Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση χειμώνα 2020-21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

και φυσικά δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης για τον ιστορικό των ιστορικών χειμώνα του 2001-02 που μπορεί μετά τις 10 Γενάρη τότε να είχε τελειώσει ο χειμώνας αλλά 1 Δεκέμβρη με 10 Γενάρη δηλαδή σχεδόν 35-40 μέρες έκανε βαρυχειμωνιά στο σύνολο της χώρας....

Ξερω γιατι ανεφερα εκεινο τον χειμωνα Σωτο.Μιλαω καθαρα για το λεκανοπεδιο της Αθηνας.Ενα μεγαλο χιονι ειδε και σχετικα κρυο Δεκεμβρη.Τιποτα παραπανω και μετά ατελειωτη άνοιξη.Κι ομως τον εχουμε ανακυρηξει ως ιστορικο και συμφωνω βεβαια.Οποιος χειμωνας βγαζει μεγαλο χιονι στο λεκανοπεδιο,ιστορικος είναι,μικρη σημασια αν ηταν κρυος ή ζεστός.

Και μαλιστα ο φετινος αν και θερμος,δεν εβγαλε μονο τη Μηδεια αλλα.και δυο μικρα επεισοδια χιονοπτωσης εστω και προσκαιρης μεσα στο λεκανοπεδιο ως το κεντρο σχεδον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την δικιά μου προοπτική, ένας μέτριος χειμώνας για την Ήπειρο. Είχε πολλές δυνατότητες, αλλά έγιναν όλα λάθος. Οι δυνατοί αυλώνες ήταν πολύ ανατολικά, ενω οι αδύναμοι, πάρα πολύ δυτικά. Το αποτέλεσμα, ή βροχές που να φτάνουν έως τα 2000 μέτρα, ή σύντομα χιόνια με ξερόκρυα. Αν γινόταν το αντίθετο, θα είχαμε ιστορικά θαψίματα, αλλά την πατήσαμε άσχημα. Αν ένας αυλώνας αντίστοιχος της Μηδείας σε ψύχος έφτανε Ισπανία, θα ήταν δεδομένο ότι εδώ θα ακολουθούσαν πολλές μέρες με χιόνια κατά περιόδους.

Γενικά θα έλεγα ότι ξεκινήσαμε αρκετά δυναμικά, με έναν Δεκέμβριο που χαρτικά ειδικά ήταν ο αγαπημένος μου, από όσα χρόνια είμαι εδώ. Ωστόσο μετά τον Λέανδρο, χάθηκε η μπάλα. Τουλάχιστον τα πολύ ψηλά, έχουν μέτρα χιόνι, ενώ πέρσι πριν έρθει η κακοκαιρία στα τέλη φλεβάρη, στα 2400 είχαμε 2 εκατοστά, χωρίς καμία υπερβολή, αφού ο καθηγητής μου, είχε πάει για αναρρίχηση.

Η σημαντικότερη στιγμή του χειμώνα για εμένα ήταν στα τέλη Δεκεμβρίου, όπου η Μπέλα επηρέασε την δυτική Ευρώπη, ως μια σφοδρή θύελλα, με χιονοπτώσεις σε πολλές περιοχές. Και είναι η διάταξη που ψάχνω για εδώ, αλλά κάθισε πολύ δυτικότερα.

 

Από τα χρόνια που μένω εδώ, θα τον έβαζα στην μέση. Εννοείται καμία σχέση με το περσινό ΞΕΡΑΣΜΑ. 

η κατάταξη από το καλύτερο προς τον χειρότερο χειμώνα για εδώ, με βάση τα δικά μου κριτήρια. Που είναι συχνές κακοκαιρίες, με λογικές θερμοκρασίες, ενώ αγνοεί σε κάποιο βαθμό τα μεγάλα χιόνια.

