Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Iουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δε θα γλιτωσουμε αφου το ξέρεις χαχα..το αποθηκεύσες του τζιφου το 32 αρι στη  ηπειρο στ 850 στις 370 ;;;;χαχαχχ..να δεις που θα έρθει 

Το έκανα ήδη από πρωί πρωί. 😁Έχω ρίξει τρελά ξενύχτια για την αστάθεια της Δευτέρας..Ίσα με 5 φορές σηκώθηκα σήμερα για να σω το τρέξιμο του τζίφου, και η μία υπερβολικά νωρίς 5 παρά 10 χαχαχα. Κανονικά θα με πείραζαν πολύ οι χάρτες αλλά αυτή η αστάθεια το κάνει πολύ ενδιαφέρον θεωρητικά το πράγμα για εμένα. Βέβαια θα δούμε τι θα γίνει στην πράξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Εντωμεταξύ όλοι ξέρουμε ποιός στο φόρουμ μας έλεγε ότι το καλοκαίρι περιμένει ισχυρό καύσωνα. 

@[weathermaniac]👈👈👈🤫

Ο ίδιος δηλαδή που το φθινόπωρο είπε ότι βλέπει μεγάλο προσήνεμο χιονιά φέτος, και τελικά ήρθε η Μήδεια😁

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ο ίδιος δηλαδή που είπε ότι βλέπει μεγάλο προσήνεμο χιονιά φέτος, και τελικά ήρθε η Μήδεια😁

Γιατί όμως δεν βγαίνει και ο δυτικός κογκας? Αφού κάθε χρόνο το λέμε 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φρικη και κατάρα.Μονο που βλεπω τα διαγραμματα μου @@@@@@ η ψυχολογια.

Δε βάζω αμα ειναι το διαγραμμα μου ...μη πάθεις και τιποτα χαχα

Ένα μονο θα πω..Στο διαγραμμα των γρεβενων απο μεθαύριο ως το τέλος του διαγράμματος ο μεσο ορος στο χαμηλότερο σημείο για μεσημερι ειναι το 22 ...κι αυτό τελη του μηνα που ανετα γινεται κι αυτο 28...Δεν έχω ξαναδεί τετοιο πρ****

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Γιατί όμως δεν βγαίνει και ο δυτικός κογκας? Αφού κάθε χρόνο το λέμε 😂😂😂😂

Γιατί είναι κάτι που θέλω και όχι κάτι που πιστεύω ότι θα γίνει χαχαχα. Θα βάλω έναν μεγάλο μετά στο ανάλογο θέμα που είχε βγάλει το Cfs. Μόνο εκεί τους βλέπω γμτ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μας έχει ξεσκίσει 2 σερί σκ και σήμερα ίσως και το τρίτο ο κωλόκαιρος,αλλά ευτυχώς φαίνεται να έρχεται η λύτρωση τη βδομάδα που μπαίνει ώστε επιτέλους να απολαύσουμε το καλοκαίρι και τα μπάνια μας σαν άνθρωποι και χωρίς να φοβόμαστε μήπως και πιάσει βροχή από το πουθενά και μας διαλύσει την εκδρομή. για θεσσαλονίκη δε φαίνεται κάτι ακραίο προς το παρόν, θα πάει 2-3 μέρες πάνω από τους 35 και 40-42 γύρω γύρω απ την πόλη και στον κάμπο,αλλά τίποτα το πρωτοφανές και τίποτα ιδιαίτερο πέρα από καλοκαιρινή ζέστη

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά 500αρια για καύσωνα διάρκειας ίσως...η Ισλανδία και νότια Γροιλανδία π.χ θα έχουν χειρότερα από εμάς εκείνο το διάστημα....ίσως έχουμε ισχυρά τοπικά μπουρίνια μέχρι Τετάρτη...και ίσως μετριαστεί ο καύσωνας αλλά τα 850 τα δύσκολα πάνω μας πέφτουνε ....ίσως το σκ πέσει το καναδικό πιο ελπιδοφόρο...

