Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμ από τα τρεξίματα έχουμε δύο πράγματα

α)Ο τζίφος στην αφασία του, δεν μπορέι να περιγράψει την κυκλοφορία μετά τις 150 ώρες το έχουμε δεί και στον Λεανδρο και στην Μηδεία...και περιορίζεται να δίνει μια light ψυχρή εισβολή σε καμμία περίπτωση χιονιά πεδινών κεντρικής βόρειας Ελλάδας (ευτυχώς ειναι αποτυχημένα τρεξίματα ) το 0 έως -5 στα 850hpa δεν σημαίνουν τπτ τον Μάρτη.

β)Το ευρωπαικό δίνει μια συνέχεια στην κυκλοφορία από τον Λέανδρο και μετά όπου η ανασύνταξη του Σιβηρικού με την βοήθεια στου Σκανδιναβικού κατεβάζουν σοβαρές ψυχρές μάζες το κέντρο των οποίων ε΄μφανιζεται αρκετά μακριά από εμάς ,ετσι και αλλιώς είναι ακόμη νωρίς όμως.

Μέγιστος κύνδηνος ένα χαμηλο-ρεμάλι που γυρνά γύρω γύρω από τον Σκανδιναβικό και δεν ξέρουμε τι να το κανουμε....αν καθίσει ας πούμε κεντρική Ιταλία την κάτσαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Πολύ καλοί δείκτες!!!!σφυρίζουν Ελλάδα αλλά από Ιόνιο και Αδριατική πλευρά...σφυρίζουν αναδίπλωση μερική και κάποιου είδους αποκοπή του Αυλώνα ..θ αλλάξουν και αυτοί αλλά σιγα σε τα αρχίζουν να φαίνονται πως μπορεί να γίνουν πράξη τα θέλω μας.

Χαλαρωστε χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, bardaris είπε:

χμμμ από τα τρεξίματα έχουμε δύο πράγματα

α)Ο τζίφος στην αφασία του, δεν μπορέι να περιγράψει την κυκλοφορία μετά τις 150 ώρες το έχουμε δεί και στον Λεανδρο και στην Μηδεία...και περιορίζεται να δίνει μια light ψυχρή εισβολή σε καμμία περίπτωση χιονιά πεδινών κεντρικής βόρειας Ελλάδας (ευτυχώς ειναι αποτυχημένα τρεξίματα ) το 0 έως -5 στα 850hpa δεν σημαίνουν τπτ τον Μάρτη.

β)Το ευρωπαικό δίνει μια συνέχεια στην κυκλοφορία από τον Λέανδρο και μετά όπου η ανασύνταξη του Σιβηρικού με την βοήθεια στου Σκανδιναβικού κατεβάζουν σοβαρές ψυχρές μάζες το κέντρο των οποίων ε΄μφανιζεται αρκετά μακριά από εμάς ,ετσι και αλλιώς είναι ακόμη νωρίς όμως.

Μέγιστος κύνδηνος ένα χαμηλο-ρεμάλι που γυρνά γύρω γύρω από τον Σκανδιναβικό και δεν ξέρουμε τι να το κανουμε....αν καθίσει ας πούμε κεντρική Ιταλία την κάτσαμε.

ο μονος κινδυνος κατ εμε ειναι αυτο το χαμηλο που λες να οργανωθει πολυ καλα και αρκετα βορεια στην ιταλια να φρεναρει την καθοδο του αυλωνα να τραβηξει και γεωδυναμικα οποτε να γινει και μια ολικη αποκοπη εκει και να μεινουμε με το νοτια...ποσο πιθανο?οσο ενα σεναριο απο τα 50  ανσμπλ του παιου αυτη την στιγμη.Εγω στεκομαι στο γεγονος οτι σε τοσες μερες πριν βλεπουμε στους μεσους ορους συνηθως την ελλαδα μεσα σε αντικυκλωνα αλλα με πρασινα γεωδυναμικα και τον αυλωνα να βοσκει στην μαυρη θαλασσα και κανουμε παρτυ..και τωρα τον εχουμε τοσο βολικα οποτε η λογικη λεει οτι ειμαστε 50-50 ολοκληρος ιταλια και αποφαγια εδω η αποφαγια ιταλια και το καλο εδω...εκει θα παιξουμε πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σιγα σιγα θ αρχισει να μπαινει και ο γαλλος στο παιχνιδι τουλαχιστον  οσον αφορα το αρχικο στησιμο των εμποδισμων.Και το 12αρι του ηταν πολυ καλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

