Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Iουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θα πεθανουμε ολοι εκτος απο τα ερπετα και τις κατσαριδες

Δεν έχεις μία  έντονη παρόρμηση να δείρεις όποιον σου πει ότι επιτέλους έρχεται κάυσωνας🤬 Με το ζόρι κρατιέμαι ήδη και δεν έχει αρχίσει ακόμα. Και μετά από το πολυ μικρο χθεσινό διαλειμμα που κάτι πήγε να γίνει, σήμερα επιστρέψαμε στο 8-9 σερί μέρες καύσωνα και βλέπουμε. Θα βελάξουμε

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελευσίνα από ευρωπαίο. 41 κ δείχνει να παρατείνεται κ άλλες μέρες...Οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει Αττική που ουσιαστικά δίνει θερμότερες ημέρες αρχές της επόμενης...

 

90849307_Screenshot2021-06-21at7_33_13PM.thumb.png.5ea58ec1099a692ec16b9d66d375d82b.png,

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Δεν έχεις μία  έντονη παρόρμηση να δείρεις όποιον σου πει ότι επιτέλους έρχεται κάυσωνας🤬 Με το ζόρι κρατιέμαι ήδη και δεν έχει αρχίσει ακόμα. Και μετά από το πολυ μικρο χθεσινό διαλειμμα που κάτι πήγε να γίνει, σήμερα επιστρέψαμε στο 8-9 σερί μέρες καύσωνα και βλέπουμε. Θα βελάξουμε

Παντα εχω αυτην την επιθυμια με τα ερπετα και τις κατσαριδες.Φρικη. 

Εχω μονο μια κρυφη ελπιδα,οτι αν τραβηξει τοσο πολυ,θα μιλαμε για μια ισχυροτατη θερμη εισβολη που ισως "τελειωσει" το σιχαμοκαιρι.Σαν μια πολυ δυνατή και μακρα περιοδος ψυχους τον χειμωνα που συνηθως τον τελειωνει.Βεβαια σε αυτη τη χωρα,αλλο χειμωνας και αλλο καλοκαιρι.Υπομονη 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Παντα εχω αυτην την επιθυμια με τα ερπετα και τις κατσαριδες.Φρικη. 

Εχω μονο μια κρυφη ελπιδα,οτι αν τραβηξει τοσο πολυ,θα μιλαμε για μια ισχυροτατη θερμη εισβολη που ισως "τελειωσει" το σιχαμοκαιρι.Σαν μια πολυ δυνατή και μακρα περιοδος ψυχους τον χειμωνα που συνηθως τον τελειωνει.Βεβαια σε αυτη τη χωρα,αλλο χειμωνας και αλλο καλοκαιρι.Υπομονη 

 

Πάντως , χωρίς να πιστεύω καθόλου στη διαίσθηση κ όλα αυτά τα μεταφυσικά κτλ μου έχει κολλήσει για κάποιο λόγο οτι δεν ήταν τυχαίο πως το 2021 το έστρωσε στο κέντρο της Γλυφάδας μετά από 13 χρόνια. Με λίγα λόγια μου έχει κολλήσει οτι αυτός ο καύσωνας για την Αττική θα είναι κάτι πολύ ακραίο. Όχι απαραίτητα θερμοκρασιακά. Ίσως σε διάρκεια.Ίσως σε συνεχόμενες μέρες με τρελές Τ...ή ίσως και σε ανθρώπινες απώλειες...κάτι που φυσικά απεύχομαι κ ήδη έχω πει οτι η Πολιτική Προστασία πρέπει να ενημερώσει έγκαιρα..

Τέσπα...κάτι μου έχει κολλήσει με τον επερχόμενο καύσωνα. Ελπίζω να μην είναι άσχημο σενάριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παντα εχω αυτην την επιθυμια με τα ερπετα και τις κατσαριδες.Φρικη. 

Εχω μονο μια κρυφη ελπιδα,οτι αν τραβηξει τοσο πολυ,θα μιλαμε για μια ισχυροτατη θερμη εισβολη που ισως "τελειωσει" το σιχαμοκαιρι.Σαν μια πολυ δυνατή και μακρα περιοδος ψυχους τον χειμωνα που συνηθως τον τελειωνει.Βεβαια σε αυτη τη χωρα,αλλο χειμωνας και αλλο καλοκαιρι.Υπομονη 

 

