Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές μακράς ασταθειo-καιρίας 7-13/6/2021....Mέρος Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι τέρας είναι αυτό που ανεβαίνει ?????

Πωπωπωπω.......

11.6mm προς το παρών και το 20 βαθμοι

65mm ο μήνας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Μιχαήλ δες https://en.sat24.com/HD/en/gr/visual στα δυτικά-βορειοδυτικά τι μας έρχεται, το θέμα είναι μόνο μην εξασθενήσει πάλι..

Άρχισε να βρέχει. Πάντως Θάνο, οπτικά στα βορειοδυτικά δεν έχω τίποτα . Βέβαια είναι λίγο μακριά. Νότια μου υπάρχει το θέμα, και στα χαμηλότερα στρώματα οριακά ευνοεί το στριμ.

IMG_20210611_163341.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουν πλακώσει τα αμόνια και είναι σαν να έχουμε φθινοπωρινή συννεφιά, στην Καλαμπάκα πάντως άφησε 26,2 χιλιοστά http://penteli.meteo.gr/stations/kalampaka/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις ξεμακραίνουν λίγο απ' τους ορεινούς όγκους ψοφάνε αμέσως, αυτό βλέπω. Λογικό με τόσο λίγο CAPE. Και εδώ έβγαλε πριν ένα τέρας πάνω απ' το Πήλιο αλλά μόλις μεγάλωσε και προχώρησε λίγο πέθανε αμέσως, έγινε αμόνι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Μόλις ξεμακραίνουν λίγο απ' τους ορεινούς όγκους ψοφάνε αμέσως, αυτό βλέπω. Λογικό με τόσο λίγο CAPE. Και εδώ έβγαλε πριν ένα τέρας πάνω απ' το Πήλιο αλλά μόλις μεγάλωσε και προχώρησε λίγο πέθανε αμέσως, έγινε αμόνι..

γιατι ομως; οι καταιγιδες στην αττικη φαινεται λες και εχουν λιγο μεγαλυτερη διαρκεια παρολο το ανυπαρκτο cape κα ιεδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Τίποτα. Το καλό έμεινε για 1236455ή φορά νοτιοδυτικά. Η περιοχή εκείνη ότι στοίχημα θέλετε θα έχει 300 χιλιοστά παραπάνω  από ότι η Λάρισα τον τελευταίο χρόνο ... Πάμε για 0/5 και λογικά αύριο 0 στα 6 και άστα να πανε .. 🤬

IMG_20210611_164933.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μπαμ μπουμ πάλι και κεραυνιδια....δώσε βροχα στο λαό.....καλοκαιρακηδες στα λαγούμια σας

.... εγώ πάντως για καλό και για κακό θα βάλω λίγο αντηλιακό .....

happy young african man on the beach.Handsome and confident Masculine hard  fitness bodybuilder with sixpack.India model male perfect abs,  shoulders,biceps, triceps,chest holding a bottle of sunscreen Stock Photo |  Adobe Stock

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

γιατι ομως; οι καταιγιδες στην αττικη φαινεται λες και εχουν λιγο μεγαλυτερη διαρκεια παρολο το ανυπαρκτο cape κα ιεδω

Η Αττική έχει όλο ορεινούς όγκους γύρω γύρω, ακόμη και να πεθάνει η καταιγίδα θα έχει προλάβει να περάσει πάνω από κατοικημένες περιοχές. Ενώ στη Θεσσαλία πες να ξεκινήσει δυτικά προς Καλαμπάκα μέχρι να φτάσει Λάρισα καλά κρασιά, δεν προλαβαίνει. Πόσο μάλλον εδώ στο Βόλο. Δεν ξέρω αν τα λέω 100% σωστά αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου πάνω κάτω απ' όσα έχω μάθει εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως μεχρι στιγμης στην περιοχη μου εχουμε πνιγει με μολις 2,8 χιλιοστα νερου