σιγα σιγα θ αρχισει να μπαινει και ο γαλλος στο παιχνιδι τουλαχιστον  οσον αφορα το αρχικο στησιμο των εμποδισμων.Και το 12αρι του ηταν πολυ καλο

Το γαλλικό εξαιρετικό στήσιμο εμποδισμων... Αν το δείχνει τότε όλα πάνε σούπερ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτη την φορα παντως θελουμε ξεκαθαρο αζορικο και αν ειναι δυνατον να μην υπαρχει ουτε πρασινακι μεσα ουτε υφεσουλα ουτε τιποτα.το αντιθετο δηλαδη απ οτι τις 2 προηγουμενες φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το γιουκμο πιστευω οτι στις 144 θα κανει αναδιπλωση καλη και οχι καταρευση οπως το αικον και ο λογος ειναι οτι το νοτιο κεντρο του αζορικου φαινεται οτι θα μπορεσει να παει προς τα βορεια χωρις πρασινακια μεσα και αλλα τετοια χαζα οποτε θ αποροφησει και το βορειο κεντρο σε φαση αναδιπλωσης..ειμαι περιεργος αν οντος γινει ετσι γιατι τοτε θα εχουμε βρει λογω συγκρισης αικον και γιουκμο εναν πολυ βασικο μη θεμιτο παραγοντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χμμμ..κι ομως καταρευσε αρα ολη η ιστορια ειναι στο νοτι κεντρο του αζορικου και οχι στον βορρα τοσο πολυ...στο βορειο κεντρο του αζορικου θελουμε απλα να ειναι οσο το δυνατον πιο δυτικα γινεται απο την αρχη αυτο και μονο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βεβαια το γιουκμο ακομη και στο σεναριο που παει να καταρευσει ο ας τον πουμε σκανδιναβικος εφ οσον εχει μια νοητη συνοχη με τον κανονικο αζορικο υπαρχουν περιθωρια για ανδιπλωση εστω και στο παραπεντε αρκει να ειναι ξεκαθρα ενωμενοι οι δυο εμποδισμοι με κιτρινοπορτοκαλι και με τιποτα πρασινακια αναμεσα οπως στο αικον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι στις 144 ώρες (που έχει και κάποιο νόημα) το ukmo είναι κακό, το icon χάλια. Ο τζίφος (κυριο και παραλελ) είναι καλός γιατί αφήνει πολλές ελπίδες για μια καλή κακοκαιρία στα μέρη μας για περίπου 8-10 Μάρτη. Ας δουμε gem και υπόλοιπα αργότερα με την ελπίδα να μοιαζουν με τζιφο.

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αυτη την φορα παντως θελουμε ξεκαθαρο αζορικο και αν ειναι δυνατον να μην υπαρχει ουτε πρασινακι μεσα ουτε υφεσουλα ουτε τιποτα.το αντιθετο δηλαδη απ οτι τις 2 προηγουμενες φετος

Δεν τον είδαμε ούτε στο 12αρι πάντως τον ξεκάθαρο αζορικο... Και εκεί χαλάει όλη η συνταγή μαζί με το ισλανδικό χαμηλό που σπρώχνει ανατολικά το ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν τον είδαμε ούτε στο 12αρι πάντως τον ξεκάθαρο αζορικο... Και εκεί χαλάει όλη η συνταγή μαζί με το ισλανδικό χαμηλό που σπρώχνει ανατολικά το ψυχος

ναι αλλα το βλεπουμε στο τζεμ..αλλα χαλανε αλλα φτιαχνουνε..ποτε δεν δενουμε κομπο ενα τρεξιμο ενος μοντελου.δες πχ ποσο μεγαλες διαφορες εχουν γιουκμο και αικον σε σχεση με τζεμ και τζιφο στον αζορικο..εκατονταδες χιλιομετρα διαφορα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχημα τα 12 ρια , ωστόσο αυτό που εγώ βλέπω με τα λίγα που ξέρω ,είναι οτι τα πράγματα είναι οριακά..απο το απολύτως τίποτα , εως το πραγματικά μεγάλο..... Θα φανεί απο Δευτέρα νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά είναι ακόμη μακριά, είναι Μάρτιος και με δεδομένη την κακή προγνωσιμότητα των μοντέλων όλα αλλάζουν μετά τις 96 ώρες οπότε υπομονή.

