Jump to content
Κώστας.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Σχολιασμός χαρτών Μαρτίου 2019. Τι μέλλει γενέσθαι?  

51 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πιστεύετε ότι θα υπάρξει κι άλλη χειμερινή κατεβάσια μετά την Ωκεανίδα - Ψιψίνα;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε παιδιά αν δεν βγει για εμένα, απλά θα είναι μια αποτυχημένη κακοκαιρία, δεν είναι το πιο δυτικά ή το πιο ανατολικά ο αυλώνας. Αν αποτύχει σε εμένα, δεν σημαίνει ότι θα κάνει άτι στα κεντροβόρεια ειδικά με Μάρτιο και οριακό ψύχος -1, -2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

βρε παιδιά αν δεν βγει για εμένα, απλά θα είναι μια αποτυχημένη κακοκαιρία, δεν είναι το πιο δυτικά ή το πιο ανατολικά ο αυλώνας. Αν αποτύχει σε εμένα, δεν σημαίνει ότι θα κάνει άτι στα κεντροβόρεια ειδικά με Μάρτιο και οριακό ψύχος -1, -2

Το διάβασες τελικά το The Last Question?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Philip said:

Το διάβασες τελικά το The Last Question?

χαχα το ξέχασα τελείως, αλλά είναι στον υπολογιστή, θα διαβαστεί τώρα που έχω άπειρο χρόνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos said:

καλο βραδυ απο μενα..σε 3 με 5 μερες πιστευω οτι θα αρχισουμε να μπριζωνομαστε...ΥΓ εγω λογικα λιγο πιο νωρις 😎😋

Εγώ ήδη μπριζώθηκα με τα ενσέμπλς του τζίφου, και πάω για την επόμενη ΦΑΠΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ανοιξιάτικες διαθέσεις θερμοκρασιακά θα μπει ο Μάρτης 1 και 2 του μήνα βλέπω πάνω από +5 στα 850 άρα κοντά στα 20άρια επιφάνειας για εμάς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, [weathermaniac] said:

ομορφιές από το 00αρι του τζίφου. Κρίμα που δεν θα βγούνε!

Αν ήταν χειμώνας θα σου λέγατε έχεις δίκαιο ως προς την πιθανότητα επαλήθευσης του συγκεκριμένου τρεξίματος αλλά λόγο του ότι πλέον μπήκαμε στην ποιο δύσκολη προγνωστικά περίοδο στην αλλαγή εποχών.. πλέον όλα έχουν την ίδια πιθανότητα να συμβούν κι έτσι άνετα μπορεί να κάτσει και πολύ καλύτερο για σένα σενάριο μπορεί όμως και πολύ χειρότερο για ολους.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζίφουλας καλά το πάει...(και τζεμ επισης) και κοιτώντας και ευρωπαίο αν και δεν λέει κάτι τώρα αλλά ετοιμάζει και αυτός το ριτζ του αζορ … μακάρι να έχουμε άλλη μια ευκαιρία … ψήφισα και ΝΑΙ … πρέπει να επληθευθώ

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ετοiμάζεται ο δυτικός και στα 12αρια.. Για να δούμε. Θα είμαι Αθήνα οπότε δύσκολα χάνεται

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκεί γύρω στις 16-17 του μήνα περιμένω μια κατεβασιά έτσι μπακαλίστικα και κυρίως λόγο περιοδικότητας ...3 εβδομάδες μετά την τελευταία κακοκαιρία χειμερινού τύπου....τελείως δική μου διαίσθηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγω Σωτήρη  απο απλή διαίσθηση κ μόνο,  κάπου εκεί την περιμένω, και ΄πιθανά να αποτελέσει και το κύκνειο άσμα του φετινού χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άμα βαράει 20αρια τι όρεξη για χιόνια που θα λιώσουν σε 1 μέρα. Κάθε πράγμα στο καιρό του, τα χιόνια είναι μέχρι 15 Φλεβάρη μετά είναι συνήθως χλαπατσες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Μάρτιο για να ευχαριστηθεις χιόνι πρέπει να εισαι σε ορεινά. 

 

Που μπορεί να ρίξει και πολύ μεγάλη ποσότητα κιόλας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όχι ρε παιδιά τι να λέμε τώρα...ειδικά μετά από έναν χορταστικά φυσιολογικό χειμώνα με 3 χιόνια τι να το κάνουμε το χιόνι μέσα στον Μάρτη; μόνο ζημιές θα φέρει..ήδη η διάρκεια της ημέρας παραπέμπει στην άνοιξη σιγά σιγά....ας τα κρατήσει για του χρόνου τον Δεκέμβρη που θα είναι και ποιο κοντά στα κανονικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, menidi said:

Βλέποντας τους χάρτες, φαίνεται οτι τελειώνει η προοπτική χιονιού για Αθήνα. Φτάσαμε στα 11 χρόνια χωρίς ιστορικό χιονιά. Και δεν εννοώ μόνο κέντρο. Ακόμα και εδώ που ξεσκίστηκε, ειδικά το 04,06,08, συμπληρώνουμε 11 χρόνια χωρίς να ρίξει πάνω απο καθαρό 10 ποντο στο δρόμο. Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι το φυσιολογικό/σύνηθες και απλά ήμασταν απίστευτα κwλόφαρδοι τη δεκαετία 00. Νομίζω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Νομίζω δλδ οτι και αυτό που συμβαίνει τα τελευταία 11 χρόνια είναι ΠΑΛΙ ακραίο. 😂

Καλησπέρα φίλε μου.. Με συγχωρείς κιόλας που δεν ξέρω το όνομα σου.. Στο ερώτημα που  θέτεις, δίνεις μόνος σου και την απάντηση.. Αν θα μου επέτρεπες να πω την γνώμη μου, θεωρώ οτι το 04, 06, 08, ήταν περισσότερο  θέμα συγκυριών και διατάξεων παρά  φυσιολογικότητας ή μη.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαρετοκαιρια και ανοδος της θερμοκρασίας .Αντε να ερθει ο μαιος να δουμε και καμια καλη γιδα για εμας τους καταιγιδακιδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi said:

Βλέποντας τους χάρτες, φαίνεται οτι τελειώνει η προοπτική χιονιού για Αθήνα. Φτάσαμε στα 11 χρόνια χωρίς ιστορικό χιονιά. Και δεν εννοώ μόνο κέντρο. Ακόμα και εδώ που ξεσκίστηκε, ειδικά το 04,06,08, συμπληρώνουμε 11 χρόνια χωρίς να ρίξει πάνω απο καθαρό 10 ποντο στο δρόμο. Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι το φυσιολογικό/σύνηθες και απλά ήμασταν απίστευτα κwλόφαρδοι τη δεκαετία 00. Νομίζω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Νομίζω δλδ οτι και αυτό που συμβαίνει τα τελευταία 11 χρόνια είναι ΠΑΛΙ ακραίο. 😂

Γεια σου Θαναση.Δεκαετια 80 εκανε μεγαλα χιονια και κεντρο και κυριως Ηρακλειο που εμενα απο το 82...Δεκαετια 90 μετα το 92 και ως το 2002 δεν εκανε τιποτα και μαλλον ηταν χειροτερη δεκαετια απο την '08-'18,αφου δεν εστρωσε ουτε 5ποντο στο κεντρο και δε θυμαμαι ουτε 10ποντο στο Ηρακλειο.Δεκαετια '00 ηταν επος ειδικα για τα β.π και με ενα πολυ μεγαλο χιονι για Πειραια.Η 08-18 παλι πολυ μετρια με αρκετες ομως χιονοπτωσεις στο κεντρο αλλα με 2-3 χιονοστρωσεις.Τεοσπαντων ειναι μικρη περιοδος για να βγαλουμε στατιστικα συμπερασματα,ας ελπισουμε οτι του χρονου θα ερθει ενα μεγαλο χιονι στην Αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία πράγματα γενικά τάζει ο τζίφος στα δυτικά, βελτιώθηκε κάπως και ο ευρωπαίος σα;ν εικόνα, γιατί κατά τα άλλα συνεχίζει να μην βγάζει τίποτα. ΕΠίσης χωρίς να έχει σημασία για τον χιονιά ή γενικότερα για εμάς, ο τζίφος στις 120 ώρες υποχώρησε στο ΑΤλαντικό χαμηλό, στην θέση και μορφή προς τα άλλα 2 μοντέλα. ΠΑΤΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το σενάριο 20 [το μόνο ωραίο για Γιάννενα] Λίγο ελάχιστα βορειότερα να ήταν και θα ήταν έπος

gens-20-1-252.pnggens-20-0-252.pnggens-20-2-252.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν και δυο ακραία σενάρια στα ανσάμπλ του τζιφου σε βάθος 15ημερου με -10 στα 850 για βόρεια χώρα ...μαζί με με το κύριο και το παράλληλο που φέρνουν ψύχος τις ίδιες ημερομηνίες περίπου προς τα Βαλκάνια ... δεν έχουμε πλέον την δυνατότητα να δούμε τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου αλλά ίσως είναι η πιθανότητα μιας τελευταίας εισβολής στη χώρα μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα αλλάξουν εκατό φορές μέχρι τότε....εξαλλου απο αύριο μπαίνουμε στον πιο ευμετάβλητο μήνα της μετάβασης απο χειμώνα σε άνοιξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να δείξει ο ευρωπαίος για μετά τις 10 του μήνα λογικά έτσι όπως πάει να διαμορφωθεί η κυκλοφορία ένα ακόμα ψυχρό διάστημα θα το χουμε μέσα στο δεύτερο δεκαήμερο.... τώρα αν θα έρθει τελικά και ποσό δυνατό θα ναι θα το δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...