2017-2018

2016-2017

2018-2019

2014-2015

2020-2021

2015-2016

2019-2020

 

η 2η και η 3η θέση είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους, όπως και η 4η με την 5η θέση

 

Πρώτος και καλύτερος χειμώνας, 17-18, το έχω ξαναπεί, τότε είχαμε πολύ καλύτερη σύζευξη θερμοκρασιών υετού, οπότε τα ορεινά είχαν σε πιο λογικά υψόμετρα μεγάλα χιόνια, και φυσικά μηδαμινές οι μέρες με ξερόκρυο. Δεν είχαμε μεγάλο χιόνι στα Γιάννενα τότε, αλλά είχαμε 5 μέρες χιονόπτωσης, έστω και ασθενούς. Φέτος θα μπορούσαμε να τον ξεπεράσουμε, υπήρχε η δυναμική, αλλά δεν κάθισε. Του χρόνου με υγεία ελπίζω, και ας μένω Λάρισα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από την δικιά μου προοπτική, ένας μέτριος χειμώνας για την Ήπειρο. Είχε πολλές δυνατότητες, αλλά έγιναν όλα λάθος. Οι δυνατοί αυλώνες ήταν πολύ ανατολικά, ενω οι αδύναμοι, πάρα πολύ δυτικά. Το αποτέλεσμα, ή βροχές που να φτάνουν έως τα 2000 μέτρα, ή σύντομα χιόνια με ξερόκρυα. Αν γινόταν το αντίθετο, θα είχαμε ιστορικά θαψίματα, αλλά την πατήσαμε άσχημα. Αν ένας αυλώνας αντίστοιχος της Μηδείας σε ψύχος έφτανε Ισπανία, θα ήταν δεδομένο ότι εδώ θα ακολουθούσαν πολλές μέρες με χιόνια κατά περιόδους.

Γενικά θα έλεγα ότι ξεκινήσαμε αρκετά δυναμικά, με έναν Δεκέμβριο που χαρτικά ειδικά ήταν ο αγαπημένος μου, από όσα χρόνια είμαι εδώ. Ωστόσο μετά τον Λέανδρο, χάθηκε η μπάλα. Τουλάχιστον τα πολύ ψηλά, έχουν μέτρα χιόνι, ενώ πέρσι πριν έρθει η κακοκαιρία στα τέλη φλεβάρη, στα 2400 είχαμε 2 εκατοστά, χωρίς καμία υπερβολή, αφού ο καθηγητής μου, είχε πάει για αναρρίχηση.

Η σημαντικότερη στιγμή του χειμώνα για εμένα ήταν στα τέλη Δεκεμβρίου, όπου η Μπέλα επηρέασε την δυτική Ευρώπη, ως μια σφοδρή θύελλα, με χιονοπτώσεις σε πολλές περιοχές. Και είναι η διάταξη που ψάχνω για εδώ, αλλά κάθισε πολύ δυτικότερα.

 

Από τα χρόνια που μένω εδώ, θα τον έβαζα στην μέση. Εννοείται καμία σχέση με το περσινό ΞΕΡΑΣΜΑ. 

η κατάταξη από το καλύτερο προς τον χειρότερο χειμώνα για εδώ, με βάση τα δικά μου κριτήρια. Που είναι συχνές κακοκαιρίες, με λογικές θερμοκρασίες, ενώ αγνοεί σε κάποιο βαθμό τα μεγάλα χιόνια.

2017-2018

2016-2017

2018-2019

2014-2015

2020-2021

2015-2016

2019-2020

 

η 2η και η 3η θέση είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους, όπως και η 4η με την 5η θέση

 

Πρώτος και καλύτερος χειμώνας, 17-18, το έχω ξαναπεί, τότε είχαμε πολύ καλύτερη σύζευξη θερμοκρασιών υετού, οπότε τα ορεινά είχαν σε πιο λογικά υψόμετρα μεγάλα χιόνια, και φυσικά μηδαμινές οι μέρες με ξερόκρυο. Φέτος θα μπορούσαμε να τον ξεπεράσουμε, υπήρχε η δυναμική, αλλά δεν κάθισε. Του χρόνου με υγεία ελπίζω, και ας μένω Λάρισα.