Screenshot_2021-06-19-11-52-26-402.jpg

Screenshot_2021-06-19-11-53-06-855.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Καλά 500αρια για καύσωνα διάρκειας ίσως...η Ισλανδία και νότια Γροιλανδία π.χ θα έχουν χειρότερα από εμάς εκείνο το διάστημα....ίσως έχουμε ισχυρά τοπικά μπουρίνια μέχρι Τετάρτη...και ίσως μετριαστεί ο καύσωνας αλλά τα 850 τα δύσκολα πάνω μας πέφτουνε ....ίσως το σκ πέσει το καναδικό πιο ελπιδοφόρο...

Screenshot_2021-06-19-11-52-26-402.jpg

Screenshot_2021-06-19-11-53-06-855.jpg

Έτσι ακριβώς φίλε. Θα το παλέψουμε και για μετά πάντως. Δες τι έβγαλε το τζεμ το επόμενο ΣΚ έτσι για το μάτι

gem-11-180.png?0

μιλάμε για έπος

animdkc8.gif

ασχέτως με τα +24 [που μετά λόγω του πανικού γίνονται +16 μέσα στην ίδια μέρα]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

μας έχει ξεσκίσει 2 σερί σκ και σήμερα ίσως και το τρίτο ο κωλόκαιρος,αλλά ευτυχώς φαίνεται να έρχεται η λύτρωση τη βδομάδα που μπαίνει ώστε επιτέλους να απολαύσουμε το καλοκαίρι και τα μπάνια μας σαν άνθρωποι και χωρίς να φοβόμαστε μήπως και πιάσει βροχή από το πουθενά και μας διαλύσει την εκδρομή. για θεσσαλονίκη δε φαίνεται κάτι ακραίο προς το παρόν, θα πάει 2-3 μέρες πάνω από τους 35 και 40-42 γύρω γύρω απ την πόλη και στον κάμπο,αλλά τίποτα το πρωτοφανές και τίποτα ιδιαίτερο πέρα από καλοκαιρινή ζέστη

Απλά θα μπορούσε να καλοκαίριασει χωρίς καταιγίδες με πιο ανθρώπινες θερμοκρασίες εκεί 32-34 το πολύ πάνω από 35-36 δεν είναι υποφερτό από τους υγιείς ανθρώπους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Απλά θα μπορούσε να καλοκαίριασει χωρίς καταιγίδες με πιο ανθρώπινες θερμοκρασίες εκεί 32-34 το πολύ πάνω από 35-36 δεν είναι υποφερτό από τους υγιείς ανθρώπους 

Το τεράστιο πρόβλημα που σου διαλύει την ψυχολογία ειναι η διάρκεια. Ας έκανε 3 μέρες με 48ρια αλλά μετά να δρόσιζε. Αυτό που φαίνεται τώρα δεν υπάρχει απλά, μόνο 2007 κ 1987 είχαν τέτοια διάρκεια σαν αυτή που φαίνεται στους χάρτες. Μιλάμε για τουλάχιστον 10 μέρες με 27+ στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει να βγάλει λίμνη ο τζίφος για μετά, αλλά νομίζω ότι προτιμώ τα κόκκινα γεωδυναμικά του τζεμ, του οποίου σενάριο πρακτικά βγάζει ίσως τα μέγιστα σε καταιγίδες που μπορεί να βγάλει η Θεσσαλία και η Κεντρική Μακεδονία.. Τέρατα δηλαδή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάει να βγάλει λίμνη ο τζίφος για μετά, αλλά νομίζω ότι προτιμώ τα κόκκινα γεωδυναμικά του τζεμ, του οποίου σενάριο πρακτικά βγάζει ίσως τα μέγιστα που μπορεί να βγάλιε η Θεσσαλία και η Κεντρική Μακεδονία.. Τέρατα δηλαδή.

