Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές Ιουνίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Yπάρχουν πολλές περιπτώσεις η Αττική να δώσει πόνο στις Τ πλην του φόεν. Πχ την Νέα Φιλαδέλφεια, Ν Χαλκηδόνα, Μενίδι κτλ  15 χιλιόμετρα από τη θάλασσα δε τα λες παραθαλάσσια μέρη. Εκεί στο εσωτερικό της Αττικής λοιπόν όταν η αύρα γενικά είναι εξασθενημένη κ δεν υπάρχουν μελτέμια η Τ μπορεί επίσης να φτάσει σε δυσθεώρητα νούμερα. Υπενθυμίζω το 45.4 της Ν.Φιλαδέλφειας το 2017 και 2 μέρες πριν το 45.3 της Ελευσίνας με φόεν. Αντίστοιχα με Ν κ υψηλές Τ στα 850 τα Μεσόγεια μπορούν να καούν με τις μεγαλύτερες Τ στην επικράτεια. 

Αρα υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί που μπορούν να κάνουν την Αττική να έρθει στην κορυφή στις ζέστες. 

 

Καλά το 2017 ηταν ιστορικος καυσωνας...παντως δεν αποκλειονται αναλογα και τους ανεμους  καποια 42αρια τοπικα Αττικη που οντως μπορει να βγει πρωταγωνιστρια αυτου του θερμου κυματος μαζι  με 3-4 αλλες περιοχες της χωρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

μιχαλη οι εικονες εκπληκτικες. και εγω οπως παντα αγαπω καταιγιδες και τροπικο κλιμα

Φίλε ( γράψε όνομα για να μην είναι απρόσωπο) έχω πει πολλές φορές ότι μου αρέσουν οι 😀καταιγίδες, και το καλό με αυτές τουλάχιστον εδώ, είναι ότι δεν είναι καθόλου σπάνιες όπως είναι το χιόνι, που γνωρίζουμε έτσι και αλλιώς ότι χιονιάδες, να κάνει 1-2 τον χρόνο. Ενώ καταιγίδες, μέρες με αστάθεια έστω είναι περίπου καμιά 30 άρια φορές μέσα στους θερμούς μήνες. Ωστόσο, οι ημέρες που περνάμε είναι ιδιαίτερες. Δεν έχουμε συχνά supercell, ακόμα και χαμηλού υετού, και προσωπικά, εφόσον υπάρχουν, τα θερμά κύματα δεν με πειράζουν καθόλου. Η παρατεταμένη βαρετοκαιριας είναι ότι χειρότερο για εμένα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 20,9-32,4οC σήμερα, με το ΝΝΔ ρεύμα να σηκώνει σε μας τις θερμοκρασιακές τιμές, σε σχέση με τα πιο κεντρικά τμήματα....από αύριο αλλάζουν οι συνθήκες με τον βοριά να επιβάλλεται....Χόχλια 16-29οC....οι θερμοκρασίες ηπίωσαν λίγο στα τελευταία τρεξίματα, οπότε μόνο η υγρασία θα πρέπει να μας απασχολεί γενικά.....

ΥΓ Σήμερα μοντελικά το Ευρωπαϊκό είχε εκμηδενίσει τον υετό για εμάς, αντίθετα με το Αμερικάνικο που τον είχε αυξήσει.....ε όπως σχεδόν πάντα, επικρατεί το πρώτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Μελίσσια 20,9-32,4οC σήμερα, με το ΝΝΔ ρεύμα να σηκώνει σε μας τις θερμοκρασιακές τιμές, σε σχέση με τα πιο κεντρικά τμήματα....από αύριο αλλάζουν οι συνθήκες με τον βοριά να επιβάλλεται....Χόχλια 16-29οC....οι θερμοκρασίες ηπίωσαν λίγο στα τελευταία τρεξίματα, οπότε μόνο η υγρασία θα πρέπει να μας απασχολεί γενικά.....

ΥΓ Σήμερα μοντελικά το Ευρωπαϊκό είχε εκμηδενίσει τον υετό για εμάς, αντίθετα με το Αμερικάνικο που τον είχε αυξήσει.....ε όπως σχεδόν πάντα, επικρατεί το πρώτο

Δε πειραζει ρε Κωστη..Αγαπαμε τζιφο γιατι μας παραμυθιαζει!!!Ακομα και στο12 αρι του για τωρα μας πνιγει..Με εμφαση την βοιωτια και δεν υπαρχει συννεφο ουτε για δειγμα...Γεια σου ρε τζιφε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, geornik είπε:

Εχει καποιος συγκεντρωμενους τους σταθμους που σημερα εγραψαν απο 39c κ πάνω?

 

SmartSelect_20210622-193925_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Από το Κόσοβο στην ... Τήνο ..... !!!!!......Μια πορεία σχεδόν 700 χιλιομέτρων κατάφεραν να διανύσουν οι χθεσινοβραδυνές καταιγίδες ..... ( Φ. Χωρινός ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ δεν έχει ιδιαίτερη ζέστη. Μέχρι 33 έφτασε ο σταθμός της Αγίας Παρασκευής οπότε στο λιμάνι λογικά θα ήταν στους 31-32. Το πρόβλημα είναι η υγρασία που είναι στο 60%..