Καλά μη το δένεις και κόμπο για τη Δυτικη Ευρώπη... Είδαμε και την τεράστια Φιλομενα στην Ισπανία που εξασθένισε και ήρθε εδώ σαν Λέανδρος και είδες τι ξενέρωμα φαγαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλά μη το δένεις και κόμπο για τη Δυτικη Ευρώπη... Είδαμε και την τεράστια Φιλομενα στην Ισπανία που εξασθένισε και ήρθε εδώ σαν Λέανδρος και είδες τι ξενέρωμα φαγαμε

Τι εννοείς Γιάννη δεν κατάλαβα😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι εννοείς Γιάννη δεν κατάλαβα😛

Ότι δε σημαίνει ότι με ψυχρή εισβολή στη δυτική Ευρώπη εμείς θα έχουμε πολλές μέρες με χιονιαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Ότι δε σημαίνει ότι με ψυχρή εισβολή στη δυτική Ευρώπη εμείς θα έχουμε πολλές μέρες με χιονιαδες

Ναι προφανώς. Αυτό γράφω. Αλλά με ψύχος ανάλογο της Μηδείας ειδικά σε πιο πρώιμα τρεξίματα, αν έπεφτε το -15 στην Ιβηρική, εδώ θα μας έφτανε ένα -4 σε γενικές γραμμές. Αυτό θέλω να πω. Κάτι ενδιάμεσο από το beast from the east κι την Μηδεία σε χάρτες θέλαμε. Δηλαδή δυτικότερα μας έως την ισπανία, αλλά όχι ατλαντικό, και θα έβγαζε ωραίες φάσεις.. Αλλά αυτά δεν γίνονται εύκολα, παρόλο που τα άκρα του αυλώνα σαν βολικές θέσεις, μπορεί να έχουν αποστάσεις πάνω από 1000 χλμ σε ευθεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι προφανώς. Αυτό γράφω. Αλλά με ψύχος ανάλογο της Μηδείας ειδικά σε πιο πρώιμα τρεξίματα, αν έπεφτε το -15 στην Ιβηρική, εδώ θα μας έφτανε ένα -4 σε γενικές γραμμές. Αυτό θέλω να πω. Κάτι ενδιάμεσο από το beast from the east κι την Μηδεία σε χάρτες θέλαμε. Δηλαδή δυτικότερα μας έως την ισπανία, αλλά όχι ατλαντικό, και θα έβγαζε ωραίες φάσεις.. Αλλά αυτά δεν γίνονται εύκολα, παρόλο που τα άκρα του αυλώνα σαν βολικές θέσεις, μπορεί να έχουν αποστάσεις πάνω από 1000 χλμ σε ευθεία.

Αμ δεν γίνονται... Αλλιώς η Ισπανία και η Ιταλία θα ήταν χιονομανες... Και η  Ήπειρος θα την πέρναγε την ανατολική Ελλαδα... Για αυτό πιάσε τον κασμα... Να έρθω και εγώ και να γκρεμίσουμε μαζι με τον Μιλτο και το Βασίλη την Πινδο🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Αμ δεν γίνονται... Αλλιώς η Ισπανία και η Ιταλία θα ήταν χιονομανες... Και η  Ήπειρος θα την πέρναγε την ανατολική Ελλαδα... Για αυτό πιάσε τον κασμα... Να έρθω και εγώ και να γκρεμίσουμε μαζι με τον Μιλτο και το Βασίλη την Πινδο🤣🤣

E καλά προφανώς. δεν λέμε να γίνονται κάθε χειμώνα, αλλά ας γίνει μια φορά. Μου αρκεί. χαχαχα. Για να είχαμε συχνά χιόνια στην Ήπειρο, θα έπρεπε Ισπανία αγγλία Ισλανδία Γροιλανδία και ότι βρίσκεται ενδιάμεσα να είναι ξηρά και όχι θάλασσα, όλα ενωμένα.