Το 1950-1990 το πιο πιθανό είναι να γίνονταν αυτό. Αφού 1 καύσωνα έκανε το καλοκαίρι και αν. Και το 1987 τίποτα δεν είχε πριν, και κάτι 25ρια είχε μετά τον Αύγουστο. Σήμερα αν 22-30/6 κάνει καύσωνα,  το να βγει Ιούλιος- Αυγουστος χωρίς άλλο καύσωνα δίνει 100.00 απόδοση.  Πιο πιθανό να ζήσουμε κάνα 2012 με άλλα 4-5 τέτοια των 38-39 παρά κανέναν άλλο. Φουλ απαισιόδοξος, ότι καλοκαίρι βγήκε ήπιο αυτή την δεκαετία όπως το περσινό ποτέ δεν είχε καύσωνα πριν τον Ιουλιο και οι όποιες ζέστες ήταν 3-4 μερών το πολύ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Πάντως , χωρίς να πιστεύω καθόλου στη διαίσθηση κ όλα αυτά τα μεταφυσικά κτλ μου έχει κολλήσει για κάποιο λόγο οτι δεν ήταν τυχαίο πως το 2021 το έστρωσε στο κέντρο της Γλυφάδας μετά από 13 χρόνια. Με λίγα λόγια μου έχει κολλήσει οτι αυτός ο καύσωνας για την Αττική θα είναι κάτι πολύ ακραίο. Όχι απαραίτητα θερμοκρασιακά. Ίσως σε διάρκεια.Ίσως σε συνεχόμενες μέρες με τρελές Τ...ή ίσως και σε ανθρώπινες απώλειες...κάτι που φυσικά απεύχομαι κ ήδη έχω πει οτι η Πολιτική Προστασία πρέπει να ενημερώσει έγκαιρα..

Τέσπα...κάτι μου έχει κολλήσει με τον επερχόμενο καύσωνα. Ελπίζω να μην είναι άσχημο σενάριο. 

Κατι παρόμοιο μου έχει κολλησει σ'εμενα μετα τη Μήδεια.Οτι θα υποφερουμε το καλοκαιρι,οτι θα ειναι πολυ θερμο κ ξηρο και με έχει πιάσει τρόμος για πυρκαγιες εδω,στις περιοδους με μελτεμι,που σιγουρα θα βγουν.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Κατι παρόμοιο μου έχει κολλησει σ'εμενα μετα τη Μήδεια.Οτι θα υποφερουμε το καλοκαιρι,οτι θα ειναι πολυ θερμο κ ξηρο και με έχει πιάσει τρόμος για πυρκαγιες εδω,στις περιοδους με μελτεμι,που σιγουρα θα βγουν.

 

 

Για την Πάρνηθα τρέμω. Κάναμε 15 χρόνια σχεδόν να την επαναφέρουμε σε βιώσιμο επίπεδο. Τι να πω. Ελπίζω τπτ από αυτά να μη γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πιο πιθανό να ζήσουμε κάνα 2012 με άλλα 4-5 τέτοια των 38-39 παρά κανέναν άλλο. Φουλ απαισιόδοξος, ότι καλοκαίρι βγήκε ήπιο αυτή την δεκαετία όπως το περσινό ποτέ δεν είχε καύσωνα πριν τον Ιουλιο και οι όποιες ζέστες ήταν 3-4 μερών το πολύ

Μακάρι να διαψευστείς Σωτήρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μακάρι να διαψευστείς Σωτήρη.

Μακάρι αλλά... Και να σου πω και το τελευταίο. Το 2012 που λεμε πριν προηγήθηκε το 2011-12 ο πιο κρύος χειμώνα από το 1968 στα Βόρεια που χε Δ. Μακεδονία 80 μέρες χιονοκάλυψη. ΄5 μήνες σερί τρένο και Μας την άναψε μετά το καλοκαίρι ΄Το 2017 είχε προηγηθεί ο 2ος πιο κρύος χειμώνας τα τελευταία 30 χρονια, ο  πιο κρύος Ιανουάριος από την Κατοχή και 50 σερί μέρες χιονοκάλυψη με την Αριάδνη και μας την ξανάναψε.

Φέτος η Μήδεια ήταν 5 μέρες. 5/90. Είχε μέσα 20ρια Δεκέμβρη, 40 μέρες σερί νοτιάδες, 22ρια Θεοφάνεια, 25ρια αρχες Φλεβάρη, 28ρια μετά την Μήδεια τέλος Φλεβαρη. 80/90 μέρες τον χειμώνα ήταν πάνω από το φυσιολογικό. Ε δεν γίνεται για 5 μέρες μεγάλη κακοκαιρία να φάμε 60 μέρες καύσωνα το καλοκαίρι Είναι άδικο, δεν ειναι εξισορρόπηση αυτή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Μακάρι αλλά... Και να σου πω και το τελευταίο. Το 2012 που λεμε πριν προηγήθηκε το 2011-12 ο πιο κρύος χειμώνα από το 1968 στα Βόρεια που χε Δ. Μακεδονία 80 μέρες χιονοκάλυψη. ΄5 μήνες σερί τρένο και Μας την άναψε μετά το καλοκαίρι ΄Το 2017 είχε προηγηθεί ο 2ος πιο κρύος χειμώνας τα τελευταία 30 χρονια, ο  πιο κρύος Ιανουάριος από την Κατοχή και 50 σερί μέρες χιονοκάλυψη με την Αριάδνη και μας την ξανάναψε.

