ημερων. 

Να φανταστω πας για σουτακια μονος σου?..γιατι για μονακι το 300αρι παραμονευει..οπως και να χει προσωπικα βλεπω κρυο καιρο χειμωνιατικο μεχρι μεσα απριλη..σιγουρα καποια μεσημερια θα ναι ανοιξη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ημερα χιονιου επισημως ειναι ακομα και αν χιονισει λιγο μεσα στο χιονονερο για μιση ωρα. Να καταγραφει στο μεταρ του τοπικου σταθμου με αλλα λογια. Το 25 οκ μου φαινεται υπερβολικο για οποιαδηποτε πολη της Ελλαδας αλλα για να το λεει η εμυ κατι θα ξερει παραπανω απο εμενα... 

Από τα 1950ς και 1960ς ανεβαίνει πολυ το νούμερο.  Τότε ειχε 4-5 χειμώνες με >40. Το 62-63 χωρις να παιρνω όρκο ειχε κοντα στις 50 δεν θυμάμαι αν ηταν 51 ή 49 και ενας Φλεβάρης 1956 20-21 σε ενα μήνα. 

Αλλα και σε σύγχρονες εποχές ας πουμε το 2011-12 ειχε 42, την περιοδο 1998-2006 ειχαν ολοι πλην ενός 20+ και 3 31-34. Η κατάρρευση ξεκίνησε το 2006-07 και απογειωθηκε απο το 2013 και μετα

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Να φανταστω πας για σουτακια μονος σου?..γιατι για μονακι το 300αρι παραμονευει..οπως και να χει προσωπικα βλεπω κρυο καιρο χειμωνιατικο μεχρι μεσα απριλη..σιγουρα καποια μεσημερια θα ναι ανοιξη..

Φίλε μη νομίζεις. Η αστυνομία δεν ασχολείται με αυτά τα ζητήματα. Εδώ στο σχολείο κάτω από το σπίτι μου, μόνο το all star game δεν έχουν διοργανώσει στις μπασκέτες 😂 

Κάθε απόγευμα κιόλας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Dusterakos είπε:

Ισως γινει κατι, απλα θα πρεπει νομιζω να σταθουμε τυχεροι.

Παρολα αυτα, εχει διαρρευσει η πεποιθηση οτι παμε για νεα Μηδεια, ακουω κοσμο εξω να το λεει και να λενε οτι ερχονται πολλα χιονια παλι.. Εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι μεχρι στιγμης, παρολα αυτα εμποδισμος υπαρχει και αυτο με κανει εν μερη ''προσγειωμενα'' χαρουμενο.

Απλα δεν ξερω πως εχουν βγει τετοιες πληροφοριες προς τα εξω οτι παμε για χιονια δυναμικης Μηδειας για 4-10 Μαρτιου. 

Αλλο το χιονια δυναμικης μηδειας και αλλο να ερθει μια κακοκαιρια  με τα γεωδυναμικα της μηδειας..τα  -8-9/850 και -30/500 για αρχες μαρτη δεν τα λες και τοσο πολυ σπανια..ερχονται αλλα κρατανε πολυ λιγο εως ελαχιστα..εξαιρεση το 87

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Φίλε μη νομίζεις. Η αστυνομία δεν ασχολείται με αυτά τα ζητήματα. Εδώ στο σχολείο κάτω από το σπίτι μου, μόνο το all star game δεν έχουν διοργανώσει στις μπασκέτες 😂 

Κάθε απόγευμα κιόλας. 

Μολις πεσει η καρφωτη θα την φανε..ετσι πανε αυτα..κανουν τα στραβα ματια οσο μπορουν και υπαρχει μια ανοχη τον τελευταιο καιρο εινσι αληθεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Λίγο πολύ ανοιχτά είναι όλα,απλά θα το πάρεις και θα κάτσεις παραλία (αν βρεις να κάτσεις κάπου χαχα)

Ε ναι για take away ανοιχτά. Έχω θήκη ειδική για τον καφέ στο καρότσι του μωρού 😉 Οπότε μια χαρά δεν χρειάζεται κάπου να κάτσω

Επεξεργάστηκε από Barney-sal
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα πανε καλα..Πριν λιγες ημερες ειχα γραψει οτι ο Μαρτης θα δειξει το καλο του προσωπο μετα την πρωτη του βδομαδα και επιμενω σε αυτο...Δεν ξερω εαν θα βγει πεδινο χιονι και ουτε με πολυαπασχολει...Ας ριξει καλυτερα εκει που αδικησε ο καιρος..Εαν ειναι η σωστη λεξη η αδικια..

Εξακολουθω να πιστευω οτι μεχρι το μαη θα παμε σε ψυχρο και βροχερο καιρο..Φετος ο χειμωνας ηταν πολυ ζεστος και ανομβρος με εξαιρεση την Ηπειρο που υετικα διεπρεψε..