Ε σε κάποια εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια πάλι μια τεράστια ήπειρος θα έχει γίνει η ΓΗ. Βέβαια τότε ο ήλιος θα καίει...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδία σόρρυ κιόλας και ειδικά σε εσενα το λέω Μιχαήλ! Δεν έχω τις δικές σου γνωσεις αλλά βρε αδερφέ, δεν μένεις στο Μιλάνο η εστω στην Τεργέστη για να  έχεις ελπίδες να επηρεαστείς από χιονιαδες Ιβηρικής. Στα Γιάννενα μένεις, δλδ 1 ώρα από την κοιλάδα του Αξιού  μέσω της Εγνατίας 🤣. Δεν είναι δυνατόν να έχεις το βλέμμα σου στη Μαδρίτη και όχι στους αυλωνες που χιονιζουν τη Βέροια. 

Φιλικά πάντα!!!!

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Βρε παιδία σόρρυ κιόλας και ειδικά σε εσενα το λέω Μιχαήλ! Δεν έχω τις δικές σου γνωσεις αλλά βρε αδερφέ, δεν μένεις στο Μιλάνο η εστω στην Τεργέστη για να  έχεις ελπίδες να επηρεαστείς από χιονιαδες Ιβηρικής. Στα Γιάννενα μένεις, δλδ 1 ώρα από την κοιλάδα του Αξιού  την Εγνατία 🤣. Δεν είναι δυνατόν να έχεις το βλέμμα σου στη Μαδρίτη και όχι στους αγκώνες που χιονιζουν τη Βέροια. 

 

Ειναι η παλιό Πίνδος αδερφέ... Πάρτε φτυάρια όλοι οι προσήνεμοι Κάι όλοι οι βορειοι και ελάτε να τη γκρεμίσουμε την άτιμη😄😄γεωγραφικά είμαστε βορράς αλλά μετεωρολογίκα Δυση😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Βρε παιδία σόρρυ κιόλας και ειδικά σε εσενα το λέω Μιχαήλ! Δεν έχω τις δικές σου γνωσεις αλλά βρε αδερφέ, δεν μένεις στο Μιλάνο η εστω στην Τεργέστη για να  έχεις ελπίδες να επηρεαστείς από χιονιαδες Ιβηρικής. Στα Γιάννενα μένεις, δλδ 1 ώρα από την κοιλάδα του Αξιού  μέσω της Εγνατίας 🤣. Δεν είναι δυνατόν να έχεις το βλέμμα σου στη Μαδρίτη και όχι στους αυλωνες που χιονιζουν τη Βέροια. 

Φιλικά πάντα!!!!

 

Τωρα τρέχω να πάρω τα ΚΤΕΛ του Γέτι, να γυρίσω Λάρισα!! Ωστόσο, και όμως έτσι είναι! Ο μεγαλύτερος χιονιάς Ηπείρου, έγινε με την Ισπανία να έχει θερμοκρασίες έως και -6 στα 850! 

Τα λέμεεεεεεεε μέσα από το λεωφορείο, μάλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ειναι η παλιό Πίνδος αδερφέ... Πάρτε φτυάρια όλοι οι προσήνεμοι Κάι όλοι οι βορειοι και ελάτε να τη γκρεμίσουμε την άτιμη😄😄γεωγραφικά είμαστε βορράς αλλά μετεωρολογίκα Δυση😃

Γιατί μωρέ; Δεν σκανε αυλωνες Αδριατική; Ναι να έρθει χαμηλό από δυτικά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνας value for money για το λεκανοπεδιο που ζει η μιση ελλαδα..εξω χιονιζε και μεσα ειμασταν χωρις θερμανση..ειδικα αυτοι που δεν ειχανε ρευμα🤣🤣