γκρρρρρρρρρρρρ🤬. Όταν φαίνεται ο πιο επικίνδυνος καύσωνας στα Βορεια μετά το 2007, δεν  χωράνε δεύτερες σκέψεις. Το θέμα είναι να φύγει με όποιο τρόπο το +30 από πάνω μας, να διωχτεί προς τα κάτω. Δεν με νοιάζει αν θα ναι με κόκκινα ή πράσινα δυναμικά, με καταιγίδες ή με 10 μποφώρ βοριά από μέτωπο στα Βαλκάνια( εκεί θα καεί η χώρα βέβαια). Απλά να μη ζήσουμε 40ρια για 15 σερί μέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

γκρρρρρρρρρρρρ🤬. Όταν φαίνεται ο πιο επικίνδυνος καύσωνας στα Βορεια μετά το 2007, δεν  χωράνε δεύτερες σκέψεις. Το θέμα είναι να φύγει με όποιο τρόπο το +30 από πάνω μας, να διωχτεί προς τα κάτω. Δεν με νοιάζει αν θα ναι με κόκκινα ή πράσινα δυναμικά, με καταιγίδες ή με 10 μποφώρ βοριά από μέτωπο στα Βαλκάνια( εκεί θα καεί η χώρα βέβαια). Απλά να μη ζήσουμε 40ρια για 15 σερί μέρες

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να το ζήσουμε αυτό, όλο και κάτι μπορεί να αλλάξει. Στην προκειμένη, υπάρχει αυτή η αποκοπή της πράσινης λίμνης που κάνει χάος τα τρεξίματα, οπότε μέχρι τότε έχει δρόμο ακόμα. Ωστόσο είναι πλέον δεδομένο το 5αημερο, και κάθε μέρα ανεβαίνουμε σε διάρκεια δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να το ζήσουμε αυτό, όλο και κάτι μπορεί να αλλάξει. Στην προκειμένη, υπάρχει αυτή η αποκοπή της πράσινης λίμνης που κάνει χάος τα τρεξίματα, οπότε μέχρι τότε έχει δρόμο ακόμα. Ωστόσο είναι πλέον δεδομένο το 5αημερο, και κάθε μέρα ανεβαίνουμε σε διάρκεια δυστυχώς.

Αν αυτή η πράσινη λίμνη αποκοπεί εκεί που έδειχνε το 0 έχουμε τελειώσει. Εκεί είναι 15μερος καύσωνας τουλάχιστον. Έκανε ένα βηματάκι με μπαστούνι το 06, που πάλι καύσωνα βγάζει αλλά απλά δυνατό. Αν γινει αποκοπή πρέπει να γίνει κάπου Γερμανία Βέλγιο Γαλλία όχι πάντως Βρετανία-Ατλαντικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Αν αυτή η πράσινη λίμνη αποκοπεί εκεί που έδειχνε το 0 έχουμε τελειώσει. Εκεί είναι 15μερος καύσωνας τουλάχιστον. Έκανε ένα βηματάκι με μπαστούνι το 06, που πάλι καύσωνα βγάζει αλλά απλά δυνατό. Αν γινει αποκοπή πρέπει να γίνει κάπου Γερμανία Βέλγιο Γαλλία όχι πάντως Βρετανία-Ατλαντικό

Και σίγουρα πρέπει να είναι μικρότερη. Τέτοιο πράγμα δεν κατεβαίνει νότια που να χτυπιόμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και σίγουρα πρέπει να είναι μικρότερη. Τέτοιο πράγμα δεν κατεβαίνει νότια που να χτυπιόμαστε

Τέλος Ιουνίου να διασχίσει τέτοιο πράγμα τη μισή Ευρώπη για ν φτάσει Βαλκάνια; Με τίποτα. Στο 00 η λίμνη κατέβηκε ακτές Ιρλανδίας-Ατλαντικού. Στο 06ρι κατέβηκε Μάγχη. Ας γίνει άλλη μία τέτοια μετατόπιση προς τα ανατολικά και βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