Ε χαίρω πολύ....και εδώ 32 έφτασε αλλά η υγρασία ήταν σταθερά 50%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται πως η μία και μοναδική καταιγίδα στην Θεσσαλία, και αυτές που ήταν στην ανατολική Μακεδονία, είναι και τα τελευταία. Δεν φαίνεται προς το παρόν να φτιάχνει τίποτε άλλο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φιασκο του τελευταιου τετραμηνου συνεχιζεται.Ειχα την ελπιδα οτι θα γινοταν η εκπληξη σημερα.Απελπισια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν να δύει το φεγγάρι...

IMG_20210622_204713.thumb.jpg.c0f07c3ec58956ee7bbaea538261f7b1.jpgIMG_20210622_204729.thumb.jpg.72bb7daed7aa50231be4ac6da48b24dc.jpg

 

IMG_20210622_204941.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... 21 / 6 / 2021 .... Έντονη χαλαζόπτωση , που κράτησε περίπου 10 λεπτά, έπληξε το απόγευμα την πόλη της Φλώρινας και σε συνδυασμό και με τους πολύ ισχυρούς ανέμους δημιουργήθηκαν προβλήματα, όπως η πτώση κλαδιών από δέντρα, η υποχώρηση τμημάτων στο οδόστρωμα, αλλά και η διακοπή ηλεκτροδότησης σε περιοχές της πόλης ..... ( neaflorina.gr ) ....

202588195_1017175142442007_556693900541734153_n.jpg

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την μια 23,5 βαθμοί ήδη στο Κρυονέρι, από την άλλη 68% υγρασία . Κατά τα λοιπά υπερμούφα και σήμερα .Εντάξει,για αστάθεια μιλάμε αλλά λέγαμε μήπως βγάλει τίποτα.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν ένιωσα κάποια ιδιαίτερη δυσφορία σήμερα, μια κλασική Ιουλιάτικη ή Αυγουστιάτικη μέρα χωρίς μελτέμι θα τη χαρακτήριζα. Αυξημένη μεν υγρασία, αλλά μόλις 31 βαθμοί η μέγιστη.

Πέμπτη - Παρασκευή θα μαρτυρήσουμε πιστεύω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... 21 / 6 / 2021 .... '' H Πολυκυτταρική καταιγίδα την στιγμή που διασχίζει τον κάμπο του Λαγκαδά. Την παράσταση κλέβει το εξαιρετικά δομημένο της self cloud ( ένδειξη ισχυρών ανέμων) και η εκπληκτική συχνότητα κεραυνών που την συνόδευε, όπως βέβαια κάθε καταιγίδα που αναπτύσεται σε συνθήκες υψηλών θερμοκρασιών. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ένας κεραυνός πέφτει έξω από αυτό το νέφος περίπου στα 3χλμ ευθεία ..... '' ..... (Φ. Χωρινός ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός, αστραπή και φύση

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Φίλε ( γράψε όνομα για να μην είναι απρόσωπο) έχω πει πολλές φορές ότι μου αρέσουν οι 😀καταιγίδες, και το καλό με αυτές τουλάχιστον εδώ, είναι ότι δεν είναι καθόλου σπάνιες όπως είναι το χιόνι, που γνωρίζουμε έτσι και αλλιώς ότι χιονιάδες, να κάνει 1-2 τον χρόνο. Ενώ καταιγίδες, μέρες με αστάθεια έστω είναι περίπου καμιά 30 άρια φορές μέσα στους θερμούς μήνες. Ωστόσο, οι ημέρες που περνάμε είναι ιδιαίτερες. Δεν έχουμε συχνά supercell, ακόμα και χαμηλού υετού, και προσωπικά, εφόσον υπάρχουν, τα θερμά κύματα δεν με πειράζουν καθόλου. Η παρατεταμένη βαρετοκαιριας είναι ότι χειρότερο για εμένα.

ρε ο ηλιουπολιτης ο οδυσσεας ειμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

ρε ο ηλιουπολιτης ο οδυσσεας ειμαι

ΤΙΙΙ χαχαχα ρε δεν το ήξερα, και αναρωτήθηκα που χάθηκες χαχαχα. πωωωωω🤣🤣 Γεια σου Οδυσσέα.😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, geornik είπε:

Καλά το 2017 ηταν ιστορικος καυσωνας...παντως δεν αποκλειονται αναλογα και τους ανεμους  καποια 42αρια τοπικα Αττικη που οντως μπορει να βγει πρωταγωνιστρια αυτου του θερμου κυματος μαζι  με 3-4 αλλες περιοχες της χωρας. 

Δεν νομιζω η αττικη να ναι στα τοσο κοκκινα αυτη τη φορα..ισα ισα πιστευω οτι θα υπαρχουν και πολλες περιοχες στην παραλιακη ζωνη οπου αν βγαλει θαλασσια αυρα θα την γλιτωσουν πολυ σβηστα..

Κραταει μια υποτυπωδη δροσια παντως..δευτερα-τριτη οι δυσκολες μερες στην αττικη πιστευω..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...