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να κάνω και εγώ μια αποτίμηση με την σειρά μου για τον φετινό χειμώνα για την περιοχή μου τον Γέρακα που μάλλον αφορά και γύρω περιοχές (Χαλανδρι, Αγια, Βριλλησια, Παλληνη). Βέβαια η άποψη μου σίγουρα μπορεί να μην καλύπτει τους πάντες καθώς είναι υποκειμενική και εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός για το τι σημαίνει χειμώνας (σε άλλους μπορει να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο οι πολλές μέρες χιονόπτωσης, σε άλλους οι βροχερές μέρες με χαμηλές Τ και σε άλλους απλά πόσο ψυχρός ήταν). Εγώ λαμβάνω υπόψην μου 3 πράγματα κυρίως....πρώτον πόσο ψυχρός ήταν ο χειμώνας, δεύτερον πόσες μέρες είδα έστω και λίγες νιφάδες και τρίτον πόσο υετοφορος ήταν....δίνω προτεραιότητα λόγω της εποχής στα πρώτα δύο και επειτα στο τελευταίο...επίσης σημαντικό για μένα είναι αν είχε κάτι αξιομνημόνευτο ο χειμώνας...παρακάτω παραθέτω για τους χειμώνες από το 2010-11 ως 2020-21 τις Τ, τις μέρες χιονόπτωσης, και τον υετό με φθίνουσα σειρά (από καλύτερο στο χειρότερο) και τέλος ένα συμπέρασμα που ακόμα και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν συμφωνώ αφού είναι πολύ οριακές κάποιες περιπτώσεις χειμώνων...αυτα από μένα παιδιά...πολύ ενδιαφέρον θέμα γενικα και μ αρέσει να ακούω τις απόψεις όλων των παιδιων

image.png.f4092d9297adffa4f1e5c256bc7a1ad9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, bardaris είπε:

Ας μην είμαστε σκληροί με αυτόν τον χειμώνα που άφησε και πολλές συγκινήσεις ειδικά εγώ που είμαι μεταξύ δυτικής μακεδονίας (άνω βόιο) _ και θεσσαλονίκης....νομίζω ότι έφυγε ένας αξιοπρεπής χειμώνας....τον γενάρη 30 πόντους στο βόιο και 10 μέρες χιονόστρωσης,στην μηδεία 60 πόντους η χιονόστρωση έστω και μερική συναντήθηκε με τα τελευταία χιόνια του μαρτίου που έδωσαν αλλλους 10 πόντους.Ακόμα και οι χειμωνες 2017 (80 ποντους) και 2019 (90 και κάτι πόντους) ηταν σιγουρα βαρυτεροι για την δυτική μακεδονία...αλλά και αυτός επαναλμβάνω ικανοποιητικός.Για την θεσσαλονίκη στην Μηδεία χάσαμε μια ικανοποιητική χιονόστρωση στα σημεία.την χιονόστρωση του Ιανουαρίου δεν την λογαριάζω και είχαμε και μία μέρα ολικού παγετου.Είμαι πολύ αισιόδοξος για τα επόμενα χρόνια...το μόνο που με προβληματίζει είναι η ενίσχυση κάθε χρόνο τον Νοέμβρη του Ισλανδικού χαμηλού.....!

Για τη Δυτική Μακεδονία εγώ θα πω ότι αν ο φετινός θεωρείται αξιοπρεπής χειμώνας τότε τα στάνταρ μας έχουν πάει σε επίπεδα πάτου.

Χειμώνας ο οποίος στην Φλώρινα είχε 0 μέρες χιονόπτωσης ο Δεκέμβρης έχει απορριφθεί πριν καν αρχίσει. Δεν ζούσα την προηγούμενη φορά που ξαναέκανε 0 μέρες τον Δεκέμβρη. 18ρια τα Θεοφάνεια. 17ρια 25/1. 19-20ρια 1-10 Φλεβάρη θερμοτερο πρώτο δεκαήμερο όλων των εποχών. Μονοψήφιος αριθμός χιονόπτωσης τον χειμώνα( δεν ξέρω τώρα με τις μα....ίες του Μάρτη αν έγινε διψήφιος). 20/11-25/3 από τις 120 μέρες των ημιορεινών ο χειμώνας ήταν 4-5 μέρες ένα χιονάκι με λίγο κρύο μέσα Γενάρη, το 7μερο χιόνι-κρύο του Φλεβάρη και 2 μέρες πασπάλισμα τέλος Μάρτη. 15 μέρες με το ζόρι vs 100 μερες ανοιξιάτικες. ΟΚ αν το συγκρίνεις με το 2006 07 και το 2013-14 και το 2015-16 καλύτερο είναι το φετινό. Αν το συγκρίνεις με κανονικούς χειμώνες  2019 2017 2012 και τους χειμώνες των 90ς και του πρώτου μισού των 00ς για να μη παω στα 50ς κ 60ς και μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, το φετινό ήταν  βαριά 4/10. Κάτω από τη βάση.

Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τι στάνταρ υπάρχουν για να πεις οτι ηταν καλός ο χειμώνας. Δεκέμβρη δεν φορεσα μπουφάν, Γενάρη τις μισές μέρες επίσης, Φλεβάρη αρχές διαολιζόμουν αν θα βάλω κοντομάνικο να τους τρελάνω όλους. Και στη περιοχή Δελφών, Μποτσαρη Ολγας μέχρι Παραλία τον Γενάρη δεν στρώθηκε ούτε 1 πόντος, και τον Φλεβάρη δρόμος δεν στρώθηκε και είχε 3 εκ μαξ στα αμάξια και μία άχνη στην άκρη των πεζοδρομίων που έλιωσε σε μισή ώρα.  Αυτή είναι η αξιολόγηση μου για τον χειμώνα 2020-21

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αφου ο καθενας κρινει για την περιοχη του η δικη μου αποψη ειναι οτι εαν του εβαζα εναν βαθμο με βαση την κλιμακα 0-10 θα ηταν το 5 απλα δεν ξερω αν θα τον περνουσα η αν θα τον εκοβα..δεν ηταν σιγουρα στην κατηγορια υπερ μουφα η μουφα αλλα ουτε τον λες και καλο ,ουτε καν μετριο δεν ξερω αν μπορω να τον πω.Ολα θα ηταν αλλιως εαν εκανε με την μηδεια ενα 20ποντο τουλαχιστον οπως και προβλεποταν απο τους παντες και τα παντα τοτε...ολα εκει κριθηκαν στο να χαρακτηριστει καλος μιλωντας παντα για θεσσαλονικη και την στενα ευρητερη περιοχη.Σιγουρα θα περνουσε την βαση εαν εκανε προχτες ενα καλο χιονι τυπου θασου η αν ειχαμε μια εστω και ολιγοωρη χιονοπτωση τυπου ξανθης η εαν κανει καπου παρακατω κατι  στυλ απριλιου 2003

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... σίγουρα λίγα νερά και θερμοκρασίες όχι ικανοποιητικές ..... όμως μετά τη Μήδεια και το χθεσινό (25/03/2021) για εμένα ο Χειμώνας αυτός ήταν σίγουρα καλύτερος εδώ και πολλαααά χρόνια .....

........δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες που ούτως ή άλλως τους περισσότερους κουράζουν ....

ΥΓ..... μιλάω γιά την περιοχή μου και μόνο ..... και φυσικά σαν Χειμώνας απέχει πολυυυυύ απ'αυτό που θα ήθελα ...... αλλά ας βλέπουμε και τα θετικά .... όχι μόνο τα αρνητικά .......

...... και τέλος πάντων ..... εχω βαρεθεί τη γκρίνια ..... όχι άλλη γκρίνια (.... όπως λέμε '' .... όχι άλλο κάρβουνο.....'' 😂 )...... ...... ....... αυτά ......

....... ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .....!!!!!!.....🏖️ 🏊‍♂️🏝️ ...... ⛰️ 🧗‍♂️🚶‍♂️⛰️ ......