Προσωπικά, όπως έγραφα και εχθές στα 12αρια, δεν θεωρώ καθόλου πιθανό πεδινό χιόνι για εδώ (βασικά το αποκλείω) αλλά κυνηγάω ένα τελευταίο χιόνι Στενής. Η βόρεια Ελλάδα σαφώς και έχει καλές πιθανότητες για ένα μαρτιάτικό χιόνι αλλά θελει υπομονή με τους χαρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, είμαι έξω οπότε δεν έχω χρόνο να απαντήσω. Ωστόσο πολύ σύντομα είναι ξεκάθαρο ότι ο αυλωνας αυτός τα βορειοανατολικά χάνει πολλούς πόντους. Κρατάω την μεγάλη βελτίωση στην Αμερική που θα φανεί στα ενσεμπλς που ανανεώνουν τώρα. Για το καλο φυσικά του βορειοδυτικού Αυλώνα χεχεχε. Αν και έτσι πως έγινε το κόβω να φέρνει μόνο βροχή και χιόνια πάνω από τα 1000 μέτρα.

Τζεμ με ελάχιστες αλλαγές είναι το απόλυτο.. στις άπειρες ώρες 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να μην στεναχωριέστε για ακόμη μια φορά με τον Αζορικό σας δίνω τις 144 ωρες του ευρωπαικού.....εδώ ξεχωρίζει ο αζορικός με τον αντικυκλώνα μεταξύ ισλανδίας και μεγάλης βρετανίας...η ατία καθόδου του αυλώνα δεν είναι ο αζορικός μην σκάτε και μην περιμένετε πολλά από αυτόν.Νομίζω ο απογευματινός πάιος θα δείξει προς τα που πάει το πράγμα...τα υπόλοιπα δεν νομίζω να βοηθούν.

ECMOPEU00_144_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

για να μην στεναχωριέστε για ακόμη μια φορά με τον Αζορικό σας δίνω τις 144 ωρες του ευρωπαικού.....εδώ ξεχωρίζει ο αζορικός με τον αντικυκλώνα μεταξύ ισλανδίας και μεγάλης βρετανίας...η ατία καθόδου του αυλώνα δεν είναι ο αζορικός μην σκάτε και μην περιμένετε πολλά από αυτόν.Νομίζω ο απογευματινός πάιος θα δείξει προς τα που πάει το πράγμα...τα υπόλοιπα δεν νομίζω να βοηθούν.

ECMOPEU00_144_1.png

Ποια είναι λοιπόν η αιτία, κατα τη γνώμη σου φίλε μου , εφόσον δεν ευθύνεται ο αζορικός, που   δεν κατεβαίνει ο αυλώνας; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ποια είναι λοιπόν η αιτία, κατα τη γνώμη σου φίλε μου , εφόσον δεν ευθύνεται ο αζορικός, που   δεν κατεβαίνει ο αυλώνας; 

μα δεν ειναι σίγουρο οτι δεν θα κατεβεί για να σου δώσω μια απάντηση,το αντίθετο...το μόνο που βλέπω να τον φρενάρει είναι η διμιουργία χαμηλού στην Ιταλία....τπτ άλλο...αν θυμάμαι καλά η ΜΗΔΕΙΑ δεν έιχε καθόλου υποστήριξη αζορικού...αλλά ενός αντικυκλώνα που ξεκίνησε από σκανδιναβία..και ενισχύθηκε κεντρική ευρώπη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμενω οτι θα εχουμε καλουδια μετα την πρωτη βδομαδα του μαρτη ακομα και αν δεν αφορουν πεδινες προσηνεμες περιοχες...

Βροχες και χιονια θα εχει ο καιρικος μπαξες για το συνολο της χωρας...Αποκλειεται να βγει ετσι ολος ο μαρτης και οταν ο φλεβαρης στην ουσια εδωσε μονο μια διαταραχη....Απλα δε γινεται...

Και για να μην ξεχνιομαστε..Απο δευτερα που μπαινει και επισημα ο μηνας..θα βλεπουμε σιγα σιγα αλλους χαρτες..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...