Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση χειμώνα 2020-21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.Η αυλαία του χειμώνα πέφτει σιγά σιγά με την διαταραχη των τελευταίων ημερων που χιονισε αρκετες περιοχες στη χωρα απο βορα ως τον νοτο.

Για την περιοχη μου ο χειμωνας κλείνει με περιπου 600μμ απο αρχες δεκεμβρη ως τωρα,με ακραια υετοφορο και θερμο Δεκεμβρη,υετοφορο πρωτο μισο Γεναρη και με Φλεβαρη με λιγες βροχες αλλα ενα μεγαλο χιονι.Ο Μαρτης σχετικα ξηρος.Ο χειμωνας βγηκε θερμοτερος με τον Δεκεμβρη στο +3 περιπου και τον Γεναρη στο +2.

11 μερες χιονοπτωσης και περιπου 17 μερες χιονοστρωσης(>50%).Φυσικα το highlight της σεζον ηταν η ιστορικη κακοκαιρια Μήδεια που αφησε ενα και πλεον μετρο χιονιου στην περιοχη.Να θυμησω οτι η τελευταια χιονουρα επιβιωσε για 26 ολοκληρες μερες.

Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος λογω του μεγαλου χιονιου αφου αυτο ειναι το πρωτο ζητουμενο για μενα κατι εντελως υποκειμενικο βεβαια.Τον μαιο τελος μπαινω στον τριτο χρονο παραμονης στην περιοχη που αποδεικνυεται μια πραγματικη υπερδυναμη στα χιονια σε πανελλαδικο επιπεδο.

Για την υπολοιπη χωρα θα μιλησει ο.καθενας για την περιοχη του,αλλα νομιζω οτι δεν αμφισβητειται οτι ηταν ενας απο τους θερμοτερους χειμωνες των τελευταιων ετων με αρκετα νερα ειδικα στα δυτικα και χιονια στα πολυ ορεινα το πρωτο μισο και σχετικα πιο ξηρος στο δευτερο μισο του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πάνω από 10 ημέρες αρνητικη ελάχιστη  (πέρυσι καμία αρνητικη) και ένα χιόνι που είχαμε να δούμε από το 2008 (μιλάω για την περιοχή μου) θα έμοιαζε αχαριστία να χαρακτηρίσω ως κακό αυτό τον χειμώνα. 

Είχε πολλά στοιχεία που ήταν πραγματικά άθλια, όμως, είχε και τις θετικότατες ιδιαιτερότητες του. 

Για εδώ μιλάω πάντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα την Μηδεια δεν θα μπορουσα να χαρακτηρισω κακο τον χειμωνα για εδω..Αλλωστε αυτο λεμε χρονια εδω, εναν χιονια 70 εκατοστα και ας μην κανει τιποτα ολο τον αλλο χειμωνα, να που το εκανε

Πιστευω οτι τα χαρακτηριστικα που ''ριχνουν'' ποιοτικα τον χειμωνα ειναι 1) οι σημαντικες θερμες εισβολες που εκανε (νομιζω 2 φορες χτυπησαμε +13 στα 850 αν θυμαμαι καλα;) και 2) το οτι δεν ειχαμε κλασσικες χειμωνιατικες κακοκαιριες με νερο και κρυο στα πεδινα και πολυ χιονι στα ορεινα απο ενα λογικο υψομετρο(δεν ειχαμε δηλαδη κακοκαιριες που συνδυασαν υετο και θερμοκρασιες κοντα στο 0 στα 850). Στο πρωτο μισο του χειμωνα ειχαμε πολυ νερο αλλα με χιονια πανω απο τα 1500-1600 και στο δευτερο μισο ξηρασια.  

Για την περιοχη μου ομως και για τα γουστα μου καθαρα τον βαζω στους καλους χειμωνες για την Μηδεια και μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπέρα παίδες.Η αυλαία του χειμώνα πέφτει σιγά σιγά με την διαταραχη των τελευταίων ημερων που χιονισε αρκετες περιοχες στη χωρα απο βορα ως τον νοτο.

Για την περιοχη μου ο χειμωνας κλείνει με περιπου 600μμ απο αρχες δεκεμβρη ως τωρα,με ακραια υετοφορο και θερμο Δεκεμβρη,υετοφορο πρωτο μισο Γεναρη και με Φλεβαρη με λιγες βροχες αλλα ενα μεγαλο χιονι.Ο Μαρτης σχετικα ξηρος.Ο χειμωνας βγηκε θερμοτερος με τον Δεκεμβρη στο +3 περιπου και τον Γεναρη στο +2.

