Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Iουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Θερμές εισβολές από όλα σχεδόν τα μοντέλα στα πρωινά τρεξίματα τους στα όρια του καύσωνα....😪

Ποια όρια του καύσωνα Σωτήρη...εδώ στη δυτική Μακεδονία είμαστε σε όλα απο 24 εως 28 στα 850..θα ψήθουμε κανονικότατα....και όχι μόνο αυτό αλλά αρχίζουν κι άλλες περιοχές να μπαίνουν στο κάδρο,  και όσες περισσότερες μπουν τόσο κόβονται και οι βροχές ή οι συννεφιιες που θα μπορούσαν να μας γλιτωσουν

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, isnow είπε:

ετυχε φίλε..κανένας δεν πέτυχε τίποτα ουσιαστικά..και αντικειμενικά είναι πολύ δύσκολο να προβλεφθούν αυτά..σε μένα την μέρα που μου έδινε τα λιγότερα δλδ 1mm έπεσαν 45

Ναι δε μιλάω για συγκεκριμένη μέρα..σε άλλον οι καταιγιδες πηγαν αλλη μερα σε άλλον αλλη αλλα τα συνολικά μμ του ευρωπαιου ήταν πολύ λιγότερα από του τζιφου σε όλη  την Ελλάδα....Όταν εδινε ο τζιφος για μια βδομάδα 60 με 90 χιλιοστά στα ηπειρωτικα ο ευρωπαιος εδινε 20 με 30...αυτ ο εννοω ..Τώρα με τοπικότητες εννοειται δε πετυχαινονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτε έδειξε καύσωνα και δεν τον πέτυχε...;;;;; Ανεβαίνει από Τρίτη και άγνωστο για ποσό... σε κατακόκκινα επίπεδα!!! 

Όσοι γκρίνιαζαν για Ιούνιο Νοεμβριατικο ας τσουρουφλιστούν τώρα με τις φλόγες που θα μας στείλει η Αφρική! 

93A5B922-B07C-4FD8-9A1F-FC9F42321F24.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Ποτε έδειξε καύσωνα και δεν τον πέτυχε...;;;;; Ανεβαίνει από Τρίτη και άγνωστο για ποσό... σε κατακόκκινα επίπεδα!!! 

Όσοι γκρίνιαζαν για Ιούνιο Νοεμβριατικο ας τσουρουφλιστούν τώρα με τις φλόγες που θα μας στείλει η Αφρική! 

93A5B922-B07C-4FD8-9A1F-FC9F42321F24.png

Πέρσι απέτυχαν αρχές Ιούνη! Ωστόσο πλέον είναι αλήθεια. Δεν αποφεύγεται με τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα και το άικον δίνει κάποια φαινόμενα Δευτέρα Τρίτη, ενώ πάντα με τέτοια γεωδυναμικα δεν έδινε ποτέ τίποτα.. αν βγουνε αυτά εκείνες τις ημέρες θα μιλάμε για πραγματικά ισχυρές καταιγίδες, εννοείται ανώτερες των σημερινων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ακόμα και το άικον δίνει κάποια φαινόμενα Δευτέρα Τρίτη, ενώ πάντα με τέτοια γεωδυναμικα δεν έδινε ποτέ τίποτα.. αν βγουνε αυτά εκείνες τις ημέρες θα μιλάμε για πραγματικά ισχυρές καταιγίδες, εννοείται ανώτερες των σημερινων

Ο Θερμαϊκός ποτε φαινεται να παιρνει μπρος; Εχουμε φτασει τελη ιουνιου σχεδον και ακομα καταιγιδες δεν εχει βγαλει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Ο Θερμαϊκός ποτε φαινεται να παιρνει μπρος; Εχουμε φτασει τελη ιουνιου σχεδον και ακομα καταιγιδες δεν εχει βγαλει..

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό... Για Σάββατο βράδυ λογικά η πρώτη ενεργοποίηση που θα έρθει η λίμνη από βορειοανατολικά ως ψυχρό μέτωπο . Τώρα η Δευτέρα και η τριτη είναι παράξενες μέρες. Αν βγουν καταιγίδες θα είναι φοβερές.. το θέμα είναι θα βγουν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Supercellατες μέρες από τζίφο στο 12αρι, έβαλε την Τετάρτη μέσα έστω και για πλάκα με μια τυχαία καταιγίδα στον Όλυμπο. Για εμένα μου άρεσαν οι κατευθύνσεις των 12αριων. Οκ χάθηκε η Κυριακή. Όμως αν βγουνε φαινόμενα Δευτέρα Τρίτη τότε θα μιλάμε για άλλου επιπέδου καταιγίδες. Με -10 στα 500 βγαίνει αστάθεια την Δευτέρα και την τρίτη και έχουμε θερμή εισβολή από κάτω.

