Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση χειμώνα 2020-21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ήθελα να κάνω και εγώ μια αποτίμηση με την σειρά μου για τον φετινό χειμώνα για την περιοχή μου τον Γέρακα που μάλλον αφορά και γύρω περιοχές (Χαλανδρι, Αγια, Βριλλησια, Παλληνη). Βέβαια η άποψη μου σίγουρα μπορεί να μην καλύπτει τους πάντες καθώς είναι υποκειμενική και εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός για το τι σημαίνει χειμώνας (σε άλλους μπορει να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο οι πολλές μέρες χιονόπτωσης, σε άλλους οι βροχερές μέρες με χαμηλές Τ και σε άλλους απλά πόσο ψυχρός ήταν). Εγώ λαμβάνω υπόψην μου 3 πράγματα κυρίως....πρώτον πόσο ψυχρός ήταν ο χειμώνας, δεύτερον πόσες μέρες είδα έστω και λίγες νιφάδες και τρίτον πόσο υετοφορος ήταν....δίνω προτεραιότητα λόγω της εποχής στα πρώτα δύο και επειτα στο τελευταίο...επίσης σημαντικό για μένα είναι αν είχε κάτι αξιομνημόνευτο ο χειμώνας...παρακάτω παραθέτω για τους χειμώνες από το 2010-11 ως 2020-21 τις Τ, τις μέρες χιονόπτωσης, και τον υετό με φθίνουσα σειρά (από καλύτερο στο χειρότερο) και τέλος ένα συμπέρασμα που ακόμα και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν συμφωνώ αφού είναι πολύ οριακές κάποιες περιπτώσεις χειμώνων...αυτα από μένα παιδιά...πολύ ενδιαφέρον θέμα γενικα και μ αρέσει να ακούω τις απόψεις όλων των παιδιων

image.png.f4092d9297adffa4f1e5c256bc7a1ad9.png

Ενδιαφέρον! Εμένα Γερακα 14 χρόνια πριν πάω Αγ Στεφανο εδώ και 2 χρόνια. Μετά το 2008 η μόνη φορά που έστρωσε καλά ήταν ο Τηλεμαχος το 2019 και φυσικά τώρα η Μήδεια. Μου κάνει εντύπωση που εχεις άλλους στις πρώτες θέσεις. Βέβαια όπως σωστά λες διαφορετικά πράγματα μετράνε για τον καθένα. Αγαπημένος Γερακας! Πάντα στην καρδιά μου θα είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Για τη Δυτική Μακεδονία εγώ θα πω ότι αν ο φετινός θεωρείται αξιοπρεπής χειμώνας τότε τα στάνταρ μας έχουν πάει σε επίπεδα πάτου.

Χειμώνας ο οποίος στην Φλώρινα είχε 0 μέρες χιονόπτωσης ο Δεκέμβρης έχει απορριφθεί πριν καν αρχίσει. Δεν ζούσα την προηγούμενη φορά που ξαναέκανε 0 μέρες τον Δεκέμβρη. 18ρια τα Θεοφάνεια. 17ρια 25/1. 19-20ρια 1-10 Φλεβάρη θερμοτερο πρώτο δεκαήμερο όλων των εποχών. Μονοψήφιος αριθμός χιονόπτωσης τον χειμώνα( δεν ξέρω τώρα με τις μα....ίες του Μάρτη αν έγινε διψήφιος). 20/11-25/3 από τις 120 μέρες των ημιορεινών ο χειμώνας ήταν 4-5 μέρες ένα χιονάκι με λίγο κρύο μέσα Γενάρη, το 7μερο χιόνι-κρύο του Φλεβάρη και 2 μέρες πασπάλισμα τέλος Μάρτη. 15 μέρες με το ζόρι vs 100 μερες ανοιξιάτικες. ΟΚ αν το συγκρίνεις με το 2006 07 και το 2013-14 και το 2015-16 καλύτερο είναι το φετινό. Αν το συγκρίνεις με κανονικούς χειμώνες  2019 2017 2012 και τους χειμώνες των 90ς και του πρώτου μισού των 00ς για να μη παω στα 50ς κ 60ς και μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, το φετινό ήταν  βαριά 4/10. Κάτω από τη βάση.

Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τι στάνταρ υπάρχουν για να πεις οτι ηταν καλός ο χειμώνας. Δεκέμβρη δεν φορεσα μπουφάν, Γενάρη τις μισές μέρες επίσης, Φλεβάρη αρχές διαολιζόμουν αν θα βάλω κοντομάνικο να τους τρελάνω όλους. Και στη περιοχή Δελφών, Μποτσαρη Ολγας μέχρι Παραλία τον Γενάρη δεν στρώθηκε ούτε 1 πόντος, και τον Φλεβάρη δρόμος δεν στρώθηκε και είχε 3 εκ μαξ στα αμάξια και μία άχνη στην άκρη των πεζοδρομίων που έλιωσε σε μισή ώρα.  Αυτή είναι η αξιολόγηση μου για τον χειμώνα 2020-21

χμμμ θεωρώ ότι η φλώρινα έιναι ένα κεφάλαιο από μόνη της,πράγματι....ΑΛΛΑ θυμίζω τον επικό χειμώνα 2001-2002 πότε σταμάτησε για όλους την 09-1-2002 ,ακόμα τον επικό για την δυτική μακεδονία δεκέμβρη του 82 η 83 δεν θυμάμαι με δύο χιονοθύελλες αρχες δεκέμβρη του 1.5 μέτρου και μετά το απόλυτο τίποτα.Έτσι ο Δεκέμβρης...μπορεί να έιναι για ΄ολους τους δυτικομακεδόνες σημειο αναφοράς ενός χειμώνα αλλά.....σε ξεγελάει.Εμένα πάντως η αίσθηση που με αφήνει...είναι ότι πέρασε ένας χειμώνας στην κυριολεξία....αφού σήμερα φχαριστήθηκα έστω και τον κρύο ήλιο.Αλλά επαναλαμβάνω η φλώρινα έιναι ένα κεφάλαιο από μόνη της πολύ εύκολα  διαταραχές της πλάκας για άλλες περιοχές στην φλώρινα αποκτούν τον χαρακτήρα της χιονοθύελλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλοι χειμωνες ειχαν θεωρητικα πολυ ευνοικη κυκλοφορια και "φωναζαν" για εβδομαδες οτι θα κατεβει κατι τρομερο...ειδικα ο 2014-15 κ ο 2016-17...το 2015 τελικα εληξε οντως  με ενα ιστορικο χιονι Κωνσταντινουπολης που το χασαμε στην κυριολεξια στο τσακ στις 18-19.2.2015, ενω το 2017 που προετοιμαζε το εδαφος για την ιστορικη Αριαδνη πολλες βδομαδες πριν, τελικα τιμησε περισσοτερο την κεντροβορεια Ελλαδα και οχι την Αττικη...ατυχεις συγκυριες και το 2015 κ το 2017 ηλθε να καλυψει η Μηδεια στο ξεκουδουνο 2021

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάτσε, δηλαδή θεωρείς ότι φέτος ότι ήταν χειρότερα από πέρσι? Γιατί θεωρώ ότι και στην Λάρισα, φέτος ήταν καλύτερα από πέρσι...

Κοίταξε, ο περσινός ήταν και πιο ψυχρός  και με περισσότερα χιόνια στο Πήλιο......δηλαδή σκέψου πέρυσι το Πήλιο από 28 Δεκεμβρίου μέχρι μέσα φλεβαρη τουλάχιστον το Πήλιο είχε συνέχεια χιόνι και μετά από μέσα Μαρτίου μέχρι αρχές μαιου (+10 μέρες αρχές Δεκεμβρίου)....φέτος έριξε 5 εκ Νοέμβρη στα 1300++, λιγο στον λεανδρο και στην άλλη κακοκαιρια 26-27/1 και την Μήδεια ..γενικά είχε δεν είχε 10 μέρες χιονοπτώσης .. ουσιαστικά ο Μάρτης φέτος πρέπει να έχει ρίξει πολύ περισσότερο χιονι στο Πήλιο από ότι όλο τον χειμώνα ...ο φετινός χειμώνας ήταν καλύτερος μόνο όσο αφορά τα χιόνια στα πεδινά αφού ο Βόλος είχε συνολικά 4 μερες χιονοπτώσης(χωρίς την 24/3 που δεν ξέρω αν πιάνεται) ενώ ο περσινός μόλις 1 ,αλλά σαν σύνολο όχι... Αλλά και στατιστικά να το δεις 