11 μερες χιονοπτωσης και περιπου 17 μερες χιονοστρωσης(>50%).Φυσικα το highlight της σεζον ηταν η ιστορικη κακοκαιρια Μήδεια που αφησε ενα και πλεον μετρο χιονιου στην περιοχη.Να θυμησω οτι η τελευταια χιονουρα επιβιωσε για 26 ολοκληρες μερες.

Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος λογω του μεγαλου χιονιου αφου αυτο ειναι το πρωτο ζητουμενο για μενα κατι εντελως υποκειμενικο βεβαια.Τον μαιο τελος μπαινω στον τριτο χρονο παραμονης στην περιοχη που αποδεικνυεται μια πραγματικη υπερδυναμη στα χιονια σε πανελλαδικο επιπεδο.

Για την υπολοιπη χωρα θα μιλησει ο.καθενας για την περιοχη του,αλλα νομιζω οτι δεν αμφισβητειται οτι ηταν ενας απο τους θερμοτερους χειμωνες των τελευταιων ετων με αρκετα νερα ειδικα στα δυτικα και χιονια στα πολυ ορεινα το πρωτο μισο και σχετικα πιο ξηρος στο δευτερο μισο του.

Γιώργο να με συγχωρας μέρα που είναι αλλά θα γίνω γκρινιάρης και ζηλιάρης. Στον μουφοχειμωνα που είχαμε υπήρχαν πολλές εμμονες για συγκεκριμένες περιοχές όσον αφορά τα χιόνια, δηλαδή Αττική, Βοιωτία, Εύβοια, Λήμνος, Λέσβος και θρακη. Η δυτική μακεδονια έφτασε τέλη Μάρτη να δει καλά χιόνια. Η Σαλονικα άστο πονάει. Εμείς οι Ηπειρωτες παρόλο που είχαμε πολλά δυτικά συστήματα φάγαμε νοτιάδες με τα χιόνια με το ζόρι στο Μέτσοβο. Δηλαδή θέλω να πω ότι τα προσήνεμα είναι εφτάψυχα, καλή ώρα σήμερα που με ένα συννεφάκι χιόνιζε, και ότι ακόμα και στους χειρότερους χειμώνες όλο και κάτι θα πάρουν. Επομένως αν εξαιρέσεις την δέκαετη και βάλε απουσία χιονιού στο κεντρο της Αθήνας μια χαρά τα πάει η Αττική γενικά στα χιόνια και δεν πρέπει να έχετε παράπονο. Αλί από εμας😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω η Αττικη λογω Μηδειας πρεπει να ειναι πολυ ευχαριστημενη...γενικα ωστοσο ειναι ενας μετριος προς κακος χειμωνας, πολυ θερμος ως προς τις κλιματικες τιμες, πολυ ανομβρος σε πολλες περιοχες ενω στα μεσοδιαστηματα αναμεσα στους 3-4 αυλωνες που μας τιμησαν, ο καιρος ηταν καθαρα ανοιξιατικος...αλλοκοτος χειμωνας γενικα που αν επικεντρωθει καποιος σε συγκεκριμενα περιστατικα( μηδεια σε αττικοβοιωτια, Γεναρη σε Λημνο κτλ)δινει την ψευδαισθηση οτι ηταν πολυ δυνατος...ενω δυστυχως δεν ηταν