Δεν μας πιανει τιποτα ολα περνανε απεναντι μου η ποιο νοτιαδυτικα μου.Λες και ειμαστε σε μια τεραστια υετοτρυπα

http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Η Αττική έχει όλο ορεινούς όγκους γύρω γύρω, ακόμη και να πεθάνει η καταιγίδα θα έχει προλάβει να περάσει πάνω από κατοικημένες περιοχές. Ενώ στη Θεσσαλία πες να ξεκινήσει δυτικά προς Καλαμπάκα μέχρι να φτάσει Λάρισα καλά κρασιά, δεν προλαβαίνει. Πόσο μάλλον εδώ στο Βόλο. Δεν ξέρω αν τα λέω 100% σωστά αλλά αυτή είναι η αίσθηση μου πάνω κάτω απ' όσα έχω μάθει εδώ.

αρα η λαρισα θελει αρκετο cape . δεν ξερω τη γεωμορφολογια  της περιοχης αλλα υποθετω απεχει πολυ απο ορεινους ογκους οπου και γεννιουνται οι καταιγιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

αρα η λαρισα θελει αρκετο cape . δεν ξερω τη γεωμορφολογια  της περιοχης αλλα υποθετω απεχει πολυ απο ορεινους ογκους οπου και γεννιουνται οι καταιγιδες

Χρειάζεται CAPE για να συντηρείται η καταιγίδα όσο προχωράει. Και εδώ πολύ σπάνια έχει έρθει καταιγίδα που θα διασχίσει όλη την πεδιάδα και θα φτάσει Βόλο. Συνήθως δημιουργούνται είτε στην Όθρη και αν έχει ΝΔ ρεύμα μας πιάνει ή το συνηθέστερο προς Φάρσαλα με Δ-ΒΔ ρεύμα (ίσως έχει κάποια υψωματάκια εκεί και βγαίνουν αναπτύξεις). Πάντως για να πετάγονται από το πουθενά καταιγίδες μέσα στην πεδιάδα λογικά θέλει πολύ CAPE, αρκετά πάνω από 1000..

Υ.Γ. Απλά παρατηρήσεις από αυτά που βλέπω είναι, όχι γνώσεις γενικά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Melisourgos είπε:

Μελίσσια βράχηκαν οι δρόμοι........ Κάτι είναι και αυτό. 

To γνωστό 0,2mm Γιάννη.....

ΥΓ Γερο-Τεο, χαχαχαχαχα.....πολύ γελιο με το ερωτηματικό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

αρα η λαρισα θελει αρκετο cape . δεν ξερω τη γεωμορφολογια  της περιοχης αλλα υποθετω απεχει πολυ απο ορεινους ογκους οπου και γεννιουνται οι καταιγιδες

Ναι όπως είπε ο Γιάννης παραπάνω. Είναι πιο δύσκολο να μας φτάσουν καταιγιδες. Και για αυτό όταν μας φτάνουν μιλάμε για ισχυρές καταιγίδες, καθώς αν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες τότε απελευθερώνεται μαζικά η δυναμική ενέργεια, και έτσι έχουν και όγκο και ένταση οι καταιγίδες.. το κοντινότερο βουνό στην Λάρισα είναι η Όσσα, στα 30-40 περίπου χιλιόμετρα. Όμως είναι βορειοανατολικά μας οπότε κατά κύριο λόγο οι καταιγίδες δεν έρχονται από εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φθινοπωρινού τύπου ηδονικη ποτιστική με 19.9 βαθμούς ....τρώμε μέρες από το σιχαμα του μακρού ελληνικού καλοκαιριού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε σήμερα θα κάνει κάτι κατά 90%. Γέμισε ο τόπος μουφοσυννεφιά. Δυστυχώς τόσες μέρες αστάθεια και το μόνο που έκανε ήταν μία δυνατή βροχή για 5-10 λεπτά τη Δευτέρα, τις άλλες μέρες ελάχιστα και 4 ηλεκτρικά μέτρησα, και αυτά όχι ακριβώς μέσα μέσα στο Βόλο, αλλά πιο μακριά..

Y.Γ. Μπανιστήρι τις πραγματικές καταιγίδες εδώ https://www.sandraherber.com/storms-of-the-great-plains

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...