 

Μου αρέσει πάντως που όταν νιώθω άσχημα λόγω κάποιας μουφας, χαλάνε και άλλο τα μοντέλα, αλά τώρα που. Είδα την γιδαρα μου βελτιώνονται για να με φτιάξουν και άλλο 

 

Πρωινό τρέξιμο του Ευρωπαίου, cape. Ναι καλά βλέπετε, βγάζει πάνω από 5000j/kg!!

Εντυπωσιακό, μια καταιγίδα να βγει και είναι αυτόματα supercell ασχέτως μεγέθους!!

Screenshot_2021-06-17-21-34-37-479_com.android.browser.png

Screenshot_2021-06-17-21-35-02-298_com.android.browser.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Supercellατες μέρες από τζίφο στο 12αρι, έβαλε την Τετάρτη μέσα έστω και για πλάκα με μια τυχαία καταιγίδα στον Όλυμπο. Για εμένα μου άρεσαν οι κατευθύνσεις των 12αριων. Οκ χάθηκε η Κυριακή. Όμως αν βγουνε φαινόμενα Δευτέρα Τρίτη τότε θα μιλάμε για άλλου επιπέδου καταιγίδες. Με -10 στα 500 βγαίνει αστάθεια την Δευτέρα και την τρίτη και έχουμε θερμή εισβολή από κάτω.

 

Μου αρέσει πάντως που όταν νιώθω άσχημα λόγω κάποιας μουφας, χαλάνε και άλλο τα μοντέλα, αλά τώρα που. Είδα την γιδαρα μου βελτιώνονται για να με φτιάξουν και άλλο 

Βουλγαρια παντως βλεπω θα εχει τρελο cape.. σκεφτομαι να παω για διακοπες μονο για αυτο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Βουλγαρια παντως βλεπω θα εχει τρελο cape.. σκεφτομαι να παω για διακοπες μονο για αυτο χαχα

Χαχαχα και όμως νομίζω πως με τις κατάλληλες προϋποθέσεις η Χαλκιδική ξεπερνάει την Βουλγαρία χάρις τον Θερμαϊκό. Το παράδειγμα το γνωρίζεις φυσικά. Ωστόσο προφανώς Βαλκάνια και κεντροδυτική Ευρώπη μιας και έχουν μεγάλες πεδιάδες βγάζουν μεγάλες καταιγίδες πιο συχνά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχαχα και όμως νομίζω πως με τις κατάλληλες προϋποθέσεις η Χαλκιδική ξεπερνάει την Βουλγαρία χάρις τον Θερμαϊκό. Το παράδειγμα το γνωρίζεις φυσικά. Ωστόσο προφανώς Βαλκάνια και κεντροδυτική Ευρώπη μιας και έχουν μεγάλες πεδιάδες βγάζουν μεγάλες καταιγίδες πιο συχνά.

Ποίες μέρες οπότε θα έχουμε αστάθειες περίπου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Ποίες μέρες οπότε θα έχουμε αστάθειες περίπου;

Και αύριο θα έχουμε αστάθεια, κατώτερη όμως από την σημερινή. Περισσότερη το Σάββατο, πιο βραδυνή, λιγότερη την Κυριακή, ενώ η Δευτέρα και η τρίτη, ενώ μπορεί να έχουν τα μεγαλύτερα διαστήματα με ηλιοφάνεια, μπορούν να βγάλουν απότομα τις μεγαλύτερες καταιγίδες του καλοκαιριού, με το χαλάζι να μπορεί να φτάσει σε μέγεθος αυγου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχαχα και όμως νομίζω πως με τις κατάλληλες προϋποθέσεις η Χαλκιδική ξεπερνάει την Βουλγαρία χάρις τον Θερμαϊκό. Το παράδειγμα το γνωρίζεις φυσικά. Ωστόσο προφανώς Βαλκάνια και κεντροδυτική Ευρώπη μιας και έχουν μεγάλες πεδιάδες βγάζουν μεγάλες καταιγίδες πιο συχνά.

