Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Iουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίσιμα τα 12αρια. Βελτιώθηκε σημαντικά το άικον. Θέλουμε βελτίωση λίγη ακόμα για σιγουριά. Εντωμεταξύ μου κάνει εντύπωση το χαμηλό που αναμένεται να δημιουργηθεί στην Μαύρη θάλασσα. Η δομή υετού θυμίζει συσφιξη, αλλά αν ήταν φθινόπωρο παίζει να το πηγαίνει για medicane!

Μου αρέσει το άικον. Την Δευτέρα που η θερμοκρασία πλησιάζει καυσωνικα επίπεδα βγάζει αστάθεια, και άρα μιλάμε για εκρηκτική αστάθεια, αφού θα έχει τουλάχιστον 1500 j/kg cape!

Αυτό γίνεται μιας και ενώ έρχεται θερμή εισβολή στα κατώτερα στρώματα, στα ανώτερα πέφτει η θερμοκρασία, άρα η κατακόρυφη θερμοβαθμίδα μεγαλώνει πολύ 

Το ίδιο έκανε και την τρίτη, δεν αλλάζω τίποτα από το τρέξιμο!

Εξαιρετικό το γαλλικό!

Δυστυχώς χάλασε ακόμα λίγο το ουκμό..

 

Έβγαλε την αστάθεια του τις αναμενόμενες μέρες ο τζιφος, όμως βάζει ξανά μέσα την Δευτέρα, που πως είπαμε είναι μέρα που μπορεί να βγάλει τις ισχυρότερες καταιγίδες του μέχρι τώρα καλοκαιριού!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Καύσωνας με τη στενή έννοια του όρου δεν έχει φανεί (ακόμα;) πάντως. Δηλαδή 3-4 μέρες τουλάχιστον με 25 και πάνω στα 850, 40-42 στις γνωστές πόλεις και 37-38άρια στα παραθαλάσσια, και υψηλές ελάχιστες (π.χ. 27). Καύσωνας αυτό είναι και όχι 1-2 μέρες με 39 και 40 σε Καρδίτσα και Λάρισα..

 Καλά ναι δικιο εχεις εγω εννοω 40 αρι απλα.....καύσωνας ναι μπορει να μην είναι αν και δεν ειμαστε ακομα σίγουροι απλα θα χει αρκετή ζεστη για την εποχή....αν και γι αμας εδω στα γρεβενα τα 24 στα 850 ειναι 38 αρι και λιγες φορες παμε πιο πανω

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 Καλά ναι δικιο εχεις εγω εννοω 40 αρι απλα.....καύσωνας ναι μπορει να μην είναι αν και δεν ειμαστε ακομα σίγουροι απλα θα χει αρκετή ζεστη για την εποχή....αν και γι αμας εδω στα γρεβενα τα 24 στα 850 ειναι 38 αρι και λιγες φορες παμε πιο πανω

Αν είναι +24 στα 850 ήπιο θα ναι. Τον Ιούνιο του 2017 τον θυμάσαι παρόμοιες ημερομηνίες; Φοβάμαι ότι πάμε για παρόμοιες καταστάσεις για άσχημες ζέστες στα Δυτικά. Δηλαδή δίπλα μας στη Μεσόγειο  υπάρχουν όσο πάει το μάτι +30 έτοιμα είναι να μας καταπιούν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια το τζεμ, πρόσκαιρη άνοδος της θερμοκρασίας και λίμνη μετά, αν είχε συνέχεια.

