Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές μακράς ασταθειo-καιρίας 7-13/6/2021....Mέρος Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ιδιο εργο θεατης... Γυρω γυρω καταιγιδες παλι και εδω ουτε βροχη! Συγγνωμη κι ολας για την γκρινια αλλα τετοια μουφα δεν εχω ξαναφαει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Στο ιδιο εργο θεατης... Γυρω γυρω καταιγιδες παλι και εδω ουτε βροχη! Συγγνωμη κι ολας για την γκρινια αλλα τετοια μουφα δεν εχω ξαναφαει

Μια από τα ίδια. Και έλεγα στις αρχές της εβδομάδας, πάλι καλά που μπορεί να έκανε μια μέρα μουφα, σε μια εβδομαδιαία λίμνη, και όχι σε μια μέρα αστάθειας γιατί θα έπρεπε να περιμένω την επόμενη ευκαιρία.  Που να ήξερα ότι 5 μέρες αργότερα θα ένιωθα 5 φορές χειρότερα από το συναίσθημα αυτό... Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι οριακά 30 βαθμούς μέγιστη είχαμε και σήμερα. Αν δεν έχει 35 άρια σοβαρές γίδες δεν βλέπουμε. Και πρέπει να ζεσταθούν οι θάλασσες επιτέλους, ο Θερμαϊκός κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Οι οποίες καταιγίδες που επηρέασαν τα παράλια ήταν από το εσωτερικό της χώρας, όχι θαλάσσιες..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια από τα ίδια. Και έλεγα στις αρχές της εβδομάδας, πάλι καλά που μπορεί να έκανε μια μέρα μουφα, σε μια εβδομαδιαία λίμνη, και όχι σε μια μέρα αστάθειας γιατί θα έπρεπε να περιμένω την επόμενη ευκαιρία.  Που να ήξερα ότι 5 μέρες αργότερα θα ένιωθα 5 φορές χειρότερα από το συναίσθημα αυτό... Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι οριακά 30 βαθμούς μέγιστη είχαμε και σήμερα. Αν δεν έχει 35 άρια σοβαρές γίδες δεν βλέπουμε. Και πρέπει να ζεσταθούν οι θάλασσες επιτέλους, ο Θερμαϊκός κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Οι οποίες καταιγίδες που επηρέασαν τα παράλια ήταν από το εσωτερικό της χώρας, όχι θαλάσσιες..

Πρεπει κατι να γινει διοτι εχουμε φτασει μεσα ιουνιου και μια σοβαρη καταιγιδα δεν εχω δει ενω αλλες χρονιες μεχρι τωρα εβλεπα τουλαχιστον 2 σοβαρες καταιγιδες.. φετος εχω δει μονο μια καταιγιδα της πλακας και αυτη μεσα απριλιου και παντα μιλαω για την περιοχη μου.. σορρυ και για το οφφ τοπικ

Αρχισε να βρεχει ποτιστικα εδω χαχα

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δώσω και μια αναφορά από Σταυρό Θεσσαλονίκης που έφτασα μόλις .... Πολύ νερό πρέπει να έπεσε το απόγευμα διότι παντού έχει νερά στο δρόμο σε λακούβες κτλπ.... Τώρα ποτιστικά βρέχει.... Φθινόπωρο με 17C 

Πάντως τον Ιανουάριο απολαυσαμε καλύτερες καταιγίδες ....πράγμα που όσο σπάνιο είναι.... τα τελευταία χρόνια έχει γίνει συνήθεια να βγάζει στην Βόρεια Ελλάδα καταιγίδες χειμωνα

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 17,5 βαθμούς η Θ αυτή την ώρα. Δυστυχώς ελάχιστη βροχή στο Κρυονέρι, ισα να μυρίσει το χώμα . Λίγο έξω προς το Τατόι που πήγα το απόγευμα πρέπει να είχε ρίξει 2-3 mm. Γενικά καλά πήγε σήμερα αλλά όχι εξαιρετικά  

Και κάπως έτσι ήταν Δευτέρα και πλέον πέρασε και η Παρασκευή.Αυριο το κερασάκι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... αφού μας ράντισε εδώ το απόγευμα , τώρα μας δροσίζει .... 18.5 C με υγρασία 62 % .....

.... για να δούμε αύριο θα τον χορέψουμε το χορό της βροχής ή θα φάμε  φόλαααααααααααααααααα     (..... όπως θα έλεγε και μια ψυχή 🧣 .... ) .... όπως εδώ σήμερα ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφη Πυργο Αθηνα το απογευμα και ενιωθα λες και οδηγουσα Ρωσια η Σκανδιναβια για 11 Ιουνη !!!!!

