Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές Μαρτιάτικης Χιονοκαιρίας 23-26/3....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελίσσια 4,9οC τώρα και ένας λυσσασμένος κατά διαστήματα βοριάς έξω....4,6mm ως τώρα και ανοίγματα του καιρού.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γαλατσοκυψελο 6.8 η Τ κ άλλη μια τρομερή νυχτιά η οποία όμως (εδω κ 2 ημέρες) κατατάσσεται σε ανοιξιάτικη,  χωρίς να μας χαλάει βέβαια..  Οχι μόνο πήγε πήγε λοιπόν πίσω ο χειμώνας αλλά οπως φαίνεται θα πάρει και πολλές ημέρες απο την άνοιξη...  Αυτα για τους βιαστικούς του Γενάρη που κλασικά ειχαν τελειώσει τον χειμώνα.  

Ιστορικότατος λοιπόν ο χειμώνας 21' οχι μόνο Μήδειας αλλά συνολικά!!! 

............ Γατάκια!!  

Υ.Γ.  Καλά αμα δω και νιφάδες αύριο τότε....... !!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως λεει ο φιλος παραπανω ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ νυχτια που μυριζει χειμωνα οχι αστεια ! 

Ο κοσμος κρυωσε και δεν μιλαμε για κορφοβουνια αλλα για τα μπετα του κεντρου της μεγαλουπολης και ευωδιαζει εξω τζακιλα....

6.9 εγω με αισθηση κανα 4αρι το πολυ....επεσε επιτελους ο λυσσασμενος αερας και ειναι πανεμορφα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γερακα τωρα στο σταθμό μου 6,7 βαθμοί...πολύ έντονο ψύχος για την εποχή...και για να έχουμε μια εικόνα και να συγκρίνουμε την τωρινή εισβολή με άλλες του παρελθόντος σε αντίστοιχες ημερομηνιες παραθέτω το εξής πινακάκι...να δούμε που θα κυμανθούν σε αυτή

image.png.cf9738676c853ba3fcaeb16bb2fbd914.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α το χει ο Μαρτιος και επετειακο μαλιστα....καναδυο τα θυμομουν κι εγω απλα ειδικα φετος μετα τη Μηδεια πιστευα οτι απο Μαρτη καλοκαιρι....και ετσι φαινοταν στο πρωτο μισο....ομως μας βουλωσε το καταχειμωνιατικο β μισο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα νησιά του Σαρωνικού πως δέχτηκαν σήμερα τόσο νερό???

Οκ τα βορια του νόμου το καταλαβαίνω....αλλά τόσο νότια πως προέκυψε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Α το χει ο Μαρτιος και επετειακο μαλιστα....καναδυο τα θυμομουν κι εγω απλα ειδικα φετος μετα τη Μηδεια πιστευα οτι απο Μαρτη καλοκαιρι....και ετσι φαινοταν στο πρωτο μισο....ομως μας βουλωσε το καταχειμωνιατικο β μισο

Μετά από ανύπαρκτο Δεκέμβρη και Γενάρη λογικά κάποια στιγμή θα εξισορροπουσε η φάση....περιμένω και Απρίλη να δείξει χειμερινή διάθεση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Πεμπτη σε βλέπω με 5ποντο ΧΑΛΑΡΑ κιόλας

Θα παιξει πολυ 4 στην μπελετσι την 25η😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Θα παιξει πολυ 4 στην μπελετσι την 25η😎

Παροχή βοήθειας στους κύκνους! Χαχχαχ

Κοιτα...πέρα από την πλάκα...το σκεπτικό μου είναι το εξής: 

Με κλειστό συμπαγή καιρού, δλδ όταν ο υετός και το κρύο έχει κατέβει από Πάρνηθα και υπερβόρεια και έχει μπει στο λεκανοπέδιο, έχουμε τα εξής δεδομένα (παρατηρήσεις 25 ετών λέω): 

Όταν εγώ εδώ στο 200 έχω 6 βαθμούς, στρώνει Καζίνο στα 1090

Όταν έχω 7, στρώνει από Μπάφι και πάνω, χιονίζει όμως από Ξένια (1040μ) και πάνω. 

Με 4 βαθμούς εδώ, στρώνει Ιπποκράτειο στα 600. Δεν έχω δει καν πόσο έχει Ιπποκράτειο τώρα. Εγώ εδώ έχω 4.8-5.0. Λογικά χιονίζει εκεί πέρα. 

Αν υποθέσουμε ότι ξημερώματα Πέμπτης που θα έχει το πιο πολύ κρύο εγώ θα έχω έστω 3.5, τότε ΝΑΙ, στρώνει κανονικότατα από 500 Θρακομακεδόνων,οι οποίοι υστερούν σε σχέση με τα 500 της ΒΑ Πάρνηθας, δλδ προς Αφίδνες και Ιπποκράτειο. Άρα; Σίγουρα θα στρώσει και εκεί. 

Θα δούμε αν πέσω μέσα. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!  Καλά δεν το λες και κακοκαιρία αλλά εξαιτίας του κρύου που έχει για τα δεδομένα της εποχής άντε να κάνω εδώ την αναφορά μου.... έξω φυσάει δυνατός βοριάς που κάνει την αίσθηση του κρύου για 23 προς 24 Μαρτίου ιδιαίτερα αυξημένη... εδώ στο Μακροχώρι με τη θερμοκρασία στους 6,4 αλλά την αίσθηση στους 3,6 λόγο αέρα.... και εξαιτίας της χαμηλής υγρασίας το dewpoint κοντά στους -2...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάβασα αναφορά για χιονοχάλαζο Θρακομακεδόνες....εδώ εχει πέσει λίγο ο αέρας.....4,9οC....και βρέχει παρακαλώ.....έχει κλεισει για να καλά έξω ο καιρός!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...