Μέση θερμ χειμώνα 19-20---> 8.9

Συνολικά χιλιοστά -----> 173.4

Μέση θερμ χειμώνα 20-21---> 10.3

Συνολικά χιλιοστά--->  131.6

Εν τέλει όσο αφορά τα ορεινά είναι μαλλον χειρότερος γιατί δεν θυμάμαι άλλη χρονιά τόσο αχιονο το πηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αληθεια ειναι οτι γενικα η Μαγνησια και η Φθιωτιδα περιμενα να τα παει καλυτερα στη Μηδεια...η δορυφορικη 3 μερες μετα δειχνει την κατανομη του χιονια των "3 νομων" α λα 2002 κάτι που δεν το περιμενα με τιποτα για να ειμαι ειλικρινης οταν ξεκινουσε η Μηδεια κ περιμενα οτι θα βγει κατι περισσοτερο σαν 2006 παρα σαν 2002

Screenshot_20210327-014253_Gallery.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άκρως χειμωνιάτικο το βράδυ που πέρασε Νε την ελάχιστη στους 4 εδώ στο Κορωπι , υπέροχη η νερά σήμερα για περπάτημα και δουλειές στοκ κήπο . Στους 12 τώρα με ελαφρυ βοριαδάκι και ηλιοφάνεια !!!!

7A552ADD-EDFE-4E55-87D2-ED050B0FC992.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Snow sick είπε:

Ενδιαφέρον! Εμένα Γερακα 14 χρόνια πριν πάω Αγ Στεφανο εδώ και 2 χρόνια. Μετά το 2008 η μόνη φορά που έστρωσε καλά ήταν ο Τηλεμαχος το 2019 και φυσικά τώρα η Μήδεια. Μου κάνει εντύπωση που εχεις άλλους στις πρώτες θέσεις. Βέβαια όπως σωστά λες διαφορετικά πράγματα μετράνε για τον καθένα. Αγαπημένος Γερακας! Πάντα στην καρδιά μου θα είναι!

Σίγουρα αυτοί οι χειμώνες που θα σου μείνουν στο τέλος είναι του 2019 και του 2021 γιατί έχουν και τα μεγαλύτερα χιόνια της δεκαετίας....αλλά αν τους έβαζα πιο ψηλά θα αδικούσα άλλους εξαιρετικούς χειμώνες...Δεκέμβριος 2016 παγερος μήνας με μέση μέγιστη εδώ 10.5(πιο κρύος από Φεβρουάριο 2012) και ένα καλό χιόνι 10 εκατοστών και μετά ο πιο κρύος Γενάρης της 20ετιας(οριακά κάτω και από 2012) με 9.1 μέση μέγιστη και πάνω απο 15 μέρες με μέγιστη κοντά στο 10...επίσης είχε και Αριάδνη μέσα που δεν έδωσε κάτι τρελό Αττική αλλά και πάλι κατάφερε να μας στρώσει...χειμώνας 2011-12 ο ορισμός του χειμώνα με κρύο διάρκειας από 20/12-29/2 πολλές μέρες με τα χιόνια να κατεβαινουν στα 300 μέτρα αλλά να μην καταφέρνουν το κάτι έξτρα δυστυχώς...καλύτερη χιονόστρωση αυτή της 31/1-1/2 πολύ λάιτ βέβαια...και τέλος ο πιο κοντά στον χειμώνα 2018-19 αυτός του 2014-15 που είχαν περίπου ίδιες Τ με την διαφορά ότι του 2018-19 είχαν και οι 3 μήνες κρύο ενω το 2014-15 μόνο ο Γενάρης-φλεβαρης αλλά τον έβαλα πιο πάνω γιατί έδωσε 11 μέρες χιονόπτωσης με 3 διαφορετικές κακοκαιρίες να μας στρώνουν από 5 ως 10 εκατοστά...αυτή η μάχη ήταν πιο οριακή...ο φετινός αν δεν είχε Μήδεια κατά εμέ για Αττική θα ταν μέσα στους 2 χειρότερους αλλά οι 7 μέρες χιονόπτωσης και η Μήδεια έσωσαν την κατάσταση...σαν χειμώνας ήταν πολύ κακος με τις Τ να είναι μόνιμα πάνω...έτσι τα σκέφτηκα...βέβαια και κάθε άλλη άποψη σεβαστή για αυτό και πιστεύω είναι τελείως υποκειμενικό...Γέρακαρα μόνο φίλε οι γονείς μου έχουν το σπίτι εδώ από το 1986 άλλη περιοχή τότε...στο μεγάλο χιόνι του 1987 ανεμοσουρια 1 μέτρο στην βορινή πόρτα δεν άνοιγε μου ειπαν

