Jump to content
oasis

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστρωσε λοιπόν από τα 1000μ στην Πάρνηθα. Πασπαλισμα. Και καλό στρώσιμο στις πίσω πλαγιές και κορυφές από τα 1100 και πάνω. 1η Απριλη!! Γενικά τον Απρίλη στην Πάρνηθα έχουμε πολυ λίγες χιονοπτώσεις, πόσο μάλλον χιονοστρωσεις!!! 

Η συχνότητα είναι περίπου 1 χιονόστρωση (από τα 1000+) κάθε 5 χρόνια. Χοντρικά μιλώντας. 

Και ΜΟΝΟ το 1ο πενθήμερο άντε 10ημερο του Απρίλη. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και βίντεο με χιονόπτωση στουπάτη....ομορφιές πρωταπριλιάτικες κσι στο Τρόοδος!!

https://www.facebook.com/groups/1585250414953588/permalink/2397731940372094/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Πάρνηθα (1000-1150μ) σαν ψέμα .... 01 / 04 / 2021 .... Καλό Μήνα με υγεία ......!!!!!!

Μπορεί να είναι εικόνα ελάφι και φύση

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, χιόνι και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, χιόνι, δρόμος και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, ουρανός, χιόνι και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα φύση και χιόνι

...... τι πλάσμα .....!!!!!.....

Μπορεί να είναι εικόνα ελάφι και φύση

Μπορεί να είναι εικόνα ελάφι και φύση

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, φύση και ομίχλη

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι, δρόμος, φύση και δέντρο

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοκληρωθηκε πριν λιγο η μακροπροθεσμη εκτιμηση της ομαδας του  weather club...Ο εμπειρος επιστημονας Κωστας Αλεξανδρης που πρωτοστατησε με το προγνωστικο του μοντελο..RΚMLΤ προβλεπει καταιγιδατο καλοκαιρι με λιμνες που θα μαστιγωνουν τη μεσογειο και τη χωρα μας θυμιζοντας το καλοκαιρι του 2018...

Τα φαινομενα αναμενεται να εχουν ιδιαιτερη ενταση και να ειναι ακραια για τα δεδομενα της καλοκαιρινης χωρας μας...Λεπτομερειες προσεχως...Rkmlt model...Το μοντελο μας στοιχισε κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο...Να ευχαριστησω και δημοσια τον καλο φιλο και χορηγο μας..Γιωργο Σιδερη casperako..Μεγα επιστημονα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια ανοιξιάτικη μέρα στην Λάρισα, αν και λίγο πιο ψυχρή το πρωί. 5.2-18.3 η διακύμανση σήμερα, , αρκετά σύννεφα το πρωί, αλλά ο ήλιος κυριάρχησε μέσα στην ημέρα. Από αύριο ξεκινάνε οι αστάθειες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη φώτο με την οικογένεια των ελαφιών , που ανέβασε ο φίλος Thundersnow, εκεί στη μάντρα, είναι το κτίριο του δασαρχείου στα 1000μ ακριβώς. Στην Αγία Τριάδα. Εκεί είχε πασπάλα. Οι υπόλοιπες είναι στο δρόμο λίγο πριν το  Μπάφι (περίπου 1130μ και το καταφύγιο στα 1160) και εκεί βλέπουμε σχεδόν 10 ποντο εκτός δρόμου. Η κορυφή λοιπόν στα 1400 πρέπει να χτύπησε 15 ποντο!!

Στο σημείο με την οικογένεια των ελαφιών στα 1000μ, στις 1/4/1999 ή 00 (δεν θυμάμαι, αλλά έχω φωτογραφίες) έπαιζα χιονοπόλεμο με 20+ πόντους. Τοτε το δάσος δεν ηταν καμένο. 

Θα βρω τη φωτογραφία και την ανεβάσω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ολοκληρωθηκε πριν λιγο η μακροπροθεσμη εκτιμηση της ομαδας του  weather club...Ο εμπειρος επιστημονας Κωστας Αλεξανδρης που πρωτοστατησε με το προγνωστικο του μοντελο..RΚMLΤ προβλεπει καταιγιδατο καλοκαιρι με λιμνες που θα μαστιγωνουν τη μεσογειο και τη χωρα μας θυμιζοντας το καλοκαιρι του 2018...

Τα φαινομενα αναμενεται να εχουν ιδιαιτερη ενταση και να ειναι ακραια για τα δεδομενα της καλοκαιρινης χωρας μας...Λεπτομερειες προσεχως...Rkmlt model...Το μοντελο μας στοιχισε κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο...Να ευχαριστησω και δημοσια τον καλο φιλο και χορηγο μας..Γιωργο Σιδερη casperako..Μεγα επιστημονα...

Δεν ειπαμε βρε τρελο αγορι των κεντρονοτιων, να μην βγει ακομη αερα;; Ή το διέρρευσαν οι Σκανδιναβοι;;; 

Ευχαριστουμε φυσικα τον κ.Σιδερη για την χορηγικη προσφορα.....

Εκπληξεις κρυβουν οι πρωτες κυκλοφοριακες ενδειξεις για φθινοπωρο χειμωνα.....απλα θρλουμε να εισελθουμε στις 7000 ωρες, ωστε να εχουμε πιο απτα στοιχεια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν ειπαμε βρε τρελο αγορι των κεντρονοτιων, να μην βγει ακομη αερα;; Ή το διέρρευσαν οι Σκανδιναβοι;;; 

Ευχαριστουμε φυσικα τον κ.Σιδερη για την χορηγικη προσφορα.....

