Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές Ιουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κοιτάξτε δοντι που κάνει!

Από ότι βλέπω στην δορυφορική, μάλλον πάμε για γενίκευση τις αμέσως επόμενες ωρες

IMG_20210621_190814.jpg

IMG_20210621_190821.jpg

Πάνω μου

IMG_20210621_191030.jpg

IMG_20210621_191047.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επιτέλους νομίζω ότι αχνοφαονεται το πραγματικό τέρας και όχι τα μικρά καταιγιδακια.

IMG_20210621_192751.jpg

IMG_20210621_193630.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου κάνει εντύπωση που οι κεραυνοί είναι ελάχιστοι, σχεδόν μηδαμινοί. Γενικά σε όλη χώρα μιλάω. Ενώ τις προάλλες η παραμικρή άσπρη κουκκίδα στην δορυφορική πετούσε ένα σωρό ηλεκτρικά. Σήμερα με περισσότερη ζέστη και με περισσότερο CAPE δεν υπάρχει ηλεκτρικό ούτε για δείγμα. Υπάρχουν άπειροι παράγοντες τελικά, από επιστημονικής πλευράς οι καταιγίδες πρέπει να είναι 10 φορές πιο ενδιαφέρουσες απ' τους χιονιάδες απ' ότι καταλαβαίνω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μου κάνει εντύπωση που οι κεραυνοί είναι ελάχιστοι, σχεδόν μηδαμινοί. Γενικά σε όλη χώρα μιλάω. Ενώ τις προάλλες η παραμικρή άσπρη κουκκίδα στην δορυφορική πετούσε ένα σωρό ηλεκτρικά. Σήμερα με περισσότερη ζέστη και με περισσότερο CAPE δεν υπάρχει ηλεκτρικό ούτε για δείγμα. Υπάρχουν άπειροι παράγοντες τελικά, από επιστημονικής πλευράς οι καταιγίδες πρέπει να είναι 10 φορές πιο ενδιαφέρουσες απ' τους χιονιάδες απ' ότι καταλαβαίνω..

Και όμως Γιάννη το blitzortung μπορεί να καταγραφεί ελάχιστα ηλεκτρικά, αλλά από την Πέμπτη εγώ έχω ακούσει περισσότερα μπουμπουνητά μέχρι στιγμής. Έχουμε αστραπές μέσα στο νέφος και όχι στο έδαφος, και μάλλον ανιχνεύονται πολύ πιο δύσκολα.

Κατά τα άλλα ναι ισχύει. Υπάρχουν καταιγίδες που έχουν παράξει τεράστιους ανεμοστρόβιλους και είχαν ελάχιστα ηλεκτρικά, η και το αντίστροφο. Οι καταιγίδες έχουν τεράστια πολυπλοκότητα !

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομακτικη κατασταση στην ελασσονα ..μπουμπουνιζει ασταματητα ενα μπουμπουνητο εδω και 5 λεπτα και εχει μαυριζει απιστευτα αο καιρος προς τη κοζανη προς βελβεντο μαλλον ερχεται και παει προς λαρισα

Εντωμεταξυ τα μπου μπουνητα δε τα πιανει ο δορυφόρος σας λέω δε σταματάνε ουτε δευτερόλεπτο δε ξερω ωγιατι ιατι

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεραστιες σταγονες αρχισαν να πεφτουν το καλο περβαει ελάχιστα δυτικά μας

Κινείται πολύ γρήγορα νοτια αλλα το πισω κομματι οραγνωνεται ξανά και φουσκωνει

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Μήπως τελικά δεν πάει Λάρισα και έρχεται πάνω μου? Είναι τεράστιο και ακούω συνεχόμενο μπουμπυνητο

Ναι σε εσενα ερχεται αφου λεω οτι περναει δυτικα απο τηη ελασσονα

Πάντως δεν έχει τοση βροχη απο οτι βλεπω

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχείς οι βροντές, και σαν να βλέπω την βάση του σιγά σιγά. Έλα προς τα εδώ ρεεε οριακά είμαι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... αναφορά προ μισής ώρας ..... Υπάρχουν καταιγίδες περιμετρικά της πόλης της Κοζάνης ..... ( L. Atsakoutous ) ......

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός και δρόμος

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός, δέντρο, γρασίδι και φύση

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δε νομίζω να χει νερό..πρώτον περνάει γρήγορα εδώ πέρασε σχεδόν δίπλα και κομματι απο πανω και μόνο ψιχαλίζει.. και τα βουνά απέναντι αστράφτει και φαίνονται δε ρίχνει νερό για κάποιο λογο

Ακομα και εκει που ριχνει πολυ νερο  εχει αερα ψηλα φευγει νοτια και γρήγορα σταματαει 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγώ δε νομίζω να χει νερό..πρώτον περνάει γρήγορα εδώ πέρασε σχεδόν δίπλα και κομματι απο πανω και μόνο ψιχαλίζει.. και τα βουνά απέναντι αστράφτει και φαίνονται δε ρίχνει νερό για κάποιο λογο

Ακομα και εκει που ριχνει πολυ νερο  εχει αερα ψηλα φευγει νοτια και γρήγορα σταματαει 

Όντως παίζει να μην έχει πολύ νερό ούτε το χθεσινό είχε..κυρίως αέρα...

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά αυτό είναι η πολυ νερό η χαλάζι παίδες...

IMG_20210621_201055.jpg

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...