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά ιστορικός....και μάλιστα ιστορικός πολλαπλά....μακάρι κάθε χρόνο έτσι....λεπτομερειες άλλη ωρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, geornik είπε:

Η Πελοποννησος φετος ολο φαινοταν οτι θα βουλιαξει στο χιονι και ολο κατι χαλαγε εντελως στο nowcast...κ χτες ακομα φαινοταν οτι θα βουλιαξουν στο χιονι τα βουνα της κεντρονοτιας πελοποννησου και απο τη σημερινη δορυφορικη βλεπω δεν εβαλαν τιποτα παλι

Το εχανε πάντα φέτος στον υετό η Πελοπόννησος για κάποιο λόγο, ίσως απλή ατυχία, με μια μικρη εξαίρεση την περιοχή ανατολικού Χελμού- δυτικής Ζήρειας που τα πήγε λίγο καλύτερα υετικα.. κατά τα άλλα τραγικός χειμώνας ειδικά για Μαίναλο κ κεντρική Πελοπόννησο, ελάχιστα καλύτερος για Ταυγετο και Πάρνωνα και ακόμα λίγο καλύτερος για Χελμό και Ζήρεια . Σε γενικές γραμμές κάτω του μετρίου όμως.

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και οδευουμε στη ληξη του φετινου χειμωνα να γραψω μια γενικοτερη ανασκοπηση για την περιοχη μου απο το 2010 που μενω εδω. 

Καλυτεροι χιονιαδες:

1) Με διαφορα εννοειται η Μηδεια με 70 εκ 2) Με διαφορα επισης ο Τηλεμαχος το 19 με 45 εκ 3) Δεκεμβρης του 10 με 30-35 εκ 4) Φλεβαρης του 15 με 25 εκ και φοβερη στουπα στο τελειωμα 5) Δεκεμβρης του 16 με 25 εκ περιπου και τοτε και την φοβερη χιονοκαταιγιδα

Ανα χρονια:

10-11:Πολυ δυνατος χιονιας τον Δεκεμβρη(ο ενας απο τους 2 χιονιαδες Δεκεμβρη αυτων των χρονων). Ξεκινησε Παρασκευη βραδυ, μεχρι το πρωι ειχαμε 10 εκ. Απο τις 12 και μετα ραγδαια επιδεινωση μεχρι το βραδυ με ατελειωτη στουπα. Απο κηφισια και κατω εντωμεταξυ δεν πρεπει να ειχε επηρεαστει καθολου ο νομος.

Μαρτης του 11 ενας χιονιας με πολυ κρυο αλλα μεχρι 10 εκ, τιποτα το ιδιαιτερο

11-12: Πολυ δυνατος χειμωνας με πολλα κρυα και με πολλες χαμενες ευκαιριες.. Παρα πολλες οι μερες απλης χιονοπτωσης, νομιζω ειχαμε 2 επεισοδια πιο σοβαρα ενα τον γεναρη ενα τον μαρτη που και αυτα ομως αφησαν 5-10 εκ... 2 τεραστιες χαμενες ευκαιριες με ψυχος της ταξης του -10, την μια την βγαλαμε με ηλιο την αλλη εκατσε η γανουδα του γεναρη νομιζω.

12-13: Μια κακοκαιρια 7-8 γεναρη, αφησε ενα 10ποντο περιπου. 

13-14: Κατι χιονοπτωσεις και γανουδες ανευ σημασιας, ο χειροτερος χειμωνας για εδω

14-15: Πολυ δυνατος χειμωνας. Χιονιας πρωτοχρονια που δεν τον εζησα γιατι ελειπα, χιονιας τα Φωτα που διηρκησε 2-3 μερες με χιονια το βραδυ που ψιλοελιωναν κατα την διαρκεα της μερας και ξανα το ιδιο. Χιονιας τον φλεβαρη που αφησε 25 εκ, με χιονοθυελλα επιπεδου μηδειας στο τελειωμα. 