Εδω θα μαστε και θα τα λεμε..Αν και δεν ειμαι στην καλυτερη φαση της ζωης μου,το αντιθετο θα ελεγα για προσωπικους λογους,παραμενω αισιοδοξος..Ισως ειναι ενας μηχανισμος αυτοαμυνας..Αλλα στον καιρο προσπαθω να εχω αλλη σταση..Πιο ρεαλιστικη..Καλο βραδυ..Και οπως εχω ξαναπει,μακαρι το πρωτο και το τελευταιο προβλημα στη ζωη μας να ηταν μονο ο καιρος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα πανε καλα..Πριν λιγες ημερες ειχα γραψει οτι ο Μαρτης θα δειξει το καλο του προσωπο μετα την πρωτη του βδομαδα και επιμενω σε αυτο...Δεν ξερω εαν θα βγει πεδινο χιονι και ουτε με πολυαπασχολει...Ας ριξει καλυτερα εκει που αδικησε ο καιρος..Εαν ειναι η σωστη λεξη η αδικια..

Εξακολουθω να πιστευω οτι μεχρι το μαη θα παμε σε ψυχρο και βροχερο καιρο..Φετος ο χειμωνας ηταν πολυ ζεστος και ανομβρος με εξαιρεση την Ηπειρο που υετικα διεπρεψε..

Εδω θα μαστε και θα τα λεμε..Αν και δεν ειμαι στην καλυτερη φαση της ζωης μου,το αντιθετο θα ελεγα για προσωπικους λογους,παραμενω αισιοδοξος..Ισως ειναι ενας μηχανισμος αυτοαμυνας..Αλλα στον καιρο προσπαθω να εχω αλλη σταση..Πιο ρεαλιστικη..Καλο βραδυ..Και οπως εχω ξαναπει,μακαρι το πρωτο και το τελευταιο προβλημα στη ζωη μας να ηταν μονο ο καιρος..

Έλα φίλε αισιόδοξα μην μασάς! Άντε θα σου κάνει μισό μέτρο στην πόρτα σου να πάρεις τα πάνω σου 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα πανε καλα..Πριν λιγες ημερες ειχα γραψει οτι ο Μαρτης θα δειξει το καλο του προσωπο μετα την πρωτη του βδομαδα και επιμενω σε αυτο...Δεν ξερω εαν θα βγει πεδινο χιονι και ουτε με πολυαπασχολει...Ας ριξει καλυτερα εκει που αδικησε ο καιρος..Εαν ειναι η σωστη λεξη η αδικια..

Εξακολουθω να πιστευω οτι μεχρι το μαη θα παμε σε ψυχρο και βροχερο καιρο..Φετος ο χειμωνας ηταν πολυ ζεστος και ανομβρος με εξαιρεση την Ηπειρο που υετικα διεπρεψε..

Εδω θα μαστε και θα τα λεμε..Αν και δεν ειμαι στην καλυτερη φαση της ζωης μου,το αντιθετο θα ελεγα για προσωπικους λογους,παραμενω αισιοδοξος..Ισως ειναι ενας μηχανισμος αυτοαμυνας..Αλλα στον καιρο προσπαθω να εχω αλλη σταση..Πιο ρεαλιστικη..Καλο βραδυ..Και οπως εχω ξαναπει,μακαρι το πρωτο και το τελευταιο προβλημα στη ζωη μας να ηταν μονο ο καιρος..

Και εγώ στεναχωριέμαι αλλά έχουν φτιάξει καλή ομάδα ρε Σακη!!!😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λιγο βελτιωθηκε ο εμποδισμος στην βορεια θαλασσα και αμεσως το ραν αλλαξε και ισως βγαλει και κατι καλο...το ιδιο παει να γινει και στο παραλελ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

πιο αισιοδοξος πλεον απο ποτε εδω και μερες..ερχεται!!!!

Κ.Θ.Σ Σύντομα στις οθόνες σας😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Μπουτβαλ είπε:

Για πότε λες? 

πλησιαζουμε στην πρωτη καρτελα οποτε μιλαμε για 5-7 μαρτιου..δεν φαινεται να πηγαινει προς τα πισω..αν αυριο δειχνουν τους ιδιους εμποδισμους στα δυτικα ασχετα με το πως θα στηθει ο σκανδιναβικος θ αρχισουμε να εχουμε ταση πλεον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

Κ.Θ.Σ Σύντομα στις οθόνες σας😎

οταν το μονο προβλημα για να βγει ενα τρεξιμο καλο ειναι ο σκανδιναβικος τοτε πραγματικα ερχεται!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Κ.Θ.Σ Σύντομα στις οθόνες σας😎

Οι Κ.Θ.Σ στα όπλα Γιαννη?😆😆😆

 

Επεξεργάστηκε από bouasss
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bouasss είπε:

Οι Κ.Θ.Σ στα όπλα Βαγγέλη?😆😆😆

ναι!!!!!επιτελους!!!!..βρηκα χρονικο στοχο..με ταλαιπωρησε πολυ αλλα βρηκα....5-7 μαρτιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...