Ενταξει προφανως λογω θαλασσας βγαινουν πιο μεγαλα τερατα εδω οπως το προπερσινο που πιστευω συγκρινετε με τα τερατα της Αμερικης για πλακα αλλα προς το παρων δεν φαινεται κατι τετοιο και ευτυχως κι ολας διοτι τετοιες καταιγιδες δυστυχως φερνουν και θανατους εκτος απο εκτεταμενες ζημιες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι και να κάνει από καταιγίδες το θέμα είναι ότι τελείωσαν τα ψέματα ....το καλοκαίρι μπαίνει δυναμικά από βδομάδα φορτσάτο....θα βράσουμε με διάρκεια χωρίς να γνωρίζουμε πότε θα ξαναπέσουμε σε δροσερά επίπεδα ξανά(κάτω των 30-32).... εδώ χτες και σήμερα πιάσαμε άνετα εμείς εδώ 32,5 με 33 βαθμούς με 15-16 βαθμούς στα 850 ..που να πιάσει τα 25άρια plus που φαίνονται.....😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ότι και να κάνει από καταιγίδες το θέμα είναι ότι τελείωσαν τα ψέματα ....το καλοκαίρι μπαίνει δυναμικά από βδομάδα φορτσάτο....θα βράσουμε με διάρκεια χωρίς να γνωρίζουμε πότε θα ξαναπέσουμε σε δροσερά επίπεδα ξανά(κάτω των 30-32).... εδώ χτες και σήμερα πιάσαμε άνετα εμείς εδώ 32,5 με 33 βαθμούς με 15-16 βαθμούς στα 850 ..που να πιάσει τα 25άρια plus που φαίνονται.....😡

Είναι και η διαφορετική οπτική γωνία Σωτήρη.. εγώ θέλω να έχει καταιγίδες, και ας έχει ζεστό καλοκαίρι. Το προτιμώ χίλιες φορές από ψυχρό καλοκαίρι με μουφοσυννεφιά.

 

Πάμε στα 18 άρια πολύ καλό το άικον.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακριά από τις καταιγιδες με ζεστη ...Μόνο καταστροφές και μια φοβερη υγρασία στην ατμόσφαιρα φέρνουν που γίνεται ανυπόφορη....Τώρα στα του καιρού σκέφτομαι να μείνω στη μπανιέρα μεσα την αλλη εβδομαδα...Όχι απλά βγαζει συν 28 στα 850 εδω αλλα πλεον εχει και διαρκεια 5 ημερών το λιγότερο αν είναι δυνατόν...θα δείτε αν δεν έχει συννεφιας πως οι κρύες δυνάμεις της χώρας φλωρινα γρεβενα πτολεμαιδα θα σπάσουν  ανετα ρεκόρ(ζεστης)...πάντα όταν έρχεται από δυτικα η ζέστη χωρις να επηρεάζει πολυ τα ανατολικα προσηνεμα πολυ εμεις καιγόμαστε....αν επηρεάσει και τα ανατολικα προσηνεμα θα τη γλιτώσουμε....υ.γ τι κακο ειναι αυτο με τα προσηνεμα τβρα που το σκεφτομαι  παντα το ανάποδο θελουμε χααχαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαλάει ο τζιφος.. αντί να ακολουθήσει το άικον στις 30 ώρες παρακαλώ...

Μην αγχώνεσαι Μιχαηλ ...Ο καύσωνας θα παραμείνει ιδιος ...το πολυ πολυ να μας παει στον συν 29 στα 850...Μόνο όταν ειναι για βροχες και χιονια χαλανε

Η πλακα ειναι ότι ο ευρωπαιος σε διάρκεια καύσωνα εγινε χειροτερος απο το τζιφο πλεον

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μην αγχώνεσαι Μιχαηλ ...Ο καύσωνας θα παραμείνει ιδιος ...το πολυ πολυ να μας παει στον συν 29 στα 850...Μόνο όταν ειναι για βροχες και χιονια χαλανε

Ε εγώ δεν ασχολούμαι με τον καύσωνα Αντώνη, αν και όπως είπα υπάρχουν αρκετές δυνατότητες για να ξεκουμπιστει σε ένα τριήμερο. Εμένα με νοιάζει να βγουν τα 40 άρια με τις υπερκαταιγθδες Δευτέρα και Τρίτη χεχε.

Η εβδομαδιαία μουφα με κάλυψε στο 1% η σημερινή καταιγίδα μου έδωσε μια μεγάλη τζούρα και τώρα είμαι στο 40-50% την τρίτη θέλω να έχω φτάσει στο 100 και αφήνω γκρίνιες για 2 εβδομάδες , μέχρι να ξαναπεινασω για κατακλυσμους

Απλά είναι σπαστικό να φτιάχνει το ένα και να χαλάει το άλλο στο ναουκαστ. Η να χαλάσουν Καί τά 2 η να φτιάξουν 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το γλιτώνουμε το καυσωνικό ψήσιμο την επόμενη εβδομάδα, ας ελπίσουμε να έχει διάρκεια το πολύ 5 μέρες όπως δείχνει προς το παρόν.

Πάντως σε απόλυτες θερμοκρασίες στα 850 φαίνεται να πλησιάζει αλλά να μην φτάνει τον καύσωνα του 2017. Ας ελπίσουμε να παραμείνει έτσι ή και να μετριαστεί περαιτέρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς βλέπω να μένουμε με την μια μέρα σοβαρής αστάθειας εδώ.. κάθε μέρα από τις επόμενες έχει φάει τεράστια υποβάθμιση από τον τζίφο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...