Πάει να κάνει μαγικά το ευρωπαϊκό για την συνέχεια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για αυτό δεν κλειδώνουμε καύσωνες στις 200 ώρες.. ορίστε το ευρωπαϊκό

ECM1-240.GIF?15-0

 

Πέρσι 200 ώρες πριν τις επόμενες εικόνες φαινόταν καύσωνας. Τελικά είχαμε αυτό (6-6-2020) :

22-09-59-IMG_20200606_163224.thumb.jpg.4daf98c195a5d46c960993930b25364a.jpg

22-10-02-IMG_20200606_163317.thumb.jpg.96d36e465ae5e2de1ad1bf3dfd19e79c.jpg

22-10-14-IMG_20200606_164010.thumb.jpg.c4678e3cbd367416f08bcda2da477f40.jpg

22-10-26-IMG_20200606_164938.thumb.jpg.699951277e22db09e03fcdffc3920d48.jpg

22-10-32-IMG_20200606_170014.thumb.jpg.b59547216f04c081035949b937a56f81.jpg

 

Οπότε ας μην βιαζόμαστε!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για αυτό δεν κλειδώνουμε καύσωνες στις 200 ώρες.. ορίστε το ευρωπαϊκό

ECM1-240.GIF?15-0

 

Πέρσι 200 ώρες πριν τις επόμενες εικόνες φαινόταν καύσωνας. Τελικά είχαμε αυτό :

Οπότε ας μην βιαζόμαστε!

Τόσο χάλια είναι ο τζίφος φέτος; Τα ενσεμπλ του τζίφου διαχρονικά είναι τα πρώτα που πιάνουν τις άσχημες ζέστες. Έτσι και δεις εκεί +25 Δ. Μακεδονία δεν αλλάζει ποτέ. Και τώρα πάνε κορδόνι για +25 και πάνω όλο το 3ο δεκαημερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Τόσο χάλια είναι ο τζίφος φέτος; Τα ενσεμπλ του τζίφου διαχρονικά είναι τα πρώτα που πιάνουν τις άσχημες ζέστες. Έτσι και δεις εκεί +25 Δ. Μακεδονία δεν αλλάζει ποτέ. Και τώρα πάνε κορδόνι για +25 και πάνω όλο το 3ο δεκαημερο. 

Πριν 2 μέρες δεν έδειχναν κανένα καύσωνα. Για εμένα, εφόσον γίνουν λίγες ακόμα αλλαγές, άνετα ο καύσωνας γίνεται  θερμο διημερο και μετά τέλος. Έχω σταματήσει να κοιτάω αναλυτικά τα ενσεμπλς. Στην προκειμένη φαίνονται σχεδόν αχρειαστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σίγουρο είναι ότι από 20-21 ζεσταίνει αρκετά σε επίπεδα κανονικά καλοκαιρινά με τάση να ζεσταίνει ακόμα περισσότερο όσο περνάνε οι μέρες σε επίπεδα μεγάλων ζεστών ή και μίνι καύσωνα ..ας ευχηθούμε να μείνουν τάση.... να μην επιβεβαιωθούν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο, βλέπω την ταινία the day after tomorrow στο star. Την έχω δει καμία 80 φορές, και πάλι την γλύτωσαν από τους λύκους. Για να δούμε την επόμενη τι θα γίνει ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Μακάρι να κάνει ζέστη,φτάνει με τις βροχές...σε 2 βδομάδες πάλι...

Εδώ έκανε 1 χιλιοστό. Ξηροτατος ιουνιος😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Άσχετο, βλέπω την ταινία the day after tomorrow στο star. Την έχω δει καμία 80 φορές, και πάλι την γλύτωσαν από τους λύκους. Για να δούμε την επόμενη τι θα γίνει ...

..... η επόμενη version θα είναι διαδραστική ..... οπότε  θα φάνε και τα ζωντανά ..... μάλλον ..... 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εδώ έκανε 1 χιλιοστό. Ξηροτατος ιουνιος😁

..... ναι αλλά τι mm ..... !!!!!! ..... ναααααααααααααααα  μετά συγχωρήσεως ..... 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ έκανε 1 χιλιοστό. Ξηροτατος ιουνιος😁

Έχω βαρεθεί να διορθώνω 1002 πράγματα από τον κήπο εξαιτίας των βροχών...είπαμε να βρέξει επειδή είμαι λίγο σκρουτζ με το νερό και το πότισμα αλλά παραέγινε το κακό...σε 2 βδομάδες πάλι να ηρεμήσουμε λίγο...