15-16: Μια γανουδα θυμαμαι, ανευ σημασιας. Μαπα και αυτος ο χειμωνας

16-17: Χιονιας τελη δεκεμβρη που αφησε 25 εκ. Ξεκινησε πεμπτη ξημερωματα με φοβερη χιονοκαταιγιδα, δυστυχως μετα ανεβηκαν οι Τ και θυμαμαι να περπαταω στο χιονι και να λιωνει απο κατω, οτι χειροτερο. Παρασκευη ομως με καλυτερες θερμοκρασεις ειχε επιδεινωση με ωραια στουπα. Περιμεναμε και σαββατο βραδυ 31ης χιονι, που δεν ηρθε ποτε. Μερικες μερες μετα ηρθε η Αριαδνη, που για εδω ηταν μια μετριοτητα. Πολυ χαμηλες Τ αλλα απο χιονι..ξεκινησε παρασκευη βραδυ να νιφαδιαζει μεχρι το πρωι του σαββατου μια γανουδα και σαββατο κυριακη το απολυτο 0 ενω θαβοταν το Αιγιο. Την δευτερα τελικα καταφεραμε να χιονιτουμε και φτασαμε με τα χιλια ζορια 10 εκ..

17-18: Ανευ σημασιας, ειχε βεβαια χιονοπτωση παραμονες χριστουγεννων αργα το βραδυ

18-19: Ο βασιλιας Τηλεμαχος με 14ωρη ανελεητη στουπα. Ειχε και αλλα επεισοδια, θυμαμαι μια εβδομαδα μετα τον τηλεμαχο μια ψευτοδιαταραχη αφησε 2 ποντακια σε μιση ωρα

19-20: Ζηνοβια και Ηφαιστιωνας, παροδικες γανουδες. Μας εφαγαν οι θερμοκρασιες..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, geornik είπε:

Η αληθεια ειναι οτι γενικα η Μαγνησια και η Φθιωτιδα περιμενα να τα παει καλυτερα στη Μηδεια...η δορυφορικη 3 μερες μετα δειχνει την κατανομη του χιονια των "3 νομων" α λα 2002 κάτι που δεν το περιμενα με τιποτα για να ειμαι ειλικρινης οταν ξεκινουσε η Μηδεια κ περιμενα οτι θα βγει κατι περισσοτερο σαν 2006 παρα σαν 2002

Screenshot_20210327-014253_Gallery.jpg

Απίστευτη φωτογραφία. Δείτε που ο υετός κόβεται μαχαίρι από βόρεια προς νότια μεταξύ ανατολικής κ δυτικής Βοιωτίας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δική μου εντύπωση αναφορικά με τον φετινό χειμώνα όπως εξελίχθηκε στην περιοχή μου ήταν η εξής:

Δεκεμβριος: Καθαρα φθινοπωρινό σκηνικό. Εντύπωση για τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη. 

Ιανουάριος: Άνοιξη με μικρά διαλείμματα χειμώνα. Εντύπωση ως επί το πλείστον για μεσα με τελη Απριλίου.

 Φεβρουάριος: Μια απο τα ίδια με Ιανουαριο. Τη μονοτονία έσπασε το τριήμερο της Μήδειας που τονίζω ότι στην περιοχή μου δεν συγκαταλέγεται στις ιστορικές χιονοπτώσεις σε καμιά περίπτωση.

Μάρτιος: Κλασσικα προσπάθησε να βγάλει τα σπασμένα... αλλα μέχρι εκει. Έχουν υπάρξει παρα πολλοί πολύ πιο χειμωνιατικοι απ τον φετινο.

Σαν βαθμό θα του έδινα 6/10. 

Αυτα εν ολίγοις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά ότι και να μου πειτε η πρώτη μέρα στην σαλονίκη με λιακάδα και λιιιιγο ζέστη ήταν η σημερινή και ο κόσμος μετά από πολύ καιρό ....αισθάνθηκε καλοκαιρία....!εγώ θυμάμαι τον ευαυτό μου για κανένα δίμηνο κουκουλωμένο...να βγαίνω έξω...τώρα αν μας έφυγε καμμία νιφάδα έχει ο θεός!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, bardaris είπε:

παιδιά ότι και να μου πειτε η πρώτη μέρα στην σαλονίκη με λιακάδα και λιιιιγο ζέστη ήταν η σημερινή και ο κόσμος μετά από πολύ καιρό ....αισθάνθηκε καλοκαιρία....!εγώ θυμάμαι τον ευαυτό μου για κανένα δίμηνο κουκουλωμένο...να βγαίνω έξω...τώρα αν μας έφυγε καμμία νιφάδα έχει ο θεός!