Τρομερες τοπικες καταιγιδες και Μεσσηνια και συνορα με Αρκαδια και μετα το Αρτεμισιο και Ισθμο-Αγιοι Θεοδωροι αλλα το αποκορυφωμα προσεγγιζοντας λεκανιπεδιο απο τα Δυτικα γυρω στις 15.30.εβλεπα μονο μεχρι Σαλαμινα....ΓΙΓΑΝΤΙΕΣ γκρι μαυρες βροχοκουρτινες ειχαν καλυψει την Αττικη

Πολυ νερο τοπικα και για την Παρασκευη λοιπον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ο Ιουνιος ακομα καο αν κανει 40αρι στα τελειωματα μας χαρισε ενα 10ημερο κατα πως φαινεται με δροσιες .... ως και πολυ δροσιες για την εποχη πολλα φαινομενα πολλα χιλιοστα και καιρικο ενδιαφερον ενω πλησιαζει η καρδια του καλοκαιριου (Ιουλιος) η ημερα ειναι στα μεγαλυτερα της (15 ωρες φουλ φως πλεον 5.59 Ανατολη 21.02 Δυση !!!)

20 και 30 ως και 70 χιλιοστα τοπικα στα Δυτικα προαστεια η Αττικη... 

Αλλα 18-20 μμ Ζωγραφου και φθασαμε 85 αν δεν κανω λαθος στορμ τοταλ 2ημερου και μηνα !!!!!

Ειναι σιγουρο οτι θα τα εκατοστησουμε δεν ξερω ποτε αυριο η Κυριακη;;; η απο εβδομαδα ;;;

Τρομερη δροσια για τετοια ωρα τετοια εποχη 18.1 με φουλ υγρασια και συνθηκες που θυμιζουν τουλαχιστον 1 μηνα πριν καιρικα....

Παντα τετοια !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορει η Αττικη να μην εχει βγαλει γενικευμενες καταστασεις και μαλλον δεν θα βγαλει αλλα οι καταιγιδες που ξεσπουν στο νομο ειναι απο τις πιο βιαιες πανελλαδικως απο θεμα νερου τουλαχιστον..Προχθες,Ζωγραφου-Παγκρατι-Βυρωνας επαιξαν απο 50mm εως 70mm.. Εχθες εστω και σε διαφορετικες δοσεις το Περιστερι εγραψε απο 70mm εως 100mm,τα Πατησια χτυπησαν 50 αρα,για την ακριβεια 48.6mm και το γκαζι επισης στο κεντρο της Αθηνας εφτασε τα 25mm...

Το παραδοξο ειναι οτι ακομα δεν εχει βρεξει αξιολογα στα πιο βορεια τμηματα του νομου και κυριως στα υπερβορεια αλλα πιστευω οτι και αυτα σταδιακα θα παρουν σειρα..Απο σημερα..Καλη σας μερα...

Εγω συνεχιζω ακαθεκτος τη μετακομιση,με την πρωτη ευκαιρια θα δωσω την αναφορα μου...Φανταζομαι και σημερα θα εχουμε αρκετο ενδιαφερον οσο πλησιαζουμε στο μεσημερακι...Καλο και βροχερο σκ αδερφια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Μπορει η Αττικη να μην εχει βγαλει γενικευμενες καταστασεις και μαλλον δεν θα βγαλει αλλα οι καταιγιδες που ξεσπουν στο νομο ειναι απο τις πιο βιαιες πανελλαδικως απο θεμα νερου τουλαχιστον..Προχθες,Ζωγραφου-Παγκρατι-Βυρωνας επαιξαν απο 50mm εως 70mm.. Εχθες εστω και σε διαφορετικες δοσεις το Περιστερι εγραψε απο 70mm εως 100mm,τα Πατησια χτυπησαν 50 αρα,για την ακριβεια 48.6mm και το γκαζι επισης στο κεντρο της Αθηνας εφτασε τα 25mm...

Το παραδοξο ειναι οτι ακομα δεν εχει βρεξει αξιολογα στα πιο βορεια τμηματα του νομου και κυριως στα υπερβορεια αλλα πιστευω οτι και αυτα σταδιακα θα παρουν σειρα..Απο σημερα..Καλη σας μερα...

Εγω συνεχιζω ακαθεκτος τη μετακομιση,με την πρωτη ευκαιρια θα δωσω την αναφορα μου...Φανταζομαι και σημερα θα εχουμε αρκετο ενδιαφερον οσο πλησιαζουμε στο μεσημερακι...Καλο και βροχερο σκ αδερφια!!!

Που πας Σακη;;;;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλλιθεα παραμενει.

Λαθος μεγαλο Τζορτζ...επρπεε να ανέβει πιο πάνω κατα εκει σε εσενα ....Τώρα θα συνεχίζει να σηχτιριζει χαχαχα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει ήδη στο Κρυονέρι .

Όσο πάνε δυναμώνουν τα 2 ευρώ . 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...