❄️🌨️☃️🌨️❄️ ..... ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΑΠΟ ΧΙΟΝΙ  .....!!!!!!!......❄️🌨️☃️🌨️❄️

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Μεσσηνία ο Χειμώνας χαρακτηρίζεται ήπιος και ζεστός, όπως και στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας. Το ότι έκανε 2-3 ψυχρές εισβολές αυτό δεν αλλάζει τη γενική εντύπωση. Αξιοσημείωτο είναι ότι στις ψυχρές εισβολές που έκανε παρατηρήθηκαν μεγάλες διαφορές σε κοντινές αποστάσεις σχετικά με τα ύψη χιονιού. Και αυτό επειδή έπαιξε ρόλο κυρίως η σύγκλιση Αντικυκλώνα με Χαμηλά (χαμηλά από Ιόνιο κινούνταν ανατολικά ή δημιουργία υπήνεμου Χ νοτιοδυτικά της Μεσσηνίας) και ευνοήθηκαν οι περιοχές που επηρεάστηκαν από αυτή τη σύγκλιση. Π.χ. 18/01 Κορομηλιά είχε μια πέτσα και Μεταξάδα στα ίδια υψόμετρα περίπου μισό μέτρο. Το ίδιο και με Μήδεια που δημιουργήθηκε υπήνεμο Χ νοτιοδυτικά της Μεσσηνίας και είχαμε συγκλίσεις ΒΑ με ΝΑ. Και σε αυτή την περίπτωση έβαλαν πολύ χιόνι Κυπαρισσιακά Όρη και Λυκόδημο, που για το χαμηλό υψόμετρο που έχουν το κράτησαν αρκετές ημέρες, ενώ Ταΰγετος και Όρη βορειοανατολικής Μεσσηνίας (Λύκαιο - Τετράζι) επηρεάστηκαν ελάχιστα.

Δηλαδή δεν έκανε το μεγάλο κλασικό χιονιά που θα τα σαρώσει όλα και θα επηρεαστεί εξίσου όλος ο Νομός, όπως γνωρίζουμε ότι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν υπήρχε η Μήδεια θα έπεφτε πολύ κράξιμο εδώ μέσα....όμως υπήρξε και άλλαξε κάπως τα δεδομένα....

Με βάση κλιματολογικά δεδομένα και αριθμούς ο χειμώνας ήταν κακός. Χοντρικά για εδώ και τις περισσότερες περιοχές της Αθήνας ο Δεκέμβριος ήταν θερμοκρασιακά στο +3, ο Ιανουάριος στο +2, ο Φεβρουάριος στο +1,5 και περίπου στα κανονικά ο Μάρτιος. 4 ψυχρές εισβολές-φωτοβολίδες και 10-15 μέρες ήταν ο χειμώνας....το υπόλοιπο διάστημα σκέτο χάλι. Υετικά μόνο ο Δεκέμβριος ήταν πολύ καλός (φουλ νοτιάδες) ενώ οι υπόλοιποι μήνες άνομβροι.

Η παραπάνω εικόνα όμως θα ξεχαστεί και θα μείνει στη μνήμη μόνο η Μήδεια με τους 30 πόντους χιόνι... η τελική αποτίμηση του χειμώνα 2020-2021 είναι μάλλον θετική και το συναίσθημα που μένει η ικανοποίηση.