Όντως ο φετινός χειμώνας σου φάνηκε ψυχρός ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Όντως ο φετινός χειμώνας σου φάνηκε ψυχρός ;

κόιταξε μπορεί να μεγαλώνω.....αλλά....ο δεκέμβρης σίγουρα ήταν καλός και ζεστός...αλλά από την πρωτη ψυχρή εισβολή του Ιανουαρίου.....εδώ στην θεσσαλονίκη οι μέρες με ηλιοφάνεια ηταν λίγες στοιχείο που πρεπει να λαμβάνουμε πάντα υπόψη....και το κρύο δλδ μέγιστη από 8 έως 12 βαθμούς συνεχές. ισως να μην έιχαμε πολλους παγετούς όπως σε εναν βαρύ χειμώνα ας πούμε, αλλά χθες με την πρωτη λιακάδα φάνηκε η διαφορά.Σιγουρα από την Λάρισσα και κάτω η αίσθηση ειναι διαφορετική.ειδικά εσεις στον Βόλο αδικηθήκατε αρκετά. Για μένα αλλο έχει σημασία...η αδυναμία εδώ και περ[ιπου 7 χρόνια στην Ανατολική Ευρώπη να υποδεχθεί μια ψυχρή εισβολή....στις αρχές του χειμώνα.Θα ξαναγράψω για αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, bardaris είπε:

κόιταξε μπορεί να μεγαλώνω.....αλλά....ο δεκέμβρης σίγουρα ήταν καλός και ζεστός...αλλά από την πρωτη ψυχρή εισβολή του Ιανουαρίου.....εδώ στην θεσσαλονίκη οι μέρες με ηλιοφάνεια ηταν λίγες στοιχείο που πρεπει να λαμβάνουμε πάντα υπόψη....και το κρύο δλδ μέγιστη από 8 έως 12 βαθμούς συνεχές. ισως να μην έιχαμε πολλους παγετούς όπως σε εναν βαρύ χειμώνα ας πούμε, αλλά χθες με την πρωτη λιακάδα φάνηκε η διαφορά.Σιγουρα από την Λάρισσα και κάτω η αίσθηση ειναι διαφορετική.ειδικά εσεις στον Βόλο αδικηθήκατε αρκετά. Για μένα αλλο έχει σημασία...η αδυναμία εδώ και περ[ιπου 7 χρόνια στην Ανατολική Ευρώπη να υποδεχθεί μια ψυχρή εισβολή....στις αρχές του χειμώνα.Θα ξαναγράψω για αυτό.

Ναι σε ρώτησα γιατί από τις μέσες τιμές των σταθμών που είδα για Θεσσαλονίκη μου φάνηκε αρκετα θερμότερος του κανονικού Ο φετινός χειμώνας όπως και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.με εξαίρεση τον Μάρτιο εννοείται που μάλλον θα βγει προς το ψυχρό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ναι σε ρώτησα γιατί από τις μέσες τιμές των σταθμών που είδα για Θεσσαλονίκη μου φάνηκε αρκετα θερμότερος του κανονικού Ο φετινός χειμώνας όπως και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.με εξαίρεση τον Μάρτιο εννοείται που μάλλον θα βγει προς το ψυχρό