Επεξεργάστηκε από kilkis1989
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Έχω βαρεθεί να διορθώνω 1002 πράγματα από τον κήπο εξαιτίας των βροχών...είπαμε να βρέξει επειδή είμαι λίγο σκρουτζ με το νερό και το πότισμα αλλά παραέγινε το κακό...σε 2 βδομάδες πάλι να ηρεμήσουμε λίγο...

Δες εγώ δεν πήρα σχεδόν τίποτα, η πείνα μόνο μεγάλωσε βλέποντας χαλαζία και χάνους από βροχές σε εικόνες, και εγώ εδώ μόνο ασθενείς βροχές και. Βέβαια έτσι και αλλιώς ήδη από μεθαύριο έρχονται νέες αστάθειες, ψήγματα ήδη αυριο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δες εγώ δεν πήρα σχεδόν τίποτα, η πρόβα μόνο μεγάλωσε βλέποντας χαλαζία και χάνους από βροχές σε εικόνες, και εγώ εδώ μόνο ασθενείς βροχές και. Βέβαια έτσι και αλλιώς ήδη από μεθαύριο έρχονται νέες αστάθειες, ψήγματα ήδη αυριο

Θα έχουμε πάλι αστάθειες; Κεντρική Μακεδονία;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kilkis1989 είπε:

Θα έχουμε πάλι αστάθειες; Κεντρική Μακεδονία;

Ναι, πέμπτη Παρασκευή κυρίως όπως φαίνεται. Σάββατο και Κυριακή είναι δύσκολες σε προγνωσιμοτητα. Όπως και η Δευτέρα που είναι μέρα δυνητικά επικίνδυνη, για μεγάλο χαλάζι, αν βγουν τα χαμηλά 500αρια. 

Καταλαβαίνω τι σπάσιμο σου φίλε. Έχω φίλο γεωπόνο, που βέβαια αυτός υποφέρει από την ανομβρία εδώ στην Λάρισα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωωω τι βελτίωση του τζιφου ήταν αυτή!! Έφερε την λίμνη σχεδόν πάνω μας, αύξησε φαινόμενα για κάθε μέρα! Κάθε καλή αλλαγή είναι πολύ σημαντική, αφού μιλάμε για αρχικές συνθήκες σχεδόν πλέον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, σημαντικά τα επόμενα τρεξίματα γα να δούμε την κατάσταση μέχρι την Δευτέρα. Μετά θα έχουμε θερμό κύμα η καύσωνα του οποίου όμως η διάρκεια φαίνεται σχετικά περιορισμένη. 4 μέρες Μαξ με τα σημερινά στοιχεία και μετά την επιστροφή σε φυσιολογικές θερμοκρασίες πχ μέγιστες 33 βαθμούς για Λάρισα.

 

πετσοκόπηκε η Κυριακή δυστυχώς στα 6αρια, που έχει καλό Cape. ελπίζω για  βελτίωση μετέπειτα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χριστός και η Παναγία της ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ!!!!!

έβγαλε τόσο ισχυρές καταιγίδες, που έριξαν την θερμοκρασία στα 850 έως και 6 βαθμούς!!!!! Και αυτό παρόλο που ερχόταν θερμή εισβολή!!  Η πτώση δεν είναι λόγω κάποιας ψυχρής λίμνης!

 

σαν σενάριο και μόνο με ερεθίζει ΤΑΜΆΛΑ!!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsanimpgb4.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΙ ΣΚ@Τ@!!!!! ΑΚΌΜΑ ΙΣΧΡΌΤΕΡΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ ΚΑΝΤΟ ΡΕΕΕΕΕΕ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΆ ΔΕΝ ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΆΖΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

 

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsanimcjh2.gif

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλαμε ετσι και δεν βγουν οι καταιγιδες η δυτικη μακεδονια μαζι με πελοποννησο και τα δυτιαα θα ψηθουμε ...αν βγουν οι κατιαγιδες θα γλιτωσουμε...επισης οπου βγουν καταιγιδες θα ναι τρομακτικες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...