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα γραψω αναλυτικότερα αργότερα, αλλά θα πω το εξης. Στον ίδιο χειμώνα ειχαμε ιστορικό Αθήνας και ιστορικό Μαδρίτης. Αυτό τα λέει όλα για εμενα. Των ακρων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μην είμαστε σκληροί με αυτόν τον χειμώνα που άφησε και πολλές συγκινήσεις ειδικά εγώ που είμαι μεταξύ δυτικής μακεδονίας (άνω βόιο) _ και θεσσαλονίκης....νομίζω ότι έφυγε ένας αξιοπρεπής χειμώνας....τον γενάρη 30 πόντους στο βόιο και 10 μέρες χιονόστρωσης,στην μηδεία 60 πόντους η χιονόστρωση έστω και μερική συναντήθηκε με τα τελευταία χιόνια του μαρτίου που έδωσαν αλλλους 10 πόντους.Ακόμα και οι χειμωνες 2017 (80 ποντους) και 2019 (90 και κάτι πόντους) ηταν σιγουρα βαρυτεροι για την δυτική μακεδονία...αλλά και αυτός επαναλμβάνω ικανοποιητικός.Για την θεσσαλονίκη στην Μηδεία χάσαμε μια ικανοποιητική χιονόστρωση στα σημεία.την χιονόστρωση του Ιανουαρίου δεν την λογαριάζω και είχαμε και μία μέρα ολικού παγετου.Είμαι πολύ αισιόδοξος για τα επόμενα χρόνια...το μόνο που με προβληματίζει είναι η ενίσχυση κάθε χρόνο τον Νοέμβρη του Ισλανδικού χαμηλού.....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αποτίμηση θα κάνω 31/3 μόλις καταγραψω τα δεδομένα του σταθμού μου για συγκριση με πέρσυ συνολικά 

Σε γενικές γραμμές όμως θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα του Γιωργου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ανατολική Στερεά ήταν χονδρικά ένας άθλιος χειμώνας . Μετά τον Ιανό τον Σεπτέμβρη ξανά είχαμε κακοκαιρία στις 10/12 με υψηλές θερμοκρασίες και αρκετό νερό .

Στην συνέχεια είχαμε μια κακοκαιρία της πλάκας τον Ιανουάριο και μια ιστορική τον Φεβρουάριο . Το τελευταίο 2ημερο που μόλις πέρασε δεν το θεωρώ κακοκαιρία οπότε θα πω ότι ο Μάρτης ήταν απλά νορμάλ θερμοκρασιακά σε σχέση με τους απίστευτα θερμούς προηγούμενους μήνες . Ο Ιανουάριος ήταν για την Αττική ο πιο θερμός που έχει καταγραφεί , δεν νομίζω να ήταν πολύ καλύτερος ο Φεβρουάριος . Όλο το χειμώνα δεν μπορούσαμε να πιάσουμε αρνητική θερμοκρασία . Έριξε 60 πόντους χιόνι στο Κρυονέρι και δεν μπορούσε από το πρώτο βράδυ να περάσει σε αρνητική θερμοκρασία  σε αναστροφικό σημείο με άπνοια . Προφανώς υπήρξαν και άλλα περάσματα βροχών κατά την διάρκεια του χειμώνα αλλά ως τέτοια τα θυμάμαι .Τίποτα το σημαντικό.

Κλείνει όμως ο χειμώνας και είδαμε ένα ιστορικό χιόνι , η λίμνη Υλική είναι γεμάτη 110% για 3η συνεχόμενη χρονιά και μένει μια καλή αίσθηση στο κλείσιμο. Τα βουνά βέβαια δεν έχουν σοβαρά χιόνια και αυτό θα "φανεί" αν επαναληφθεί τέτοιος χειμώνας.

Να κάνω και ένα σχόλιο σε επίπεδο χαρτών. Μετά τον Ιανό άθλια κατάσταση με τον ΒΠ διαλυμένο . 1η χρονική στιγμή με κάποιo ενδιαφέρον τέλη Νοέμβρη , ούτε καν φτάσαμε να την συζητάμε σοβαρά . 2η   Χριστούγεννα φάγαμε φόλα , 3η    17/1 φάγαμε φόλα εκ του αποτελέσματος ( ΟΚ χιονιστήκαμε ) , 4η   Μήδεια . 5η    Μάρτης = τίποτα.   Γενικά δεν είχε ενδιαφέρον . Στα highlights οι 3 στρατοσφαιρικές θερμάνσεις που στο τέλος έδωσαν την Μήδεια.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας μέτριος χειμώνας για δω καλυτερος φυσικα απο το 12-13, 14-15, 17-18, 19-20.....Και πάλι οσοι λέγατε για χειμωνα χειροτερο του 2006 7 απλα το δεύτερο μισό σας διέψευσε...δε πρόκειται να ξανάρθει τετοιο χαλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχή μου, που  είναι η Καρυά Ξυλόκαστρο, μέτρησα σύνολο αθροιστικά χιονοστρωσης περί τα 104 εκατοστά χιονιού.   Όχι με το μάτι ή περίπου, αλλά με μέτρο και μόνο σε χώμα. Αυτά έπεσαν από τα ξημερώματα της 14ης Ιανουαρίου έως και σήμερα το πρωί, 25 Μαρτίου..ο χειμώνας εδώ άρχισε μέσα Ιανουαρίου και τελείωσε μάλλον σήμερα, ήτοι μιλάμε για χειμώνα 2 μηνών και 10 ημερών περίπου... Πιστεύω ότι για την περιοχή ήταν ένας πολύ υποτονικός χειμώνας, ζεστός κ γενικά υγρός και χωρίς αξιοπρεπη ύψη χιονιού.