Εκπληξεις κρυβουν οι πρωτες κυκλοφοριακες ενδειξεις για φθινοπωρο χειμωνα.....απλα θρλουμε να εισελθουμε στις 7000 ωρες, ωστε να εχουμε πθο απτα στοιχεια!!

...... μακριά απο alcotest  🍹 και από αναπτήρα 🔥 καρντάσια .....!!!!!!......

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ενώ εδώ ακόμη το παλεύει το φθινόπωρο στο όπεν τώρα αρχίζει ταινίαρα που δεν την έχω δει με καταστροφικούς παγετώνες!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα χιονουρες έχω από την Μήδεια εγω.

Τι δεν με πιστεύετε?😇

Ορίστε τώρα την πήρα την φωτό μάγκες μου

 

IMG_20210401_235517.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους!Αρνητική ελαχιστη Θ σήμερα στο Κρυονέρι έστω και οριακά , πιστεύω όχι  η τελευταία για φέτος. Καλή άνοιξη από σήμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες...Ο καιρος ανοιξε και το μεγαλειο των κρητικων βουνων στον οριζοντα ειναι μοναδικο..Καλημερα πατριδα,λεβεντογεννα!!!

camera1.jpg

image.jpg

live1473.jpg

live1380.jpg

live1584.jpg

camera3.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο Παρνασσος...Κραταει ακομα χιονια..Στα ψηλα του συμφωνα με τοπικα σαιτ εβαλε προχθες 20-25 ποντους..

 

167549239_741329529774401_358074010486028652_n.jpg

168157718_741329379774416_7051405497150238484_n.jpg

168508915_741329213107766_7925318089850100097_n.jpg

168019857_741329183107769_7517750181295619480_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ψηλορειτης πανλευκος απο διαφορες ληψεις..Και ορος Δικτη...Στην τριτη φωτο.

petrochori.png

anogeia.jpeg.jpg

embaros.jpeg.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Κρητικακι είσαι ρε? Από που? 

Απο Ρεθυμνο φιλε...Το χωριο λεγεται βατος ειναι κοντα στο Σπηλι..Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα Αθηνα απλα η μανα μου ειναι απο ρεθυμνο και ο πατερας μου απο Κελεφα..Μανης Λακωνιας...Και εχω παντρευτει γυναικα απο το κοκκινο βοιωτιας..Αρβανιτισσα...Καταλαβαινει ευλογα λοιπον κανεις γιατι πινω λιγο παραπανω..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Φουλ ηλιοφανεια να ζεσταθει το κωλ.. το κοκκαλακι μας. 

3,2 η ελαχιστη εδω 

-1,5...1....3,3 οι ελαχιστες στους 3 σταθμους στην Ιπποκρατειο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Απο Ρεθυμνο φιλε...Το χωριο λεγεται βατος ειναι κοντα στο Σπηλι..Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα Αθηνα απλα η μανα μου ειναι απο ρεθυμνο και ο πατερας μου απο Κελεφα..Μανης Λακωνιας...Και εχω παντρευτει γυναικα απο το κοκκινο βοιωτιας..Αρβανιτισσα...Καταλαβαινει ευλογα λοιπον κανεις γιατι πινω λιγο παραπανω..🤣

Γειά σου ρε saki πατριωτάκι πάντως περισσότερο αγαπάς  εσύ τη Κρήτη  από εμάς που γεννηθήκαμε σ' αυτήν καταγωγή από Κρήτη  κ Μάνη είναι  εκρηκτικός  συνδυασμός 😁 ωραίες κ οι εικόνες που ανέβασες η τελευταία είναι από την έμπαρο τους πρόποδες της Δίκτης ή λασιθιώτικα βουνά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Nikos rethimno είπε:

Γειά σου ρε saki πατριωτάκι πάντως περισσότερο αγαπάς  εσύ τη Κρήτη  από εμάς που γεννηθήκαμε σ' αυτήν καταγωγή από Κρήτη  κ Μάνη είναι  εκρηκτικός  συνδυασμός 😁 ωραίες κ οι εικόνες που ανέβασες η τελευταία είναι από την έμπαρο τους πρόποδες της Δίκτης ή λασιθιώτικα βουνά 

Ολα τα μερη στην Ελλαδα τ αγαπω εξισου...Ολοι εχουν καταλαβει την αδυναμια μου στην ευρυτερη περιοχη της Ηπειρου και ιδιαιτερα στα Τζουμερκα...Αλλα η Κρητη ειναι και χωρις παρεξηγηση ενας ξεχωριστος κοσμος...

Μονο οποιος εχει μεινει εκει η καταγεται απο κει μπορει να το καταλαβει...Αναμνησεις και εικονες χαραγμενες για παντα...Το μονο νησι στην Ελλαδα που συνδυαζει τα παντα...

Νομιζω το εχω ξανααναφερει αλλα αξιζει τον κοπο...Το 1997-98 ως προεδρος του 15μελους αποφασισα να παμε κρητη πενταημερη και οχι ροδο που ηταν της μοδας...1-7 Απριλιου..Εχω φωτογραφιες τα μεσημερια να παιζουμε χιονοπολεμο στον Ομαλο και το βραδυ να βουταμε στην πισινα στο ξενοδοχειο...Μεναμε Μαλεμε...Ασε δε αναμνησεις απο το χωριο,πασχα,καλοκαιρι κλπ...Απλα μεγαλειο το νησι...

Να ελειπαν μονο καποιοι ακραιοι που το εκθετουν και θα ταν ολα καλα...!!!

Ε ρε και να με κανανε μια μερα κυβερνητη,πρωτευουσα ουλης της γης,θα εκαμα την Κρητη!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...