Επεξεργάστηκε από snowgiann
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για βολο ηταν οριακα καλυτερος απο το 06-07 και 13-14.....γενικα απο τις μεγαλυτερες μουφες που θυμαμαι.......μια διαρκης αηδια με πολυ λιγα διαλειματα....την ολη κατασταση την εσωσε η μηδεια με το 20ποντο......συνολικα ο χειμωνας βγηκε +1,5 απο τον μεσο ορο αλλα το βασικο προβλημα ειναι τα ελαχιστα χιονια στο πηλιο...ισως ο χειροτερος χειμωνας 30ετιας στο πηλιο για να μην πω και παραπανω...ο μαρτιος αντιθετως πηγε παρα πολυ ωραια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Για Μεσσηνία ο Χειμώνας χαρακτηρίζεται ήπιος και ζεστός, όπως και στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας. Το ότι έκανε 2-3 ψυχρές εισβολές αυτό δεν αλλάζει τη γενική εντύπωση. Αξιοσημείωτο είναι ότι στις ψυχρές εισβολές που έκανε παρατηρήθηκαν μεγάλες διαφορές σε κοντινές αποστάσεις σχετικά με τα ύψη χιονιού. Και αυτό επειδή έπαιξε ρόλο κυρίως η σύγκλιση Αντικυκλώνα με Χαμηλά (χαμηλά από Ιόνιο κινούνταν ανατολικά ή δημιουργία υπήνεμου Χ νοτιοδυτικά της Μεσσηνίας) και ευνοήθηκαν οι περιοχές που επηρεάστηκαν από αυτή τη σύγκλιση. Π.χ. 18/01 Κορομηλιά είχε μια πέτσα και Μεταξάδα στα ίδια υψόμετρα περίπου μισό μέτρο. Το ίδιο και με Μήδεια που δημιουργήθηκε υπήνεμο Χ νοτιοδυτικά της Μεσσηνίας και είχαμε συγκλίσεις ΒΑ με ΝΑ. Και σε αυτή την περίπτωση έβαλαν πολύ χιόνι Κυπαρισσιακά Όρη και Λυκόδημο, που για το χαμηλό υψόμετρο που έχουν το κράτησαν αρκετές ημέρες, ενώ Ταΰγετος και Όρη βορειοανατολικής Μεσσηνίας (Λύκαιο - Τετράζι) επηρεάστηκαν ελάχιστα.

Δηλαδή δεν έκανε το μεγάλο κλασικό χιονιά που θα τα σαρώσει όλα και θα επηρεαστεί εξίσου όλος ο Νομός, όπως γνωρίζουμε ότι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Γενικα ο Ταύγετος δεν εβαλε πολλα χιόνια, βέβαια όχι το περσινό χάλι. Ενα ακόμα στοιχείο είναι ότι οι χιονοπτώχεις δεν συνοδεύτηκαν από χαμηλές θερμοκρασίες και ηλιοφάνεια για να παγώσουν τα χιόνια στα μεγαλύτερα υψόμετρα και να παρμείνουν περιμένοντας την επόμενη χιονόπτωση. Ετσι και σε μεγάλα υψόμετρα τα χιόνια στο βουνό δεν ειναι πολύ καλά για τέλη Μαρτίου. Παρα τις αρκετές ευνοικές συνθήκες που δημιουργηθηκαν κάτι στράβωσε την τελευταία στιγμή ( έδωσε παραδείγματα ο Μεσσήνιος) και παρά τα χαμηλά υψόμετρα χιονόπτωσης σε 3 κακοκαιρίες οι ποσοστητες χιονιού δεν ήταν ικανοποιητικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

για βολο ηταν οριακα καλυτερος απο το 06-07 και 13-14.....γενικα απο τις μεγαλυτερες μουφες που θυμαμαι.......μια διαρκης αηδια με πολυ λιγα διαλειματα....την ολη κατασταση την εσωσε η μηδεια με το 20ποντο......συνολικα ο χειμωνας βγηκε +1,5 απο τον μεσο ορο αλλα το βασικο προβλημα ειναι τα ελαχιστα χιονια στο πηλιο...ισως ο χειροτερος χειμωνας 30ετιας στο πηλιο για να μην πω και παραπανω...ο μαρτιος αντιθετως πηγε παρα πολυ ωραια

Κάτσε, δηλαδή θεωρείς ότι φέτος ότι ήταν χειρότερα από πέρσι? Γιατί θεωρώ ότι και στην Λάρισα, φέτος ήταν καλύτερα από πέρσι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Πελοποννησος φετος ολο φαινοταν οτι θα βουλιαξει στο χιονι και ολο κατι χαλαγε εντελως στο nowcast...κ χτες ακομα φαινοταν οτι θα βουλιαξουν στο χιονι τα βουνα της κεντρονοτιας πελοποννησου και απο τη σημερινη δορυφορικη βλεπω δεν εβαλαν τιποτα παλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...