Φέτος η Μήδεια ήταν 5 μέρες. 5/90. Είχε μέσα 20ρια Δεκέμβρη, 40 μέρες σερί νοτιάδες, 22ρια Θεοφάνεια, 25ρια αρχες Φλεβάρη, 28ρια μετά την Μήδεια τέλος Φλεβαρη. 80/90 μέρες τον χειμώνα ήταν πάνω από το φυσιολογικό. Ε δεν γίνεται για 5 μέρες μεγάλη κακοκαιρία να φάμε 60 μέρες καύσωνα το καλοκαίρι Είναι άδικο, δεν ειναι εξισορρόπηση αυτή

Δε διαφωνω σε τιποτα φιλε.Αλλα εγω δε μιλαω για εξισορροπηση,απλα μου εχει κολλησει οτι θα μας καψει φετος,χωρις καμια επιστημονικη βαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Καλά θα το δούμε αυτό Γιώργαρε!!!

Τι να δουμε βρε Κωστα.Ειναι βεβαιο το καψιμο.Εγω τουλαχιστον δεν την παλευω καθολου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δε διαφωνω σε τιποτα φιλε.Αλλα εγω δε μιλαω για εξισορροπηση,απλα μου εχει κολλησει οτι θα μας καψει φετος,χωρις καμια επιστημονικη βαση.

Ίσως ήρθε η ώρα να μας κάψει φέτος γιατί αυτό δεν έγινε τα τελευταία χρόνια σε μεγάλο βαθμό όπως συνέβη σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Δεν αναφέρομαι στις κλιματικές τιμές που είναι πλέον μόνιμα πάνω απο το μέσο όρο του περασμένου αιώνα αλλά σε καύσωνα μεγάλης διάρκειας ή συνεχόμενους καύσωνες μικρότερης διάρκειας ίσως και με νέα ρεκόρ υψηλής θερμοκρασίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, weatherfan said:

Ίσως ήρθε η ώρα να μας κάψει φέτος γιατί αυτό δεν έγινε τα τελευταία χρόνια σε μεγάλο βαθμό όπως συνέβη σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Δεν αναφέρομαι στις κλιματικές τιμές που είναι πλέον μόνιμα πάνω απο το μέσο όρο του περασμένου αιώνα αλλά σε καύσωνα μεγάλης διάρκειας ή συνεχόμενους καύσωνες μικρότερης διάρκειας ίσως και με νέα ρεκόρ υψηλής θερμοκρασίας.

Καλά το 48άρι που είναι το ρεκόρ μας κ της Ευρώπης επίσης είναι άπιαστο. Αλλά καύσωνας διαρκείας δε λέει. Θα εξαντλήσει τον κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αν δεν έρθει αυτό το δεύτερο ''κύμα'' από 30/06 και μετά, δεν είναι και μεγάλο το κακό.

Το θέμα είναι να επικρατήσουν τα μελτέμια και να το γλιτώσουμε, αλλιώς θα πέσει η Αφρική επάνω μας πάλι και θα γονατίσουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραματικη κατασταση δυστηχως!!! καλημερα  καποια στιγμη θα ερχονταν.....υπομονη και μεγαλη προσοχη με την ζεστη δεν παιζεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς για το ΣΚ, θα βγει το ενδιάμεσο σενάριο που τόσο δεν ήθελα.. Τέλος πάντων..

βάζω την καλύτερη δυνατή διάταξη για Θεσσαλία και για Λάρισα.

gfs-0-276.png?0gfseuw-11-276.png?0gfs-2-282.png?0

 

 

έχει και καλό cape. Βέβαια αν είχε το σημερινό θα ήταν ακόμα καλύτερο.   το θελω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Να δουμε αν θα βγει η καταιγιδαρα του τζιφου στη φθιωτιδα!!ΑΠΙστευτο cape!

Και το +6 τρομερό lifted index μετράει πολύ σημαντικό μαζί με το Cape! Φαίνεται θα βγάλει η ορθρυς μπουρίνι ή και ο Όλυμπος και θα κατέβει νοτιότερα ότι έγινε και χθες περίπου ....φωτορυθμικα χωρίς υπερβολές σε υετό η κίνηση ήτανε ταχύτατη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...