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως σε αυτό που λέει ο φίλος oldboy σχετικά με τις αρνητικές θερμοκρασίες, έχω να πω ότι πιάσαμε πολλές φορές αρνητική θερμοκρασια (η Μήδεια με το 60 πόντο εκεί ήταν μια ειδική περίπτωση που πράγματι δεν πρόλαβε να πέσει χαμηλά η θερμοκρασια μετά το χιόνι). 

Απλά....δεν είχαμε ΔΥΝΑΤΈΣ αρνητικές θερμοκρασιες. Εδώ έφτασε πολλές φορές στους -1 και οριακά μέχρι -2. 

Αλλά πέρυσι δεν είχαμε καθόλου αρνητικές. 

Φαντάζομαι ότι στο Κρυονέρι θα έπιασε κάνα -4 φέτος. Οκ, τα κυβικά του είναι για -6 και κάτω σε έναν χειμώνα. Εντούτοις.... ΕΚΑΝΕ αρνητικές φέτος.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οι μονες περιοχες που κ φετος οπως κ τα προηγουμενα 6 χρονια (με μια νομιζω εξαιρεση) ειδαν βαρυ και χιονοβολο χειμωνα ειναι η ΝΑ Βοιωτια (Κιθαιρωνας και τα χωρια του, τα Δερβενοχωρια και η Παρνηθα)...απο πολεις φυσικα η Θηβα που για πολη των 200μ πραγματικα αμφιβαλλω αν αλλη αντιστοιχη πολη σε μεσογειακη χωρα εχει δει τοσα 30ποντα απο το 2015 κ μετα οσα η Θηβα ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα θεοδώριανα το τετράμηνο Δεκέμβρη, Γενάρη, Φλεβάρη και Μάρτη έπεσαν 2.000 χιλιοστά νερού. 

Ήταν ένας βροχερός χειμώνας με αποκορύφωμα τον ιστορικό από άποψης βροχής Γενάρη όπου έπεσαν 950 χιλιοστά βροχής!! 

Στο χωριό έκανε 3 μικρά χιόνια και ένα μεγάλο 60 πόντων. 

Τα Τζουμέρκα έβαλαν μεγάλες ποσότητες χιονιού αλλά πολλές φορές λόγω των ιδιαίτερα θερμών νοτιάδων έβρεχε μέχρι τίς κορυφές τους. 

Για το Ίλιον ήταν ένας άνυδρος και ιδιαίτερα ζεστός χειμώνας. Φυσικά την παρτίδα την έσωσε το ιστορικό χιόνι του Φλεβάρη με τις ιδιαίτερα πολύ πυκνές χιονοπτώσεις τις 15ης Φεβρουαρίου. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως σε αυτό που λέει ο φίλος oldboy σχετικά με τις αρνητικές θερμοκρασίες, έχω να πω ότι πιάσαμε πολλές φορές αρνητική θερμοκρασια (η Μήδεια με το 60 πόντο εκεί ήταν μια ειδική περίπτωση που πράγματι δεν πρόλαβε να πέσει χαμηλά η θερμοκρασια μετά το χιόνι). 

Απλά....δεν είχαμε ΔΥΝΑΤΈΣ αρνητικές θερμοκρασιες. Εδώ έφτασε πολλές φορές στους -1 και οριακά μέχρι -2. 

Αλλά πέρυσι δεν είχαμε καθόλου αρνητικές. 

Φαντάζομαι ότι στο Κρυονέρι θα έπιασε κάνα -4 φέτος. Οκ, τα κυβικά του είναι για -6 και κάτω σε έναν χειμώνα. Εντούτοις.... ΕΚΑΝΕ αρνητικές φέτος.

