Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2021 !!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βορεια ελλαδα παει για ψυχρο 10ημερο με χιονια δυτ.μακεδονια-ημιορεινα..κεντρονοτια και ειδικα απο αττικη και νοτιοτερα σκονοσυννεφια μπιχλα και τα πρωτα ιδρωματα στις μασχαλες τα μεσημερια😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις τελευταίες μέρες μπήκε και το JMA στο meteociel. Μάλιστα πλέον σε αντίθεση με πριν που 00z 06z 18z τα βλέπαμε μέχρι 84 ώρες , και το 12z για να το δούμε ολοκληρωμένο, έπρεπε να φτάσει μεσάνυχτα Πλας, τώρα βλέπουμε 06z 18z  μέχρι τις 132 ώρες και 00z, 12z μέχρι τις 264 χωρίς καθυστέρηση !

Μου έχει λείψει όμως ο τσιφος, θέλω να ψάξω εικονικούς τόσο καιρό...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έκει που έφτιαξε ο τζίφος για τετάρτη-Πέμπτη χάλασε το ευρωπαικό.. έλεος..

Ας ρίξει μία βροχουλα και θά είμαστε ευχαριστημένοι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Ας ρίξει μία βροχουλα και θά είμαστε ευχαριστημένοι. 

Με ευρωπαιο ούτε αυτό μάλλον χαχα. Ελάχιστα πράγματα. Τουλάχιστον ας κρατήσει την καλή του συνέχεια ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Με ευρωπαιο ούτε αυτό μάλλον χαχα. Ελάχιστα πράγματα. Τουλάχιστον ας κρατήσει την καλή του συνέχεια ..

Μάθημενοι είμαστε. Και την προηγούμενη φορά έτσι έγινε. Ενώ έδιναν βροχές. Δεν έβρεξε καθόλου τελικά 

Έτσι θα γίνει παλι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μάθημενοι είμαστε. Και την προηγούμενη φορά έτσι έγινε. Ενώ έδιναν βροχές. Δεν έβρεξε καθόλου τελικά 

Έτσι θα γίνει παλι. 

Υγεία, και κασκολάκι......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Γιατί δεν θέλω άλλο τζάμπα κρυο. 

Γιατί τζάμπα κρύο; Δηλαδή το κρύο τον Οκτώβρη δεν είναι τζάμπα; Η στις αρχές Νοέμβρη; Για μένα κρύο μπορεί να κάνει από 15-20 Νοεμβρίου έως 15-20 Απριλίου. Ο Απρίλιος είναι ελαφρώς ψυχρότερος ακόμη κι από το Νοέμβριο όχι μόνο από τον Οκτώβριο (από τον οποίο Οκτώβριο παρεπιπτόντως μέχρι κι ο Μάιος είναι ελαφρώς ψυχρότερος).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Χάρτες αρχών Νοεμβρίου για όσο πάει το μάτι.Το φθινόπωρο καλά κρατεί ...

Πανε λίγο αναφορές εξωτερικού να ζηλεψεις 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιοχή Χαλκίδας, στα κλιματικά ή λίγο κάτω από τα κλιματικά οι θερμοκρασίες για το επόμενο διάστημα βαση gfs, δεν είναι άσχημα.

Το ζητούμενο όμως είναι οι βροχές και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα καλό θερμό, και ένα ισχυρό ψυχρό μέτωπο ο τζίφος. Καλό σαν σενάριο. Απλά να μην πάει υπερβολικά δυτικά η φάση όπως εχθές το πρωί. Τώρα τα τρεξίματα είναι σε πολύ καλό δρόμο υετικά μιλώντας για τα ηπειρωτικά. Αν και μαλλον η πλειονότητα των φαινομένων θα είναι από στεεά και πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Περιοχή Χαλκίδας, στα κλιματικά ή λίγο κάτω από τα κλιματικά οι θερμοκρασίες για το επόμενο διάστημα βαση gfs, δεν είναι άσχημα.

Το ζητούμενο όμως είναι οι βροχές και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά...

Diagramme GEFS

Κάτι ψιθυρίζει Δημήτρη! 

7C4DF011-E745-4870-91C0-251A7212ABC0.jpeg

FD4544D4-13DE-4B73-A20C-673BF6518511.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/4/2021 at 11:41 ΜΜ, notios_polos είπε:

Καλά διαφωνώ εντελώς...μια ερώτηση και μόνο.θεωρεις με βάση αυτά που λες ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε  ένα φυσιολογικό φθινόπωρο και μια εξ ίσου φυσιολογική άνοιξη?

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι διαφωνείς και με ποιον διαφωνείς....αυτά είναι τα κλιματικά δεδομένα, δεν χωράνε διαφωνώ ή συμφωνώ

Εκτός και αν δεν τα πιστεύεις ή δεν εμπιστεύεσαι την ΕΜΥ....τότε ψάξε για όποια περιοχή της Ευρώπης ή της Αμερικής θέλεις, που θεωρείς αξιόπιστη, τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν! Ανοιξη ψυχρότερη θερμοκρασιακά του φθινοπώρου.

Τώρα αν τα τελευταία 2 χρόνια αντί η Ανοιξη να είναι ψυχρότερη από το Φθινόπωρο κατα 2 βαθμούς είναι κατά 5 βαθμούς (παράδειγμα) το θεωρώ προσωπικά τυχαίο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει θέμα ανομβρίας πανελλαδικά. 

Πρέπει να έρθει ένα καλό χαμηλό από τα δυτικά γιά να βραχεί όλη η Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Υπάρχει θέμα ανομβρίας πανελλαδικά. 

Πρέπει να έρθει ένα καλό χαμηλό από τα δυτικά γιά να βραχεί όλη η Ελλάδα. 

Δεν το λες και ανομβρία ακόμη υπάρχει ψυχρά βόρεια Ευρώπη ίσως γι'αυτό είναι θέμα εβδομάδων να περάσουμε στις ανοιξιάτικες μπόρες κ;θως θερμενεται η Ευρώπη και οι θάλασσες δεν είδα ευρωπαϊκούς χάρτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ βόρεια φαίνεται να φευγει το θερμό... ελπίδες για το ψυχρό, θα δειξει. φοβερός ο τζίφος για Ηπειρο χειμερινός σχεδόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν μοντέλα όπως το τζεμ που φέρνουν αρκετές βροχές το επόμενο διάστημα ... μακάρι γιατί περνάμε πάλι ανομβρο διάστημα κοντεύουμε μήνα από τις τελευταίες αξιόλογες βροχές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν είμαι αισιοδόξος για βροχές το επόμενο διάστημα, μακάρι να αλλάξει και να έχουμε βροχές πριν το Πάσχα.

Diagramme GEFS

Θερμοκρασικά βέβαια το διάγραμμα είναι μια χαρά για Απρίλιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Εγώ πάντως δεν είμαι αισιοδόξος για βροχές το επόμενο διάστημα, μακάρι να αλλάξει και να έχουμε βροχές πριν το Πάσχα.

Diagramme GEFS

Θερμοκρασικά βέβαια το διάγραμμα είναι μια χαρά για Απρίλιο.

Έχει στεγνώσει το χώμα φίλε μου! Από τον Φλεβάρη δεν έχει ρίξει σοβαρή βροχή στην πόλη μας... μονοψήφια νούμερα χιλιοστών μια στις 15 δεν προσφέρουν τίποτα!

Ας ελπίσουμε κάτι να κάνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...