   Εκεινο που δεν πρέπει να ξεχνάμε έιναι τα "βήματα" του χειμώνα ,δλδ ...ο Νοέμβριος που είναι από του πιο χιονοβόλους μηνες και φυσικά ο Δεκέμβριος....για τα βουνά της Μακεδονίας...έφυγε με κάτι μύγες στα 1800 και βάλε.Αυτήν η αδυναμία....θα συνεχιζόταν αν δεν έιχαμε δύο ΑΣΘ να διακόψουν την τρισάθλια κυκλοφορία πάνω από την Ευρώπη.Με αυτες τις ΑΣΘ περάσαμε στην αντεπίθεση.Το προβλημα έιναι γιατί από τέλη Οκτωμβρίου δεν έπεφτε σταγόνα στα βόρεια αλλά και σε εσάς...και μόλις ξεμπλοκαρε η κυκλοφορία...ερχόταν η Σαχάρα σε εμάς.Την διάταξη εντωμεταξύ του Δεκεμβριου μεχρι και αρχές Ιανουαρίου την βλέπουμε σε διάφορες διασκευές κάθε χρόνο και πρέπει να σκεφτούμε τι φταίει.Για μένα ξεκάθαρα πια φταίει η ενίσχυση του γροιλανδικού Αντικυκλώνα ο οποίος φτιαχνει για πλάκα χαμηλά που επιρεάζουν την βορειοδυτική ευρώπη  και το πολύ κεντρική μεσόγειο και εμείς είμαστε στον θερμό τομέα.Μία προσέγγιση λέει ότι αυτό οφείλεται στην εξασθένηση του κόλπου με αποτέλεσμα την ψυχρανση της γροιλανδίας αλλά και της Ισλανδίας.Το ελπιδοφόρο είναι οτι ευτυχω΄ς οι αυλώνες όταν καταφέρνουν και φθάνουν σε εμάς εχουν την ίδια δυναμική οπως παλιά η ακόμα πιο δυνατοί (Αριάνδη).Αυτά για την ώρα.Θεωρώ την πιο αδικημένη περιοχή την Θράκη που έχασε για 1 2 βαθμούς απιθανη χιονοθύελλα ένα βραδυ δεν θυμάμαι πιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια είδηση που δείχνει πως πήγε ο χειμώνας στην Αν. Στερεά.  Στην ευρύτερη περιοχή των Θεσπιών  Βοιωτίας (για αυτούς που δεν ξέρουν, η περιοχή  ανήκει στις "δυνάμεις" που θάβονται στα 350μ και υποτίθεται τα πήγαν "πολύ καλά" φέτος ) οι δημοτικές αρχές προχώρησαν ήδη  στην τοποθέτηση των αντλιών στις δημοτικές γεωτρήσεις ύδρευσης 24μ χαμηλότερα καθώς δεν υπάρχει νερό . Αυτό μάλιστα συμβαίνει πριν αρχίσει η άρδευση του κάμπου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/4/2021 at 11:47 ΜΜ, oldboy332 είπε:

Μια είδηση που δείχνει πως πήγε ο χειμώνας στην Αν. Στερεά.  Στην ευρύτερη περιοχή των Θεσπιών  Βοιωτίας (για αυτούς που δεν ξέρουν, η περιοχή  ανήκει στις "δυνάμεις" που θάβονται στα 350μ και υποτίθεται τα πήγαν "πολύ καλά" φέτος ) οι δημοτικές αρχές προχώρησαν ήδη  στην τοποθέτηση των αντλιών στις δημοτικές γεωτρήσεις ύδρευσης 24μ χαμηλότερα καθώς δεν υπάρχει νερό . Αυτό μάλιστα συμβαίνει πριν αρχίσει η άρδευση του κάμπου...

Αυτό σημαίνει ότι πέραν των λίγων βροχών, που έπεσαν σχεδόν μαζεμένες Νοέμβριο- Δεκεμβριο, δεν έπεσαν κ τα χιόνια εκείνα στα βουνά της περιοχής ( Ελικώνα κλπ) για να εμπλουτιστεί ο υδροφόρος ορίζοντας. Δυστυχώς, 2 χιονοκακοκαιριες, Λέανδρος κ Μήδεια μόνο αρκετές δεν ήταν ακόμα κ για τα βουνά της ανατολικής ηπειρωτικής χώρας. Δε συζητώ την κατάσταση σε περιοχές όπως κεντρική Πελοπόννησο , εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα για φέτος λόγω του αναιμικου χειμώνα κ ειδικά του ελάχιστου χιονιού. Απλά εκεί σώζεται η κατάσταση από τις καλοκαιρινές καταιγίδες, κάπως κ από τις λιγότερες ανάγκες του οροπεδίου για νερό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω με τη Μηδεια πραγματικα ξεχασα το πως ηταν ο χειμωνας. Δηλαδη οταν σκεφτομαι για τον χειμωνα του 2021 μονο αυτο σκεφτομαι, το διημερο 16-18/2.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου άρεσε η ανώμαλη κυκλοφορία του χειμώνα..με φθινόπωρινο Δεκεμβρίο, Γενάρη θερμό με διάλειμμα Λέανδρου και μιας αΒαπτιστής διατάραχης, Φλεβάρη υποτονικου copy paste  Γενάρη με διάλειμμα Μήδειας χωρίς όμως πολύ υετό σε χιόνι εδώ, Μάρτιο άργησε να επανακάμψει ήτανε αργά μετά όταν ξύπνησε.... ΔΕΝ....   πονταραμε σε λα Νίνα αλλά ΔΕΝ ευνόησε σε τίποτα ιδιαίτερο....φέτος να δούμε τι θα δούμε....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...