Αρνητικές έκανε πολλές μόνο στην Μήδεια και αυτές οριακές . π.χ Αγ. Στέφανος έκανε 5 συνεχόμενες ημέρες αρνητική αλλά η  ελάχιστη Φεβρουαρίου ήταν  -1,6  ( άνετα μπορούσε να έχει πιάσει πιο χαμηλή ενώ χιόνιζε  ,όχι σε αναστροφικές συνθήκες  ) . Ο Δεκέμβρης δεν έκανε καμία μέρα με αρνητική . Ο Ιανουάριος κάτι έκανε στο 3ο δεκαήμερο.  Γενικά δεν έκανε κρύο. Ήταν με διαφορά ο πιο "οικονομικός" χειμώνας , το βλέπω στο πετρέλαιο 😀 . Συνήθως ,επειδή εδώ έχει ρεματιά η πρώτη αρνητική σκάει τον Νοέμβριο. Τώρα φτάσαμε 20/1.... Τέλοσπάντων , θα βγούνε από τα στατιστικά των σταθμών αυτά σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, geornik είπε:

Νομιζω οι μονες περιοχες που κ φετος οπως κ τα προηγουμενα 6 χρονια (με μια νομιζω εξαιρεση) ειδαν βαρυ και χιονοβολο χειμωνα ειναι η ΝΑ Βοιωτια (Κιθαιρωνας και τα χωρια του, τα Δερβενοχωρια και η Παρνηθα)...απο πολεις φυσικα η Θηβα που για πολη των 200μ πραγματικα αμφιβαλλω αν αλλη αντιστοιχη πολη σε μεσογειακη χωρα εχει δει τοσα 30ποντα απο το 2015 κ μετα οσα η Θηβα ..

Η Ανατολική Βοιωτία έχει το προνόμιο να χιονίζεται σε δύο φάσεις. Η δεύτερη είναι η γνωστή με το Αιγαίο ,  η πρώτη όμως που δίνει τα καλά, βαριά χιόνια είναι διότι όταν "σφυρίζει" ο Δομοκός με κάποιο μαγικό τρόπο ακούγεται στην Θήβα.  ΒΔ άνεμος και απλά το θαύμα γίνεται ασχέτως αν π.χ η Λαμία την ίδια ώρα έχει 6 βαθμούς και η Λιβαδειά 3.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να το μετατρεψω σε chat και ίσως να μην ξαναγράψω συντομα στο συγκεκριμένο θέμα για να μην κουράζω τα παιδιά εδώ μέσα. 

Αλλά έχω την υποψία ότι αν δεν υπήρχε η Μηδεια, θα είχαμε βαφτίσει το φετινό χειμώνα και εμείς οι Αττικαριοι, ως ΑΘΛΙΟ.

Ούτε καν θα θυμομασταν κάτι Λέανδρους και χιονοπτώσεις των 47 sec (το Γενάρη αλλά και σήμερα)

Η ΜΗΔΕΙΑ (που το έχω δηλώσει πολλακις ότι εμένα μου την εσπασε που δεν είχε παγωνιά αμέσως μετά) είναι εκείνο το γεγονός που μας έκανε να έχουμε δεύτερες σκέψεις για το φετινό χειμώνα (δλδ ότι ίσως να μην είναι τόσο άσχημος). 

edit: 16 ημέρες αρνητική έχει καταγράψει Γενάρη έως σήμερα, ο σταθμός του Τατοϊου στα 283μ. 

 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι ειναι παιδες αττικαριοι.Και το 2002 ενα καλο χιονι εκανε και απο 10 γεναρη και μετα ηρθε η ανοιξη,αλλα ακομα τον μνημονευουμε.Το 2011-12 βγηκε κρυος παλιακος χειμωνας με αφθονα χιονια στα ορεινα και στην Αθηνα δεν εκανε τιποτα σχεδον.Οποτε οποιος μενει στο λεκανοπεδιο τουλαχιστον,πρεπει να προσδιορισει τι θελει ακριβως.Χειμωνες 91-92,με πολλες μερες χιονοπτωσης συμβαινουν μια φορα στα 50 χρονια.Για μενα ενα μεγαλο χιονι στην Αθηνα αρκει για να πεις οτι ενας χειμωνας ειναι καλος.Προσωπικη αποψη βεβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Γιώργο να με συγχωρας μέρα που είναι αλλά θα γίνω γκρινιάρης και ζηλιάρης. Στον μουφοχειμωνα που είχαμε υπήρχαν πολλές εμμονες για συγκεκριμένες περιοχές όσον αφορά τα χιόνια, δηλαδή Αττική, Βοιωτία, Εύβοια

