Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές Μαρτιάτικης Χιονοκαιρίας 23-26/3....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Διάβασα αναφορά για χιονοχάλαζο Θρακομακεδόνες....εδώ εχει πέσει λίγο ο αέρας.....4,9οC....

Το χιονοχαλαζο θα παιξει πολυ και την πεμπτη..με τα εντονα καθοδικα πεμπτη προς το μεσημερι ισως το δουμε μεχρι κεντρο η παρυφες κεντρου..θεωρω πολυ πιθανη τη γανουδα στα υπερβορεια..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παροχή βοήθειας στους κύκνους! Χαχχαχ

Κοιτα...πέρα από την πλάκα...το σκεπτικό μου είναι το εξής: 

Με κλειστό συμπαγή καιρού, δλδ όταν ο υετός και το κρύο έχει κατέβει από Πάρνηθα και υπερβόρεια και έχει μπει στο λεκανοπέδιο, έχουμε τα εξής δεδομένα (παρατηρήσεις 25 ετών λέω): 

Όταν εγώ εδώ στο 200 έχω 6 βαθμούς, στρώνει Καζίνο στα 1090

Όταν έχω 7, στρώνει από Μπάφι και πάνω, χιονίζει όμως από Ξένια (1040μ) και πάνω. 

Με 4 βαθμούς εδώ, στρώνει Ιπποκράτειο στα 600. Δεν έχω δει καν πόσο έχει Ιπποκράτειο τώρα. Εγώ εδώ έχω 4.8-5.0. Λογικά χιονίζει εκεί πέρα. 

Αν υποθέσουμε ότι ξημερώματα Πέμπτης που θα έχει το πιο πολύ κρύο εγώ θα έχω έστω 3.5, τότε ΝΑΙ, στρώνει κανονικότατα από 500 Θρακομακεδόνων,οι οποίοι υστερούν σε σχέση με τα 500 της ΒΑ Πάρνηθας, δλδ προς Αφίδνες και Ιπποκράτειο. Άρα; Σίγουρα θα στρώσει και εκεί. 

Θα δούμε αν πέσω μέσα. 

 

Πιο λαικα και κατανοητα οταν αναπαραγονται οι εκτιμησεις του ΚΜ για καθοδο πολικων αεριων μαζων απο ουκρανια= πετσα στην μπελετσι στανταρ🤣

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Διάβασα αναφορά για χιονοχάλαζο Θρακομακεδόνες....εδώ εχει πέσει λίγο ο αέρας.....4,9οC....και βρέχει παρακαλώ.....έχει κλεισει για να καλά έξω ο καιρός!!

Δεν το πίστευα Κώστα, αλλά πριν 50 λεπτά περίπου, έριξε εδώ πέρα στα 200 χιονοχαλαζο. Ξέρω πολύ καλά τον ήχο του και το είδα και στη λάμπα. Με 4.7 θερμοκρασια. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Απόψε Θρακομακεδόνες Μενιδι κινούνται πολύ χαμηλά σε θερμοκρασία και υψηλότατα σε υετό. Συνήθως αυτό γίνεται σε on off καταστάσεις με ορογραφικό απο Πάρνηθα. Ίσως επειδή ο άνεμος έχει καθαρά βόρεια (αν έχει) συνιστώσα και δεν έχουμε καταβάτη ΒΔ από το βουνό.

Φουλ βροχή/χιονόνερο αυτή την ώρα. Δεν έχει σταματήσει καθόλου. Δρόμοι ποτάμια. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαμπιρι αιτωλοκαρνανιας αλλη μια μερα με χιονι εστω κ λιγοτερο..η πρωτη φωτο..τα χει σπασει φετος η περιοχη..

Λιγο βορειοτερα του παναιτωλικου..Ορη βαλτου  ενα σχετικα αγνωστο συμπλεγμα βουνων στα συνορα αιτωλοακαρνανιας κ αρτας σημερα οι υπολοιπες..

FB_IMG_1616535042161.jpg

FB_IMG_1616534912868.jpg

FB_IMG_1616534908163.jpg

FB_IMG_1616534904679.jpg

FB_IMG_1616534900592.jpg

FB_IMG_1616534896977.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9mm περίπου στο Κρυονέρι με χιονοχάλαζο  στην τελευταία μπόρα πριν λίγο. Η Θ κοντά στους 4 βαθμούς. 

8mm στο χωριό με την Θ στους 3,3 αυτή την ώρα. 

Σχεδόν 30mm βλέπω σε Μαλ@κάσα ,Αφιδνες  και Βαρνάβα. 60mm οι γνωστοί σταθμοί στην Εύβοια . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και μιση ωρα εχουμε πολυ δυνατα ξεσπασματα με χιονοχαλαζο...η γ...... Δεδδηε ακομα να φτιαξει τις λαμπες στους δρομους και δεν μπορω να παρω βιντεο....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω και μιση ωρα εχουμε πολυ δυνατα ξεσπασματα με χιονοχαλαζο...η γ...... Δεδδηε ακομα να φτιαξει τις λαμπες στους δρομους και δεν μπορω να παρω βιντεο....

 

Περιμένει την υποτροπή της Πέμπτης μωρέ. Για να επέμβει μια και καλή 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5,3mm εδώ Μελίσσια (6,8mm στα Ανω) από υετό σήμερα.....βορίσια βροχή χαλαρή....έχει πέσει ο άνεμος!!

4,7οC η ελάχιστη ημέρας, τώρα στο φευγιό της!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5.7 βαθμοί με αίσθηση 0 και 0.4mm η νέα μέρα ....βρέχει ωραία ποτιστικα ....όσο έβαλε όλη μέρα έχει βάλει τώρα σε 10 λεπτά ....100% χιονίζει στον Υμηττό από τα 900μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Περιμένει την υποτροπή της Πέμπτης μωρέ. Για να επέμβει μια και καλή 🤣

Ασε ρε Θαναση με τους μ.....τα νευρα μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω και μιση ωρα εχουμε πολυ δυνατα ξεσπασματα με χιονοχαλαζο...η γ...... Δεδδηε ακομα να φτιαξει τις λαμπες στους δρομους και δεν μπορω να παρω βιντεο....

 

Ρίχνει και εδώ πλέον  Γιώργο αλλά  κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονοπτώσεις στα ορεινά της Κρήτης απόψε από τα 1150-1200μ. εικόνα πριν μια ώρα στον δρόμο από Ανώγεια πρoς τη Νίδα..
Mpampis Koutantos.....

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, χιόνι και κείμενο που λέει "REDMI NOTE 9 AI QUAD_CAMERA"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επιασε ενα στρωμα παγου κατω,εχει πολυ δυνατα ξεσπασματα.

Πας για χιονόστρωση αύριο προς μεθαύριο Γιωργαρε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δομοκός σήμερα 23/3/21....

ΥΓ Ο Δροσοπηγιώτης θα είναι στρωμένος ως το πρωί αύριο.....δεν περιμένει μεθαύριο.....εκεί είναι για κοινούς θνητούς παραπεντέλιους κλπ....χεχε.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ORESIVIOS είπε:

Πας για χιονόστρωση αύριο προς μεθαύριο Γιωργαρε...

Δεν το πιστευω φιλε,αλλα ας κανει οτι θελει.Ουτε που εχω κοιταξει μοντελο μετα τη Μηδεια και τη φωτια στο μετεοσιελ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...