γκρρρρρρρρρρρρ🤬. Όταν φαίνεται ο πιο επικίνδυνος καύσωνας στα Βορεια μετά το 2007, δεν  χωράνε δεύτερες σκέψεις. Το θέμα είναι να φύγει με όποιο τρόπο το +30 από πάνω μας, να διωχτεί προς τα κάτω. Δεν με νοιάζει αν θα ναι με κόκκινα ή πράσινα δυναμικά, με καταιγίδες ή με 10 μποφώρ βοριά από μέτωπο στα Βαλκάνια( εκεί θα καεί η χώρα βέβαια). Απλά να μη ζήσουμε 40ρια για 15 σερί μέρες

Τη πατησαμε στη δυτικη μακεδονια ...κανει μπαμ οτι θα φαμε τρελη ζεστη....εντωμεταξυ το μόνο που καταφερε η λιμνη ειναι να σκασουν μετα και τα ανατολικα εκτος απο εμας ...δε σωζεται με τιποτα η κατασταση

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Τέλος Ιουνίου να διασχίσει τέτοιο πράγμα τη μισή Ευρώπη για ν φτάσει Βαλκάνια; Με τίποτα. Στο 00 η λίμνη κατέβηκε ακτές Ιρλανδίας-Ατλαντικού. Στο 06ρι κατέβηκε Μάγχη. Ας γίνει άλλη μία τέτοια μετατόπιση προς τα ανατολικά και βλέπουμε.

Με βάση το 6αρι πάντως αν είχαμε αλλά με α μετατόπιση δεν θα κατέβαινε καθόλου.νκατι σαν το ουκμό δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση το 12αρι άνετα επαναφέρει την ψυχρή λίμνη αυτή σε θέση τέτοια για κάψιμο διάρκειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τη πατησαμε στη δυτικη μακεδονια ...κανει μπαμ οτι θα φαμε τρελη ζεστη....εντωμεταξυ το μόνο που καταφερε η λιμνη ειναι να σκασουν μετα και τα ανατολικα εκτος απο εμας ...δε σωζεται με τιποτα η κατασταση

Ότι θα φάει τρελή ζέστη η Δ. Μακεδονία είναι σίγουρο. Την διάρκεια παλεύουμε μόνο, μπας και είναι 6-7 μέρες και όχι 15+. To 2007 που χε και 40+ και 10 μέρες διάρκεια δεν ήμουν πάνω τον Ιούλιο και δεν το ζησα . Το 2009 είχα δει κάτι 39ρια αλλά ηταν για 2 μέρες, καύσωνας εξπρές. Το φοβερό 2012 είχε ατέλειωτες ζέστες για 10-12 μέρες, αλλά νομίζω ήταν +36-38ρια. Έβραζε  το σπίτι τότε, δεν έχω ξαναδεί τόσο ζεστό σπίτι σαν το 2012, ούτε το 2007 όταν γύρισα δεν ήταν έτσι.

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Πω τι έχει βγάλει την Δευτέρα, Μιχαήλ μεγάλη ευκαιρία

Το ξέρω Θάνο, εγώ έχω αγχωθει κανονικά για την Δευτέρα. Η ηλεκτρική δραστηριότητα θα είναι unreal!!  Άσχετο την Πέμπτη που πέρασε είχε πολύ ωραία μέρα, μου έκανε εντύπωση που δεν είδα αναφορά σου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ξέρω Θάνο, εγώ έχω αγχωθει κανονικά για την Δευτέρα. Η ηλεκτρική δραστηριότητα θα είναι unreal!!  Άσχετο την Πέμπτη που πέρασε είχε πολύ ωραία μέρα, μου έκανε εντύπωση που δεν είδα αναφορά σου!

Δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το διάστημα Μιχαήλ για αυτό. Όντως η Πέμπτη ήταν η καλύτερη μέρα αστάθειας για την περιοχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...