Καμια εμμονη,ειδικα η Ευβοια για τα δεδομενα της πηρε λιγα χιονια,για τα νησια του β.α αιγαιου συμφωνω,ευνοηθηκαν και τα πηγαν πολυ καλα.Για τα υπολοιπα που λες φιλε δεν ειναι θεμα ευνοιας ή τυχης,αλλα απλα θέμα γεωγραφιας.Τα αν.προσηνεμα θα παιρνουν παντα πολυ περισσοτερα απο τα δυτικα οσο αφορα τα χιονια σε χαμηλα υψομετρα.Τα 500 μετρα της Αττικης θα χιονιζονται παντα πολυ περισσοτερο απο τα 500 των Ιωαννινων.Ειναι θεμα θεσης,προσανατολισμου,αιγαιου,προελευσης ψυχους κλπ που εχουν εξηγηθει πολλες φορες και δεν τα επαναλαμβανω.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι τα Γιαννενα πηραν αυτο που μπορουν,αφου κι εκει εριξε πολυ λιγο χιονι για τα δεδομενα της περιοχης,ειδικα στα "χαμηλα"ορεινα περι των 1000μ.

Του χρονου θα παει καλυτερα με πολλους κεντροβορειους χιονιαδες πιστευω και πολλους κ δυνατους αυλωνες να σκανε ιονιο-αδριατικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας άθλιος χειμώνας με ιστορικοτατο χιόνι και χιονόπτωση Αγ Στεφανο και Γενάρη και Μαρτη. Από εμένα ένα τεράστιο ΝΑΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετρωντας τους ξεκαθαρους αυλωνες που μας χτυπησαν ειναι νομιζω ο προβλεπομενος αριθμος(4?)...οι χειμωνες που εχουν λιγοτερους αυλωνες απο 3-4 ειναι φτωχοι η αδυναμοι, ενω αυτοι που εχουν πανω απο 4-5 ειναι ακραιοι κ με μεγαλη δυναμικη...τα μεσοδιαστηματα ηταν το προβλημα φετος κ εξαιτιας τους ανεβηκε τοσο πολυ η μεση θερμοκρασια του χειμωνα παντου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα Καλάβρυτα ήταν ένας χειμώνας που μόνο χειμώνα δε θύμιζε με 4-5 χιόνια της πλάκας αν δεν απατωμαι το μεγαλύτερο 10 πόντους στα 730μ .....Πολύ ζεστός και γενικά θύμιζε μακρύ  φθινόπωρο με διαλλειματα ανοιξης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Και φυσικά η αποτίμηση του χειμώνα έχει να κάνει με το διάστημα μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου..... ο Μάρτης εννοείται ότι δεν θεωρείται χειμωνιάτικος μήνας.... και ο χειμώνας που πέρασε ήταν ξεκάθαρα χειμώνας αρκετά κάτω του μετρίου.....όταν όλες οι σοβαρές χειμωνιάτικες διαταραχές που είχε ήταν μετά βίας 3-4 σε σύνολο 90 ημερών.... μετά βίας είχαμε σύνολο 10 ημερών με καθαρά χειμωνιάτικο καιρό.....και αυτές έκαναν έναν από τους πιο ήπιους θερμοκρασιακά χειμώνες να μην χαρακτηριστεί ως τρισάθλιος σαν αυτόν του 06-07..... απλά σταθήκαμε υπερβολικά τυχεροί όσοι είδαμε ικανοποιητικό χιόνι αυτές οι 2-3 όλες και όλες κακοκαιρίες να μας πιάσουν καλά......και φυσικά δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης για τον ιστορικό των ιστορικών χειμώνα του 2001-02 που μπορεί μετά τις 10 Γενάρη τότε να είχε τελειώσει ο χειμώνας αλλά 1 Δεκέμβρη με 10 Γενάρη δηλαδή σχεδόν 35-40 μέρες έκανε βαρυχειμωνιά στο σύνολο της χώρας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μη βιαστούμε να κάνουμε αποτίμηση ακόμα.....ο χειμώνας άργησε να μπει και από ότι ψιθυρίζουν τα μοντέλα θα αργήσει να φύγει ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...